İskandinav Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify İskandinav Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İskandinav Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

İskandinav mutfaklar 

Dekorasyonlarda İskandinav tarzının güzelliği hemen hemen her zevk için karşı konulmaz ve zamanın ötesinde bir estetiğe sahip olmasıdır. Yalınlık, verimlilik ve iç açıcı bir zarafet olarak özetlenebilecek İskandinav tarzı, yoğun Nordik kışlarından doğmuş ve tüm dünyaya yayılmış, özellikle de modern dünyanın vazgeçemediği dekorasyon stillerinden biri haline gelmiştir. Minimalist ve modern tarzlarla sık sık iç içe geçen bu tarzın harikalar yarattığı yaşam alanlarının başında da mutfaklar geliyor.

İskandinav tarzı mutfaklar, formun işlevsellikle olabildiğince yalın bir şekilde harmanlandığı, ferah, açık ve davetkâr yaşam alanları oluşturur. Bu stilin özellikle modern şehir yaşamı için vazgeçilmez olmasının en önemli sebebi, kullandığı renkler, iç açıcı ve doğal dokular sayesinde küçük alanları dahi maksimum verimlilikle kullanması ve gösterişli ve süslü malzeme ve aksesuarlar içermediği için dinlendirici bir atmosfer ortaya çıkarması. Ayrıca daha düşük bütçelerle göz kamaştırıcı mutfaklar planlamak isteyenler için de uygun bir seçenek.

Bir mutfağın kusursuz bir şekilde İskandinav mutfak olması için neler gerekir?

Soğuk bölgeleri sıcacık bir natürel dokuyla temsil eden İskandinav stili, özünde karlı doğanın o saf ve muhteşem güzelliğini taklit eder. Dolayısıyla bu stil söz konusu olduğunda akla ilk gelen renk de beyazdır. Baktığınızda içinizin açılacağı ferah ve kasvetten uzak beyaz hakimiyeti, İskandinav mutfaklarının olmazsa olmazlarının başında geliyor. 

Beyaz renk hakimiyetinin en önemli özelliği; görsel dağınıklığı ve parçalanmayı asgari düzeyde tutması ve mevcut doğal ışığı da en üst seviyede yansıtmasıdır. Tabii bu özellikler, beyaz rengi mutfak tasarımında en popüler renklerden biri haline getiriyor zaten. Ancak yalnızca beyaz mutfak üniteleri olan bir mutfağa sahip olmak mutfağınızı otomatik olarak İskandinav stilli yapmıyor.

İskandinav tarzı mutfakların bir diğer vazgeçilmez ögesi doğal ahşap malzemelerdir. Yumuşak ahşap tonların beyaz hakimiyetine eşlik etmesi, her karanlık köşeyi aydınlatan iyi ve katmanlı bir ışıklandırma sistemi, eşya kalabalığından uzak yalın tercihler, temiz düz çizgiler ve dağınıklığı ortadan kaldıran akıllı organizasyonel çözümler kusursuz bir İskandinav mutfakta olması gereken en önemli şeyleri oluşturuyor.

Renk seçenekleri ve sıcak renklerin kullanımı

Elbette İskandinav bir mutfak için tek renk seçeneği beyaz ve ahşap tonları değil. İskandinav stil için beyaz rengin varlığı her ne kadar değişmez bir sabit olsa da, daha renkli ve sıcak bir enerji oluşturmak istiyorsanız, bu da İskandinav mutfaklarda aslında aynı tarzı benimseyen oturma odaları ya da yatak odalarından daha kolay olacaktır çünkü mutfaklar oldukça aktif alanlardır ve renkli dokunuşları çok daha şık bir şekilde içselleştirebilen yaşam alanlarının başında gelirler.

Beyaz fonlu, ahşap zeminli İskandinav mutfağınıza renk katarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mutfağı fazla renk karmaşasına boğarak yalınlık özelliğini göz ardı etmemek olmalı. İskandinav mutfağınızda sıcak ve canlı renkler kullanmak istiyorsanız pastel tonlarını düşünmenizi tavsiye ediyoruz çünkü pastel tonlu canlı renkler bu beyaz zarafetine oluşturulmak istenen atmosferi bozmadan eşlik edebilirler. 

Yine o yalın ve ferah atmosferi bozmayacak desenler ve motiflerle de İskandinav mutfaklarda doğal bir hareketlilik yaratmak da mümkün. Unutmayın ki İskandinav görünümüne renk ya da desenlerle şık dokunuşlar yaparken sadık kalmanız gereken en önemli şey ılımlılık ve iç açıcı bir dokudur.

İskandinav tarzı mutfağımın ışıklandırması nasıl olmalı?

Ferah ve davetkâr zarafetiyle öne çıkan İskandinav stilin olmazsa olmaz dekorasyon ögelerinden birinin de ışıklandırma olduğunu belirtmiştik. Eğer kusursuz bir İskandinav mutfak dekorasyonu istiyorsanız öncelikle mutfağınızın olabilecek en verimli şekilde gün ışığından faydalanmasını sağlamalısınız. 

Geniş pencereler ve doğal ışık kullanımı bu tarzın en popüler modellerini ortaya koyuyor. Doğal ışığın erişemediği yerlerde ve saatlerde ise, mutfağınızın her köşesi günlük güneşlik bir aydınlığa sahip olmalı. Bunun için de her köşeyi aydınlatacak bir sistem kurulmalı. Tezgah üstünde ayrı, yemek alanında ayrı vurgulayıcı ışıklandırma elemanlarının yanı sıra bir de kuvvetli bir genel oda ışığı tercih edilmeli.

Malzeme çeşitliliği ve yerleşim planı

İskandinav stilini benimseyen mutfak tasarımlarında malzeme seçerken doğal bir doku ön planda tutulmalı. Doğal ahşap dolapların yanı sıra, tekstil ürünlerinde keten, yün gibi sıcak ve natürel kumaşlar ve tasarımda hasır gibi malzemeler en çok kullanılan malzemelerin başında geliyor. Ayrıca beyaz fon oluşturan ve siyah derzleriyle şahane bir kontrast, derinlik ve vintage ve modern bir hava katan metro fayanslar da İskandinav tarzının en popüler fayans tercihlerini oluşturuyor.

Kış soğuğunda sıcacık bir yuva hissi veren İskandinav tarzında yerleşim planı da iç ısıtan bir doku ve yüksek bir fonksiyonel yapı bir araya gelerek oluşturulur. Mutfaktaki mobilya ve mutfak ürünleri kullanım kolaylığı sağlayan bir şekilde yerleştirilirken, depolama alanlarının da bu tarzda büyük bir rol oynadığını görebiliyoruz çünkü dağınıklık İskandinav tarzının enerjisini düşüren en kusurlu şeylerden biridir ve dağınıklığı önlemek için de İskandinav stili benimseyen mutfaklarda işlevsel ve pratik depolama çözümleri üretilmesi gerekir.

Sanatsal ve sofistike dokunuşlar

İskandinav tarzı, köklü bir kültürü de temsil eden bir stil olduğundan çağdaş sanatsal ögeler de içeren bir tarzdır. Dolayısıyla İskandinav stile sahip olacak mutfak tasarımınızı hazırlarken mutlaka sofistike dokunuşlar da katmalısınız. Bu dokunuşlar mutfağınıza yalnızca sanatsal etkiler katmakla kalmayacak aynı zamanda zevklerinizi yansıtan kişisellik de katarak mutfağınızın karakteristik özelliklerini arttıracaktır. 

Tabii sanatsal dokunuşları eklerken yine yalınlık özelliğini göz ardı etmemek gerekiyor. Duvara asabileceğiniz sade ve karışık olmayan tablolar, sade çerçeveli anılarınızı içeren güzel resimler, ya da çağdaş heykel sanatının zarif örnekleri mutfağınızı süsleyen son dokunuşları oluşturabilir.

Farklı İskandinav mutfak fikirlerine nasıl ulaşabilirim?

Eğer mutfağınızı yenilemek istiyorsanız ve İskandinav stilde karar kıldıysanız, farklı İskandinav mutfak seçeneklerine homify sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca size ilham verecek olan mutfak fikir ve önerilerine homify Dergi sekmelerindeki yazı ve derlemelerimizi inceleyerek ulaşabilir, hoşunuza giden mutfak örneklerini kendi Yeni Fikirler sayfanıza kaydedebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra size en yakın profesyonel mutfak tasarımcılarını da sıralayabilir ve kendinize en uygun olanı seçerek tek tıkla iletişime geçebilirsiniz. Hem her tarzda mutfak dekorasyonu, hem de yaşam alanlarınızla ilgili aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.