Hamam İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Hamam İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Hamam İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1. Hamam/buhar odası nedir?

Günlük rutinlerin ardından yorgunluğunuzu atmak, vücudunuzu dinlendirmek, cilt gözeneklerini açmak ve artan sıcaklık aracılığıyla toksinlerden arınmak amacıyla kullanılan ve bu alanlar son zamanlarda çok yaygınlaşan spa kültürünün de bir parçasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi buhar etkisi altında cilt temizlenir ve rahatlama meydana gelir. Genellikle spor yapılan bir günün ardından sıcak bir ortamda bulunmak ve duş almak teri atmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla buhar etkisiyle toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Ev için olan hamamlarda herhangi bir elektronik cihaz bulundurulmaz. Hamamlarda sıcaklık oranı ortalama 40° C olmakla beraber kuru ve ıslak zeminler kapsamında tasarlanır.

Vücudun rahatlaması ve toksinlerden arındırılması için mükemmel bir alan

Buhar cildin tüm gözeneklerini açar. Ter bezleri salgılama yapmaya başladığında toksinlerden arındırır. Öncelikle buhar odasında vücut sıcaklığı arttıkça terleme meydana gelir. Dolayısıyla kısa vadede toksinlerin atılması açısından elverişli bir çözüm olur. Benzer durum hamamlarda da söz konusur. Bilindiği üzere geleneksel hamamlarda da buhar ile ciltteki gözenekler temizlenir ve vücut sıcaklığı arttıkça terleme meydana gelerek toksinlerden arınma başlar. Bunların yanı sıra hamamlar nabız atışını arttırır. Özellikle astım hastalarına faydaları görülmektedir.

Saunalardan farklı olarak, günümüzde hamamlar tarihten bu yana varlığını sürdürmektedir.  Modern hamamların yanı sıra Romalıların kullandığı doğal kaynakların bulunduğu ve bir havuz alanı oluşturulan hamamlarda benzer nitelikte buhar etkisi ile vücutta toksinlerden arınma ve ferahlama alanları dizayn edilmiştir. Türk hamamları ile benzer nitelikler taşımasının yanı sıra tarihten bu yana buhar etkisinin faydaları, artan sıcaklık oranıyla vücutta oluşan terin atılması ve arınma gerçekleşir. Günümüzda buhar odalarında modern teknolojilerle ısıtma sistemleri kurulmaktadır. Hamamların daha aktif kullanıldığı dönemlerde ise yıkanma alanı ile borular, pompalar ve buhar etkisi oluşturacak bir alan dizayn edilirdi. Birden fazla insana hizmet eden hamamlara ayrıca oturma alanları dahil edilir.

2. Sauna ve hamam arasındaki fark nedir?

Öncelikle sauna ile hamam arasında yapısal özellikler ve malzeme bakımından farklar bulunmaktadır. Zemin uygulamaları için seçilen malzeme farklarının yanı sıra, kapalı bir ortamda yüksek ısı seviyesi göz önüne alınmalıdır. Her ikisi de sıcak bir atmosfere sahiptir, ancak sauna adeta bir fırına atılmış su buharı ayarında sıcaktır. Buhar odalarına benzeyen bir başka örnek ise Türk hamamları, buhar kabini modelleridir.

Saunalar için daha ahşap gibi doğal malzemeler ağırlıklı tercih edilirken, buhar odaları, yani hamamlar için cam materyal kullanılabilir. Nem oranı açısından da bazı farklar bulunmaktadır. Buhar odaları için nem oranı oldukça yüksektir, saunalar için ise daha kuru bir atmosfer bulunur. Sıcaklık oranlarını kıyasladığımızda buhar odalarında ortalama 40° C olurken, saunalarda ise ortalama 70-90° C sıcaklık seviyesini buluyor. Saunalar çok sıcak atmosferiyle beraber nem oluşturur. Hamamlar ıslak ve kuru hacim olarak tasarlanır. Buhar odalarında buhar etkisinde uzun süre otururken, saunalarda kuru ve sıcak atmosfer etkisinde kısa süreli oturmak mümkündür.

3. Evde buhar banyosu: Neye ihtiyacım var?

En önemlisi: Buhar kaybı sağlayacak herhangi bir hava akışı alanının olmaması gerekir. Aksi takdirde buhar muhafaza edilemez. Tüm bunların yanı sıra oksijen ihtiyacı da muntazam karşılanmalıdır. Herhangi bir elektronik eşya bulundurmamaya özen gösterin. Nem ve buhardan ötürü elektronik cihazlar zarar görebilir. Örneğin kapalı bir duş alanını değerlendirebilirsiniz. Duş kabininde buharı muhafaza etmek kolaylaşacaktır. Bekleme süreci için mutlaka bir oturma alanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Oturma alanı tasarlayamıyorsanız bir sandalye ya da tabure dahi işleve uygun oturma ihtiyacını karşılayacaktır. Duvarların zedelenmemesi için neme ve buhara dayanıklı fayanslarla kaplı bir alan olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu aşamada bir buhar jeneratörüne ihtiyaç duyacaksınız. Buhar jeneratörü vasıtasıyla kapısını kapattığınız duş kabini içinde buhar etkisiyle cildinizi temizleyebilir, toksinlerden arınabilirsiniz. Oksijen ihtiyacını karşılamayı ihmal etmeyin ve  çok fazla vakit geçmeden kabini havalandırın.

4. hamam dizaynı ve montajı

Kabin için bir alan oluşturmak gerekir. Burada örneğin kullanılacak materyal cam malzemelerden tercih edilebilir. Sadece tek taraf için bölücü duvar özelliği taşıyan bir cam sürgülü kapı dizayn edebilirsiniz. Geri kalan duvar alanlarının nem ve buhardan olumsuz yönde etkilenmesini önlemek için, duvar kaplamaları suya dayanıklı fayans modelleri tercih edilerek dizayn edilmelidir. Ayrıca buhar oluşturmanızı sağlayacak cihazlar ya da buhar jenaratörüne ihtiyaç duyacaksınız.

Tavsiye: Kısa ya da uzun vadede olası tadilat problemlerinin oluşmaması için, özellikle duvar fayanslarının kaplanması ya da diğer alanlarda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

5. Hamam temizliği ve bakımı

Buhar etkisinde kalan duvar fayansları haftada en az bir kez olmak üzere dikkatlice temizlenmelidir.  Yüzeysel temizliğin yanı sıra bir fırça yardımıyla detaylı temizlik yaparak fayanslar arasında kalan derzleri temizleyebilirsiniz. Islak hacim olarak tasarlanan buhar odasında duvar fayanslarını tazyikli su yardımıyla temizlemenin yanı sıra diğer temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca cam temizliğinde kullanılan materyaller de buhar odasında duvar fayansları ve zemin seramiklerini çekçek yardımıyla silebilirsiniz. Eğer evinizde duş kabinini bu amaçla kullandırsanız, kabin içi duvar ve cam bölmelerin temizliğinde etkili bir çözüme ulaşmak için kireç sökücüler ile banyo zeminleri için özel olarak üretilen krem ve sıvıların yanı sıra diğer temizlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Dezenfekte etmek istediğiniz yüzeyleri bir sünger kullanarak ya da bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Özellikle derzlerde ve olası girintilerde biriken kirleri temizlemek için banyo temizliklerinde kullanılmak üzere ayrılan fırçaların kullanımı işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Hamam ve spa örnekleri ile ilgili projeleri homify’da bulabilirsiniz. Sizler için ilham verecek buhar odası örneklerini gözden geçirebilir spa & hamam uzmanlarının işlerini görebilirsiniz.

Buhar odası/hamam için örnek:

Türkiye’deki evlerde Türk hamamı geleneği çerçevesinde benzer çabaları görmek mümkün oluyor. Örneğin bu gördüğünüz proje, Çetin Dönüşüm Havuz Arıtma Ltd. Şti firmasının imzasını taşıyor. Bu gördüğünüz hamam örneği, ise Ezgi Aydoğdu imzası taşıyor.