Kapılar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Kapılar

  Ev dekorasyonlarında geri planda yer alan evin ana girişini güzleştiren ve odaların giriş alanlarında yer alan kapılar  odanın veya evin kartviziti görevi gören elemanlardır.  Ev dekorasyonlarında  benzersiz bir dekorasyona imza atmak ve evin giriş alanını hem estetik hem görsel hem de güvenli bir giriş haline getirebilmek için mimari yapıya uygun olacak kapı türü seçilmelidir. 

Ön kapılar, dış kapı, iç kapılar, güvenlik kapıları, Fransız kapıları gibi kapı türlerinden  biri seçilerek evin  mimari yapısı ile uyumlu bir şekilde dekore edildiğinde göz kamaştırıcı ve hayranlık uyandıran bir dekorasyona imza atmanız mümkündür. Evin mimari yapısına uygun olacak şekilde tek kanat, iki kanatlı kapılar tercih  edilirken  kapının tasarımı kadar kapı çerçevesi ve kapı çevresinin de  tasarımı ve dekorasyonu titiz bir şekilde yapılmalıdır. Kapı ve çevresi bütün bir şekilde düşünülmeli ve en uygun  tasarım fikri ile evin giriş alanı ve oda girişleri harika alanlara çevrilmelidir.   

Kapı malzemeleri ve seçimi   

Her eşya da olduğu gibi kapılarda da malzeme kalitesine göre kapı kalitesi değişkenlik gösterir. Malzeme seçimi aynı zamanda kapının estetik görüntüsünü de etkileyen unsurlar arasındadır. Kapı türlerinden en çok tercih edilen malzeme ahşaptır. Ön kapılar, iç kapılar ve dış kapı türlerinin bazılarında ahşap malzeme tercih edilir.  Ahşap kapı yoğun olarak iç kapılarda tercih edilir. Kapı türü ve tasarımına göre sadece ahşap kullanılabileceği gibi cam, plastik ve metal ile  kombin yapılarak da tasarım daha estetik hale getirilebilir. 

Egzotik bir kapıya sahip olmak ve  estetik iç kapılar ile dekorasyon yapmak için özel masif ahşap tercih edilmelidir.   Kapı malzemesi olarak kullanılan ve özellikle güvenlik kapıları, Fransız kapıları, dış kapı gibi kapı türlerinde kullanılan çelik malzeme hava direnci çok yüksek olan korozyona dayanıklı olma özelliği ile uzun yıllar kullanılan kapı malzemesidir. Ahşap kapılara göre daha uzun imalat süresi olan metal kapılar maliyet olarak da ahşap kapılara göre daha yüksek maliyetlere sahiptir. 

Ön kapılar ve iç kapılar için tercih edilen bir diğer kapı malzemesi de fiberglastır. Açık hava direnci ahşaplardan daha yüksek olan fiberglas kapılar  makul fiyatlara sahip olması ve estetik olarak çok daha iyi olması nedeniyle daha yoğun tercih edilir.   Kapı malzemesi olarak tercih edilen bir diğer malzeme de camdır. 

Cam işlemsi ve şekillendirmesi daha meşakkatli olan bir malzeme olsa da estetik bir görünüme sahip olması, dilediğiniz gibi filmler ile kaplanabilmesi ve evin balkon teras gibi diğer yaşam alanları için çok ideal olması nedeniyle  iç kapılar olarak tercih edilir. Cam kırılgan bir malzeme olduğu için dış kapılar veya güvenlik kapıları olarak kullanılmaz. Metal kapı malzemeleri arasında yer alan alüminyum iç kapılar için tercih edilen ve kolay şekillendirilebilen bir kapı malzemesidir. Dayanımı yüksek olan ve maliyeti düşük olan alüminyum güvenlik kapıları olarak da kullanılabilir.

Kapı malzemeleri dışında kapıların güvenlik kapıları olarak kullanılmasını sağlayan kapı kilit malzemeleri de oldukça önemlidir.   Standart sürgü  kilitleri,  yay mandallı kapı kilitleri, dikey ve çift silindirli sürgü kilitleri gibi çeşitleri bulunan kapı kilitleri dış kapılar ve ön kapılar için ideal kapı kilitleridir.  

İç kapılar ve Fransız kapıları için ise  daha az güvenlikli yaylı kapı kilitleri tercih edilebilir. Kapı kilitleri  özellikle güvenlik kapıları için çok önemli olduğundan çok güçlü kapı kilitleri olan çift silindirli kapı kilitleri tercih edilerek kapı tasarımları yapılmalıdır.     

Kapı Çeşitleri   

Evinizde kullanabileceğiniz kapı türleri olarak geleneksel kapılar, craftmans kapılar, rustik kapılar, kemerli kapılar gibi farklı ve özel kapılardan birini tercih edebilirsiniz.  Geleneksel kapılar  panel kapı olarak da bilinen  camlar ile birlikte harika tasarımlara sahip olan kapı türleridir. 

Farklı renk ve modellerde tercih edeceğiniz geleneksel kapılar iç kapılar ve oda kapıları olarak yoğun olarak kullandığımız kapılardır. Farklı estetik yapılara sahip olan craftmans kapılar fiberglas ve camın birlikte kullanılarak imal edildiği kapı türleridir. Pencere ile bütünleşik olarak daha çok tercih edilen bu kapılar estetik olarak evin en özel alanlarını oluşturur.  

Evin mimari yapısı ve dekorasyon akımı ile uyumlu olması için tercih edeceğiniz rustik kapılar  ahşap ve taş  gibi estetik özellikleri yüksek olan yapılar ile bir bütün oluşturan özel kapı türleridir. İç kapılar, dış kapılar, oda kapıları gibi   kapı türleri olarak tercih edeceğiniz bu kapılar evinizin  mükemmel bir dekorasyona sahip olmasına katkı sağlar.   

Bir kapıyı kurmak ne kadar sürer ?   

Evinizde ihtiyaç duyduğunuz bir kapının kurulum süresi; tasarımı, ölçü alma, tasarımın hayata geçirilmesi, eski kapıların sökülmesi, yerine monte edilmesi ve çerçeve dekorasyonun yapması gibi işlemleri kapsar. Bir çit & kapı üreticisi tarafından yapılması gereken bu işlemler kapı türüne ve ölçülere göre 5 - 9 gün arası sürebilir.   

Kapı boyutları ve tipi için  kapı kalınlığı ve kapı türü önemli olmaktadır.  Dış kapılar ve ön kapılar için çelik kapı tercih edebilir 6 ‘’ kalınlığı ideal kalınlık olarak tercih edilebilir.  Bu kalınlıkta bir çelik kapı    500 libre ağırlığa dayanabilir. Çelik kapıların imalat süresi kısa olduğu gibi uygulama süresi de oldukça kısadır.   

Eğer evinizdeki kapıları yenileyecekseniz kabaca ölçü olarak eski kapıların ölçüleri alınabilir. Bu durum size zaman kazandıracağı gibi kısa süre de kapıların yerine monte edilmesini de sağlayacaktır. Ayrıca bu durum size yeni bir projelendirme aşamasına zaman ayırmak zorunda bırakmayacak ve daha düşük maliyetlere kapıları yenileme fırsatı sunacaktır.  

İç kapılar, ön kapılar, güvenlik kapıları, Fransız kapıları için kapı kilidi tek veya çift silindirli kapı kilitlerinden seçilmelidir. Bu kilitlerin montajı kısa sürdüğü gibi  sağlamlığı ve güvenli oluşu da sizlere güvenli bir evde yaşama imkanı sağlar. Maliyet açısından size avantaj oluşturan bu kilitler kapılarınızın estetik görünümlerini de artıracaktır. Ahşap kapılar  için montaj süresi 1 saat sürebilirken çelik kapılar için bu süre 20 dakika kadardır.     

Bir kapıyı kurmak ne kadara mal olur ?  

İç kapı ve ön kapılar için bir kapıyı kurmak için gerekli maliyet  dış kapılar, güvenlik kapıları ve Fransız kapıları için gereken maliyetin yarısına yakındır. Ahşap bir kapı kurma maliyeti standart kapı ölçüleri olan 90 cm * 210 cm ölçülerinde bir kapı için yaklaşık olarak 200 – 900 TL arasındayken çelik kapı gibi dış kapı türleri için maliyet yaklaşık olarak 800 – 1700 TL arasında değişkenlik göstermektedir.