Akdeniz Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

 1. ROAS ARCHITECTURE 3D DESIGN – Open Kitchen: tarz Mutfak
 2. ROAS ARCHITECTURE 3D DESIGN – Kitchen Cabinets: tarz Mutfak
 3. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Hoyran Wedre Country Houses – Balayı Evi: tarz Mutfak
 5. Lepistes Seramik Atölyesi – soul kithcen : tarz Mutfak
 6. İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK – REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ: tarz Mutfak
 7. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak
 8. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. kübra meltem doğan – saklıbahçe villa 1: tarz Küçük Mutfak
 10. kübra meltem doğan – saklıbahçe villa 1: tarz Küçük Mutfak
 11. KÜÇÜKTAŞ MÜHENDİSLİK İNŞAAT – HATAY ARSUZ YEŞİLKÖY VİLLALARI RESTORASYON: tarz Ankastre mutfaklar
 12. KÜÇÜKTAŞ MÜHENDİSLİK İNŞAAT – HATAY ARSUZ YEŞİLKÖY VİLLALARI RESTORASYON: tarz Ankastre mutfaklar
 13. KAYALAR AHŞAP KERESTE ÜRÜNLERİ – Ahşap bungalov kütük ev: tarz Mutfak üniteleri
 14. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak
 15. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak
 16. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Mutfak
 17. Altav Yapı – 3d tezgah arası cam: tarz Mutfak
 18. life membran kapak – sera mobilya showroom: tarz Mutfak
 19. life membran kapak – life showroom: tarz Mutfak
 20. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – ​Önal & Haike Öncebe Evi: tarz Mutfak
 21. KELLER WILLIAMS – GAYRİMENKUL: tarz Mutfak
 22. dga – Berlin'de bir Ofis Tasarımı: tarz Mutfak
 23. Camdal – Özel Bar Projesi : tarz Mutfak
 24. Alanya Sunlife Real Estate & Constructions – Alanya Sun Life: tarz Mutfak
 25. Alanya Sunlife Real Estate & Constructions – Alanya Sun Life: tarz Mutfak
 26. LOLA 38 Hotel – Kitchen : tarz Mutfak
 27. Defne İnşaat ve dış ticaret – mutfak örnekleri: tarz Mutfak
 28. Kıbrıs Developments – Escape Homes Exclusive : tarz Mutfak
 29. KRN MİMARLIK – PARLE: tarz Mutfak
 30. KRN MİMARLIK – PARLE: tarz Mutfak
 31. Grupo Norma: tarz Mutfak
  Ad
 32. TABARQ: tarz Ankastre mutfaklar
 33. Laura Yerpes Estudio de Interiorismo: tarz Mutfak

Akdeniz mutfağı

Mutfaklar, yaşam alanımızda oturma odası kadar önemli bir yer kaplar. Sadece yemek pişirilen bir yer değil, sevdiklerimizle bir araya gelip beraber vakit geçirdiğimiz bir alandır. Tıpkı salon ve yemek odası gibi evin sosyal bölümlerden biri olan mutfaklar için işlevsellik birinci kriter olmakla birlikte ikinci kriter estetik görünümdür. Birmutfağa kişisellik katabilmek için mobilya, duvarlar ve zemine dek mevcut alanın her bir köşesi kullanılabilir. Mutfak dekore edilirken mevcut alan, depolama çözümleri, mutfak ünitesinin tasarımı gibi pek çok faktör hesaba katılarak iyi bir plan yapılmalıdır. Görsel çekicilik açısından ise mutfağa uyum sağlayıp zevklerinizi yansıtan bir stil belirlemelisiniz. 

Akdeniz stili, çeşitli dekorasyon tarzlarının birleşiminin bir sonucudur. İsminden anlaşılacağı üzere bu stil, Akdeniz’in etrafında yer alan pek çok ülkenin gelenek ve kültürlerinden kaynaklanır. İtalyan, Türk ve Balkan kültürünün yanı sıra Güney Avrupa ve Fas gibi ülkerin etkileri de görülebilir stilde. Her ne kadar üslup özellikleribölgelere göre değişiklik gösterse de iç mimari ve tasarım açısından genel bir karakter söz konusudur. 

Akdeniz stilinde mutfak nasıl dekore edilir?

Güneşli açık bir hava ve lezzetli yemekler düşünüldüğünde akla ilk gelen şeylerden biri Akdeniz esintisi. Sıcak ve samimi bir hava, görsel zenginlik, doğal renkler ve çeşitli kültürlerden izler barınması sebebiyle Akdeniz stili mutfaklar için cazip bir tarz. Zira zarif, klas ve zamansız Akdeniz mutfaklarında kendine has bir ambiyans var.

Akdeniz tarzı bir mutfak dekore etmek için belli başlı bir kurallara göre hareket etmeniz gerekmez. Çünkü bu stil farklı kültürlerden beslenir ve pek çok stilden etkiler taşır. Bu durum bazen kafa karışıklığı oluşturabilir ancak kesinlikle dezavantaj değildir. Tasarımla ilgili en iyi şey çeşitliliktir. Çok fazla tema ve kültürden izler taşıdığı için Akdeniz stilinde mutfakla ilgili epey bir seçeneğiniz olur. Canlı renklerle dinamik bir mutfak tasarlayabilir ya da sakin, nötr tonlarla rahatlatıcı bir ambiyan elde edebilirsiniz. Hayalinizdeki Akdeniz tarzı mutfağı oluşturmak sadece yaratıcılığınız ve sizi sınırlayan bütçe ile ilgilidir.

Akdeniz mutfağı hangi evlere uygundur?

Mutfak tasarımında Akdeniz stili, dekorasyona güzel bir görünüm kazandırırken aynı zamanda sıcak ve davetkar bir ambiyans yaratarak tüm aile bireyleri için yer sağlar. Yiyecek hazırlamak ve yemek saatleri dışında mutfakta vakit geçirmek için konuksever ve rahat bir ortam sunmasından ötürü mutfağı sosyal bir alan haline getirir. Bir mutfağı Akdeniz stiline uygun olarak dekore etmek için karmaşık tasarımlara ya da yüksek bir bütçeye gerek yoktur.

Mutfak için tema meselesinde, stil ve gereksinim duygusuna göre seçim yapmak için farklı seçenekler vardır. Akdeniz mutfağı ile ilgili fikirler, ana dekor olarak belirli bir temaya sahip bir mutfağı nasıl tasarlayacağınız konusunda ilham verici referanslar sağlar. Bu fikirler, mutfak alanınızın diğer iç mekanlarla uyumlu bir şekilde entegre olmasını sağlar. Akdeniz stilinde ağır basan eğilimler,  mutfak dekorunun güzelliği ve değeri için büyük bir etkiye sahiptir. Modern tarz Akdeniz stiline dahil olmamasına rağmen sıcak ve davetkar bir atmosfer sağlayarak mutfağı cazip kılar.

Akdeniz muftağında hangi renk ve dokular kullanılmalı?

Akdeniz tarzı dekorasyon, ışığın egemenliği ile karakterize edilir. Bu nedenle mobilyalar için sıcak tonlar veya denizle ve doğayla ilişkili renkler (açık veya koyu mavi) kullanılır. Mutfak duvarlarında fayans olarak lavanta, sarı ve mavi gibi sıcak doğal tonlar tercih edilir. Akdeniz mutfağı doğal renklerle özdeşleştirilmesinin yanı sıra çok sayıda doku içerir. Mutfak söz konusu olduğunda duvarların, dolapların ve mobilyaların çoğunda farklı dokular ile  süslü, oyulmuş özellikler görülür. Bronz da bu tarzda musluklar, dolap kulpları gibi detaylarda kullanılır.

Mutfak duvarları beyazın alternatifi olarak sarı veya turkuaz renklidir. Fayans dışında kalan duvarlar yüzeyli sıvalı haliyle kusurları görülecek şekilde kaba olarak bırakılabilir. Bunun amacı duvarın dokusunu vurgulamaktır. Terrakotta veya el yapımı fayanslar genellikle zeminler için kullanılırken tavan genellikle ahşap kirişlerle karakterize edilir. Bununla birlikte, ahşap veya seramik zeminler de görülür.

Bu stile uygun beyaz, turuncu, lavanta, sarı, yeşil, mavi, bej veya diğer bir deyimle Akdeniz ikliminin güzelliklerini ve zarafetini yansıtan tüm tonları rahatlıkla mutfağınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca desenli ve mozaik karolar mutfak zeminine çok yakışacaktır.

Akdeniz mutfağında hangi malzemeler kullanılır?

Akdeniz tarzı bir mutfak ahşap, taş ve beyaz kireç gibi saf materyallerin kullanımından rahatlıkla anlaşılabilir. Bu malzeme ve dokular, mutfağın renk şemasını da belirler. Akdeniz tarzı bir mutfağın mimari özellikleri arasında kemerli pencerelere rastlanır. Tavanda ahşap kirişlere rastlandığı gibi küçük parçalarda bronz kullanılarak mutfağa ışıltı katılır.

Akdeniz mutfağında tezgah seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Tezgah mutfağın önemli bir öğesi olup dekorasyonda büyük bir rol oynar. Şekli kadar yapıldığı malzemeye de bağlı olarak çok sayıda tezgah modeli vardır. Akdeniz stili sıcak ve davetkar ortamıyla mutfağı sosyal bir alana dönüştürmeyi amaçlar. Bu nedenle çalışma yüzeyi geniş ve sağlam olmalıdır. 

Akdeniz tarzı bir mutfak için doğal malzemelerden yapılmış bir tezgah türü kullanabilirsiniz. Özellikle ada tezgahta alt kısmı ahşap üst yüzeyi mermerden yapılma tasarımlara sıkça rastlanılır. Ahşap mutfağa sıcaklık katarken, mermer şıklığı ve sağlamlığıyla mutfağı tamamlar.

Akdeniz mutfağında ne tür aksesuarlar kullanılmalı?

Akdeniz tarzında görsel açıdan şık, estetik ve aynı zamanda rahatlatıcı bir eğilim bulunur. Stresten uzak sıcak bir ambiyans oluşturması dekorasyonun zamansız hale gelmesini sağlar. Akdeniz stili bir mutfak doğal malzemelerle dekorasyonda bulunan renkler arasındaki kombinasyondur. Uzmanlar, huzur veren çok hoş bir iç mekan yaratmak için gök yüzünün ve doğanın renklerine yakın renk ve tonları kullanmanızı önerir. 

Bu tavsiye sadece duvar ve zemin yüzeyinde değil aksesuarlar için de geçerlidir. Akdeniz mutfağını süslemek için el işi örtüler ile çini vazoları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu stilde doğallık ön plana çıktığı için yeşil bitkiler de en büyük yardımcınızdır. homify’da Akdeniz mutfağı ilgili dergi yazılarımıza göz atabilir;  “Akdeniz kıyılarından göz alıcı mutfaklar” ve “Aklınızı başınızdan alacak 7 Akdeniz mutfağı” başlıklarında ilham verici örnekler bulabilirsiniz.