Kütük Evler: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1 - Kütük ev nedir?

Ağaç ya da tomrukların bağlantıları sağlanarak inşa edilen ahşap ev tipidir. İklim şartları ve hava koşullarına göre uygulanacak kütük ev projesinde duvar kalınlıkları değişebilir. Kütük ev modelleri deyince, dairesel ya da köşeli hatları bulunan kare kütük ev modelleri mevcuttur.

Ağaçların nem oranlarını dengeleyebilmek için kütük evler elverişli bir yapıya sahiptir. Uzun vadede dayanımı kuvvetli ve sıcak bir atmosfer oluşturacak kütük evler natürel dokularıyla göze hitap eder ve daha sağlıklı yaşam koşulları için ideal kullanım şartlarına sahiptir.

1.1 - Tipler:

Genellikle müstakil ev olarak inşa edilen kütük evlerin yapımında kullanılan ağaç ve kütük cinsleri değişiklik gösterir.

Meşe ağacı kullanımı; dış etmenlere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzemedir. Çoğunlukla konut inşasında kullanılmamakla birlikte çok fazla maliyetlidir.

Beyaz çam ağacı kullanımı; oldukça hafif bir malzemedir. Bükülmeye ya da eğilmeye karşı dayanıklıdır. En fazla tercih edilen kütük türleri arasında yer alır. Çoğunlukla Kuzey Amerika’nın doğusundaki yapılarda kullanılır.

Kırmızı sedir kullanımı; aromatik koku barındırır ve dolayısıyla diğerlerine göre dayanımı daha kuvvetli değildir. Özellikle haşerelere ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklı bir malzemedir. Çok iyi yalıtım sağlar ve bu oranda diğer kütüklere göre pahalıdır. Nemli hava koşulları için en ideal kütük alternatiflerinden biridir.

Ladin ağacı kullanımı; reçine özelliğine sahip bu kütük cinsi hafif ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Sağlam bir yapıya sahiptir. Diğer kütük türüne nazaran ladin ağacı kuru ilklim şartları için daha elverişli kullanım olanakları sunar. Diğer hava koşulları için çok dayanıklı olmamakla birlikte Amerika ve Kanada’nın kuzey kısımlarında kullanımına sıklıkla rastlanır.

Sarı çam ağacı kullanımı; diğerlerine göre daha sert bir yapıya sahiptir. Dayanımı kuvvetli bir yapıya sahip olmasının yanı sıra, diğer bazı kütük cinsleri kadar esnek bir yapıya sahip değildir. Sarı çam, malzeme olarak beyaz çama oranla daha sert bir yapıya sahiptir. Ayrıca mobilyalarda, kapı ve pencere dizaynlarında kullanılabilir.

2 - Hangi ortak özellikleri taşır?

Kuzey Amerika, Kanada, Avrupa, Rusya ve İskandinav ülkelerinde ağırlıklı olarak kütük evlere rastlanır. Özellikle sert ve soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olan kütük ev projeleri ülkemizde de inşa ediliyor. Rutubete karşı oldukça dayanıklıdır. Uzun ömürlü yapıları itibariyle dayanımı kuvvetli olan kütük ev sistemleri, dayanıklı malzemelerle akılcı sistemler bir araya getirildiğinde çok fazla oranda yapılır. Özellikle soğuk hava koşullarının baskın olduğu bölgelerde ağırlıklı olarak talep gören ahşap ev türleridir.

3 - Kütük ev inşaatı

Kütük ev inşaatında incelikle su basman ve temel yer alır. Zemin üstü ve rabıta girişlerinin yanı sıra, yalıtım malzemeleri kullanılarak soğuk hava koşullarına daha dayanıklı bir yapı halinde kaba inşaatı yapılır. Plan düzleminde ihtiyaca göre veranda, teras ya da balkon ile oda rabıtaları, giriş merpeni, kat merpeni kullanılır. Kapı ve pencere pervazlarının yanı sıra, zemin döşemeleri ve çatı örtüsü dahilinde kaba inşaat tamamlanır.

3.1 - Çatı kaplaması

Kütük evlerin montajı duvarlar, pencereler, kapı ve merdivenlerin yanı sıra çatı örtüsünü kapsar. Kütük evlerin yapı elemanları öncelikle fabrikalarda proje bazında ölçülendirmelerle montaja hazır hale getirilir. Dolayısıyla ahşap kütük ev çatı örtüsünde kullanılacak çatı kirişleri ve kolonlarla beraber olmak üzere montaj aşaması kolaylıkla gerçekleşmektedir.

3.2 - Bir kütük ev inşa edilirken alınacak tedbirler

Gerek hukuki yollarla gerekse yangına karşı alınması gereken tedbirler mevcuttur. Öncellikle kütük ev projeleri için sanıldığı kadarıyla yangına karşı dayanıksız değildir. Ahşap malzemelerle ilgili bilinmesi gereken önemli bir nokta şudur: Ahşap malzemenin yanma süresi malzeme kesiti büyüdükçe yavaşlar. Kalın ebatlarda ahşap malzemeler kullanıldığı takdirde dış yüzeyi yanarak kömürleşebilirken, iç kısımları yanmaktan kurtulur. Hukuki işlemler bazında kadastro tarafından bölgelere göre alan, yani metrekare izinleri, kat sayısı için verilen izinler göz önüne alınarak projelendirme aşamalarına geçilir. Yapısal yangın koruması özellikleri taşıyan bir kütük ev inşa edebilir, ek tedbir olarak fıskiye gibi kullanılan otomatik yangın söndürme sistemleri ile donatabilirsiniz.

4 - Artı ve eksileri nelerdir?

Ülkemizin belirli bölgeleri yüksek oranda deprem riski ile karşı karşıyadır. Dolayısıyla depreme karşı dayanıklı yapısı ile kütük evler bir avantaj taşır. Yangına karşı genel kanının aksine daha dayanıklıdır. Kullanılacak ahşap yapı elemanlarının ebatları ve kalınlıkları ile orantılı olarak yanma süreci uzar. Betonarme yapılarda özellikle depreme karşı dayanımı açısından bilindiği üzere malzeme ağırlığından ötürü can kaybına sebep olmuştur. Aynı zamanda betonarmeye nazaran neme karşı dayanıklı ve uzun ömürlü yapılardır. Olumsuz özelliklerine gelirsek; bakım ve onarımı ihmal edildiği takdirde yıpranma süreci kısalır. Ahşabın türüne göre boyanmasında zorluk yaşayabilir, kuru iklim şartları için uygun olmayan kütük cinslerine rastlayabilirsiniz. Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları için ahşaplarda kullanılan boyalardaki kimyasal özellikleri gözden geçirmek gerekecektir.

5 - Bakım ve maliyeti

Kütük evler için bakım ve onarım ihtiyacı ihmal edilmemelidir. Daha uzun ömürlü bir ahşap yapı sistemi için inşaat sürecinde yalıtımla koruma altına alınabilir. Emprenye uygulanarak ahşabın yapısına uygun bir koruyucu madde ahşabın bünyesine geçirilir ve koruma sağlar. Ahşabın üzerindeki reçinelerin yakılması ve ihtiyaca göre boyanması da alınabilecek önlemler arasında yer alır. Kullanılacak kütük malzemesi iklim koşullarına göre tercih edilirken, kütük cinsine göre maliyet artabilir ya da azalabilir. Metrekare büyüdükçe maliyet artar.

6 - Kütük ev inşa etmek için ulaşabileceğiniz bazı firmalar:

Ülkemizde bir çoğuna homify üzerinde de erişebileceğiniz ve kütük ev konusunda ekspertiz sahibi olan çok sayıda mimarlık bürosu bulunuyor. Sözgelimi NM Mimarlık Danışmanlık İnşaat Turizm San. Ve Dış. Tic. Ltd. Şti, Mahal Mimarlık, Sisneli İnşaat ve

Selin Tomruk Evleri gibi şirketler hem homify üzerinden iletişime geçebileceğiniz, hem de kütük ev projeleriniz konusunda size yardımcı olabilecek mimarlık ajanslarından sadece birkaçı.

6.1 - Kendin Yap: Kütük ev

İlk aşamada iklim koşullarına göre bir ağaç türü seçilir. Uygulanacak alana göre ebatlar fabrikalarda ya da ilgili marangozlarda kesilerek montaja hazır hale getirilmesi gerekir. Ebatlar için önceden ölçülerin alınması, plan ve kesitler, metrekare hesapları gibi ölçümler gerekir. Uygulanacak alana göre belediyeler tarafından gerekli izinlerin alınması gerekir. Doğru konum seçilmelidir. 3X3 metrelik bir kütük ev modeli için, en az 30 cm çapında bir kütük cinsi tercih edilmelidir. Plan ve kesit düzlemlerinde işlenen tüm kütük parçaları fabrikalarda kesilerek yerinde monte edilebilir. Destek kirişleri, çatı örtüsü, duvarları oluşturacak kütükler ve diğer yapı elemanları ile ilgili montaj ve yalıtım aşamasında mimarlar ve diğer uzmanların desteği gerekecektir. Ağaç türlerinin yüksek rakımlı, soğuk ve kuru bölelerde yetişmiş olmasına özen gösterebilirsiniz.