Havuz için ilham veren tasarım fikirleri & resimleri | homify

Havuz için ilham veren tasarım fikirleri & resimleri

Yüzme havuzunu ne mükemmel yapar? 

Mükemmel bir yüzme havuzu sürekli kullanacağınızı bildiğiniz bir havuzdur. Keyif alabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ya da egzersiz yapabileceğiniz bir yerdir. Evinizde bir yüzme havuzuna sahip olmak, çevresini güvenli hale getirmek ve temiz ve sakin bir yer haline getirmek için birçok yapılması gereken şey olduğundan büyük bir sorumluluk gerektirecektir. Ancak, eğer kalbinizde taht kuran bir yüzme havuzu fikri varsa, birçok farklı fiyat aralığında yüzlerce akıllıca seçenek de bulunmaktadır. Herhangi bir inşa ya da kurulum başlamadan araştırma yapmak, eviniz için mükemmel seçeneğe sahip olduğunuza emin olmak için en iyi yoldur. 

Yüzme havuzu için esin kaynağı ve fikirler 

Yüzme havuzunuz için esin kaynağı ve fikirler bulabileceğiniz birçok yer var. Eğer ne istediğinize dair zaten bir fikriniz varsa o halde bu fikrin uygulama konulabileceği veya konulamayacağı ve sizin için daha iyi fikirler veya şekiller olup olmadığı ile ilgili araştırma yaparak zamanınızı harcamak kayda değerdir. 

Bir yüzme havuzu nasıl tasarlanır? 

Havuzunuzu tasarlarken aklınızda tutmanız ve asla atlamamanız gereken birçok adım var. İlk adım havuzunuzun şekline ve genişliğine karar vermektir, bu genellikle havuzunuzu inşa edeceğiniz yere bağlıdır, bu yüzden karar vermeden önce ölçün ve kontrol edin. Havuz sıcaklığını düzenleyici, enerji tasarrufu sağlayan ya da tuz üretici bir sistem de olsa bir dahaki adım havuzunuz için doğru teknolojiyi seçmektir. Doğru teknolojik donanıma sahip olmak oldukça önemlidir ve bu yüzden bu noktada bir problem yaşamamak için bir profesyonele danışmak kesinlikle faydalıdır. İleriki adım olarak havuzu estetik yönden incelemek ve genel görünüme ne eklemek istediğinize karar vermek kayda değerdir. Buradaki seçenekler sınırsızdır. Işıklandırmayı renklendirebilir, efektleri değiştirebilir, su yüzeyinde dalgalanma, kaydırak, şömine veya açık havada mutfak bile ekleyebilirsiniz. 

Havuzunuzu ne ile çevreleyeceğinize karar vermeniz de önemlidir. Eğer tahta döşeme veya taş döşemeleriniz varsa genişliği, şekli ve rengi için birçok seçenek bulunmaktadır. Her şey kişisel zevk algınıza bağlı ve zaman geçirmekten keyif aldığınız bir havuzunuzun olması böyle bir ev seçeneğine yatırım yaparken gereklidir. 

Bir havuz planlarken neyi göz önünde tutmalıyım? 

Bir havuz planlarken göz önünde bulundurmanız gereken onu tam olarak nereye yapacağınızdır. Kış boyunca kullanacağınız dışarı bir havuz mu kullanacaksınız? Bir yüzme havuzu evinizin ahengini bozar mı? Kendinize bazı soruları sormak iyi bir fikirdir çünkü eviniz üzerinde renovasyona başlamadan önce neyi beğenip beğenmediğinize karar vermek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bir yüzme havuzu inşa ederken neleri düşünmeliyim?   

Havuzunuzu tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Örneğin, eğer çocuklarınız varsa gerekli güvenlik önlemlerini aldınız mı? Bir havuzun bakımını sağlayacak zamanınız ve enerjiniz var mı? Bu iş eğer havuzu asla kullanmayacaksanız can sıkıcı olabilir. Yüzme havuzu bakımı temiz tutmaktan boruları ya da sızmaları tamir etmeye kadar birçok şey içerebilir- bu işler bazen pahalıya mâl olabilir. 

Yüzme havuzunun masraflı olabileceğini de aklınızda bulundurmanız gerek. Havuz sahibi olmak ile ilgili birçok harcama var ve eğer havuza çok yer ayırırsanız o halde bu sorumluluğu almak için hazır olduğunuzdan emin olmanız sizin için faydalı olacaktır. 

Bir yüzme havuzunu tekrardan inşa ederken neleri göz önünde bulundurmalıyım? 

Havuzunuzu tamamen değiştirmeyi ya da yeni ve güncel bir görüntü kazandırmak için birkaç ekleme yapmayı umsanız da düşünmeniz gereken birçok şey var. Yeni bir model evinize etkili bir görüntü kazandırabilir ve evde daha çok zaman harcamayı istemenizi de sağlayabilir. Homify ile sahip olunan alanı, havuzunuzun şeklini veya temasını değiştirmek isteseniz de tekrar inşa için birçok fikir bulabilirsiniz, herkes için fikirler var. Eğer bir katalog yaratırsanız, sıra yeni havuzunuzu tasarlamaya geldiğinde tam olarak ne istediğinizi bulabilmeniz için en çok beğendiğiniz resimleri saklayabilir ve hatta metin ekleyerek kaydedebilirsiniz. 

Bir yüzme havuzu ne kadara mal olur? 

Her şeyiyle, yüzme havuzunuzun maliyeti süreç içerisinde yaptığınız seçimlere bağlıdır. Örneğin, eğer profesyonel biriyle çalışırsanız, çalışmaları size daha fazla maliyete sebep olmalarına rağmen, havuzunuzun uzun vadede daha dayanıklı olduğunu fark edeceksiniz. Yüzme havuzunun bakımı düşünülmesi gereken diğer bir faktördür. 

Yüzme havuzlarının fiyatları büyük ölçüde kullanılan madde ve tasarımlarına göre değişir ama havuzunuzun genişliği ne kadara mal olacağını belirleyen en büyük etkiye sahiptir. Ayrı olarak havuzunuzun derinliğini de düşünmelisiniz-eğer derin bir havuz isterseniz o halde bunun daha çok işçilik ve malzeme gerektireceğini akılda tutmanız faydalıdır. Bir başka seçenek plastik, beton ya da fiberglas havuzunuzun içini ne ile kaplamanız gerektiğine karar vermektir. Seçenekler fiyat bakımından değişiklik gösterebilir. 

Bir yüzme havuzunun bakımını nasıl sağlarsınız? 

Mükemmel bir yüzme havuzuna sahip olmak bakımında detaylara dikkat etmek anlamına gelir. Size yardım edebilecek birçok kişi vardır. Havuz temizliğinde profesyonel çalışanlar en iyi seçenek olabilir, ancak en ucuz yöntem bu değildir. Eğer işi kendi kendinize yapmak isterseniz o zaman birçok şeyi akılda tutmalısınız. Örneğin, yüzdüğünüz suyun pH seviyesini bilmek önemlidir. Suyunuzu dezenfekte etmeniz gereklidir ve bu yüzden havuzunuzun klor, kalsiyum sertliği ve bütün çözülmemiş katı seviyelerini akılda tutmayı en önemlisi de onları ne zaman ve ne sıklıkla kontrol etmeniz gerektiğini bilin. Bu süreç doğru yolu bulmak için biraz süre olabilir ama ilk olarak kapsamlı araştırma yapmanız önemlidir. 

Ne tür yüzme havuzları var? 

Olumlu ve olumsuz yanları ile iki havuz çeşidibulunmaktadır ve bunlar zemin içi ve zemin üzeri olarak sınıflandırılabilinir.. Yüzme havuzunuzu ne sıklıkla kullanacağınız, ne kadar para harcamaya niyetli olduğunuz ve genç bir aileniz veya ev hayvanlarınızın olup olmamasına bile bağlı olarak, yanlış seçimi yapmadığınıza emin olmak için iki seçeneği de araştırmak kayda değerdir. 

Zemin içindeki yüzme havuzları   

Zemin içindeki yüzme havuzlarının maliyeti genellikle zeminin üstünde inşa edilenlere göre çok daha fazladır. Eğer evinizde bir yüzme havuzuna sahip olmak konusunda emin değilseniz zemin içinde inşa edilecek bir yüzme havuzunun masrafı ile en iyi seçenek olmadığını fark edeceksiniz. Genellikle zemin üzerinde yapılana göre daha profesyonel görünürler ama zemin içinde bir havuz edindikten sonra yerinizi yenilemek veya değiştirmek çok daha fazla işe sebep olacaktır. 

Zemin üzerindeki yüzme havuzları 

İki seçenek arasından, zemin üzerindeki yüzme havuzları kesinlikle daha ekonomik olan seçenektir. Her yıl çok para biriktirmenizi sağlayabilirler ama çoğu kişi onları estetik açıdan hoş bulmaz. Bazen zemin üzerindeki havuzlar küçük görünmelerine rağmen, eğer doğru boyutu seçerseniz kaydırak, atlama tahtaları ve zemin içindeki aksesuarları ekleme şansınız olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda çok zaman kazandırırlar ve inşa masraflarında para harcamanızı azaltırlar ve eğer bahçenizde bir havuz olmasından sıkılırsanız, kaldırılması kolaydır. Havuzun tasarımı gereği, küçük çocuklar ya da hayvanlar merdiveni kullanamayacakları için zemin içindeki havuzlara göre daha güvenlidirler. Bu da sizin için daha az endişe anlamına gelir. 

Daha farklı tarzda yüzme havuzları

Modern yüzme havuzları 

Yüzme havuzunuzu tasarlamak için seçebileceğiniz birçok tipte seçenek var. Örneğin, eğer ev içinde bir yüzme havuzunuz varsa modern bir yüzme havuzu atmosferi harika bir fikir olabilir. Evinize uyacak bir temaya sahip olmak havuzda zaman geçirmeyi çok daha keyifli hale getirebilir. Eğer modern bir mutfağınız varsa modern havuzunuzun bu odanın hemen dışında olması sosyalleşmek ve orada zaman geçirmek için mükemmel bir yöntem olabilir. 

Karışık tarzdaki yüzme havuzları 

Karışık tarzdaki bir yüzme havuzu bir aile için mükemmel bir seçenektir. İlginç tabanlar, farklı renkteki duvarlar ve havuz ışıkları bu temada iyi sonuç verir. Ancak, hatırlanması oldukça önemli olan şey çocuklarınızın güvenliğidir. Bu yüzden bunu havuz tasarlamanızı yaparken akılda tutmanız gereklidir. Gösterişli parçalar seçerken yüzme havuzunuzu tekrar inşa etmek isteyebileceğinizi de aklınızda bulundurmakta fayda olabilir. 

Klasik yüzme havuzları 

Birçok yüzme havuzundan biri de klasik olandır. Çok şık ve çekici bir etki yaratabileceğinden klasik yüzme havuzuna sahip olmak en popüler seçeneklerden biridir. Klasik yüzme havuzunun faydası bütün dokuyu daha şık ve pahalı hale getirerek evinize daha çok değer katmalarıdır. Zemin içindeki yüzme havuzları bitkiler ve şık ışıklandırma gibi aksesuarlarla birlikte genellikle en popüler seçenektir.