Kız Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Kız Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler

Kız Çocuk Yatak Odası: Tasarım Fikirleri & Resimler

Kız çocuk odası dekorasyonu yaparken sizi sınırlayacak tek şey hayal gücünüzdür. Tıpkı bir çocuğunki gibi geniş ve cesur bir hayal gücü ile herkese ilham verecek ve kullanıcısını çok mutlu edecek dekorasyonlar tasarlayabilirsiniz. Homify içeriklerinde bulacağınız binlerce farklı çocuk odası dekorasyonu ilk adımı atmanızda size yardımcı olabilir. Kız çocuğu için yatak odası dekore ederken, bebek odası ya da erkek çocuk yatak odasından farklı olarak nelere dikkat etmeniz, neleri gözden kaçırmamanız gerektiğini, uzman ellerden çıkmış birbirinden güzel tasarımlarda göreceksiniz.

Kız çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılmalı?

Çocuk odası çocukların tapınağı, kalesi, evi ve sığınağıdır. Her şeyiyle onlara ait olan bu alanı dekore ederken onların ihtiyaçlarını, zevklerini, ilgi alanlarını ve hobilerini göz ardı edemezsiniz. Günün en güzel saatlerini geçireceği, zihinsel ve bedensel gelişimi için ihtiyaç duyacağı birçok aktiviteye zaman ayıracağı bu alanı, muhakkak onun da fikrini alarak tasarlamalısınız. En sevdiği renkler odanın her yerini süslemeli ve bütün mobilyaları onun ihtiyaçlarına göre seçilmiş olmalı.

Odanın büyüklüğü, ölçüleri, pencere sayısı, kolonları, gün ışığından ne kadar yararlanabildiği, balkonu ve diğer bütün mimari özellikleri dekorasyon üzerinde zevk ve ihtiyaçlarınızdan daha etkin rol oynayacaktır, buna rağmen yaratıcı dekorasyon çözümleri ile en elverişsiz odalara bile cennet gibi tasarımlar uygulanabilir. Odanın bütün dezavantajlarını hesaplayıp, pratik çözümlerle onları birer avantaja çevirebileceğinizi bilmeli ve bu konuda uzman desteği almaya sıcak bakmalısınız. Söz konusu biricik kızınızın kıymetli odası olunca hataya yer bırakamazsınız.

Dekorasyon için atacağınız ilk adım kızınızla birlikte örnek tasarımlara göz gezdirmek olabilir. Bu sayede nasıl bir oda istediğiyle ilgili fikirleri oturmuş ve siz de bu fikirler hakkında birkaç ipucu yakalamış olursunuz. Ardından odanın özelliklerine göre bir yerleşim planı çıkararak hangi mobilyalara ihtiyaç duyacağınızı kararlaştırırsınız. Kızınız nasıl bir yatakta uyumak istiyor? En sevdiği renkler neler? İlgi alanlarına özel ne gibi eşyalar seçebilirsiniz? Bu soruları yanıtlayarak işe başlayın.

Kız çocuk odası için yatak ve aksesuarları

Kız çocuk odası dekorasyonunda en önemli parça yatak ve yatak aksesuarlarıdır. Ortopedik özelliklere sahip, sağlıklı kumaşlardan üretilmiş yatak modelleri çocuk odaları için idealdir. Ayrıca sağlıklı bir uyku için geniş ve yumuşak bir yatak seçmelisiniz. Yatak koruyucuları yatağı daha konforlu hale getirmek için de tercih edilebiliyor, hijyen avantajları da düşünüldüğünde bir yatak koruyucusunu da dekorasyona dahil edebilirsiniz. Bunların yanı sıra bol sayıda kırlent ve yastık ile sınırsız konfor sağlayacak bir yatak oluşturmak mümkün.

Karyola alırken odanın dekorasyon stiline uygun ve ek depolama çözümleri barındıran bir modeli değerlendirmek yararınıza olacak. Ağır klasik modeller yerine daha pratik ve çok fonksiyonlu tasarımlara yönelin. Modern ve minimal tarza sahip karyolalar uygun aksesuarlarla birlikte hemen her stile uyum sağlayabiliyorlar. Özellikle açık tonlar, pastel renkler ile dekore edilmiş yatak odalarını ahenkle tamamlıyor.

Yatak örtülerinde ise tercihinizi modern desenlerden yana kullanmalısınız. Rustik ve Akdeniz gibi stillere küçük çiçek desenleri uyum sağlarken modern ve minimal stillere geometrik desenleri tavsiye edebiliriz. Ayrıca birden fazla nevresim ve pike kullanarak yataklarda daha yumuşak bir görüntü oluşturabilirsiniz.     

Kız çocuk odası için en uygun mobilyalar

Mobilya seçimi çocuğunuzun yaşına ve ihtiyaçlarına göre belirlenmeli. Çalışma masası, ergonomik bir çalışma sandalyesi, kıyafet ve aksesuarlar için çok bölmeli fonksiyonel dolaplar, kitaplık, ufak bir şifonyer ve aynalı bir tuvalet masası kız çocuk odasının başlıca ihtiyaçlarıdır. Bu mobilyaların ergonomik tasarıma sahip omasına, kolay kırılıp dağılacak malzemelerden üretilmemiş olmasına ve kolay temizlenebilir olmasına özen gösterin.

Duvarlar için en uygun renkler hangileridir?

Çocuk odası duvarlarında kullanacağınız renk tonlarını odanın genişliğine göre belirlemekte yarar var. Geniş ve ferah odalarda koyu renk dekorasyon yapma şansınız varken küçük odalarda mutlaka açık tonlar kullanmanız gerekecek. Fuşya, sepya, mercan, sarı, krem, beyaz, antrasit, cam göbeği ve beyaz renkleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duvar dekorasyonunda farklı renk kombinasyonları ile harika tasarımlar oluşturabileceğiniz gibi duvar kağıdı ve yapıştırma gibi uygulamalarla da odaları güzelleştirebilirsiniz. Renk kombinasyonları oluşturmayı düşünüyorsanız aynı rengin birkaç farklı tonundan oluşan monokromatik renk demetlerini deneyebilirsiniz. Ya da kontrast veya armonik renkleri bir arada kullanarak capcanlı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Yıllarca akıllara kazınmış olan ve adeta bir kuralmış gibi izlenen “kızlara pembe, erkeklere mavi” klişesini bir kenara bırakıp, çocuğunuzun hayal gücünü tek renkle sınırlamayan tasarımlar oluşturun. Duvarın birini devasa bir dünya haritası ile kaplayarak merakını bileyecek uygulamalar da yapabilirsiniz.

Kız çocuk odası stilleri  

- Modern ve minimal stil: Modern stil süslemelerden, işlemelerden, abartılı desen ve yaldızlardan uzak bir stildir. Son derece sade ve kullanışlı ögelerden oluşur. Özgür, ne istediğini bilen, cesur kız çocukları için bu stilin örneklerine göz atın.

- Endüstriyel stil: Deri, ham beton, masif, demir ve cam gibi ögelerin gelişigüzel bir görüntüyle ince bir dengede birleştirildiği bir stildir. Yaratıcılık ve cesaret gerektirir. Koyu renkler, atölyeden yeni çıkmış görüntüsüne sahip ögeler bu stilin vazgeçilmezleridir.

- İskandinav stil: Mavi, beyaz ve toprak tonlarının sıkça kullanıldığı doğal ve şık bir stildir. Buram buram dağ evi kokan bu stil, kış mevsimini çok seven, battaniyeler arasına gömülüp kitabını okuyan kız çocukları için eşi bulunmazdır.

- Akdeniz stili: Ferahlığın diğer adı olan Akdeniz stilinde okyanus temasına, pırıl pırıl camlara, uzun tül perdelere, çiçek desenli örtülere, bolca keten ve tüylü kumaşa ve ahşap ögelere yer verin. Bu stil yazın sudan çıkmayı bilmeyen kız çocuklarının stili.

- Eklektik stil: Birkaç farklı stilden ögenin başarılı bir uyumla bir araya getirildiği eklektik stilde en uç noktalardaki zevklerinizi bile konuşturabilirsiniz. Farklılığıyla gurur duyan kız çocukları için tavsiye edilebilecek en ideal stil!

Çocuk odası dekorasyonunda doğru aydınlatma

Asla atlanmaması gereken detaylardan biri de aydınlatmadır. Odanın doğru bir şekilde aydınlatılmış olması vaktinin çoğunu odada geçirecek olan çocuğun sağlığı açısından önem taşır. Odanın gün ışığından yeterince verim alabiliyor olması ve birden fazla ışık kaynağı ile birkaç farklı noktadan aydınlatılabiliyor olması gerekir.

Kız çocukları için en uygun yatak odası tasarımını yapmak istiyorsanız Homify bağlantılarında size ilham verecek binlerce tasarım ve fikir yazısı bulabilirsiniz. Ayrıca şehrinizdeki bir dekoratöre Homify bağlantısını kullanarak ulaşabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.