Tropik Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler | Homify Tropik Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Tropik Tarz Mutfak Tasarım Fikirleri & Resimler

Tropikal mutfaklar

İç mekan tasarımlarında tropikal tarz dekorasyonlar söz konusu olduğunda akla gelen ilk şey yaz havasıdır elbette. Gerçekten de tropikal dekorasyonları tanımlayan en önemli ayırt edici özellik ferah ve sıcak bir atmosferdir. Tropikal tarzlı dekorasyonların ortaya çıkışındaki nokta, modern, klasik veya barok stil dizaynlardaki gibi belirli bir dönemi ya da zaman aralığını vurgulamak değil, belirli bir iklim kuşağının özelliklerini dekorasyon ve mimariye yansıtmak olduğu için, tropikal stil dekorasyonlar zamanın ötesinde dekorasyonlardır ve bu yüzden de her dönemde kullanılabilirler.

Mutfaklar ise evlerimizin en aktif kullanılan, en dinamik ve çok fonksiyonlu yaşam alanlarının başında geliyor. Dolayısıyla mutfağınızı yenilerken ya da yeni evinize sıfırdan bir mutfak yaptırırken bir stil tercih etmek o kadar da kolay değil. Mutfağınızın tasarımının nasıl olacağına karar vermeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel unsurlar var. 

Örneğin mutfağı çoğunlukla kaç kişinin kullandığı; mutfak alanında sadece yemek pişirme ve hazırlama alanının mı bulunacağı yoksa çay kahve için bir oturma alanı ya da geniş veya küçük bir yemek masasının da yer alıp almayacağı; yemek yapma sıklığınıza göre geniş bir tezgaha ihtiyacınızın olup olmadığı; yine evinizde yaşayanların sayısı ve yemek alışkanlıklarına göre depolama alanlarının ve mutfak ünitelerinin genişliği ve tabii ki aile fertlerinin ve mutfağı en çok kullanan kişilerin zevkleri...

Tropikal mutfak dekorasyonu tarzı, geniş alanlar ve geniş aileler için sıcak, samimi, ferah ve kullanışlı bir ortam meydana getirdiği için oldukça kullanışlı ve özellikle yaz mevsiminin o tatil havasını her zaman evinde bulundurmak isteyenler için de ideal bir estetik anlayışına sahip. Sizin de mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda aklınızdaki seçeneklerden biri de tropikal stilse, işte bu stil hakkında sık sorulan sorular ve cevapları...

Tropikal mutfakları temel özellikleri nelerdir?  

Ferahlık ve sıcaklık hissi veren tropikal stilin en ayırt edici özelliği şüphesiz ki tropikal iklim kuşağındaki sıcak ada kumsallarını anımsatan süs eşyaları, doğal malzemeler, sıcak ve tatildeymişsiniz hissi veren enerjik bir atmosfer ve egzotik yeşil bitkilerdir.

Tropikal tarzlı mutfakların ortak özellikleri ferah ve nefes alan bir ortam ortaya çıkarmalarıdır. Yeşil bitkilerle süslenmiş tropikal mutfaklarda enerji veren ferah bir atmosferin yanı sıra, geniş bir tezgah alanı sağlayan mutfak adaları da en sık görülen özelliklerden. Yemek yapmanın bir stres ve telaş kaynağı değil, aksine bir rahatlama, eğlence ve terapi işlevi gördüğü bir mutfak hayal ediyorsanız tropikal mutfak stili bunu tam anlamıyla karşılayan bir tarzdır diyebiliriz.  

Yapaylıktan uzak bir canlılığın ve natürel enerjinin hakim olduğu tropikal mutfaklarda doğal malzemeler her zaman ön plandadır. Mutfak dolapları maun ve tik ağacı gibi sıcak iklimlerde yetişen doğal dokulu ahşap malzemelerden üretilir. Bunun yanı sıra hasır sepetler ve bambu mobilyalar da tropikal mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Havadar bir mutfak tropikal stilin olmazsa olmazıdır. Bunun için geniş pencereler ve tavan pervaneleri de bu stili taşıyan mutfaklarda sıklıkla karşımıza çıkar.

Tropikal tarzlı mutfağımı tasarlarken hangi renkleri tercih etmeliyim?  

Dediğimiz gibi, doğallık, sıcaklık ve pozitif enerji tropikal tarz mutfakların en belirleyici özellikleri. Tropikal mutfaklarda fayans ve malzeme kullanımında renk tercihlerini yaparken de bu enerjiyi sağlayan doğal renklerin tercih edilmesi gerekir. Bu stil için renk kombinasyonlarına karar verirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin canlı tonların yalnızca doğal olanlarının kullanılması gerektiği olduğunu unutmayın. Neon ve parlak renkler tropikal dekorasyonlara pek uyum sağlayamazlar. 

Tropik dokularda genellikle doğadaki canlı renkler taklit edilir; gökyüzü mavisi, su yeşili, güneş sarısı, yağmur ormanlarının bitki örtüsünün o canlı yeşil tonları bu tarzı taşıyan mutfaklara en çok yakışan ve bu stili tamamlayan renkler. Ayrıca doğal ahşap dokusunun renk tonları ve bambu, rattan gibi malzemelerin doğal kahverengi tonları da dekorasyonu bütünleyecektir.  

Tropikal mutfaklarda duvar kağıdı kullanımı

Sadece mutfaklarda değil, herhangi bir yaşam alanında tropikal bir sıcaklık yaratmanın en pratik yollarından biri de duvar kağıtlarıdır. Üstelik geçtiğimiz senelerde tropikal desenli duvar kağıtları her geçen gün daha da popüler hale gelerek tüm dünyada trend oluşturdu. Mutfak duvarlarında tropikal desenli duvar kağıtları ve boyamaları kullanmak da oldukça moda olan dekorasyon akımlarından. Geniş yapraklı yeşil bitkiler, flamingolar, filler, vahşi orman hayvanları ya da ananas, muz gibi tropikal bitkilerin bulunduğu rengarenk ve canlı motifler duvarları süslemek ve mutfağınızı daha sıcak ve canlı bir atmosfere kavuşturmak için ideal.

Tropikal tarzı başka dekorasyon stilleri ile bir araya getirebilir miyim?

Özellikle son yıllarda dekorasyon akımları arasındaki geçişlilik bir hayli fazla ve neredeyse her yaşam alanı eklektik diyebileceğimiz farklı tarzların kaynaşmasıyla oluşturuluyor. Tropikal stil de kolaylıkla diğer tarzların içine küçük dokunuşlar şeklinde nüfuz edebilecek güçlü ve uyumlu bir stil olarak öne çıkıyor. Modern ya da klasik tarzlı mutfağınıza tropikal dokunuşlar eklemek için farklı türlerde geniş yapraklı ev ağaçları ve yeşil bitkiler edinebilirsiniz. Daha etkileyici ve atmosferi yenileyen dokunuşlar için yaz aylarında havayı serinletirken aynı zamanda tropikal atmosfer katacak ahşap dokulu bir tavan pervanesi ve tropik desenli duvar kağıtları ile mutfağınızı süsleyebilirsiniz.

Farklı tropikal mutfak fikirlerine nereden ulaşabilirim?

Eğer mutfağınıza pratik tropikal dokunuşlarda bulunmak istiyorsanız ya da mutfağınızı bu tarz ile yeniden yaratmak istiyorsanız homify sayfalarında dünyanın dört bir yanından tropikal stille döşenmiş mutfak örneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca size ilham verecek olan mutfak dekorasyonu önerilerine de homify Dergi sekmelerindeki yazı ve derlemelerimizi inceleyerek ulaşabilir, beğendiğiniz ve ileride size ilham verebilecek mutfak dekorasyon örneklerini kendi fikir yazılarınızın bulunduğu sayfanıza kaydedebilirsiniz. Ayrıca dekorasyon konusunda aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.