Kır Evleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Kır Evleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Kır Evleri İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Şehirlerin gürültülü bir yaşam alanı haline gelmesi, iş stresi, yorgunluk trafik ve iklim şartları gibi sebeplerden şehirlerden kaçmaya başladıkları günümüzde doğal hayat sığınılacak bir liman haline gelmiştir. Doğanın tadını çıkarmak ve insanın özü olan doğa ile iç içe yaşamak insanı dinlendirdiği gibi terapi niteliğinde bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Doğa ile iç içe yaşamak veya doğanın bir parçası olmak için geçmişte, yüzyıllar önce barınak ve yaşam alanı olarak kullanılan kır evleri veya diğer adı ile köy evleri günümüzde de tercih edilmeye başlanmıştır. Köy evleri veya kır evleri bulundukları yöreye özgü inşaat metotları ile inşa edilen, bulundukları yörenin geleneksel mimarisine sahip, üzerinde bulunduğu arazi büyüklüğü, kullanılan malzemeler gibi faktörlere bağlı olarak inşa edilen insanların yıllardır kırsal alanda barınak olarak kullandıkları evlerdir. Tropikal iklimlerin yaşandığı Kuzey Amerika ülkelerinde bambu gibi sert ve doğal olan kamış türü malzemeler kullanılırken Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkelerde ise meşe ve çam ağaçları tercih edilerek evler inşa edilmektedir. İnşaat süresince kırsal dekor, yazlık ev, kır evi planları gibi detaylar evin kullanım amacına göre şekillenen ve ev sahiplerinin evi kullanma sıklığına göre belirlenen etkenlerdir. Bu etkenlere bağlı olarak insanlar, apartman dairelerine oranla maksimum konfora sahip kır evlerine sahip olmaları, hayatlarına konfor ve rahatlık içinde devam etmeleri sağlanabilir.

Ülkelere göre kır evleri ve özellikleri

Kır evleri bulundukları iklimi yansıtan, iklimsel özellikler dışında ülke gelenekleri ve insanların yaşam tarzları ile şekillenen evlerdir. Bu evler Amerika kıtasında farklılık gösterirken Avrupa ve Asya kıtasında da oldukça farklıdır. Kır evi planları insanların yaşam tarzlarına göre yapılan ve yaşamsal faaliyetlerini rahat ve maksimum konforlu hale getiren planlar olduğu için yöresel özellikler ve geleneksel etkiler ile yapılır. Brezilya Kır evi planlarını incelediğinizde çift katlı bir mimariye sahip, verandası ve ahşap balkonları olan, veranda örtüsü olarak ahşabın kullanıldığı mobilyaların yine bölgesel bitkilerin kurutularak elde edilen malzemelerden yapılıyor. Bu durum Avrupa kıtasında oldukça farklı teknikler ve metotlar kullanılarak hayata geçiriliyor. İtalya bölgesinde yer alan kır evlerini incelediğinizde Akdeniz iklimine dayanıklı taş evlerin veya yarı taş yarı ahşap evlerin hayata geçirilmiş olduğunu görebilirsiniz. Malikâne köşkü olarak tasarlanmış, kır evi olarak kullanılan bu evler aynı zamanda akarsu veya bir göletin çevresine inşa edilmiştir. Portekiz’in kırsal bölgelerinde inşa edilen kır evleri tamamen ekolojik malzemeler kullanılarak inşa edilen kır evleridir. Kır evi planları da tamamen yöresel halkın yaşayış biçimine uygun olarak yapılmış ve doğanın sessizliğini yaşayabileceğiniz doğa evleri olarak hayata geçirilmiştir. Asya kıtasında inşa edilen kır evleri geleneksel özelliklerin ön planda olduğu ve bölge halkının yaşamaya alışkın olduğu ahşap evler olarak inşa edilmiş. Genel olarak kır evleri doğaya ait malzemelerin kullanıldığı, insanın kendisini doğaya ait hissetmesini sağlayan malzemeler kullanılarak hayata geçirilmiştir. İstisnai olarak betonarme evlerin ve malikane, köşk gibi yapıların da yer aldığı evler farklı kıtalarda olsa da günümüzde insanların şehirlerden kaçmak için kullandıkları birer sığınak olmuştur.

Kır Evi Maliyetleri

Kır evleri; planlama aşamasından dekorasyon aşamasına kadar ilerleyen bir süreçtir. Bu nedenle kır evi maliyetleri yapılan evlerin ölçülerine,  geleneksel özelliklere, kullanılan malzemelere, yaşayacak insan sayısına göre farklılık gösterir. Kır evi maliyetleri hesaplanırken arazinin maliyeti ve kullanılacak malzemelerin inşaatın yapılacağı alana nakliyesi de hesaplanmalıdır. Bu etkenlere göre bir kır evinin maliyet betonarme bir kır evi planına göre m2 başına 500 - 700 TL arasında olmaktadır. Bu rakam inşaat mühendisleri odasının ev maliyeti hesabına göre yapılmış ve nakliye eklenerek bulunmuştur.  

Eğer kır evinizi yarı betonarme yarı doğal malzemeler kullanarak bir kır evi inşa edecekseniz m2 başına birim maliyet 300 - 480 TL arasında olmaktadır. Doğal orman ürünleri m3 bazında satılan ve maliyet olarak uygun malzemeler olduğu için maliyet daha düşük olmaktadır. Eğer orman ürünleri kullanarak veya ekolojik malzemeler ile kır evleri inşa edecekseniz m2 başına birim maliyet 200 – 390 TL arasında olmaktadır.  Metrekare başına maliyet dışında kır evi planları, malzeme seçimi ve inşaat süresi de yapı türüne göre farklılık gösterir. Betonarme bir kır evi veya malikâne köşkü için inşaat süresi büyüklüğüne göre değişkenlik gösterse de 2 katlı 130 m2 bir kır evi için inşaat süresi iklimin elverişli olması ile ortalama 5 ay sürebilmektedir.  Yarı betonarme yarı ahşa ürünlerinden oluşan bir kır evi ortalama 3 -4 ay sürebilir. Tamamen orman ürünlerinden inşa edilecek olan kır evi 1 - 3 ay içerisinde tamamlanabilir. 

Kır evi planları ve kullanılan malzemelere göre bina bakımı da değişkenlik gösterir. Betonarme bir kır evi için bina yenileme ve bakım gideri oldukça minimal değerlerdedir. Bu durum yarı betonarme yarı orman ürünlerinden yapılmış bir ev için orman ürünlerinin ömrü ile orantılı olarak artış gösterir. Eğer eviniz tamamen orman ürünlerinden yapılmış ise bina bakım gideriniz binanın inşa değerinin % 5 i kadar olacaktır. Eğer var olan veya yıllara yorgun düşerek eskimiş bir çiftlik evini dönüştürmek isterseniz bir maliyet hesabı yaptığınızda evin türüne göre metrekare maliyet hesabının % 50 si kadar metrekare maliyet hesabı yapmalısınız.  

Kır Evi Özellikleri

Kır evleri şehirden uzakta, doğa ile iç içe, doğanın bir parçası olan evlerdir. Bu evler şehirde geçen yoğun bir haftanın yorgunluğunu çıkarmak için tercih edilebileceği gibi yaşamınızın geri kalanını geçirebileceğiniz yaşam alanları da olabilir. Kış evi, hafta sonu evi veya tatil evi olarak görebileceğiniz kır evleri; kırsal dekor, kır evi planı gibi özellikleri ile daha dinlendirici özelliklere ve daha sakin bir yaşam tarzına sahiptir.

Kır evleri her ülke de mutlaka yer alan, köylülerin barınak olarak kullandıkları, şehirde yaşayan insanların şehirden uzaklaşmak amacıyla inşa ettikleri evlerdir. Yaşadığınız bölgede veya ülkede ev planları farklılık gösterse de kır evleri ve kırsal dekor planlarında genel olarak ortak bir plan veya tasarıma sahip kır evleri inşa edilir. Dünya üzerinde ortak düşünce olan doğa ile iç içe olma duygusu doğrultusunda inşa edilen kır evleri genel olarak ortak bir mimariye sahip olur. Örnek vermek gerekirse Brezilya kır evlerinde geniş bir veranda alanı tasarlanıp ev ile uyumlu bir şekilde hayata geçirilirken İtalya kır evleri planlarını incelediğinizde veranda evden bağımsız bahçenin bir parçası gibi düşünülür. Hindistan’da veranda alanı hem evin bir parçası hem de bahçe alanına ait bir alan gibi ortak alan şeklinde düşünülür.

İnşa etmek mi, satın almak mı?

Bir kır evini satın almak veya inşa etmek arasında kaldıysanız yapmanız gereken bütçenize ve istediğiniz evin planına göre bir tercih yapmaktır. Bütçenize göre dilediğiniz gibi bir kır evi planı yaparak hayata geçirebilecekseniz mutlaka kır evini inşa etmelisiniz. Bu tercih ile hayal ettiğiniz ve tasarımını kendi yaptığınız kır evi planını hayata geçirmiş olacağınız gibi yeni ve belirli bir süre bina bakım gideri olmayan bir kır evine de sahip olacaksınız. Kır evi satın almak zorunda kalırsanız yapmanız gereken belirli bir süre bina bakım gideri gerektirmeyen, hayalinizdeki eve en yakın tasarıma sahip olan ve sizi mutlu edecek kır evi planı olan bir ev satın almaktır.

Doğal afetler

Kır evleri tasarlanırken doğal afetlere karşı tedbirler alınarak tasarım yapılır. Örnek olarak orman ürünlerinden inşa edilen bir evin iç ve dış tüm yüzeyleri yanmayan bir reçine türü ile boyanır ve ısınıp alev alması, ateş ile temas ederek yanması gibi riskler ortadan kaldırılır. Olası bir sel felaketi ile karşı karşıya kalınması durumu için de yerden belirli ölçülerde yüksek yapılan evler sizleri koruyacaktır.

Kır evi tasarımı

İnşa edeceğiniz kır evi tasarımı, kırsal dekor planı, yerleşim planı gibi faktörler i içermelidir. Kullanım amacınıza göre kır evinizi, malikane köşkü, yazlık evi tasarlarken  Chateau, Schloss, İngiliz kırsal evleri gibi ihtişamlı ve görkemli evler olarak tasarlayabilir ve hayata geçirebilirsiniz. Alternatif olarak doğanın minimalist yaşamına uygun sade ve etkileyici bir görselliğe sahip kır evleri şeklinde yapabilirisiniz. Hangi türü tercih ederseniz edin yerleşim planı rahat, konforlu, hareket alanı geniş ve size kendinizi özgür hissettirecek bir yerleşim planı olmalıdır. Kır evi bir villa olarak düşünülebileceği gibi, bir kulübe şeklinde bile inşa edilebilir.

Kır evi renkleri

İnşa edeceğiniz kır evi doğanın renklerine uygun, doğal ve yalın özelliklere sahip olmalıdır. Bir yazlık ev istiyorsanız bahar renkleri olan canlı pastel renklerine sahip olmalı bir malikane köşkü istiyorsanız ihtişamı ve görkemi simgeleyen koyu ve asil renkleri tercih etmeli,  kırsal dekor yapacaksanız doğanın doğal renklerini tercih etmeli,  kır evi planları yapmadan önce kullanım amacı ve tercihe edeceğiniz kır evine göre renk seçimlerini yapmalısınız.

Yasal zorunluluklar

Kır evi inşa etmeden önce bulunduğunuz ülkenin vatandaşlık yasaları gereğince uymanız gereken yasal zorunluluklarınız vardır. Bu yasal zorunluluklar kır evi inşaat izni, evin inşaat ruhsatı, tapusu için gerekli izinler, elektrik ve su kullanımı için gerekli izinler, inşaatta çalıştıracağınız kişilerin sigorta zorunluluğu ve işçi sağlığı güvenliği konularıdır. Kır evi inşaatı sırasında yasal zorunluluklarınızı yerine getirmek ve evinizin inşaatını yasal bir şekilde tamamlamak hem vatandaşlık göreviniz hem de sorumluluklarınız arasındadır.

Kır evi artıları ve eksileri

Kır evinin özellikleri arasında yer alan; doğanın içinde doğanın bir parçası olması, sessiz ve sakin bir yaşam sunması, şehrin gürültüsünden kalabalıktan ve stresten uzak olması, insanın deşarj olarak kendini dinlemesi, doğanın canlıları ile iç içe olmak, hayvan ve bitki sevgisinin pekişmesi  gibi özellikler artı özelliklerdir. Ayrıca insan yaşamı için olumsuz özellikler olan şehir merkezine olan uzaklık, alış veriş merkezlerinin uzakta olması, havalimanı otobüs terminali gibi alanların uzak olması, acil sağlık sorunları oluşması durumunda hastanene vb kurumlara olan uzaklık eksi özellikleridir.

Kır evi bakım maliyetleri

Doğanın bir parçası olma imkanını sağlayan bu yapılar da diğer evler gibi yaşayan birer varlıktır. Bu özelliği ile uzun ömürlü olması ve uzun yıllar size barınak görevi görmesi için bakım yapılması şarttır. Bir binanın bakım maliyeti yapıldığı malzeme ve bulunduğu iklime göre değişkenlik gösterir. Kır evleri bu açıdan bir şehir evine göre oldukça düşük bakım maliyetlerine sahip olması ile bilinir. Kır evler; zehirli gazlara, havadaki partiküllere ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmayan, doğanın kendi dengesi içinde yaşayan bir ev olması nedeniyle bakım maliyeti bir şehir evinin bakım maliyetinin ¼  kadardır.

Hangi profesyonellerden yardım alabilirsiniz?

Bir kır evi inşa edecekseniz tasarımdan uygulamaya kadar profesyonel bir yardım almalısınız. Profesyonel bir yardım için kır evi uygulamaları konusunda tecrübe ve deneyim sahibi olan ve Türkiye’de onlarca örnek uygulama yapmış olan;  Orkun İndere İnteriors, Açar Mobilya, Bilgece Tasarım, Kuloğlu Orman ürünleri,  İbrahim Topal Yapı Mimarlık, Dicle Hokenek Mimarlık,  Bahadır Kul Architec, Saytaş Sabuncuoğlu Yapı Mimarlık, Vavien İç Mimarlık gibi profesyonel mimar ve iç mimarlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca homify’ın ücretsiz danışmanlık hizmetinden de faydalanabilirsiniz.