Garaj Kapıları İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Kapalı garajlar

Ülkemizde evlerin kapalı bir garaja sahip olmasına pek alışık değiliz. Şehir içinde konumlanan apartmanların çoğunda bırakın kapalı bir garajı, açık otopark alanı dahi bulunmuyor. Ancak yeni inşa edilen müstakil evlerde ve bazı rezidans tipi sitelerde kapalı garajlar yaygınlaşmaya başladı. Siteler, araziyi optimum şekilde kullanmak için kapalı otoparklar tercih edilirken, müstakil evlerde durum farklı. Genellikle şehrin biraz dışında konuımlanan müstakil evlerde yaşayan birçok insan, bahçesinden ya da çatısının altında kalan geniş bir bölümden feragat ederek duble garaj ya da yanları açık garaj yaptırmayı tercih ediyor. Garajlar hem arabaları kötü hava koşulları gibi dış etkenlerden hem de olası beşeri zararlardan korumak için ideal. Üstelik, garaj alanları depolama amaçlı olarak da mükemmel bir işlev görüyor.

Kapalı garajınız evinizin çatısı altında olsun istiyorsanız, bu çalışma evin mimari çizim aşamasında gerçekleştirilmelidir, zira yapı içerisinde sonradan bir kapalı garaj oluşturmak oldukça güç olur. Çalışmalarını homify sayfalarında sergileyen mimarların, bünyesinde kapalı garaj da bulunan onlarca çizimini görebilirsiniz.

Garaj kapısının konutun mimarisi ile uyum nasıl olacak?

Garajın konutun mimari stili ile uyumunu sağlayan en belirgin özelliği kapısıdır. Garaj kapısı için evin ikinci kapısıdır diyebiliriz. Üstelik, geniş ebatlarından dolayı, garaj kapıları oldukça da dikkat çekicidir.

Şık bir görünüm için, garaj kapısının evin mimari stiline uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin, evinizin rustik stil bir mimarisi varsa, modern görünümlü bir garaj kapısı uygun olmaz. Aynı şekilde, eğer evinizi modern bir mimari stile sahipse, bu sefer de rustik görünümlü bir garah kapısı iyi bir görüntü oluşturmayacaktır. Dolayısıyla, garaj kapısı seçimini yaparken dikkat etmemiz gereken konuların başında kapı ile mimari stilin uyumu geliyor.

Nasıl bir garaj kapısı seçmeliyim?

Evinizin mimarisi ile uyumlu bir garaj kapısı seçmenin, stil bütünlüğü korumak adına öneminden bahsettik. O halde, işin bir de teknik yönüne bakalım. Garajınız için hangi türde bir kapı uygun olacaktır? Bu sorunun cevabı garajın büyüklüğüne, kullanmak istediğiniz malzemeye ve ayırdığınız bütçeye göre değişecektir. Garaj kapısı çeşitlerinde sarmal modeller, tavana açılan seksiyonel modeller, yana kayar modeller, tek parça modeller, kanatları öne açılan modeller, tekli kapılar, çiftli kapılar gibi oldukça geniş bir ürün yelpazesi söz konusu.

En iyi garaj kapısı malzemesi hangisidir?

Garaj kapılar ahşaptan, çelikten, alüminyumdan, fiberglastan ya da vinil malzemeden imal edilmiş olabilirler. Bu malzemelerin her birinin fiyatı da, kullanılmaya uygun olduğu garaj kapısı modeli de farklıdır. Ayrıca, her malzemenin kendine özel avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Örneğin, uzaktan kumandalı, motorlu bir sarmal garaj kapısı tercih ediyorsanız, alüminyum malzeme kullanmak durumundasınız, çünkü bu model yalnızca yeteri kadar hafif bir malzeme, ancak oldukça da sağlam olan alüminyumdan üretilebiliyor. Alüminyum garaj kapısı uygun fiyatı, hafifliği ve paslanma olasılığını komple ortadan kaldırması sebebiyle oldukça avantajlı ancak darbede kolayca zedelenebilme gibi bir dezavantajı var.

Öne doğru çıkan bir garaj kapısında malzeme seçiminiz daha özgür olabilir; mesela, evinizin diğer kapı ve pencereleri ile uyumlu sağlayacak şekilde, ahşap seçebilirsiniz. Ahşap garaj kapıları şık görünümleri marangoz tarafından kolay imalatları, nispeten uygun fiyatları ile tercih ediliyor. Ancak elbette ahşabın da kendine özel dezavantajları var, bunlar da hava şartlarından çabuk etkilenerek yıpranması ve düzenli yüzey bakımı gerektirmesi.

Çelikten yapılan garaj kapıları sağlam olmaları nedeniyle en çok tercih edilen modeller arasında. Fiyatı nispeten yüksek, yalıtımı diğer malzemelere orandan daha iyi ancak özellikle kıyı bölgelerinde korozyona uğrama olasılığı da yüksek.

Garaj kapısının büyüklüğü ne kadar olmalıdır?

Mimari bir projede garaj alanı tasarlanırken, yapının büyüklüğüne, kaç araçlık bir alana ihtiyaç duyulduğuna, garajın araç koymak dışında ne gibi işlevleri olacağına bakılır. Dolayısıyla, yalnızca tek bir arabanızı sığdırabileceğiniz bir garajınız da, üç araba sığdırıp, raf sistemleriyle donatarak depo olarak da kullanabileceğimiz, aynı zamanda bir atölye işlevi kazandırılmış geniş bir garajınız da olabilir. Ancak iş garaj kapısına geldiğinde, genelde standart ölçüler kullanılmaktadır ve bu ölçüler araç sayısına göre hesaplanmaktadır.

Bir garajın kapı yüksekliği yaklaşık 215 cm civarında olmalıdır. Genişliği ise, tek araçlık bir garaj kapısı için 300 cm, iki araçlık bir garaj kapısı için 500 cm, üç araçlık bir garaj kapısı içinse 700 cm civarında olmalıdır. Ayrıca, iki araçlık garajların bir türü olan duble garajlarda iki ayrı kapı yaptırmak gerekmektedir.

Garaj kapısının maliyeti ne kadardır?

Garaj kapılarının maliyeti kapının büyüklüğüne, seçilen malzemenin türüne ve garaj kapısının modeline göre değişiklik gösterecektir. Daha net fiyatlara ulaşmak isterseniz, homify’ın tüm okuyucularına sunduğu ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanabilir veya garaj kapısı firmaları ile doğrudan iletişim kurarak arzu ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. İster bir garaj kapısı olsun, isterse de başka profesyonel hizmetler, her zaman için birden fazla firmadan teklif almak gerekmektedir.  

Garaj kapısını kime yaptırmalıyım?

Garaj kapısı üretimi kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği türden bir çalışma değildir; yani ne garaj kapısı imalatını ne de montajını ‘Kendin Yap’ projesine dönüştürmemelisiniz. İşin kusursuz ve uzun ömürlü olması için mutlaka bir profesyonel ile birlikte çalışmanız gerekir. Garaj kapısı üretimi yapan firmalar kapıların imalatını gerçekleştirir, kapıların açılıp kapanma mekanizmalarının bağlı olduğu motorları ise motor üreten firmalardan tedarik ederek kapılara takviye ederler. Kısacası, garaj kapısı üretimi çok bileşenli bir çalışmadır ve garaj kapıları konusunda profesyonelleşmiş firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ülkemizde kapalı garajlar yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı için, garaj kapısı konusunda uzmanlaşmış firma sayısı oldukça azdır. Bazı garaj kapısı firmaları size çeşitli opsiyonlar sunabilir ancak birçok firma yalnızca belirli malzemelerle ve belirli modeller üzerine hizmet vermektedir. Sizin evinizin stiline en uygun modeli seçmek için homify sayfalarından yararlanabilirsiniz. homify sayfalarında hem birçok kapalı garaj içeren mimari planlar hem de çeşitli garaj kapıları fotoğrafları görebilirsiniz.