Modern Garaj / Hangar: Tasarım fikirleri & Resimler | homify Modern Garaj / Hangar: Tasarım fikirleri & Resimler

Modern Garaj / Hangar: Tasarım fikirleri & Resimler

Kusursuz bir modern garaj nasıl olmalı?

Kusursuz bir garaj demek yalnızca arabanızı park ettiğiniz kapalı bir alan değil, aynı zamanda da evinizin mükemmel bir düzene sahip olmasına olanak veren, atmaya kıyamadığınız fazla eşyalarınızı muhafaza ettiğiniz geniş bir depolama alanı demektir. Evlerin lüks ve dekorasyon anlayışı geliştikçe garaj tasarımları da daha önemli bir hale geldi ve bugün artık modern garajlar hem depolama alanları olarak işlevsellikleriyle hem de görünümlerindeki estetikle öne çıkıyorlar. Modern garaj dizaynlarını oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri kalabalık ve dağınık bir görünüm meydana getirmemektir çünkü garaj tasarımlarının genellikle depolama alanı olarak kullanıldığında dağınık görünme riski oldukça yüksektir. Ancak homify sayfalarında modern garaj dekorasyonlarınızda kullanabileceğiniz birbirinden farklı çekmece, dolap, raf gibi farklı mobilya ve aksesuar fikirleri bulabilirsiniz. 

Modern garaj fikirleri

Modern tarzlı garaj dekorasyonu fikirleri bulmak özellikle bugünlerde çok zor değil çünkü günümüzde bu tarz oldukça popüler. Arkadaş ve komşularınızın evlerinin garajları, dekorasyon ve mimarlık dergileri ve internet sitelerinde garajınızı dizayn ederken size ilham verecek farklı fikirler bulabilirsiniz. homify sayfalarında da yüzlerce modern garaj ve hangar dekorasyonu ve tasarımı arasından size yardımcı olacak resimleri seçebilir ve size özel yeni fikirler sayfanızda üzerine notlar da alabileceğiniz online bir albüm oluşturabilirsiniz. Ayrıca yine homify sayfalarında, filtreleri kullanarak sadece garaj değil, hangar ve kulübe gibi diğer depolama alanları hakkında da fikir alabilirsiniz. Farklı tasarımcı ve profesyonellerin sayfalarını gezinerek de hem onlarla iletişime geçebilir hem de ilham veren örnekleri çoğaltabilirsiniz. Unutmayın ki homify'da her tarza ve zevke uygun modern garaj ve hangar dekorasyonu seçenekleri var! Söz konusu garaj tasarımlarının depolama bölümleri olduğunda, kullanabileceğiniz modern garaj raf ve dolapları ana hatlarıyla üçe ayrılıyor:

Metal raf ve dolaplar: Modern tarzlı garaj depolama alanı seçenekleri arasında en popüler olan raf ve dolaplar metal olanlardır. Bunun pek tabii ki hem fonksiyonel hem de estetik sebepleri var. Metal raf ve dolaplar hem temizlemesi kolay ve dayanıklı ve sağlam mobilyalardır hem de pürüzsüz ve endüstriyel görünümleri ile garajınıza modern bir hava katarlar. Üstelik metal raf ve dolaplar kolaylıkla boyanabilirler ve bu da renk çeşitliliğini arttırır ve zevkinize uygun modern bir atmosfer yaratmanızı kolaylaştırır.

Ahşap raf ve dolaplar: Ahşap malzeme de garaj mobilyaları söz konusu olduğunda esttik olarak modern tarza oldukça uyumlu bir malzemedir ancak temizlenmeleri ve bakımları daha zordur. Bu yüzden eğer garajınızı bir atölye olarak kullanıyor ya da içeride çok zaman geçiriyorsanız ve bakımını düzenli olarak sağlayabilecekseniz ahşap raf ve dolap üniteleri düşünmenizi tavsiye ederiz.

Plastik raf ve dolaplar: Özellikle yeni teknolojilerle üretilmiş kaliteli ve dayanıklı plastik malzemeler estetik açıdan da modern garaj tasarımlarına son derece uygun olsalar da eğer garajınızda ağır malzemeler depolamayı düşünüyorsanız diğer seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Ancak gündelik eşyalar ve hafif malzemeler için plastik raf ve dolaplar da modern bir görünüm yaratabilecek ideal tercihlerden biri olacaktır. Üstelik plastik raf ve dolapların diğer seçeneklere göre daha ekonomik olmak gibi bir avantajları da var. 

Garajımı modern bir tarzda nasıl dizayn edebilirim?

Garajınızı modern bir stilde dizayn etmek için izleyebileceğiniz pek çok ipucu ve fikir var. Eğer garajınızda kusursuz bir modern tarz oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak alanda dağınıklık oluşturmayacak bir dekorasyon tasarlamanız gerekiyor. Dağınıklık modern garajların görünümünü bozan en birincil etmenlerden biridir. Ayrıca modern garaj dekorasyonu denilince aklınıza yalnızca arabanızı park ettiğiniz ve fazla eşyaları depoladığınız ve aktif olarak kullanılmayan bir alan gelmesin; bugün geniş villalarda bulunan modern tarzlı garajlar genellikle oldukça geniş bir alana sahip oluyorlar ve bu sayede de garajınızı depolama alanı ve araba park yeri olarak kullanmanın yanı sıra, atölye olarak da değerlendirebilirsiniz. Ya da bilardo masası, masa tenisi, oyun konsolları gibi eğlenceli şeyler ekleyerek garaj alanınızı evinizin eğlence merkezi haline getirebilirsiniz. Modern garaj dizaynlarının genellikle basit tasarımlardan ibaret olduğunu unutmayın ve daha ferah bir atmosfer oluşturmak için içeride kullanacağınız mobilyalarda açık renkler ve akıcı tasarımlar tercih edin.

Modern garaj dekorasyonu maliyeti hakkında bilmeniz gerekenler

Modern garaj tasarımları aslında basit dizaynlar olduğu için temelde evinizin diğer yaşam alanları kadar yüksek bir bütçe gerektirmez. Ancak garajınızın ne kadar mal olacağı elbette tercihleriniz ve bu alanı nasıl değerlendirmek istediğinize göre de değişecektir. Depolama alanı için kullanacağınız raf ve dolaplar malzeme ve çeşitlere göre farklı fiyat aralığında yer alıyor ve bu tarz mobilyaların hem ucuz hem de stilinize uygun modellerini bulmak mümkün. Ancak garajınızı bir oyun salonu olarak kullanacaksanız o halde oturma grubu, bilardo masası, oyun konsolları gibi ekstra maliyetleri de bütçenizi ayırırken hesaba katmanız gerekiyor.

Modern bir garaj inşa ederken nelere dikkat edilmeli?

Eğer evinizde halihazırda bir garaj yoksa ve garajınızı sıfırdan inşa etmek ya da ettirmek istiyorsanız öncelikli olarak karar vermeniz gereken şey elbette garajınızın genişliği olmalı. Bu kararı verirken de garaj alanını ne amaçlarla kullanacağınızı değerlendirmeniz gerekiyor. Eğer arabanız için bir kapalı garaj inşa edecekseniz ve bahçenizde alan sıkıntısı yoksa garajınızın boyutlarını biraz daga geniş tutmanızı ve en azından evinizdeki fazlalıkları alacak ve böylece evinizi daha düzenli bir hale getirecek dolapların da sığacağı bir tasarım belirlemenizi tavsiye ederiz. Elbette garajınızı çok daha geniş ve büyük inşa ederek evinize ek bir yaşam alanı olarak da tasarlayabilir, oturma grubu, televizyon, çeşitli oyunlar yerleştirerek burayı bir eğlence alanına ya da spor odasına da dönüştürebilirsiniz ancak elbette tüm bunları düşünürken bütçenize uygun bir değerlendirme yapmanız gerekiyor. Modern garaj dekorasyonunda en sık rastlanan bir diğer kullanım alanı ise garajın bir bölümünün atölye olarak tasarlanmasıdır. Eğer tamirata, ahşap mobilyalar yapmaya ya da herhangi bir başka zanaatle uğraşıyorsanız garajınızı bu yönde değerlendirmeniz harika bir fikir olacaktır.

Boyuta ve işleve karar verdikten sonra elbette tasarıma ve inşaatta kullanılacak malzemelere sıra geliyor. Garaj kapıları garajların en önemli tasarım unsurlarıdır. Modern bir garaj inşa etmek için çok pahalı malzemelere ihtiyacınız yok. Basit ve standart metal kapılar modern bir garaj görünümü sağlayabilir. Ancak daha sofistike bir görünüm yaratmayı hedefliyorsanız o halde ahşap gibi daha elegan görünümlü malzemelere de yoğunlaşabilirsiniz.

Garajınızın depolama alanında kullanacağınız malzemeleri seçerken öncelikle bu alanda ne gibi şeyleri saklayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bahçe aletleri, büyük makineler gibi ağır aletler için bir depolama alanı oluşturmak istiyorsanız daha sağlam, dayanıklı ve ağır dolap ve raflara ihtiyacınız olacak. Ancak eğer evinizdeki hafif ve basit fazlalıklar için bir depolama ve saklama alanı istiyorsanız o halde dolap ve raf kısmında istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz. Eğer garajınızı inşa etmek için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyuyorsanız homify sayfalarında bulabileceğiniz onlarca profesyonel tasarımcı ve mimarla iletişim kurabilir ve onlardan destek alabilirsiniz.

Garaj depolama alanlarını en verimli şekilde tasarlamak

Modern bir garaj yaratmak istiyorsanız garajınızı tasarlarken ilk hedefiniz hem fonksiyonel hem basit hem de estetik bir görünüm ve kullanım oluşturmaktır. Ama bu, özellikle depolamak ve garajınızda saklamak istediğiniz çok fazla şey varsa o kadar da kolay bir işlem olmayabilir. Garaj tasarımınızı optimize etmek ve raf ve dolapları olabilecek en fonksiyonel şekilde dizayn etmek oldukça büyük önem taşıyor. Ergonomik bir garaj alanı oluşturmak için önce her fonksiyon için ayrı bir alan belirleyin ve bu alanların sınırları içinde olabilecek en ferah tasarımı yaratın. Arabanız için ayıracağınız boşluğu ayrı, depolama alanını ayrı, spor aletlerini bulunduracağınız alanı ayrı tasarlayın. Eğer bu konuda farklı dekorasyonlardan ilham almak istiyorsanız homify sayfalarındaki filtreleri kullanarak garaj/hangar bölümünde onlarca farklı modern garaj tasarımından ilham alabilirsiniz. 

Garajı yaşam alanına dönüştürürken nelere dikkat etmeliyim?

Özellikle ülkemizde kapalı garajlar villa tipi evlerde pek fazla kullanılmıyor, iklim koşullarının çok zorlu olmaması sebebiyle yaz aylarında üstü kapalı bir gölgelik arabalarımızı muhafaza etmeye yetiyor. Bu yüzden de garajları başka fonksiyonlar için kullanılacak yaşam alanlarına dönüştürme işlemleri de sıklıkla yapılan değişimlerden biri. Peki garajınızı başka amaçla kullanılacak bir yaşam alanına dönüştürürken nelere dikkat etmelisiniz? Garajınızı yaşam alanına çevirirken öncelikle tasarımınızı bütçenize göre yapmanızı öneriyoruz. Unutmayın ki garaj alanınızı şık bir depolama alanına dönüştürmek için büyük bütçelere ve pahalı planlara ihtiyacınız yok. Güzel bir renk seçip duvarları boyayarak ve modern raf ve dolaplar seçerek oldukça göz alıcı garaj alanları yaratabilirsiniz. Garajınız evinizin içindeki diğer odalar gibi sürekli aktif olarak kullanılan bir alan olmayacağı için modern bir görünüm oluşturmak da çok daha kolay olacaktır çünkü modern bir depolama alanı için basitlik ve yalınlık önemlidir. Eğer kapsamlı bir dönüşüm istiyorsanız o halde garaj kapısını, duvarları, depolama alanları için seçeceğiniz mobilyaları ve zemin döşemesini hesaba katmalısınız. Garajınızın yer döşemesinin sert ve dayanıklı olması oldukça önemli.

Modern garaj dönüşüm fikirleri 

Eğer evinize ait olan kapalı garajı kullanmıyorsanız ama aklınızda bu alanı nasıl değerlendireceğinize dair spesifik bir fikir yoksa para harcamaya başlamadan önce yeterli derecede araştırma yapmalı ve garajınızı tam olarak neye dönüştüreceğinizi tasarlamalısınız. homify sayfalarında kafanızdaki soru işaretlerini giderecek pek çok farklı garaj dönüşüm fikri mevcut. Garaj kapılarını Fransız kapılarla değiştiriğ kış bahçeleri oluşturmaktan, garajınızı spor salonuna dönüştürmeye; kendinize boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değrlendirebileceğiniz bir atölye dizayn etmekten, ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirebileceğiniz eğlenceli bir oyun odası tasarlamaya kadar pek çok farklı modern dönüşüm fikrinden ilham alabilirsiniz. Garajımı başka hangi tarzlarda dizayn edebilirim?

Eviniz için seçebileceğiniz pek çok farklı stil var ve bazen yaşam alanlarınız için hangi tarzı seçeceğinize karar vermek gerçekten de zor olabiliyor. Eğer nereden başlayacağınıza emin değilseniz homify sayfalarındaki en popüler dekorasyon ve tasarım fikirlerine göz gezdirebilirsiniz. Garajınız için de birbirinden farklı tarzlarda farklı görünüm ve stillerde tasarımlar belirleyebilirsiniz.

Nasıl: Endüstriyel tarzlı garaj tasarımı 

Endüstriyel tarz özellikle son yıllarda evlerde oldukça popüler olan ve her geçen gün daha da yaygınlaşan bir tarz olarak öne çıkıyor. Garajlar da bu tarzın en çok yakıştığı yaşam alanlarından biri. Metal ve ahşap hakimiyetinin olduğu ve koyu renklerin kullanıldığı endüstriyel garaj tasarımları hem fonksiyonel hem de şık bir atmosfer yaratıyor.

Nasıl: İskandinav tarzlı garaj 

İskandinav tarzı modern evler için ideal olan tarzlardan birisi ve çoğu ev sahibi tarafından dinlendirici ve huzur verici bir atmosfer yarattığı için ve tasarımı kolay olduğu için tercih ediliyor. Açık renklerle ve doğal malzemeli mobilyalarla iç açıcı alanların ortaya çıkarıldığı İskandinav tarzı, yaşam alanı olarak değerlendirilen garajlar için de oldukça uygun ve şık bir seçenek.

Nasıl: Minimalist garaj 

Minimalist tarzlı garajlar görünüm olarak modern garajlara oldukça benziyorlar. Düzenli ve ferah bir görünümün en ayırt edici özelliği olduğu minimalist tarzda beyaz ve nötr renkler ve dekorasyona uyumlu ahşap kapılar oldukça yaygın kullanılan tasarım unsurlarından. Eğer garajınızı minimal bir tarzda dizayn etmek istiyorsanız homify sayfalarında onlarca ilham verici örnekle karşılaşabilirsiniz.