Modern Giyinme Odası: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri | homify Modern Giyinme Odası: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri

Modern Giyinme Odası: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri

Bir ev, sahiplerinin yaşam tarzını, zevklerini ve görünüşlerini dışa vuran, onlar adına konuşan bir mekandır. Kişinin düşünebilmesi, hareket edebilmesi ve kendini ifade edebilmesi için bir esneklik alanı yaratır. Evlerin en küçük değişikliklerle bile harika sonuçlar alınabilecek pek çok bölümü ve alanı vardır.

Bir evi kendi bütünlüğü içinde geliştirebilmek için odalar, mutfak, antre, avlu ve buna benzer pek çok birimin bir araya gelmesi gerekir. Aynı zamanda bu birimler birbirleriyle karşılıklı bir etkileşim ve uyum içinde olmak zorundadırlar. İnsanlar genellikle yatak odası, oturma odası, mutfak gibi bir evin temel bölümleriyle ilgilenmeyi tercih ederken, banyo, balkon, hol ve giyinme odası gibi ikincil denilebilecek türden alanlara estetik bir açıdan yaklaşmayı, buraları geliştirmeyi ihmal ederler. Oysa bir evin her bölümüne eşit derecede ilgi gösterilmesi gerekir. Çünkü bir evi yaratan içindeki bölümlerin toplamıdır ve bu bölümlerden bazıları ihmal edilirse hiç kuşkusuz evin toplam estetik ve maddi değeri de düşecektir.

Giyinme odaları da ekseriyetle ihmal edilen, nasıl olsa ev sahipleri dışında kimse görmüyor diye düşünülerek fazla üzerine düşülmeyen bölümlerdir. Oysa güzel ve şık bir giyinme odası güne başlamak için harika bir yer olabilir. Giyinme odanızı güzelleştirebilmeniz, bu alanda estetik bir yaklaşım geliştirebilmeniz için parlak fikirleri bir araya getirdik. Bu fikirler sayesinde gerek günlük ihtiyaçlarınız için gerekse de özel günleriniz için giyinme deneyiminiz baştan aşağı değişecek.

Modern bir giyinme odası yaratmanın anahtarı nedir?

Modern bir giyinme odası, hayal gücününüzü açığa çıkaracak, onu kıyafetlerinize yansıtmanıza, kendinizi daha iyi ifade edecek elbiseler seçip güne öyle başlamanıza imkan sağlayacak yaratıcılığı tetikleyecek bir mekan olmalıdır. Bununla birlikte modern bir giyinme odasının ezberden verilebilecek bir formülü de yoktur. Stil bir giyinme odası yaratmak için son derece geniş bir bütçe de ayırabilirsiniz, yalnızca giysi dolapları ve çekmecelerden oluşan minimal bir tasarım da benimseyebilirsiniz. Bütçeniz, zevkleriniz ve tercihleriniz bu noktada temel belirleyici unsurlar olacaktır. Modern bir giyinme odasında kıyafetlerin belli bir düzen içinde ve aksesuarların da türlerine göre yerleştirilmesine izin verecek dolap ve çekmeceler mutlaka bulunmalıdır. Dolap, çekmece, duvar ve zeminler konusunda açık fikirli olun. Ne istediğiniz üzerine düşünün. Hatta bu konuda yapacağınız küçük bir araştırma ve çeşitli örneklere bakmak sizin için oldukça zihin açıcı olabilir. Modern bir giyinme odası için tercih edebileceğiniz unsurlardan biri de duvar kağıtlarıdır. Tüm duvarlarda ya da tek bir duvarda kullanacağınız desenli duvar kağıtları giyinme odanıza bambaşka bir hava katabilecek, üstelik son derece de ekonomik bir çözümdür.

Modern bir giyinme odası için ilham verici fikirleri nasıl bulabilirim?

Modern bir giyinme odası için her türlü ilham verici fikri bulabileceğiniz online bir platform olarak homify her zaman elinizin altında ve hizmetinizdedir. İster sıfırdan modern bir giyinme odası tasarlıyor olun, isterseniz de mevcut giyinme odanızı modern bir tarzda yeniliyor veya giyinme odanızda kısmi değişiklikler yapıyor olun, homify'da tüm bu işler için sayısız fikir ve örnek bulabilirsiniz. homify aynı zamanda mimari, iç mimari ve çok çeşitli tasarım trendi hakkında her türlü gelişmeyi takip edebileceğiniz, yeni şeyler öğrenip kendinizi geliştirebileceğiniz bir platformdur.

Giyinme odamı modern bir tarzda nasıl dekore edebilirim?

Modern bir giyinme tasarlamak için bolca hayal gücü, biraz emek ve kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Modern tarzdaki bir giyinme odası tasarlarken yararlanabileceğiniz ipuçlarından bazıları şunlardır: Öncelikle bu iş için ne kadar bir bütçe ayırabileceğinize karar vermelisiniz. Kafanızdaki tasarım ve bu tasarımın yaklaşık maliyetine ilişkin küçük bir araştırma yapmak, bütçenize karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Bu şekilde bir yöntem izlediğiniz takdirde beklenmedik sürprizlerle karşılaşma olasılığınız en aza inecek ve bütçenizi tekrar tekrar gözden geçirmek, yeniden hesaplamanız gerekmeyecektir. Bundan sonra yapacağınız şey, giyinme odası olarak kullanacağınız alanın büyüklüğünü ve bu hacimle neler yapabileceğinizi hesaplamaktır. Yeterli büyüklükte bir alan size gerekli tüm mobilya ve dolapları yerleştirebileceğiniz hacimi sunacaktır. Eğer alanınız küçükse ve size yeterli görünmüyorsa da dert etmeyin. Kısıtlı alan, modern bir giyinme odasını bu küçük alana sığdırabilmek için yaratıcı fikirlerinizi tetikleyecek ve alandan tasarruf edebilmek için sizi yeni fikirler üretmeye itecektir. Ki bu da evle ilgili herhangi bir bölümün tasarımında her zaman için iyi bir şeydir. Tasarım sürecinde kafanızı yormak ve yaratıcı fikirler geliştirmek, size uzun yıllar severek kullanacağınız mekanlar yaratabilecek enerjiyi temin edecektir. Doğru bir aydınlatma düzenlemesi küçük alanlarda büyük işler çıkarabilmek için anahtar konulardan biridir. Aydınlatmalarınızı çağdaş bir tarzda dolap içlerinde ve tavana gizlenmiş olarak kullanabilirsiniz. Şık duvar kağıtları da giyinme odanıza zarafet ve asalet katacak önemli unsurlardan biridir. Görece küçük sayılabilecek bir maliyetle, bu maliyetin çok üzerinde bir şıklık elde etmek için duvar kağıtları son derece akıllıca bir çözümdür. Alanınız dar olsa bile ihmal etmek istemeyeceğiniz unsurlardan biri de aksesuarlardır. Küçük de olsa birtakım aksesuarlar kullanmayı düşünün. Örneğin bir vazo, küçük bir biblo ya da duvara asılacak bir tablo beklediğinizin üzerinde bir pozitif etki yaratabilir. İhtiyacınız olan çağdaş görünümü elde etmekte bu türden aksesuarlar çok etkilidir. Bir duvara tam boy bir ayna koymayı da ihmal etmeyin. Ve eğer yeriniz müsaitse ikinci bir duvar aynasını da mutlaka değerlendirin. Bu şekilde giyinme odanızı gerçekte olduğundan daha büyük gösterebilir ve ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Bu, aynı zamanda giyinme odanızın asıl işlevini daha doğru bir şekilde yerine getirmesine de imkan verecektir.

Modern bir giyinme odası için hangi duvar rengini tercih etmeliyim? 

Renklerin insan doğası üzerinde doğrudan tesiri olduğu kanıtlanmış bir bilimsel gerçektir. Duvarınızda tercih edeceğiniz renk sizi sakinleştirici ya da canlandırıcı bir etki yaratabilir. Giyinme odanız için renk seçimi ise doğrusu üzerine düşünülmesi gereken bir iştir. Zira günlük kıyafetlerinizi bu odada giyeceksiniz ve odanızın üzerinizde yarattığı etki de bunun üzerinde belirleyici olabilir. Giyinme odanızda tercih edeceğiniz renklerin tercihen fazla iddialı olmayan pastel tonlarda olması daha mantıklı olacaktır. Ten renginize yakın tonlar tercih etmeniz de daha doğru giyinme seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Fazlaca parlak renkler giyeceğiniz kıyafetlerle rekabet halinde olacaktır ve doğru giyinme tercihleri yapmanıza engel olabilirler. Giyinme odanızda daha iddialı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, koyu renklerde ve iddialı desenlere sahip duvar kağıtları kullanmak da sizin için cazip bir seçenek olabilir. Duvar kağıdını yalnızca bir duvarda kullanıp diğer duvarlarda yine görece açık ve pastel renkler tercih edebilirsiniz. Bu da giyinme odanızın karanlık ve boğucu bir hale gelmesini engelleyecektir. Giyinme odanız ister geniş ister küçük bir alan olsun, sonuçta evinizin diğer bölümlerine kıyasla oldukça küçük hacimde bir alan olacaktır. Bu, aynı zamanda bu odadaki bütün unsurların size daha yakın olacağı, yani bu odaya girdiğinizde her şeyin size çok yakın mesafede ve gözünüzün önünde olacağı anlamına gelir. Bu yüzden bu odada kullanacağınız malzemelerde ucuza kaçmamaya çalışın. Alan zaten küçük olduğu için kaliteli malzemeler kullansanız da bunun size maliyeti çok yüksek olmayacaktır.

Modern bir giyinme odasında ne tür bir zemin tercih etmeliyim?

Giyinme odanızın zemini oldukça önemli bir konudur. Zira buraya sabah uyanmanızın hemen ardından veya sabah banyonuzdan sonra gireceksiniz. Özellikle ıslak ayakla girme ihtimaline karşı giyinme odanızın zemini kaygan olmamalıdır. Bu zemini kuru tutmanız olası bir ev kazasına meydan vermemek açısından son derece önemlidir. Modern bir giyinme odasının zemininde duvardan duvara halı kullanmak oldukça yaygın bir uygulamadır. Böyle bir uygulama yapacaksanız banyodan çıktığınızda ayaklarınızı kurulamak için odanın kapısına bir paspas koymakta fayda olabilir. Ahşap zeminler de her zaman için iyi bir seçenektir ancak yine de ahşap zemin üzerine kilim ya da küçük bir halı kullanmak odaya sıcak bir hava katmak açısından yararlı olabilir. Bu halı ya da kilimler için seçeceğiniz renklerin duvar ve mobilya renkleriyle de uyum içinde olmasına özen gösterin.

Modern bir giyinme odası tasarlarken özellikle göz önünde bulundurman gereken ipuçları var mıdır? 

Giyinme odanız son derece kişisel ve mahrem bir alandır. İnsanın en yalın haliyle bulundu bu odalar, aynı zamanda kendi özümüze en yakın olduğumuz yerlerin başında gelir. Bu son derece kişisel ve ve mahrem alanı dekore ederken, gözünüze hoş gelecek renkler tercih ettiğinizden ve kullanışlı ve abartısız aksesuarlar kullandığınızdan emin olun. Mobilyalarınızın yüksekliğe de kendi boyunuza uygun olmalı ve ihtiyaçlarınıza yanıt verebilmeli. Aydınlatmalar da bir diğer önemli konudur. Tepe aydınlatmalarını yandan ve önden gelen ışıklarla desteklemeyi unutmayın. Aksi halde hoş olmayan gölgelerle karşılaşabilirsiniz. Son olarak, kullanacağınız bütün mobilya ve aksesuarlara en baştan karar vermek her zaman için iyi bir fikirdir. Böylelikle giyinme odanızda daha homojen ve tutarlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Giyinme odamı modern hale getirmek için aksesuarlardan nasıl yararlanırım? 

Aksesuarlar herhangi bir mekanın dekorasyonunda çok temel bir rol üstlenirler. Giyinme odasında kullanılacak aksesuarlar pek çok türden olabilir. Ama dikkat edilmesi gereken farklı parametreler vardır. Seçilen aksesuarları yerleştirirken estetik bir görüntü elde etmeye özen gösterilmelidir. Bilezikler için bir stand, bir ruj kutusu, şık bir parfüm kutusu ve benzeri unsurlar toplamda güzel bir ahenk ortaya çıkarılacak şekilde kullanılabilir. Son olarak ayaklı lambalar, vazolar ve tablolar gibi aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.

Giyinme odam küçükse ne yapabilirim?

Bugünlerde giyinme odalarının küçük olması fazla bir sorun yaratmıyor aslında. Mobilyalarınızı duvarla yapışık olacak türden kompakt modellerden seçebilirsiniz. Oturmak için küçük bir kanepe ya da koltuk yerine uzun bir tabure de işinizi görecektir. Aydınlatmaları ve aynaları doğru kullandığınız takdirde de giyinme odanızı olduğundan büyük ve ferah hale getirmek hiç zor değildir. Yaratıcılığınızı kullanın.

Kendim için doğru giyinme odası tarzına nasıl karar verebilirim?

Bir giyinme odası çok çeşitli tarzlarda dekore edilebilir. Endüstriyel tarzda giyinme odaları, rüstik giyinme odaları, İskandinav tarzı giyinme odaları gibi pek çok seçenek mevcuttur. Bütçenize uyan ve estetik yönden size hitap eden, içinde kendinizi iyi hissedeceğinizi düşündüğünüz tarz sizin için en uygunudur. Giyinme odanızın tarzına karar verirken bütünlükçü bir yaklaşım geliştirmeye özen gösterin. Çağdaş bir tasarıma geleneksel tarzdaki bir ayna ya da aksesuarla küçük bir dokunuş gerçekleştirmek, istediğiniz görüntüye sizi bir adım daha yaklaştırabilir. Tutucu olmayın ve olasılıklara açık olun. Tercih edeceğiniz tarzda elinizdeki mekanın büyüklüğü ve biçimini de mutlaka hesaba katın.

Giyinme odam için tercih edebileceğim tarzlar nelerdir? 

Aşağıdaki tarzlar giyinme odanız için başlıca seçenek arasındadır:

Endüstriyel tarzda giyinme odaları

Endüstriyel tarzdaki giyinme odalarında aydınlatma ve aynaların yerleşimi önem arz eder. Mobilyalarınızda duvar renkleriyle uyumlu renkler tercih etmeniz de yine önemli bir faktördür. Ahşap ve metal unsurlar da endüstriyel tarzın vazgeçilmez malzemeleridir. Bir odak noktası olarak parlak renkte bir vazo kullanmak da bu tarz bir odaya estetik katacaktır. 

Rüstik giyinme odaları

Antika görünümlü bir ayna bu tarz bir odaya çok yakışacaktır. Rüstik pirinç ya da ahşap çerçeveler de rüstik bir giyinme odasıyla uyumlu olacak unsurlardır. Tarihten ya da edebiyattan bir sahneyi resmeden bir tablo da bu tarzdaki bir oda için harika bir aksesuar olabilir.

İskandinav stili giyinme odaları

İskandinav tarzı bir giyinme odası romantizm ve zarafetin bir bileşimini bünyesinde taşır. Beyaz ışıklı tavan aydınlatmalarıyla birlikte düz kesimli aynalar kullanabilirsiniz. Desenli kapıların bulunduğu dolaplar da bu tarz bir giyinme odasına yakışacaktır. Giyinme odanızı banyonuzdan ayırmak için de buzlu camdan bir bölme kullanabilirsiniz.