Merdiven tasarım fikirleri, ilhamı ve fotoğrafları

 1. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN : tarz Merdivenler
 2. HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Sinpaş lagün İris bahçe: tarz Merdivenler
  Ad
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. ALİSSİ TASARIM STÜDYOSU – KES / VİLLA: tarz Merdivenler
 5. Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. – A.A MALİKANESİ KUVEYT - KUWAIT MANSION HOUSE: tarz Merdivenler
 6. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN: tarz Merdivenler
 7. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN: tarz Merdivenler
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. RST AHŞAP – MERDİVEN: tarz Merdivenler
 10. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN : tarz Merdivenler
 11. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICI MERDİVENLER: tarz Merdivenler
 12. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN : tarz Merdivenler
 13. RST AHŞAP – AHŞAP TAŞIYICILI MERDİVEN : tarz Merdivenler
 14. RST AHŞAP – RST AHŞAP MERDİVEN 0532 387 00 35: tarz Merdivenler
 15. RST AHŞAP – RST AHŞAP MERDİVEN 0532 387 00 35: tarz Merdivenler
 16. RST AHŞAP – RST AHŞAP MERDİVEN 0532 387 00 35: tarz Merdivenler
 17. Palmiye Koçak Mobilya – Buhara Evleri Termal Sandalye: tarz Merdivenler
 18. Palmiye Koçak Mobilya – Buhara Evleri Termal Evleri Kroki: tarz Merdivenler
 19. Palmiye Koçak Mobilya – Buhara Evleri Termal Evleri: tarz Merdivenler
 20. Palmiye Koçak Mobilya – Buhara Evleri Mobilyalari: tarz Merdivenler
 21. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 22. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 23. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 24. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 25. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 26. Tolga Archıtects – Crampon Suadiye: tarz Merdivenler
  Ad
 27. Tolga Archıtects – Lagün E House: tarz Merdivenler
  Ad
 28. Tolga Archıtects – Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings: tarz Merdivenler
  Ad
 29. Tolga Archıtects – Baku Bus Station: tarz Merdivenler
  Ad
 30. Tolga Archıtects – Baku Bus Station: tarz Merdivenler
  Ad
 31. Konuk Isı – Konuk Isı: tarz Merdivenler
 32. Ankara Deha Evden Eve Nakliyat – Hatay Evden Eve Nakliyat: tarz Merdivenler
 33. Konuk Isı – Gaziantep Devlet Hastanesi Kapalı Çevrim Soğutma Kulesi: tarz Merdivenler

1- Merdiven tasarımı 

Merdiven, farklı yüksekliğe sahip iki yüzeyi dik veya eğimli basamaklarla birbirine bağlayan yapıya verilen mimari isimdir. Merdivenler yapılarına göre dikey, yatay ya da dairesel forma sahip olabilirler. Merdiven tanımı çok geniş olup yürüyen merdiven, yangın merdiveni yahut portatif merdivenler bu başlığa dahildir. İki katı birbirine bağlamak dışında belirli bir yüksekliğe erişmek için kullanılan taşınabilir basamaklardan oluşan alete de merdiven ismi verilir. Bir merdivende basamak dışında güvenliği sağlamak amacıyla yanlarda tırabzan veya korkuluk adı verilen destek bulunur. Ancak her merdivende bir destek olma mecburiyeti yoktur. Merdivenler düşey sirkülasyon araçlarının en yaygın olanıdır. Kullanım amacı, malzeme çeşidi ve tasarım şekline göre merdivenler farklı gruplara ayrılır. Bir binanın dışında yer alan merdiven türü dış merdivenlerdir. Bina ya da ev içinde yer alan merdivenler de iç merdiven olup esas, yan, servis ve yangın merdiveni olmak üzere dörde ayrılırlar. Merdivenleri türlere ayırırken pek çok kriter göz önünde bulundurulur. Örneğin düz kollu ve düz kollu yamuk basamaklı ya da dönel ve kısmen dönel merdiven türleri bulunur. Ek olarak eğimlerine göre normal, yatık ve dik merdiven türleri vardır. Tüm bunlarla birlikte merdivenler genel olarak yapı malzemesine göre modellere ayrılıdır. Bunlar malzemenin cinsine göre ahşap, betonarme, taş ve karma merdivenlerdir.

2- Merdiven modelleri

Merdivenler yapı malzemesine, biçimine ve eğimine göre pek çok türe ayrılırlar. Geleneksel Türk evlerinde merdivenler genellikle tek kollu ve ahşaptır. Bunun dışında tarihi yapılarda köşeli, devirli, burma ve asma merdiven örnekleri görülmüştür. Günümüzde ise   gelişen teknoloji ile birlikte pek çok merdiven modeli üretiliyor. Bu modeller merdivenin malzemesine eğimine dek farklı özellikler taşıyorlar.

Malzemesine göre merdivenler ahşap, beton, taş ve karma olarak dörde ayırılır. Ahşap merdivenler  klasik ve modern mimariye rahatlıkla uyum sağlayan bir modeldir. Doğal dokusu ve kolay şekil alabilirliği sayesinde bulunduğu mekana sıcak bir ambiyans katar. Ahşabın hafif, sağlam ve hijyenik yapısı ahşap merdiveni her daim popüler kılar. Masif ahşap ya da meşe merdiven klasik stile çok uyan bir malzemedir. Nem, küf ve çürümeye karşı dayanıklı bir malzeme olması meşeyi vazgeçilmez kılar. Ahşap merdiven isteğe göre farklı renklere boyanabilir ya da cilalı ve cilasız olarak kullanılabilir. Beton merdiven modeli genellikle ham beton olarak kullanılmaz. Basamaklarda ahşap ve mermer gibi farklı kaplama malzemeleri bulunur. Taş merdiven türü ise genellikle dış merdivenlerde tercih edilir. Bahçe, teras gibi alanlarda dış mekanın doğal havasına uygun olarak taş merdiven yapılır. Bu materyaller dışında metal ve cam merdiven modelleri de görürüz. Cam merdivenler modern ve minimalist stile çok uygun bir modeldir. Saydam yüzeyler mekana derinlik etkisi katarak görsel etkiyi kuvvetlendirir. Güçlendirilmiş cam paneller güvenlik açısından son derece dayanıklı olmakla birlikte beton ya da taş gibi ağır bir malzeme de değildir.

Merdivenler sadece yapı malzemesi değil, biçimlerine göre de farklılık gösterirler. Köşe sahanlıklı merdiven, tam döner merdiven ve çeyrek döner merdiven gibi modelleri vardır. Eğimlerine göre ise yatık eğimli, normal eğimli ve dik eğimli olmak üzere üçe ayrılırlar.

3- Merdiven fiyatları

Merdiven yaptırmayı düşündüğünüzde çalışmak istediğiniz uzman size merdivenin modeli, şekli, küpeştesi ve malzemesine göre bir fiyat belirler. Meşe ağacından yapılma bir merdiven ile beton bir merdivenin maliyeti farklı farklıdır. Malzeme ile birlikte merdivenin yüksekliği ve biçimi de önem taşır. Küpeşte türü de fiyatı doğrudan etkiler.

4- Merdiven elemanları

Merdivenle birlikte merdiven elemanları merdiven tasarımında önemli bir rol oynar. Bu elemanlar merdiven evi, merdiven kolu, basamak, rıht, sahanlık, merdiven kovası, limonluk, korkuluk ve küpeştedir. Merdivenin güvenli olmasını sağlayan unsur korkuluk ve küpeştedir. Tıpkı merdivenin yapı malzemesi gibi korkuluk da ahşap, metal, plastik, cam ve mermer gibi çeşitli materyallerden üretilebilir. Korkuluğun üzerine oturtulan küpeşte ise ahşap, metal ya da plastik gibi malzemelerden yapılır. Küpeşte ve korkuluk güvenlik dışında merdivenin görselliğini önemli ölçüde etkiler.

5- Merdiven yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler

Evinize merdiven yaptırırken ilk dikkat etmeniz gereken husus merdiven için bırakılmış alanın genişliğini hesaplayarak basamak aralığı ve basamak genişliğini belirlemektir. Bu sayede merdiven tipine karar vermek daha kolay olur. Merdiven için ayrılan alan dar ise dardan genişe doğru açılan basamaklar ile döner merdiven modeli tercih edilebilir. Merdiven alanı geniş ise düz basamaklı bir model eviniz için idealdir.  Düz merdivende görselliği kuvvetlendirmek için granit, mermer veya ahşap gibi malzemeler tercih edebilirsiniz. Yapı malzemesi merdivenin görünümünü büyük ölçüde etkiler. Örneğin meşe ağacından yapılmış bir merdiven klasik stilde dekore edilmiş bir eve çok yakışırken, rustik bir daire için ahşap, modern bir ev için de cam malzemesi uyumlu bir seçim olur. Müstakil evler için merdiven tasarımı planlarken profesyonellere danışmak en doğru kararı vermenizi kolaylaştıracaktır.

6- Merdiven bakımı

Merdiven bakımı yapı malzemesinin çeşidine göre belirlenir. Merdiven mermer ya da cam ise farklı temizlik ürünleri ile bakımı sağlanır. Örneğin ahşap bir merdivenin bakımı ahşabın cilalı ya da cilasız oluşuna göre değişir. Sert temizlik ürünleri ahşabın yüzeyine zarar verdiği için malzemeye göre temizlik ürünü satın alınmalıdır. Merdivenin dayanıklılığı ile ilgili kontroller için ise bir uzmandan yardım istenmelidir.

7- Yardım alabileceğiniz profesyoneller

Evinize merdiven yaptırmak için merdiven yapımıyla uğraşan firmalardan yardım alabilirsiniz. Bunun için tek tek firmaları dolaşmak yerine sitemizin profesyoneller sekmesinden “Merdivenler ve korkuluklar” başlığını seçerek şehrinize göre uzman araması yapabilirsiniz. Bu başlık ile profesyonellerle doğrudan irtibata geçebilirsiniz.