Kırsal Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

 1. Pimodek Mimari Tasarım - Uygulama – KUMBURGAZ'DA VİLLA: kırsal tarz tarz Mutfak
 2. Erim Mobilya – Mutfak Dolabı: kırsal tarz tarz Mutfak
 3. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. EZGİ AYDOGDU İçmimarlık Danışmanlık ve İnşaat Hiz. – Florya _Konut: kırsal tarz tarz Mutfak
 5. Murat Aksel Architecture – Country house : kırsal tarz tarz Mutfak
 6. novum dekor – mutfak: tarz Ankastre mutfaklar
  Ad
 7. Kuloğlu Orman Ürünleri – AHSB - AHŞAP EV MODEL B: kırsal tarz tarz Mutfak
 8. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. I'Mimarlik – Mutfak: kırsal tarz tarz Mutfak
 10. LEYLA ERCAN MİMARLIK – ÖZCAN EVİ: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 11. novum dekor – mutfak: tarz Ankastre mutfaklar
  Ad
 12. novum dekor – mutfak: tarz Ankastre mutfaklar
  Ad
 13. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Ankastre mutfaklar
 14. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Ankastre mutfaklar
 15. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Ankastre mutfaklar
 16. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Mutfak üniteleri
 17. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Ankastre mutfaklar
 18. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – VİLLA TADİLATI OVAAKÇA: tarz Ankastre mutfaklar
 19. REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – ANAHTAR TESLİM VİLLA TADİLATI: tarz Ankastre mutfaklar
 20. Minel Mimarlık Yapı Mühendislik İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi – Salon + Mutfak: kırsal tarz tarz Mutfak
 21. Arredeco Mimarlık - Y. Mimar Caner Kutsal – Antepia Villa Dekorasyon Projesi: tarz Mutfak üniteleri
 22. Arredeco Mimarlık - Y. Mimar Caner Kutsal – Antepia Villa Dekorasyon Projesi: tarz Mutfak üniteleri
 23. Arredeco Mimarlık - Y. Mimar Caner Kutsal – Antepia Villa Dekorasyon Projesi: tarz Mutfak üniteleri
 24. Arredeco Mimarlık - Y. Mimar Caner Kutsal – Antepia Villa Dekorasyon Projesi: tarz Mutfak üniteleri
 25. homify: kırsal tarz tarz Mutfak
 26. EZGİ AYDOGDU İçmimarlık Danışmanlık ve İnşaat Hiz. – Florya _Konut: kırsal tarz tarz Mutfak
 27. EZGİ AYDOGDU İçmimarlık Danışmanlık ve İnşaat Hiz. – Florya _Konut: kırsal tarz tarz Mutfak
 28. Fİ DİZAYN Mermer, Granit, Quars Satış ve Uygulama – Tezgahlar: kırsal tarz tarz Mutfak
 29. CY MİMARLIK – Urla Villa Projesi: kırsal tarz tarz Mutfak
 30. Murat Aksel Architecture – Country house : kırsal tarz tarz Mutfak
 31. Dekoroba İç Mimari & Dekorasyon – U TİPİ MUTFAK UYGULAMASI: kırsal tarz tarz Mutfak
 32. Dekoroba İç Mimari & Dekorasyon – U TİPİ MUTFAK UYGULAMASI: kırsal tarz tarz Mutfak
 33. Dekoroba İç Mimari & Dekorasyon – MUTFAK VE YATAK ODASI: kırsal tarz tarz Mutfak

Kırsal mutfak

Mutfak tarih boyunca, evin diğer odalarına oranla en çok gelişme gösteren alandır. Aslına bakarsanız, bildiğimiz haliyle mutfağın tarihi pek geriye gitmiyor. Çok eski zamanlarda yemek odanın ortasında yakılan ateşte pişirilirmiş, kimi odalarda dumanın çıkması için bir baca ya da delik dahi olmazmış. 

Yalnızca bir pişirme alanından ibaret olan mutfağın evin yaşam alanının dışında, ayrı bir odada yer alması yalnızca varlıklı insanların evlerine mahsus bir durummuş. Varlıklı insanların mutfaklarında köleler ya da hizmetçiler çalıştığı için mutfağın yaşam alanından uzak olması uygun görülürmüş. Sonraki zamanlarda şömineye benzer, geniş bacalı pişirme yerleri ortaya çıkmış. Su tesisatı ve kanalizasyon olmadığı için kuyulardan taşıma su ile iş yapılırmış. Depolama ise kiler olarak adlandırdığımız, ayrı mekanlarda olurmuş. Sanayileşme döneminde olan teknolojik gelişmeler mutfaklara büyük değişiklikler getirmiş; günümüz  kuzinelerinin ilk prototipleri ortaya çıkmış. Yemek pişirmek için gazlı ocakların kullanılmaya başlanması ise 19. yüzyılın sonunu bulmuş.

Bildiğimiz anlamıyla mutfak tasarımının ortaya çıkması ise ancak 20. yüzyılda kentleşmenin sonucunda ve işçi sınıfının da ortaya çıkmasıyla gerçekleşmiş. Günümüzde halen kullanmakta olduğumuz mutfak modelinin ilk örneği olarak tanımlayabileceğimiz “Frankfurt mutfak” Margarete Schütte-Lihotzky tarafından 1926’da tasarlanmış. Bu mutfak tasarımının amacı yemek hazırlığı süresini azaltarak kadınların fabrikalarda daha uzun çalışabilmesini sağlamakmış. Frankfurt mutfak, yalnızca tek kişinin sığabileceği düzeyde küçük olması, çocuklar için güvenli olmaması, sonraları ise ‘kadını mutfağa tıkması’ gibi türlü eleştiriler almış olsa da, günümüz mutfağının ilk örneğini oluşturuyor.

Günümüzde ise mutfak birçoğumuz için yemek pişirmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Çoğumuz mutfağımızla ayrı bir bağ kuruyoruz. Mutfağın evin tüm odaları arasında adeta özel bir yeri var…

Mutfak için boşuna evin kalbidir dememişler; mutfaklarımız sevgiyi, emeği, bir arada olmayı simgeliyor. Yakınlarımıza güzel yemekler çıkarmak için bazen saatlerimizi mutfakta geçiriyoruz. Birçoğumuz yemeklerimizi mutfakta yemeyi tercih ediyor, zaman zaman misafirlerimizi dahi mutfaklarımızda ağırlıyoruz. Sohbet eşliğinde bir fincan kahve için mutfağın samimi ortamından iyisi var mı?

Günümüz mutfakları artık son derece şık ve kullanışlı. Mutfak için ayrılan alanlar daha geniş, hatta zaman zaman açık planlı alanlar sayesinde mutfaklar yaşam alanının içine girmiş vaziyette. Dolapların yerleşim şekilleri ve kusursuz aydınlatma mutfaklarımızı çok daha konforlu hale getiriyor. Birçoğumuz için mutfak evin favori alanlarından biri.

Kırsal stil bir mutfak nasıl olmalıdır?

Kırsal stil adından da belli olduğu üzere, çiftlik evlerinin dekorasyonundan ilham alınarak yapılan tasarımlara verilen isimdir. Yaygın olarak İngilizce orijinal haliyle, country stil olarak da kullanılır.  

Kırsal stil dekorasyonda en çok kullanılan malzeme ahşaptır. Masif ahşap mobilyalar, ahşap zemin ve tavanları sıklıkla görürüz. Ayrıca, harman tuğla ve doğal taş duvarlar da kırsal stilin en popüler malzemeleri arasında yer alır. Desenli, geleneksel seramik karoların da kırsal stil dekorasyonda yeri vardır.

Kırsal stilile rustik stil zaman zaman birbiri ile karıştırılabilir. Her iki stil de yoğun ahşap kullanır, taş ve tuğla gibi malzemelere çokça yer verir. Ancak rustik stilde ahşabın genellikle ham olarak kullanıldığına tanık oluruz. Kalın kütükler, işlenmemiş görülen ahşap detaylar rustik stildedir. Kırsal stilde ise ahşap işlenir, cilalanır, hatta renklendilir.

Kırsal mutfakta en çok beyaz renkli, üst yüzeyleri oymalı ya da çıtalar ile kabartmalı, ahşap dolap kapakları kullanılıyor. Modernize edilmiş kırsal mutfaklarda beyaz renge alternatif, pastel renkli kapaklar görmek de mümkün. Doğal ahşap rengi de elbette popülerliğini her zaman koruyor. Oymalı kapaklar genellikle üst dolaplarda kareli cam kapaklar ile beraber kullanılıyor. Tezgahlar ise genellikle doğal ahşap olmakla birlikte mermer de popüler seçeneklerden biri. Dolaplar doğal ahşap rengindeyse genellikde mermer tezgah uygun görülüyor. Dolaplar beyaz ya da pastel renkliyse, ahşap tezgah daha yaygın kullanılıyor. Kulp seçiminde seramik detaylı modeller sıklıkla kullanılıyor, ayrıca klasik stildeki metal kulplar da uygun. Alıntaşı olarak ise desenli seramikler, düz fayanslar, doğal taş çeşitleri ve harman tuğla gibi seçenekler tercih edliyor.

Kırsal mutfaklarda stil bütünlüğü oluşturmak için, tek ya da çift gözlü seramik mutfak lavaboları, vintage görünümlü armatürler, vintage görünümlü fırın, ocak ve diğer elektrikli eşyalar da üretiliyor.

Kırsal stili modern ya da endüstriyel stil ürünlerle kullanarak eklektik bir mutfak dekorasyonu da oluşturabilirsiniz. Modern sandalyeler ve paslanmaz çelik yüzeyli elektrikli eşyalar bu iş için biçilmiş kaftan.  

Kırsal stilde bir mutfak dekore etmek için en güzel fikirleri nereden bulabilirim?

Kırsal stil, sade ve şık görünümü sayesinde yalnızca çiftlik evlerinde değil, modern şehir dairelerinde de oldukça popüler. Mutfakta oluşturmak istediğiniz sıcak ve samimi atmosfere kırsal stil sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En güzel kırsal mutfak örneklerine ise homify sayfalarından ulaşabilirsiniz. homify, Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce mutfak planlayıcısının farklı stillerdeki tasarımlarını kategorilere ayırarak rahatça inceleyebileceğiniz çok kapsamlı bir portaldır.

Mutfak yaptırmak için doğru uzmanı nasıl bulabilirim?

Her şehirde, uzmanlığı konuta özel mutfak planlamak olan firmalar mevcut. Bu firmalar, değişik zevklere hitap eden, farklı bütçelere uygun, birbirinden güzel ve kullanışlı mutfak modelleri tasarlıyor. Önemli olan sizin evinize ve bütçenize uygun bir çalışmak gerçekleştirecek profesyonel ile çalışmanız. Doğru profesyonele ulaşmanın en kolay yolu ise homify!

homify Profesyoneller sayfasına girerek çalışmalarını sizin yaşadığınız şehirde sürdüren mutfak tasarımcılarını listeleyebilir, yine homify sayfalarında bu tasarımcıların çeşitli projelerden fotoğraflar inceleyebilirisiniz. Birçok profesyonel ücretsiz danışmanlık hizmeti de sunuyor, dolayısıyla kendileriyle doğrudan iletişim kurmaktan çekinmeyin!

Yalnızca mutfak planlayıcılarına değil, homify üzerinden mimarlara, inşaat firmalarına, dekoratörlere, mobilyacılara, iklimlendirme uzmanlarına, perdecilere, aydınlatmacılara,  zemin döşemecilerine, peyzaj mimarlarına, kısacası evinizin inşaasından dekorasyonuna ve bakımına kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her meslek erbabına ulaşabilirsiniz.