Koridor ve Hol: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Koridor ve Hol: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Koridor ve Hol: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. Nuevo Tasarım – Bakanlık Projesi: tarz Koridor ve Hol, Klasik
 2. VERO CONCEPT MİMARLIK – Yunus Emre Villa - İsveç: tarz Koridor ve Hol, Modern
  Ad
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – K.T.K Evi İstinye: tarz Koridor ve Hol, Klasik
 5. homify: tarz Koridor ve Hol, Modern
 6. Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn – Majidi Konağı - Erbil / Irak : tarz Koridor ve Hol, Eklektik Mermer
  Ad
 7. Treso İç Mimarlık – Gold Towers Konut: tarz Koridor ve Hol, Modern
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Öykü İç Mimarlık – Turkuaz Evleri: tarz Koridor ve Hol, Klasik
  Ad
 10. Niyazi Özçakar İç Mimarlık – H.S EVİ: tarz Koridor ve Hol, Klasik
 11. Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn – Pearl Villa - Doha / Katar: tarz Koridor ve Hol, Klasik Mermer
  Ad
 12. Niyazi Özçakar İç Mimarlık – H.S EVİ: tarz Koridor ve Hol, Klasik
 13. Attelia Tasarim – VİLLA K: tarz Koridor ve Hol, Klasik
 14. Niyazi Özçakar İç Mimarlık – METROKENT BURSA: tarz Koridor ve Hol, Modern
 15. VERO CONCEPT MİMARLIK – Yunus Emre Villa - İsveç: tarz Koridor ve Hol, Modern
  Ad
 16. Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn – Majidi Konağı - Erbil / Irak : tarz Koridor ve Hol, Eklektik Mermer
  Ad
 17. Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: tarz Koridor ve Hol, Modern
 18. Öykü İç Mimarlık – Bursa Misspark Villa: tarz Koridor ve Hol, Klasik
  Ad
 19. rwiçmimari – saıyer villa: tarz Koridor ve Hol, Rustik
 20. homify: tarz Koridor ve Hol, Modern
 21. homify: tarz Koridor ve Hol, Modern
 22. belemir yapı – : tarz Koridor ve Hol, Endüstriyel Plastik
  Ad
 23. Dem Dizayn – Avcılar Kuaför Tasarımlarımız: tarz Koridor ve Hol, Endüstriyel Ahşap Ahşap rengi
 24. bilen proje – ALİBEY CUNDA KONAKLARI: tarz Koridor ve Hol, Modern
 25. 50GR Mimarlık – DUBLEKS DAİRE: tarz Koridor ve Hol, Modern
 26. 50GR Mimarlık – DUBLEKS DAİRE: tarz Koridor ve Hol, Modern
 27. 50GR Mimarlık – DUBLEKS DAİRE: tarz Koridor ve Hol, Modern
 28. ASK MİMARLIK İNŞAAT – Dinç apartmanı - 2019: tarz Koridor ve Hol, Minimalist
  Ad
 29. ASK MİMARLIK İNŞAAT – Dinç apartmanı - 2019: tarz Koridor ve Hol, Modern
  Ad
 30. S+D-esign – KOZA EVLERİ ÖRNEK DAİRE : tarz Koridor ve Hol, Modern Ahşap Ahşap rengi
 31. VERO CONCEPT MİMARLIK – Aksaray Villa: tarz Koridor ve Hol, Modern
  Ad
 32. VERO CONCEPT MİMARLIK – Aksaray Villa: tarz Koridor ve Hol, Modern
  Ad
 33. ÇAM MİMARLIK – HOL YENİLEME : tarz Koridor ve Hol, Modern

Hol ve koridorlar, bir evin tüm odaları ve diğer yaşam mahallerinin bağlantı noktasıdır. Hol, kelime kökeni olarak İngilizce’den gelmektedir. “Hall” kelimesinden türemiştir. Koridor, Fransızca kökenli bir kelimedir ve “corridor” kelimesinden türemiştir. Ev dekorasyonu ile ilgili ilk izlenim girişte oluşur. Uygulanacak stil ve tarzın yanı sıra, kullanıcı bireylerin zevk ve beğenilerini ilk etapta hol ve koridorlar yansıtır. Geniş ve büyük evlerde apartman dairelerine nazaran daha geniş giriş holleri iç mimarlar tarafından dizayn edilirken, apartmanlarda hol ya da koridor dekorasyonu için daha küçük ve dar bir alan dekore edilir. 

  Hol ve koridorlar, evin diğer alanlarına nazaran daha az ışık alabilir. Dolayısıyla hol ve koridorlar için, ışıklandırma unsurları daha ferah bir atmosfer oluşturmanızda etkin rol oynar. Doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurları için bölgesel aydınlatma ve kullanım ihtiyacına göre dekoratif amaçlı ışıklandırma söz konusudur. Geniş bir giriş holüne sahipseniz, doğal ışığı daha fazla alan pencerelerle alan ilişkisini göz önüne alabilir, hem işlevsel hem de estetik unsurlarla göze hitap edecek şekilde dizayn edebilirsiniz.

Hol ve koridor dekorasyonu nasıl olmalı?

  Giriş holü güneş ışığı alıyorsa, dekoratif amaçlı canlı çiçekler ve bitki saksıları kullanarak ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bunun için doğal ışık ihtiyacına göre bitki ve çiçeklerin türlerinin giriş holü ya da koridorlar için uygun olup olmadığını kontrol edebilir, ilgili uzmanlardan fikir alabilirsiniz. Eğer geniş bir hole sahip değilseniz ve dar bir koridoru dekore ediyorsanız, duvar dekorlarını işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Dekoratif aksesuarlarla dar koridorlarda yer kaplamak yerine, zemin alanından tasarruf etmenizi sağlayacak duvar dekorları çözümleri bulabilirsiniz.   

Koridor ve hollerde depolama ihtiyacını muntazam karşılayacak dolap ya da vestiyer çözümlerini değerlendirebilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre, girişte ayrılan alan ve ebatlar ölçülendirilerek kullanılacak mobilyalar ebatlarına göre belirlenir. Dar koridorlarda duvara gömme dolap sistemleri, dekoratif aynalar, askılık sistemleri ve çok fonksiyonlu mobilya ürünlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda oturma alanı ve depolama ihtiyacını tek mobilya tasarımı ile çözen çok amaçlı kullanılan eşyalarla dekore edebilirsiniz.

Hol ve koridorun diğer alanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?

 Uygulanacak stil ve tarza göre duvar zeminlerinden döşemeye, mobilya ürünlerinden aksesuarlara her detay dekorasyonla ilgilidir. Dekorasyon odalardan banyo, mutfak ya da koridorlara evin her alanını kapsar. Dolayısıyla dekorasyonda tercih edilen stil ve tarzlar griş holü ya da koridor dekorasyonu ile ilişkilidir. Evinizi dekore ederken, oluşturmak istediğiniz atmosfer ve sıcaklığı, renk paletleri belirleyerek ilişkilendirebilirsiniz. Evinize girer girmez nasıl bir atmosferle karşılanmak istiyor ve konuklarınızı ağırlamadan önce nasıl davetkar bir giriş dizayn edileceğine odaklanmak gerekir. Daha ferah ve davetkar bir giriş için dar koridorlarda kasvetli bir hava oluşturacak koyu renk tonlarının zemin kaplamalarında tercih edilmesi tavsiye edilmez. Muntazam ışıklandırma unsurları ve renk paletleri ile dar bir koridoru olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilir, derinlik katan unsurlar yakalayabilirsiniz.

Hol için uygun mobilyalarla ilgili ilham veren fikirlere nereden ulaşabilirim?

  Öncelikle, ev dekorasyonu kullanıcı beylerin ihtiyaçlarını muntazam karşılamak amacıyla estetik ve işlevsel unsurlar göz önüne alınarak yapılır. Hol için uygun mobilyalar, ihtiyaç ve zevklere göre belirlenir. Daha işlevsel ve alana göre akılcı çözümler bulmak için homify’da dergi bölümünde koridor ve hollerle ilgili yazılarımızı gözden geçirebilir, derlediğimiz örnekleri inceleyebilirsiniz.Giriş holüne yakın bir merdiven bulunuyorsa, merdiven altı gibi boş ve ölü alanları depolama amaçlı dolap ve raf sistemleri ile dizayn edebilir, döşeme zemini alanından tasarruf edebilirsiniz.

Koridor dekore ederken nelere dikkat etmeliyim?

  Koridorlar plan düzleminde dar ve uzun yapıdadırlar. Dolayısıyla daha ferah ve iç açıcı bir görünüm oluşturmak için duvar kaplamaları, döşeme zemini, kullanılan mobilya ve aksesuarlar, halı unsuru gibi tüm dekor öğeleri göz karmaşası oluşturmamalıdır. Dar koridorlar için daha kasvetli bir atmosfer oluşturmaktan kaçınmak isteyenler, uygulanacak stil ve tarza göre iç açıcı renklere yönelebilirler. Dingin bir atmosfer oluşturmak isteyenler pastel renklerden oluşan bir paleti mobilya ve zemin uygulamaları için kullanabilir. Mobilyalar ve zemin uygulamalarında daha canlı renkler tercih ederek sıcak bir atmosfer oluşturmak isteyenler, nötr renklerle denge unsuru yakalayabilir. Dolap sistemleri mümkün olabildiğince zemin alanından tasarruf edecek şekilde dizayn edilmeli ya da rahat bir geçiş alanı oluşturacak şekilde ebatlandırılmalıdır. Dar koridorlarda alan tasarrufu sağlayacak şekilde daha fazla depolama alanı oluşturmak isteyenler için zeminden duvara vestiyer çözümleri tavsiye edilir. Böylelikle mevsimlik ayakkabı ve eşyalar göz hizasına yakın seviyelerde depolanırken, üst raf ve dolaplarda daha nadir kullanılan eşyalar muhafaza edilir.

Hol ve koridorlarda alanları daha verimli kullanmak için neler yapabilirim?

  Çok katlı yapılarda merdiven boşlukları işlevsel amaçlı değerlendirilebilir. Merdiven altı çözümler için, çekmece ve askılık sistemleri, dolap ve raflar dizayn edilebilir. Sürgülü sistemlerle raylı kapak modelleri ekstra alan tasarrufu sağlar. Kapak sistemleri açılırken geçiş mesafesini engellemeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Döşeme zemininden tavana uzanan dolap çözümlerinin yanı sıra, duvara monte raf sistemleri alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Gömme dolap sistemleri ile duvarla bütünleşen muntazam dekorlar oluşturabilir, ekstra alan kazanabilirsiniz. Döşeme zemini alanından tasarruf etmenizi sağlayacak duvar nişlerini raf sistemleri ile işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz.

Giriş holü ve koridor dekorasyonunda sıklıkla rastlanılan hatalar

  Yanlış aydınlatma ile bir koridor olduğundan daha dar ve kasvetli görünebilir. Tıpkı banyolar gibi doğal ışıktan en az faydalanan koridor ve holler için akılcı çözümlerle aydınlatma sistemleri oluşturmalısınız. Doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurlarının yanı sıra, ışık yoğunluğu ve açılarına dikkat edilmelidir. Uygulanacak stil ve tarza kararsızlık göz karmaşası yaratabilir. Dolayısıyla mobilya ve aksesuarlarınızı tercih ederken zemin kaplamaları ile renk ve desen ilişkisi, stil ve tarzla uyumuna dikkat etmelisiniz. Evin diğer alanları ile ilişkisini göz önünde bulundururken, daha ferah bir görünüm sağlamak için ayna ya da cam kapaklı sistemlerle derinlik katan unsurları değerlendirebilirsiniz.