Havuz İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Havuz türlerini yüzme havuzu, süs havuzu, jakuzi olarak üç ana gruba ayırırsak, bugün bizi ilgilendiren yüzme havuzlarını da kendi içinde alt türlere ayırmamız gerekir. İnşa ediliş biçimlerine göre zemin içine inşa edilen ve zemin üstüne inşa edilen yüzme havuzları şeklinde bir ayrıma gidilebilir. Zemin üzerine inşa edilen yüzme havuzları diğer türden daha küçük olmakla birlikte, boyutların mütevaziliği ve giriş kısmında bahsettiğimiz hafriyat probleminin olmaması maliyeti düşürmekte ve yüksekliği nedeniyle çocuklar ve evcil hayvanların güvenliğini de eklediğimizde tercih edilesi bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Zemin içine inşa edilen havuzlar ise genelde daha profesyonel amaçlarla kullanacak kişilere hitap etmektedir, düzenli olarak spor yapmaya özen gösteren kişilerde olduğu gibi.

Bir yüzme havuzu nasıl tasarlanır? 

Havuzunuzu tasarlarken aklınızda tutmanız ve asla atlamamanız gereken birçok adım var. İlk adım havuzunuzun şekline ve genişliğine karar vermektir, bu genellikle havuzunuzu inşa edeceğiniz yere bağlıdır, bu yüzden karar vermeden önce ölçün ve kontrol edin. Havuz sıcaklığını düzenleyici, enerji tasarrufu sağlayan ya da tuz üretici bir sistem de olsa bir dahaki adım havuzunuz için doğru teknolojiyi seçmektir. Doğru teknolojik donanıma sahip olmak oldukça önemlidir ve bu yüzden bu noktada bir problem yaşamamak için bir profesyonele danışmak kesinlikle faydalıdır. İleriki adım olarak havuzu estetik yönden incelemek ve genel görünüme ne eklemek istediğinize karar vermek kayda değerdir. Buradaki seçenekler sınırsızdır. Işıklandırmayı renklendirebilir, efektleri değiştirebilir, su yüzeyinde dalgalanma, kaydırak, şömine veya açık havada mutfak bile ekleyebilirsiniz. 

Havuzunuzu ne ile çevreleyeceğinize karar vermeniz de önemlidir. Eğer tahta döşeme veya taş döşemeleriniz varsa genişliği, şekli ve rengi için birçok seçenek bulunmaktadır. Her şey kişisel zevk algınıza bağlı ve zaman geçirmekten keyif aldığınız bir havuzunuzun olması böyle bir ev seçeneğine yatırım yaparken gereklidir. 

Havuz yapımı aşamaları nelerdir?

Öncelikle evinizin bahçesine veya avlusuna yapacağınız havuz için ölçüm yapmalısınız. Bahçe genişliğine göre havuzunuzu geniş  yapabilirseniz eviniz görsel açıdan muhteşem olacaktır. Ölçme işlemlerine havuzun kenarına ızgara bırakacak şekilde yapmalı havuzun taşması durumunda bahçenin batmasını önlemelisiniz.

Ölçümler yapıldıktan sonra düzenli ve şık bir havuz tasarımı yapmalısınız. Bahçenin geometrik şekline göre dikdörtgen, kare, yuvarlak veya altıgen bir havuz yapabilirsiniz. Bahçenin su kaynağına ve su pompasına ayıracağınız alanı da hesaplarınız içine katmanız ve planı, tasarımı bu hesaplara göre yapmanız önemlidir. Ayrıca havuz içerisine koyacağınız çocuk havuz alanı, küvet gibi alanları da tasarımınız içerisine almalısınız.

Özellikle çocuklarınızın güvenliği için planlama kısmına özen göstermelisiniz veya bir profesyonelden destek almalısınız. Homify ı kullanarak ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yüzme havuzunu tekrardan inşa ederken neleri göz önünde bulundurmalıyım? 

Havuzunuzu tamamen değiştirmeyi ya da yeni ve güncel bir görüntü kazandırmak için birkaç ekleme yapmayı umsanız da düşünmeniz gereken birçok şey var. Yeni bir model evinize etkili bir görüntü kazandırabilir ve evde daha çok zaman harcamayı istemenizi de sağlayabilir. Homify ile sahip olunan alanı, havuzunuzun şeklini veya temasını değiştirmek isteseniz de tekrar inşa için birçok fikir bulabilirsiniz, herkes için fikirler var. Eğer bir katalog yaratırsanız, sıra yeni havuzunuzu tasarlamaya geldiğinde tam olarak ne istediğinizi bulabilmeniz için en çok beğendiğiniz resimleri saklayabilir ve hatta metin ekleyerek kaydedebilirsiniz. 

Bir yüzme havuzu ne kadara mal olur? 

Her şeyiyle, yüzme havuzunuzun maliyeti süreç içerisinde yaptığınız seçimlere bağlıdır. Örneğin, eğer profesyonel biriyle çalışırsanız, çalışmaları size daha fazla maliyete sebep olmalarına rağmen, havuzunuzun uzun vadede daha dayanıklı olduğunu fark edeceksiniz. Yüzme havuzunun bakımı düşünülmesi gereken diğer bir faktördür. 

Yüzme havuzlarının fiyatları büyük ölçüde kullanılan madde ve tasarımlarına göre değişir ama havuzunuzun genişliği ne kadara mal olacağını belirleyen en büyük etkiye sahiptir. Ayrı olarak havuzunuzun derinliğini de düşünmelisiniz-eğer derin bir havuz isterseniz o halde bunun daha çok işçilik ve malzeme gerektireceğini akılda tutmanız faydalıdır. Bir başka seçenek plastik, beton ya da fiberglas havuzunuzun içini ne ile kaplamanız gerektiğine karar vermektir. Seçenekler fiyat bakımından değişiklik gösterebilir. 

Bir yüzme havuzunun bakımını nasıl sağlarsınız? 

Mükemmel bir yüzme havuzuna sahip olmak bakımında detaylara dikkat etmek anlamına gelir. Size yardım edebilecek birçok kişi vardır. Havuz temizliğinde profesyonel çalışanlar en iyi seçenek olabilir, ancak en ucuz yöntem bu değildir. Eğer işi kendi kendinize yapmak isterseniz o zaman birçok şeyi akılda tutmalısınız. Örneğin, yüzdüğünüz suyun pH seviyesini bilmek önemlidir. Suyunuzu dezenfekte etmeniz gereklidir ve bu yüzden havuzunuzun klor, kalsiyum sertliği ve bütün çözülmemiş katı seviyelerini akılda tutmayı en önemlisi de onları ne zaman ve ne sıklıkla kontrol etmeniz gerektiğini bilin. Bu süreç doğru yolu bulmak için biraz süre olabilir ama ilk olarak kapsamlı araştırma yapmanız önemlidir. 

Ne tür yüzme havuzları var? 

Olumlu ve olumsuz yanları ile iki havuz çeşidibulunmaktadır ve bunlar zemin içi ve zemin üzeri olarak sınıflandırılabilinir.. Yüzme havuzunuzu ne sıklıkla kullanacağınız, ne kadar para harcamaya niyetli olduğunuz ve genç bir aileniz veya ev hayvanlarınızın olup olmamasına bile bağlı olarak, yanlış seçimi yapmadığınıza emin olmak için iki seçeneği de araştırmak kayda değerdir. 

Zemin içindeki yüzme havuzları   

Zemin içindeki yüzme havuzlarının maliyeti genellikle zeminin üstünde inşa edilenlere göre çok daha fazladır. Eğer evinizde bir yüzme havuzuna sahip olmak konusunda emin değilseniz zemin içinde inşa edilecek bir yüzme havuzunun masrafı ile en iyi seçenek olmadığını fark edeceksiniz. Genellikle zemin üzerinde yapılana göre daha profesyonel görünürler ama zemin içinde bir havuz edindikten sonra yerinizi yenilemek veya değiştirmek çok daha fazla işe sebep olacaktır. 

Zemin üzerindeki yüzme havuzları 

İki seçenek arasından, zemin üzerindeki yüzme havuzları kesinlikle daha ekonomik olan seçenektir. Her yıl çok para biriktirmenizi sağlayabilirler ama çoğu kişi onları estetik açıdan hoş bulmaz. Bazen zemin üzerindeki havuzlar küçük görünmelerine rağmen, eğer doğru boyutu seçerseniz kaydırak, atlama tahtaları ve zemin içindeki aksesuarları ekleme şansınız olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda çok zaman kazandırırlar ve inşa masraflarında para harcamanızı azaltırlar ve eğer bahçenizde bir havuz olmasından sıkılırsanız, kaldırılması kolaydır. Havuzun tasarımı gereği, küçük çocuklar ya da hayvanlar merdiveni kullanamayacakları için zemin içindeki havuzlara göre daha güvenlidirler. Bu da sizin için daha az endişe anlamına gelir. 

Dekoratif Havuz Fikirleri

Havuzlara doğallık kazandırmak ve havuzun görselliğini artırmak için yapacağınız bir diğer yöntem de kaya parçalarının veya büyük taşların üst süte yığılması ile elde edilen bir yükseklik üzerinde suyu havuza boşaltmaktır. Yüksek bir noktadan ve kaya parçalarının üzerinden havuza akan su hem görsel hem de estetik bir görünüm oluşturacaktır. Örnek resimde olduğu gibi bir tarafı kat kat kayalardan oluşan bir taradı nehir taşlarından oluşan bir havuz tasarımı ile bahçenizi güzelleştirebilirsiniz.

Havuzunuz düz bir havuz ise görsellik kazandırmak ve estetik bir havuz görünümü elde etmek için yapmanız gereken bir pompa satın almak ve havuzun orta yerine yerleştirerek etrafını taşlar ile kamufle etmektir.  Bu şekilde suyu istediğiniz yüksekliğe kadar ulaştırıp bu yükseklikten aşağı akarak farklı bir görsellik oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Örnek resimde düz bir havuzun ortasına konulmuş bir pompa ile şelale görünümü elde edilmiş ve estetik bir görünüm oluşturulmuş.

Modern yüzme havuzları 

Yüzme havuzunuzu tasarlamak için seçebileceğiniz birçok tipte seçenek var. Örneğin, eğer ev içinde bir yüzme havuzunuz varsa modern bir yüzme havuzu atmosferi harika bir fikir olabilir. Evinize uyacak bir temaya sahip olmak havuzda zaman geçirmeyi çok daha keyifli hale getirebilir. Eğer modern bir mutfağınız varsa modern havuzunuzun bu odanın hemen dışında olması sosyalleşmek ve orada zaman geçirmek için mükemmel bir yöntem olabilir. 

Karışık tarzdaki yüzme havuzları 

Karışık tarzdaki bir yüzme havuzu bir aile için mükemmel bir seçenektir. İlginç tabanlar, farklı renkteki duvarlar ve havuz ışıkları bu temada iyi sonuç verir. Ancak, hatırlanması oldukça önemli olan şey çocuklarınızın güvenliğidir. Bu yüzden bunu havuz tasarlamanızı yaparken akılda tutmanız gereklidir. Gösterişli parçalar seçerken yüzme havuzunuzu tekrar inşa etmek isteyebileceğinizi de aklınızda bulundurmakta fayda olabilir. 

Klasik yüzme havuzları 

Birçok yüzme havuzundan biri de klasik olandır. Çok şık ve çekici bir etki yaratabileceğinden klasik yüzme havuzuna sahip olmak en popüler seçeneklerden biridir. Klasik yüzme havuzunun faydası bütün dokuyu daha şık ve pahalı hale getirerek evinize daha çok değer katmalarıdır. Zemin içindeki yüzme havuzları bitkiler ve şık ışıklandırma gibi aksesuarlarla birlikte genellikle en popüler seçenektir.

Eğer havuz bakımı ile ilgili profesyonel arıyorsanız, Homify profesyoneller sayfamızdan yararlanabilirsiniz.