Müstakil Evler: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Müstakil ev nedir, ne gibi farkları vardır?

Müstakil kelime olarak “bağımsız” , “başka bir yapıyla bağı olmayan” anlamına gelir. Buradan yola çıkarak müstakil evleri, mülkiyeti tek bir kişi ya da aileye ait olan, toplu konut sisteminin parçası olmayan, ortak alanı bulunmayan evler olarak tanımlayabiliriz. Müstakil evlerin bahçe, havuz, veranda, teras gibi bütün kullanım alanları ev sahibine aittir ve komşu evlerle bağı yoktur. Apartman ve site gibi toplu konut sistemlerinin aksine ortak kullanım alanı barındırmaz.

Ülkemizde yaygın konut tipi apartman ve site gibi toplu konut sistemleri olduğundan müstakil evlere özellikle merkezi bölgelerde rastlamak zordur. Müstakil evler genelde yazlık ya da dağ evi konseptinde ve kırsal alanlarda inşa edilir. Bunun yanı sıra şehir merkezinde bulunabilen villa tipi müstakil evler de vardır ancak bu tip evler merkezi alanlarda, toplu konut inşa edilebilecek arsaları tek başlarına kapladıkları için yüksek fiyatlara satılırlar.

Müstakil evlerin çeşitleri nelerdir?

Müstakil evleri, kat sayısına, çatı yapısına, yapı sistemine ve mimari stiline göre gruplara ayırabiliriz. Bütün bu gruplandırmalardan anlaşılacağı üzere müstakil evlerin her bütçeye ve her ihtiyaca uygun modelini bulmak mümkün. Kat sayısına göre müstakil evler tek ya da iki, üç katlı olarak yapılıyor. Daha yüksek katlı müstakiller ise yalı veya köşk sınıfında değerlendirilebilir. Tek katlı müstakil evler diğerlerine göre daha ekonomik ve daha pratik olduklarından, ayrıca depreme karşı daha sağlam olduklarından tercih ediliyorlar. Çatı yapısına göre müstakil evleri çatılı ve teraslı olanlar şeklinde iki ana gruba ayırabiliriz. Teraslı müstakil evler genelde iklimi ılıman olan ve kışları çok sert geçmeyen bölgelerde yaygındır. Çatılı müstakillerin iklim şartlarına karşı mukavemeti ise çatı strüktüründe ve kaplamasında kullanılan malzemenin özelliğine göre değişebilir.

Yapı sistemine göre müstakil evleri incelerken daha detaylı bilgiler vermekte yarar var. Konut inşasında yaygın sistem betonarme olsa da, son yıllarda alternatif yapı sistemleri ekolojik ve ekonomik birçok özellikleri ile öne çıkıyor. Müstakil evlerin inşasında çelik konstrüksiyon, ahşap, prefabrike gibi alternatif sistemler kullanılabiliyor. Bu sistemlerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları mevcut. Yaşadığınız bölgenin iklim ve toprak özelliklerine, bütçenize ve sahip olmak istediğiniz ev modeline en uygun yapı sistemini mimar ve tasarımcılar danışmanlığında keşfetmenizde yarar var. Kırsal özelliklerde bir dağ ya da kır evi yaptırmak istiyorsanız ahşap sistemleri veya en hızlı ve ekonomik yoldan ev sahibi olmak istiyorsanız prefabrike sistemleri değerlendirebilirsiniz.

Müstakil evin maliyeti ne olur?

Müstakil bir evin maliyeti hesaplanırken dikkate alınması gereken birçok değişken var. Örneğin inşa edilecek arsanın metrekare fiyatı her şehre ve her bölgeye hatta sezona göre farklılık gösterir. Ayrıca arsanın toprak ve imar özelliklerine göre de masrafları değişecektir. Bu nedenle müstakil bir ev için fiyat çalışması yaparken işe arsanın maliyetinden başlamak gerekir. Arsanın haricinde, inşa edilecek evin yapı sistemi, genişliği, kat sayısı, çatı özellikleri, yalıtım özellikleri, güvenlik özellikleri ve bahçe düzenlemesi evin maliyetini ciddi oranlarda değiştirecektir. Bu nedenle evin yapısal özellikleri ile ilgili seçimlerin bütçe göz önünde bulundurarak yapılması daha doğrudur.

Arsa masrafları hariç tutularak kabaca bir hesap yapmak gerekirse; betonarme bir apartman dairesinin 100 metrekare inşaat maliyeti ortalama 70-100 bin TL civarı kabul edilerek, müstakil ev için bu fiyata 10 bin TL gibi bir ekleme yapılır. Bu ekin nedeni kanalizasyon hattı, elektrik ve su şebeke bağlantısı gibi işlemlerin çoklu konutlarda daire başına daha ucuza gelmesidir. Ayrıca müstakil ev inşaat maliyeti hesaplanırken çatı ve yalıtım özelliklerine göre de masraf eklemek gerekir.

Müstakil evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Müstakil evlerin avantajlarını tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. Komşulardan bağımsız yaşayabileceğiniz, bahçeli ve her özelliğini dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz bir ev, elbette apartman dairesinden çok daha çekici geliyordur. Ayrıca müstakil evlerin depreme karşı dayanıklılığı da en cazip özelliklerinden biridir. Müstakil evlerin deprem yükü azdır ve düşük katlı olduklarından depreme karşı son derece sağlam dururlar. Ortak kullanım alanı olmadığından ev sahibini bütün komşu problemlerinden uzak tutar ancak bu durum masraf kısmında dezavantaja dönüşebilir. Müstakil evlerin bir diğer avantajı ise ileride gerekecek yapı değişikliklerine son derece elverişli olmasıdır. Müstakil evlerde iç mekan genişletme, bahçe genişletme, kat sayısı artırma gibi işlemlere fırsatınız olur. Eğer modüler bir ev yaptırdıysanız evi olduğu gibi taşıma şansınız bile olabilir. Ev genişletme konusunda fikir edinmek için ev genişletme içeriklerimizden faydalanabilirsiniz.

Müstakil evlerin en büyük dezavantajı ise ev alanına ait bütün vergi ve masrafların ev sahibi tarafından karşılanması gerekliliğidir. Dolayısıyla bu durum masrafları biraz artırabilir. Örneğin havuzlu bir sitede havuz bakım masrafları daireler arasında paylaştırılırken, müstakil evde tamamı ev sahibi tarafından karşılanmak zorundadır. Şehir merkezinde bulunuyorsa yüksek katlarda olmadığı için hava kirliliğinden daha çok etkilenebilir ve hırsızların listesinde her zaman daha ön sıralarda yer alırlar.

Müstakil evlerin bakımı

Müstakil evlerin bakımı apartman dairelerine göre biraz daha uğraştırıcı olabilir. Hesaba bahçe bakımı, çatı bakımı, havuz bakımı, dış cephe bakımı gibi işler girdiğinde hem külfet hem maliyet artacaktır. Bu nedenle henüz evin yapım aşamasındayken daha kaliteli ve uzun ömürlü malzemeleri seçmek uzun vadede yararınıza olur.

Müstakil ev yapımında hangi profesyoneller size yardımcı olabilir?

Sıfırdan ev inşa ederken öncelikle size en uygun arsayı bulup gerekli bütün izin ve imar işlemlerini halletmeniz lazım, bu konuda emlak danışmanlarından ve müteahhitlerden yardım alabilirsiniz. İkinci adım olarak ev hayalinizi bir proje haline getirmelisiniz, bu işi sizin için yapacak kişi mimarlar olacaktır. Projenin uygulama kısmında adım adım; inşaat şirketlerine, döşeme ustalarına, mutfak ve banyo planlayıcılarına, peyzaj mimarlarına, pencere, kapı ve çit ustalarına, çatı ustalarına ve son olarak dekoratörlere ihtiyaç duyacaksınız. Projenizin her adımında size danışmanlık edecek bu profesyonellere Homify aracılığıyla ulaşabilirsiniz.