Genç Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Genç Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Genç Odası: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

Genç odaları tasarım ve mobilya seçimi açısından ebeveynleri en çok zorlayan yaşam alanlarının başında geliyor çünkü 13-18 yaşları arasındaki çocuğunuzun kendi eviymiş gibi sahiplenip evde vaktinin çoğunu içinde geçireceği bir odada onun sağlığı, kişisel gelişimi ve beğenilerini göz önünde bulundurarak bir dekorasyon oluşturmak gerekiyor. Genç odalarını çocuk odalarından ayıran en önemli şey, artık ergenlik dönemine girmiş olan çocukların karakterlerinin bu süreçte iyice belirginleşmesiyle birlikte kendi zevk ve tarzlarının da artık yavaş yavaş oturmaya başlamasıdır. Dolayısıyla bu yaş aralığındaki genç çocuklar, ebeveynlerinin seçtiği, erkek çocuk yatak odası yada kız çocuk yatak odasına özgü şık ve renkli bir mobilyayı beğenmeyebilir; hatta bu yaşlar aynı zamanda kuşak çatışmasının da en keskin yaşandığı zamanlar olduğu için ebeveynlerin seçtiği mobilyaların beğenilmemesi ihtimali çok daha fazla. İşte bu yüzden genç odası tasarlarken mutlaka odada yaşayacak olan çocuğunuzun fikrini de sormalı ve hemen hemen her şeyde onunla birlikte karar vermelisiniz. 13-18 yaşları arasındaki çocukların kendi odaları ile ilgili kararlarda söz sahibi olması aynı zamanda onların kişiliklerinin gelişimi için de oldukça önemli bir rol oynuyor. Artık kendi kararlarını verebilen, bağımsız ve güçlü bireyler olmaları yolunda, çocuklarınızın odaları hakkında kararı kendilerinin vermelerine izin vermek, kendi tarzlarının ne olduğunu ve tam olarak ne istediklerini bilecek kararlılığa sahip olmalarını sağlayan oldukça etkili bir yöntem. Tabii onları bu aşamada yönlendirecek olan ebeveynlerin de genç odalarının olmazsa olmazları konusunda fikir sahibi olmaları önemli. Aşağıda genç odaları ile ilgili merak ettiğiniz pek çok özel ve önemli bilgiye erişebilirsiniz.

Genç odası dizayn ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar neler?

Çocuğunuzun odası ile en çok ilişki kurduğu dönemler de karakter gelişiminin tamamlandığı 13-18 yaş aralığıdır ve bu yüzden de çocuğunuzun odasında rahat etmesi, odasının dekorasyonu sevmesi ve de tabii ki odasındaki çalışma düzenini oturtabilmesi oldukça önemli. Bunun için genç odası olarak tasarlanan oda ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, odanın içinde üç farklı fonksiyonu yerine getirecek üç farklı alan oluşturulmalı. Bunlardan biri odaklanmayı zorlaştıracak dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış düzenli bir çalışma alanı, diğeri kesintisiz bir gece uykusu sağlayabilecek konforlu bir yatak odası işlevi gören bir uyku alanı ve son olarak da çocuğunuzun hobileriyle ilgilenerek, oyun oynayarak boş zamanlarını keyifli bir şekilde değerlendirebileceği bir rahatlama alanı. Her ne kadar küçük metrekarelere sahip olan odalarda bu üç ayrı fonksiyonlu alanı birbirinden ayırmak zor gibi görünse de aslında yalnızca sınırları renklerle belirlenen ve ayrılan bir dekorasyonla bile bunu sağlamak mümkün.

Genç odası için en ideal dekorasyon tarzı hangisi?

Bu yaş aralığındaki çocukların kişiliklerini yansıtmaları ve hobileri ve ilgi alanlarını gün yüzüne çıkaran kişisel dekorasyonlar oluşturmalarını sağlayabilmek için tabii ki modern stiller tercih edilmeli. Genç odalarının bir tema üzerine dizayn edilmesi de son yıllarda uygulanan ve kişisel gelişim açısından da oldukça sağlıklı olan bir yöntem. Örneğin çocuğunuzun müziğe ilgisi varsa odasını da ana tema müzik olacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Genç odaları için modern duvar dekorasyon seçenekleri

Duvar dekorasyonu elbette her yaşam alanı için oldukça önem taşıyan, söz konusu odanın karakterini vurgulayan bir tasarım unsuru. Ama genç odalarında duvarların önemi çok daha büyük: Duvarlar ergenlik yıllarındaki gençlerin bir ifade aracı, kişiliklerinin yansıdığı bir perde olarak işlev görüyorlar ve genç odası duvarlarını da bu şekilde kullanmak aslında son derece sağlıklı. Gençlerin kendilerinin seçecekleri, en sevdikleri albüm kapağı, favori müzik grupları, izlemeye doyamadıkları bir filmin afişi, kendilerini yansıttığını düşündükleri bir tablo... Tüm bunlar genç odaları için oldukça şık modern duvar aksesuarları olabilir. Tabii poster, albüm kapağı gibi kağıt aksesuarların daha şık ve estetik durması için güzel çerçevelerle kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tarz aksesuarların yanı sıra üzerine not kağıtları gibi şeyler tutturabilecekleri mantar panolar, notlarını yazabilecekleri beyaz ya da kara tahtalar da hem fonksiyonel, hem neşeli, hem de şık seçeneklerin başında geliyor. Ayrıca duvarlara kolayca yapıştırılabilen duvar etiketleri de kullanılabilir. Duvarların birinde küçük de olsa bir ayna bulundurmak da, çocuğunuzun kendi bedenini tanıması ve onunla barışık olmasını sağlayacak ve kişisel gelişiminde yeri olan fikirlerden biri.

Genç odasında mutlaka olması gereken mobilyalar ve özellikleri

Mobilya seçimi de tabii ki dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden. Olmazsa olmaz mobilyaların başında tabii ki hem şık ve stil sahibi hem de konforlu ve yeterli büyüklüğe sahip bir yatak ve karyola geliyor. Sonra çocuğunuzun rahatlıkla çalışabileceği bir tasarıma sahip olan bir çalışma masası ve çalışırken oturacağı sırt ve bel destekli ergonomik bir sandalye de mutlaka olması gerekenlerin arasında. Ayrıca odanın düzenli ve derli toplu kalabilmesi için hem kıyafetler hem de kitap ve okul eşyalarını barındıracak geniş bir dolap da gerekli. Ve tabii ki gündelik kullanılan kitap ve defterler için de açık raflar.

Sağlıklı bir genç odasında ışıklandırma nasıl olmalı?

Öncelikle tek bir tepe ışığının bir genç odası için asla yeterli olmayacağını belirtelim. Dediğimiz gibi genç odaları en az üç farklı fonksiyona sahip alanlardan ibarettir ve bu farklı fonksiyonlu alanlarda farklı ışıklandırma sistemleri gereklidir. Odayı genel olarak aydınlatan kuvvetli ancak göz yormayan tavan ışıklarının yanı sıra, çalışma masasında yer alacak bir masa lambası ve yatağının baş ucunda bulunacak bir okuma lambası bulundurmak şart. Bunların dışında gece lambaları ve yenilikçi dekoratif ışıklar da kullanılabilir.

Küçük genç odaları için kullanışlı fikirler

Eğer genç odası olarak tasarlanan odanın alanı yeterince geniş değilse yer tasarrufu sağlayan mobilyaları tercih ederek odada yer açabilirsiniz. Yatak ve karyola, bu açıdan anahtar mobilyalardır diyebiliriz. Açılır kapanır yataklarla uyku saati dışında odada daha ferah ve açık bir görünüm elde edilebilir. Aynı şekilde yatağı altı boş bir ranza olarak tasarlanan yüksek karyolalardan tercih ederseniz yatağın alt kısmında oluşan boşluğa çalışma alanı yerleştirilebilir. Ya da depolama alanı olan karyolaları tercih edebilir veya karyolanın altını bir depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Bu konuda ya da aklınıza takılan başka bir konuda daha ayrıntılı ve ilham verici fikirler için homify sayfalarından ücretsiz danışmanlık talep edebilir odanızı dekore ettirmek için dekoratör ya da iç mimarlarla çalışabilirsiniz.