Modern Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Modern Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

Modern Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

 1. HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Çekmeköy konut projesi: tarz Mutfak
 2. yücel partners – D&S Altaş Home: tarz Mutfak
 3. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Duygu Solaker – Hayat Ağacı: tarz Mutfak üniteleri
 5. Niyazi Özçakar İç Mimarlık – A.Ö. EVİ: tarz Mutfak
 6. SK ARCHITECTURAL VISUALIZATION – MUTFAK (KITCHEN): tarz Mutfak
 7. VERO CONCEPT MİMARLIK – Sapanca Villa: tarz Mutfak
  Ad
 8. Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Mutfağınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. PRATIKIZ MIMARLIK/ ARCHITECTURE – Aker Evi- Antalya: tarz Küçük Mutfak
  Ad
 10. Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – TEKNİK YAPI ÖRNEK DAİRE: tarz Mutfak
 11. VERO CONCEPT MİMARLIK – Nest of Söke Konutları: tarz Mutfak
  Ad
 12. Şölen Üstüner İç mimarlık – Sezinler ev: tarz Mutfak
 13. Noyadecor – ürünler: tarz Mutfak
 14. Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – TEKNİK YAPI ÖRNEK DAİRE: tarz Mutfak
 15. Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – TEKNİK YAPI ÖRNEK DAİRE: tarz Mutfak
 16. EZGİ AYDOGDU İçmimarlık Danışmanlık ve İnşaat Hiz. – Ataşehir_Konut: tarz Mutfak
 17. Murat Aksel Architecture – Suadiye rezidans: tarz Mutfak
 18. homify: tarz Mutfak
 19. Niyazi Özçakar İç Mimarlık – METROKENT BURSA: tarz Mutfak
 20. KADIGİL MİMARLIK – Şerefhan villa iç mekan tasarımı: tarz Mutfak
 21. DICLE HOKENEK ARCHITECTURE – SO EVI: tarz Mutfak
 22. homify: tarz Mutfak
 23. VERO CONCEPT MİMARLIK – Villa Mira: tarz Mutfak
  Ad
 24. HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Hebart Örnek Daire Sinpaş Ege Boyu: tarz Mutfak
 25. ALİSSİ TASARIM STÜDYOSU – KES / VİLLA: tarz Mutfak
 26. Kapars Mobilya & Dekorasyon – Modern Mutfak Projesi: tarz Mutfak
 27. homify: tarz Mutfak
 28. VERO CONCEPT MİMARLIK – Teknoen Altındağ Konut: tarz Mutfak
  Ad
 29. LEGNA DECOR – MUTFAK: tarz Mutfak
 30. Çağrı Aytaş İç Mimarlık İnşaat – UYSAL RESIDENCE: tarz Mutfak
 31. SK ARCHITECTURAL VISUALIZATION – Mutfak (Kitchen): tarz Mutfak
 32. ANTE MİMARLIK – K . Y - Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 33. ANTE MİMARLIK – K . Y - Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad

Modern mutfaklar

Ev dekorasyonları söz konusu olduğunda modern dizaynları tanımlamak diğer stillere nazaran biraz daha zorlaşıyor çünkü her ev sahibinin modern tanımı biraz daha farklı olabiliyor. Bunu nedeni ise modern dekorasyonun çok sayıda farklı ifade biçimine ve forma sahip olabilecek esnekliğe sahip olması. 

En basit ifadeyle genelleyecek olursak, modern dekorasyon tarzı klasik tarzlarda görülen süsü ve gösterişi reddederek, konforu, ergonomiyi ve fonksiyonelliği, modernizm öncesinde yer alan gösterişli estetik anlayışına göre daha yalın olan bir estetik stili ile bir araya getirir.

Ancak bunu nasıl yaptığı, modern bir atmosfer yaratırken nasıl bir tema kullandığı ve hangi başka tarzlarla işbirliği içinde olduğu oldukça kişisel bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu yüzden modern dekorasyonlar da bazı temeller üzerine kurulmuş ama aslında her yaşam alanında oldukça belirgin farklılıklar gösterebilen dekorasyonlardır. Mutfaklar söz konusu olduğunda da bu farklılıklar kendini gösterebiliyor elbette. 

Yani sınırları kalemle çizilmiş gibi tanımlayabileceğimiz bir modern mutfak modeli mevcut değil; ancak mutfaklar son derece aktif bir şekilde kullanılan, çok işlevli yaşam alanları olduğu için, modern mutfak tasarımlarının fonksiyonellik ve ergonomi konusunda bazı temelleri oldukça net. Tabii kullanım kolaylığı açısından bakıldığında diğer tarzlara açık ara bir üstünlük sağlayan modern mutfak üniteleri, bugün en çok tercih edilen tasarımları oluşturuyorlar.

Modern mutfakların olmazsa olmazları nelerdir?

Modern dekorasyon ve tasarım tarzlarının temel noktası, modern şehir hayatının gereklilik ve ihtiyaçlarına uyum sağlayan bir kullanım kolaylığı ve ergonomi içermeleridir. Mutfaklar ise bir evde belki de en aktif olarak kullanılan ve en hareketli sosyal yaşam alanı olarak modern tasarımın getirilerine en çok ihtiyaç duyan odaların başında geliyor. 

Modern mutfaklarda fonksiyonellik her zaman birinci plandadır. Kolay hareket edilebilen açık alanlar, geniş çalışma alanları yaratan tezgah ve tüm mutfak araç gereçlerine yetebilen geniş depolama alanları modern mutfak ünitelerinin vazgeçilmezleri olarak sayılabilir. Geniş mutfaklarda çok fonksiyonlu oturma alanları, küçük mutfaklarda yer tasarrufu sağlayan yenilikçi fikirler modern mutfaklarda sık sık karşımıza çıkar.

Estetik unsurlar

Tabii fonksiyonellik, ergonomi ve konforun ön planda tutulması demek, estetiğin önemsenmemesi anlamına gelmiyor. Modern dekorasyonların oldukça göz alıcı estetik nitelikleri vardır ve bu estetik kaynaklar çoğu zaman bugünün trendlerini oluşturan akımlardan ileri gelir. Farklı stillerle işbirliği içinde dizayn edilebilen modern mutfakların dekoratif açıdan ortak özellikleri her zaman temiz hatlara ve akıcı çizgilere sahip olan bir güzellik anlayışı taşımaları. 

Dolayısıyla modern mutfakların estetik anlayışını tek kelime ile tanımlamamız gerekseydi, bu kelime şüphesiz ‘zarif’ olurdu. Modern mutfaklarda akıcılık sağlayan temalar, pürüzsüz ve doğal yüzeyler hakimdir. Mutfak dolaplarının da açık mutfak raflarının da kullanılabildiği farklı tasarımlara rastlamak olası, ancak dolaplar da raflar da oymalı, süslemeli, gösterişli modeller yerine; minimal bir ahenk içinde tasarlanmış, temiz hatlara sahip, akıcı çizgileri olan ve sınırsızlık ve derinlik hissi veren modeller tercih edilir.

Renk kullanımı ve kombinasyonlar

Modern mutfak tasarımlarında renk kullanımı oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olsa da iki kelimeyle özetlemek mümkün: Yenilikçi ve sade. Bu noktada çağdaş tarzlı mutfaklar ile modern tarzlı mutfakların arasında bazı farkların olduğunu belirtmek gerek. Çağdaş dekorasyon stili, bugünün en yeni buluşlarını ve en yeni trendlerini, en ezber bozan ve yenilikçi formlarda sunan tasarımlar ortaya koyar. 

Modern stil ise yine bugünün trendlerini içinde barındırsa da çağdaş tarza göre daha seçicidir diyebiliriz; çağdaş tarz geçmişten hemen hemen hiçbir şeyi barındırmaz ve yüzü tamamen geleceğe ve farklı olana dönüktür; oysa modern tarzlı mutfaklar geçmişten gelen ikonik mobilyaları da kapsar. Yani aslında yüzeysel bir şekilde özetleyecek olursak; çağdaş tasarımlar 21. yüzyılın yenilikçi fikirlerini, modern tasarımlar ise 19. yüzyılın sonlarından bugüne uzanan daha geniş bir zaman aralığını ve daha oturmuş ve kabul görmüş tasarım fikirlerini yenilikçi şekillerde ortaya koyar. 

Renk konusunda bu ayrımın daha belirginleştiğini de kolaylıkla görebiliriz. Bugün oldukça farklı renk kombinasyonlarına sahip mutfakların trendlerden biri olduğunu görebiliyoruz. Ancak modern mutfaklar, daha oturmuş ve kabul görmüş renk kombinasyonları ile daha akıcı, dinlendirici ve yalın renk tonlamalarını tercih eder. Modern mutfaklar her ne kadar çağdaş mutfaklar kadar çok renk içermese de yine de sıklıkla kontrastın derinleştirici gücünden yararlanır ve dokular üzerinde daha çok yoğunlaşır; özellikle masif ahşap, mermer, doğal taş dokularına ve renklerine yer verir.

Malzeme çeşitliliği

Modern mutfak üniteleri belirttiğimiz gibi doğal elementlerden bol miktarda yararlanmaktadır. Doğal ahşap tezgahlar, doğal taş zeminler, sıvasız harman tuğla duvarlar, granit ya da mermer tezgahlar, cam ve paslanmaz çelik malzemeler modern mutfaklarda sık sık karşımıza çıkan malzemelerden. 

Tabii tüm bu doğal malzemelerin işlenmiş halleri de sık sık kullanılan hazır mutfakların ana malzemelerini oluşturur. Yani her ne kadar doğallığın hatırı sayılır bir hakimiyeti olsa da, modern mutfaklarda rustik dekorasyonlarda olduğu gibi endüstriyel malzemelerin eksikliği ile karşılaşmayız. Modern mutfaklarda malzeme çeşitliliği fonksiyonellik ve en iyi sonuca ulaşabilmek adına oldukça fazladır. 

Ayrıca birbirinden farklı malzemelerin bir araya gelmesi de oldukça sık karşımıza çıkan modelleri oluşturur. Yani modern mutfaklarda doğal malzemeler endüstriyel ürünlerle harmanlanarak birbirlerini tamamlayan bir tasarım içine yerleştirilirler. Malzeme seçiminde en önemli kural fonksiyonelliği istenilen atmosferle buluşturmaktır.

Diğer tarzlarla işbirliği

Mutfak dekorasyonu tasarım biçimi ve yöntemlerine göre, eskiden geleneksel, geçiş dönemi ve modern olarak sınıflandırılırdı. Günümüzde ise kullanım özellikleri, malzeme çeşitliliği, atmosferi, dokusu, renkleri ve estetik anlayışı ile mutfak tarzları da bir hayli zenginleşti diyebiliriz. 

Modern dekorasyonlar, hemen hemen her tarz ile işbirliği yapabilen ve her stilin belirli özelliklerini bünyesinde barındırabilen kapsayıcı mutfakları oluşturuyorlar. Yani mutfağınızı dilerseniz modern rustik, dilerseniz modern İskandinav, dilerseniz minimalist, hatta klasik modern tarzda bile tercih edebilirsiniz. 

Örneğin bugünün en öne çıkan mutfak trendlerinin başında modern country mutfak üniteleri geliyor. Kırsal tarzın doğal ve yuva hissi veren sıcaklığını kullanışlı ve akıcı bir modern estetikle harmanlayan bu tarz mutfaklar hem şehir yaşantısına hem de kırsal yaşam tarzına uyumlu bir atmosfer sağlıyor.

Siz de mutfağınızı kusursuz bir modern mutfak dekorasyonu ile yeniletmek istiyorsanız, homify sayfalarındaki profesyonel mutfak planlayıcıları ile tek tıkla iletişime geçebilir, size yakın ve tarzınıza uygun profesyonel firmadan yardım alabilirsiniz. Ayrıca hem mutfak dekorasyonu, hem de yaşam alanlarınızla ilgili aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.