Çatı Pencereleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Çatı Pencereleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Çatı Pencereleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Çatı ya da eğimli tavana aynı açı ile yerleştirilen pencerelere ışıklık ya da çatı penceresi deniyor. Çatı pencerelerinin normal ahşap pencereler ya da PVC pencerelere göre kullanım alanı daha dar olsa da, çok daha işlevseldirler. Bunun nedeni eğimli yüzeyde bulunan pencerelerin ışığı odaya dikey yüzeyde bulunanlara göre çok daha iyi taşımasıdır, bu yüzden ışıklık olarak da adlandırılırlar. Çatı pencerelerinin kullanıldığı yüzeye göre değişen özellikleri vardır. Ayrıca dekorasyona göre farklı stil, boyut, renk ve modellerde de bulunabiliyorlar.

Bahçe, teras ve balkon gibi açık veya yarı açık alanı bulunmayan evlerde ışıklıklar ile eve ışık kaynağı olacak dekorlar yapmak mümkün. Özellikle çatı katında bulunan evler için muhteşem bir fırsat olan ışıklıklar hakkında bilgi almak ve farklı fikirler edinmek isterseniz aşağıdaki başlıklara ya da diğer Homify içeriklerine göz atabilirsiniz.

Çatı pencereleri/ışıklıklar hangi evler için uygundur?

Çatı penceresi ya da ışıklık uygulamak için öncelikle evin herhangi bir duvarında eğim bulunması gerekiyor. Çatı, çatı katı, eğimli duvar veya yarı açık terası bulunan bütün evlere çatı penceresi uygulanabilir. Ayrıca üst katında daire olmayan teras çatılı evlere de çatı pencereleri uygulanabilir. Çatı pencerelerinin kullanım amacı yatay ve eğimli yüzeyleri cam sayesinde ışık alabilen bir hale getirmektir. Böylece evin doğal ışıktan sağladığı verim artırılmış olur. Çatı pencereleri Velux sistem adı verilen bir mekanizma ile eğime uygun olarak açılıp kapanabilir. Bu sayede bulunduğu yüzeye en uygun pencere sistemidir. Ayrıca uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilen elektronik altyapıya sahip çatı pencereleri de vardır. Kolay ulaşılamayan yükseklikteki çatı pencereleri için kumandalı sistem en ideal olanıdır.  

Doğal ışığın iç mekanlar için avantajları nelerdir?  

Evin doğal ışık kaynağına sahip olması birçok açıdan avantajlıdır. Doğal ışıktan faydalanabilen evlerin iç mekanları her zaman daha ferah ve aydınlıktır. Gün ışığı sayesinde bitkiler daha hızlı ve sağlıklı gelişir. Gün ışığının ruh sağlığı açısından da olumlu etkiler taşıdığı bilinmektedir. Ayrıca gün ışığından verim alabilen evlerde ısı ve enerji tasarrufu her zaman daha üst düzeydedir. Doğal yolla ısınabilen ve gün içerisinde lambalara ihtiyaç duymadan aydınlanabilen evler, enerji tasarrufu sağladıklarından hem daha ekonomik hem de daha ekolojik olarak değerlendirilebilirler. Sabahları doğal alarm, akşamları ise gökyüzüne açılan bir pencere olan ışıklıklar, dekoratif olarak da eve birçok güzel özellik kazandırabilir.

Çatı penceresi/ışıklık uygulamadan önce bilinmesi gerekenler

Çatı pencereleri avantajları ve dekoratif özellikleri nedeniyle tavsiye edilse de bir takım risklerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Her şeyden önce çatı pencereleri ve cam teraslar şiddetli hava şartlarına pek dayanıklı olmayabilirler. Özellikle kış mevsimini sert ve çok yağışlı geçiren şehirlerde cam teraslar ve çatı pencereleri tavsiye edilmez. Ilıman iklime sahip kentlerde de çift kat özel camlar ile uygulanması gerekmektedir. Havalandırma, aydınlatma, gökyüzü manzarası ve gerekli durumlarda çatıya çıkış imkanı sağlayan çatı pencerelerinin sağlam menteşelere, dayanıklı çift kat ısı camlara sahip olması ve düzenli olarak bakımının yapılması şarttır. Ayrıca kış aylarında üzerinde biriken karın sık sık temizlenmesi de gerekecektir.

Çatı pencerelerinin/ışıklıklar bir üstü cam teraslar;

Cam teraslar çatı pencerelerinin daha geniş alanda kullanılan bir modeli olarak tanımlanabilir. Çatısı bulunmayan ve direkt teras tavana sahip olan evlerde tavanın bir kısmı cam ile kaplanarak eve muhteşem bir ışık kaynağı ve dekoratif bir görüntü kazandırılabilir. Cam teraslar odaları gökyüzü ile birleştiren harika bir dekorasyon çözümüdür ancak bakımı ve yapımı biraz masraflı olabilir. Modern stilde inşa edilmiş yeni nesil villalarda cam teraslara sıkça rastlayabilirsiniz. Evin havasını tamamen değiştiren bu yapıların büyük bir dikkatle ve mutlaka uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir. İnşası sırasında evin taşıyıcı ve dış cephe sistemine uygun olup olmadığı mimarlar tarafından kontrol edilmeli ve yine uzman uygulayıcılar tarafından yapılmalıdır. Homify pencere uzmanları bu konuda ihtiyacınız olan danışmanlığı sağlayabilir.      

Çatı pencerelerinin/ışıklıkların ve cam terasların bakımı

Normal pencerelere göre biraz daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyan çatı pencerelerini sık sık kontrolden geçirmeniz gerekebilir. Özellikle kış mevsiminden sonra herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmeli varsa tedbirini almalısınız. Ayrıca çift cam arasında yoğuşmadan kaynaklanan su buharı birikmişse bu ısı camın yalıtım özelliğini zamanla kaybettiği anlamına gelir. Bu durumda cam değiştirmeniz gerekecektir. Menteşe ve dişlilerini yani açılıp kapanma mekanizmasını kontrol edip bir sorun varsa uygulayıcı firma ile iletişime geçerek çözmelisiniz.  

Cam teras bakımında işin en zor kısmı temizlik olabilir. Özellikle tavanda bulunan ve geniş yüzeye uygulanmış cam teraslarda temizlik ustalık isteyen bir işe dönüşecektir. Yatay yüzeyde bulunan camın temizliği dikey yüzeyde bulunanlara göre biraz daha zahmetlidir. Uzun saplı fırçalardan ve özel temizlik araçlarında faydalanmanız gerekebilir. Temizlik ilacı seçerken normal cam bakımında olduğu gibi davranabilirsiniz ancak temiz bir gökyüzü görüntüsü için sık sık temizlik gerekebilir.

Çatı pencereleri/ışıklıklar için perde ve panjurlar

Eğimli düzlemde bulundukları için ışıklıklarda klasik perdeleri kullanma şansınız olmayacak ama birbirinden güzel panjur ve stor perdeleri değerlendirebilirsiniz. Gün ışığını yumuşak şekilde dağıtan, kademeli, karartma etkili ve yalıtımlı stor perdeler ve camı tamamen koruma altına almanızı sağlayan iç ve dış panjurlar çatı pencereleri ve cam teraslar için en ideal çözüm olacaktır. Zebra storlarla daha şık ve stil sahibi bir dekorasyon oluşturmanız da mümkün.

Çatı pencerelerinin/ışıklıkların stilleri  

Uygulandığı çatı yüzeyinin rengi ve stiline göre farklı birçok modelde çatı penceresi uygulayabilirsiniz. Kiremit kaplamalı çatılar için ahşap çerçeveli pencereler kırsal, rustik ve klasik gibi stillere çok uygun olacaktır. Modern, iskandinav ve akdeniz gibi ferah stillerde beyaz PVS kaplama malzemeden çatı pencereleri tercih edebilirsiniz. Daha sıra dışı stiller uygulamak isterseniz endüstriyel özelliklere sahip, metal görünümlü çerçevelere sahip çatı pencereleri işinize yarayacaktır.