Kaya Bahçesi: Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Kaya Bahçesi: Tasarım Fikirleri & Resimler

Kaya Bahçesi: Tasarım Fikirleri & Resimler

Kaya Bahçesi

Şehrin yorucu ve stres dolu yaşamından kaçabileceğiniz alanların başında gelen bahçeler  evinizin değerini artıran ve dinlenme alanı olarak kullanabildiğiniz fonksiyonel alanlardır. Bu nedenle bahçeli bir eve sahipseniz çok şanslısınız demektir. Bahçeli bir ev için önemli bir faktör olan bahçe dekorasyonu doğru ve profesyonel bir şekilde yapıldığında göz kamaştırıcı, insanların hayran kalacağı bir bahçe haline gelecektir. Bahçeler için peyzaj tasarımı yapan bahçe planlamacısı uzmanlardan yardım alarak  bahçenizin kusursuz bir peyzaja sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Yeşil bitkiler dışında kaya ve taş kullanarak kaya bahçesi yapabilir renklerin bir arada olduğu rahatlatıcı bir bahçe oluşturabilirsiniz.

Kaya bahçesi için en ideal bitkiler

Kaya bahçesi için farklı formlarda ve büyüklüklerde kayalar, taşlar ve nehir kayaçları ile bahçe pülverizasyonu yaptıktan sonra  bitkileri peyzaj tasarımı ile uyumlu olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Kaya bahçesi içinde kullanacağınız bitkiler mevsim bitkilerine göre değişkenlik gösterecektir. Doğru mevsimler için doğru bitki seçimleri yapmadığınızda kaya bahçesi büyük bir hayal kırıklığı olur. Bu nedenle bir Japon bahçesi veya özel tasarımlara sahip nehir kaya peyzajı yapmalı ve her mevsim yeşil kalan bitkiler tercih ederek dört mevsim özel bir bahçeye sahip olmalısınız. Kaya bahçesi için güneşe ve ışığa ihtiyaç duyan  sütleğen otu,kaya tohumu bitkisi, sedum, candtuft, alyssum,  thrift, yazınkara, gökyiğit soğanı,karaca soğanı,çiğdem çiçeği,kardelen,Akseki,çakal nergizi, kırmızı sürünen keklik bitkisi,İrlanda yosunu, mavi yıldız sarmaşığı gibi bitkiler tercih etmelisiniz. Bu bitkilerin bir kısmı güneş ışığına kısmi olarak ihtiyaç duyarken bir kısmına da tam olarak ihtiyaç duyar. Bu nedenle bahçenizin tasarımını yapan  bahçe planlamacısı ve peyzaj mimarının peyzaj projesine göre gün ışığını tam ve kısmi olarak alan alanlara doğru bitkileri yerleştirmelisiniz. Bahçe büyüklüğüne göre bir Japon bahçesi yapabilir veya geniş formlara sahip kayalar ve küçük taşlar ile etkileyici bir tasarım ile çok şık bir bahçe peyzajı yaparak dört mevsim yeşil ve etkileyici özelliği olan bahçeler oluşturabilirsiniz. Yürüyüş yolları için nehir yataklarından toplanan özel taşlar  tercih edebilir bahçenizin tam anlamı ile bir kaya bahçesi olmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir kaya bahçesi nasıl oluşturulur

Evinizde bir kaya bahçesi oluşturmak için öncelikle bahçe içinde tasarım yaparak kaya yerleştireceğiniz tüm  alanları temizlemelisiniz. Bu zen bahçesi ya da bahçe süs havuzu gibi diğer projelere girişmek için de atılması gereken ilk adımdır. Peyzaj tasarımı için tüm alanı temizledikten sonra profesyonel bir bahçe planlamacı veya peyzaj mimarına giderek yardım isteyebilir, homify bahçe tasarımları sayfasını inceleyerek kendiniz bahçe tasarımı yapabilirsiniz.  Etkileyici bahçe tasarımlarından birini seçerek  uygulamaya başlayabilirsiniz. Kaya bahçesi yapmak için  tasarımınıza uygun taşlar seçmeli, seçtiğiniz taşların formlarını  ihtiyaç duyacağınız formlara getirmelisiniz. Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken  taşları belirlediğiniz alanlara şık ve bahçe peyzaj tasarımına uygun olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Kaya bahçesi için ayırdığınız alan geniş bir alan ise bir nehir yatağı oluşturabilir nehir yatağı etrafına kaya bahçesi için seçtiğiniz bitkileri yerleştirebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak nehir yatağı üzerinden geçebilmek için bir geçit tasarımı yapabilir bu geçidi ahşap kullanarak  doğal bir tasarım haline getirebilirsiniz.

Kaya bahçesi için toprak seçimi

Kaya bahçesi tasarımı içinde taş, kaya ve bitkiler dışında yer alan bir diğer peyzaj unsuru da topraktır. Kaya bahçesi için toprak seçimi yaparken  mevsim bitkilerinin ihtiyaç duyacağı mineraller bakımından zengin toprak türleri tercih edilmelidir. Bu bakımdan verimli toprak olarak bilinen terra rosa toprak türü tercih edilmelidir. Bu toprak türü mikroorganizmalar, mineraller, organizmalar bakımından çok zengindir. Toprak seçimini yaptıktan sonra peyzaj tasarımı içinde yer alan toprak alanlarını oluşturmalı, sonrasında  organik atıklar  tedarik ederek toprağı mikroorganizmalar bakımından daha zengin hale getirmelisiniz. Doğal olarak beslediğiniz toprağı Japon bahçesi gibi her mevsim yeşil ve canlı hale getirebilmek için gübre ve kaya fosfatı ile beslemelisiniz. Kaya fosfatı ve kimyasal gübreler bitkilerinizin ihtiyaç duyacağı her türlü  mineral ve mikroorganizmaları barındıracağı için her mevsim canlı gür ve yeşil bir kaya bahçesi sahibi olursunuz.

Kaya Bahçesi Bakımı

Evinizde yer alan bahçeyi bir kaya bahçesi olarak tasarlayıp uyguladığınızda bahçe planlamacısı tarafından yapılan bahçe planının her  mevsim canlı ve yeşil kalması ve etkileyici özelliğini yitirmemesi için  bahçe  bakımı yapılmalıdır. Kaya bahçesi bakımı için en az hafta da bir kez bahçeyi inceleyerek  bitkileri kontrol etmeli, kaya ve taşların   düzeni kontrol edilmelidir. Tasarım ve planın dışına çıkmış olan bitkiler biçilmeli, budanmalı, dağılan ve çirkin görüntüye sahip taşlar yerlerine yerleştirilmelidir. Yeşil bitkilerin su ihtiyacı için düzenli olarak sulama yapılmalı,  gün ışığına ve ısıya duyarı bitkiler için özel sera sitemleri kullanılmalı ve bitkilerin sağlıklı olması sağlanmalıdır. Kaya bahçesi bakımı sırasında toprak yüzeyince mevsim normalleri dışından çok sayıda ölü bitki yaprağı görürseniz  topraktan bir parça alıp test yaptırmalı,  gerekirse tüm toprağı değiştirmelisiniz. Aksi durumda bahçenizdeki bitkiler birer birer ölecek ve bahçeniz çok çirkin bir hale gelecektir.

Bahçe yosunları

Kaya bahçesi yapıp bahçe de yosunlara yer vermemek olmaz. Zaten bir bahçe planlamacısı ile çalışıyorsanız peyzaj tasarımı içinde mutlaka kaya yosunları yer alır. Kaya yosunları kaya bahçesi içinde hem şık hem etkileyici görünen hem de  doğallığı pekiştiren mikroorganizmalardır. Bu nedenle bahçe içinde mutlaka kaya bahçesi tercih etmelisiniz. Kaya bahçesi içinde yer alan kayaların nemli bölgelerinde yetişen kaya yosunları için özel bir su yatağı oluşturabilir ve kayaların suya yakın kısımlarından yosun yetiştirebilirsiniz. Eğer kaya bahçesi içinde veya peyzaj tasarımı yaparken bir su yatağı oluşturamıyorsanız yapmanız gereken kayaların toprak ile birleştikleri kısımlara süt , yoğurt ve biraz kaya yosunu karımı yapıp, bu alanlara bu karışımı sürerek yosunların gelişimini sağlamaktır. Bu karışım ile yosunlar sütten veya yoğurttan  ihtiyaç duydukları suyu alıp  oluşan nemli ortamda gelişeceklerdir. Kaya bahçesi içinde kaya yosunu yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bu noktaların başında yosunların olduğu yerde yabani otlar bulundurmamalısınız. Yabani otlar yosunların düşmeni olduğundan gelişmelerine izin vermez. Yosunların bulunduğu alana özel bir sulama sistemi kurmalı veya haftanın belirli günlerinde veya saatlerinde bu alana su ekleyerek nem oranını ideal şartlarda tutmalısınız. Böylece kaya bahçesi içinde peyzaj tasarımı ve planına uygun yosunlar yetişecektir.

Kaya bahçesi için nasıl yardım alabilirim ?

Eğer bir kaya bahçesine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken  profesyonel bir peyzaj mimarı veya bahçe planlamacısı ile çalışmaktır. Peyzaj mimarı ve bahçe planlamacısı evinizin bulunduğu bölgeye, iklimsel özelliklere ve mevsim sıcaklıklarına göre bitki ve ideal taş türlerini seçerek muhteşem bir bahçe ortaya çıkaracaktır. Eğer maliyeti  düşürmek ve düşük maliyetli bir kaya bahçesi yapmak istiyorsanız yapmanız gereken  homify bahçe dekorasyonları sayfasında yer alan birbirinden güzel kaya bahçesi tasarımlarını incelemek, bu tasarımları yapan peyzaj mimarları veya peyzaj firmalarından ücretsiz danışmanlık hizmeti almaktır.  Bu sayede evinizin değerini artıracak, size farklı bir kişilik kazandıracak etkileyici bir kaya bahçesine sahip olabilirsiniz.