Mutfak Üniteleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Mutfak Üniteleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Mutfak Üniteleri İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. Maki Ahşap ve Metal Mobilya San. ve Tic. Ltd. Şti. – Mutfak - Kitchen - Küchen: tarz Mutfak üniteleri
 2. Duygu Solaker – Hayat Ağacı: tarz Mutfak üniteleri
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. ANTE MİMARLIK – K . Y - Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 5. ANTE MİMARLIK – K . Y - Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 6. EN+SA MİMARİ TASARIM – örnek daire: tarz Mutfak üniteleri
 7. EN+SA MİMARİ TASARIM – örnek daire: tarz Mutfak üniteleri
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
  Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Gürsoy Kerestecilik – Huzurun İçinde Bir Ev Hayal Edin...: tarz Mutfak üniteleri
 10. Maki Ahşap ve Metal Mobilya San. ve Tic. Ltd. Şti. – Mutfak - Kitchen - Küchen: tarz Mutfak üniteleri
 11. Lina İç Mimarlık – Modern Villa Projesi: tarz Mutfak üniteleri
 12. Loc Design Mutfak Banyo – Mutfak Modelleri: tarz Mutfak üniteleri
 13. Sanal Mimarlık Hizmetleri – Mutfak ve Oturma Odası Tasarımı: tarz Mutfak üniteleri
 14. Dost ahşap – tomruk villa: tarz Mutfak üniteleri
 15. BambuDeco – mutfak tasarım örneklerimiz: tarz Mutfak üniteleri
 16. Công ty TNHH Tủ bếp Gia Hoàng – Top 22+ mẫu tủ bếp đẹp chuẩn hiện đại đón đầu xu hướng 2019 – 2020: tarz Mutfak üniteleri
 17. Công ty TNHH Tủ bếp Gia Hoàng – Top 22+ mẫu tủ bếp đẹp chuẩn hiện đại đón đầu xu hướng 2019 – 2020: tarz Mutfak üniteleri
 18. Công ty TNHH Tủ bếp Gia Hoàng – Top 22+ mẫu tủ bếp đẹp chuẩn hiện đại đón đầu xu hướng 2019 – 2020: tarz Mutfak üniteleri
 19. ÖZGE İÇ MİMARLIK – MUTFAK: tarz Mutfak üniteleri
 20. Halif yapı – Çatı Katı İmalatı: tarz Mutfak üniteleri
 21. Halif yapı – Çatı Katı İmalatı: tarz Mutfak üniteleri
 22. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Mutfak üniteleri
 23. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 24. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 25. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 26. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 27. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 28. ANTE MİMARLIK – Şerafettin Ö. - Villa: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 29. ANTE MİMARLIK – K . Y - Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 30. ANTE MİMARLIK – Villa Fener Burnu: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 31. ANTE MİMARLIK – Denizkent Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 32. ANTE MİMARLIK – Denizkent Villaları: tarz Mutfak üniteleri
  Ad
 33. AE Interıor Archıtecture – Mutfak Projesi - Çerçiler İnşaat: tarz Mutfak üniteleri

Çoğu evin en aktif, dinamik ve sosyal yaşam alanını oluşturan mutfaklar, dekorasyon ve tasarım konusunda da hem en zorlu, hem de her geçen gün farklı yeniliklerin ve yeni teknoloji ve tarzların hayata geçtiği yaşam alanlarının başında geliyorlar. Mutfak tasarımlarının yeniliklere açık olmasının en önemli sebebi içerideki hareketliliğin ve aktif kullanımın oldukça yoğun olmasıdır. Yemek pişirme, hazırlama, bulaşıkların temizliği ve yerleşimi, gıdaların depolanması gibi temel işlevlere sahip olan mutfaklar çoğunlukla bundan fazlasını da üstleniyor ve Pazar kahvaltıları, akşam çayları, aile yemekleri gibi sosyal toplantılara da sahne oluyor. İşte bu denli çok işleve sahip olan bir yaşam alanının tasarımında da en önemli rolü mutfak dolaplarını, tezgahlarını, ankastre mutfakları, büfeleri ve mutfak adalarını kapsayan mutfak üniteleri üstleniyor. Yani bir mutfağın fonksiyonel ve ergonomik yapısını, estetik tarzını, karakterini ve dokusunu mutfak üniteleri belirliyor. Mutfak tasarımı söz konusu olduğunda bu kadar önemli bir role sahip oldukları için de mutfak ünitelerinin model, malzeme, tarz ve renk çeşitliliği de bugün sayısız denecek kadar geniş bir yelpazeye sahip. Aşağıda, mutfak üniteleri konusunda en çok sorulan soruların cevaplarını ve mutfak tasarımında işe yarayacak önemli bilgileri bulabilirsiniz. 

Nasıl bir mutfak ünitesi?

Mutfak üniteleri artık çoğunlukla fabrikalarda belirli standartlarda üretilen modüllerin birleştirilerek uygulanmasıyla hayata geçen ve hazır mutfak ya da modüler mutfak adı verilen uygulamalarla evlere geliyor. Ancak tabii ki meraklısı için hâlâ özel tasarım mutfak üniteleri dizayn eden ve üreten mutfak planlayıcıları ve marangozlar da var. Özel üretim mutfaklar, dezavantajlı ya da standart dışı farklı mimari formlara sahip olan mutfak alanlarının daha efektif kullanılmasını ve daha fonksiyonel bir karaktere sahip olmasını sağladıkları gibi, estetik olarak da sıra dışı ve benzersiz olmalarıyla öne çıkıyorlar. Ancak özel tasarım mutfak ünitelerinin tasarım, projelendirme ve uygulama süreci hazır mutfaklara göre çok daha uzun sürdüğünü de söyleyebiliriz. Gelgelelim ekonomik açıdan da modüler mutfaklara göre çok daha yüksek bütçeler gerektiren özel tasarım mutfak ünitelerinin avantajlarından bir diğeri ise kaliteli ve sağlam malzeme tercihleri ile çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı bir mutfak tasarımı ortaya çıkarılabilmesi. Yani, eğer hızlıca hayata geçecek, ekonomik ve pratik bir mutfak ünitesi istiyorsanız modüler tasarımlara, size özel, karakteristik, uzun ömürlü ve sıra dışı bir model tercih ediyorsanız özel tasarım mutfak ünitesi modellerine yönelmelisiniz.

Mutfak dolabı modellerinde malzeme olarak hangi seçenekler var?

Mutfak ünitelerinin dolap kısımları için kullanılan farklı özelliklere sahip pek çok farklı malzeme bulunuyor. Bunların başlıcalarını öne çıkan özellikleri ile ve en ekonomik olandan en pahalı olana doğru listeleyecek olursak:

Suntalam: En ekonomik olan suntalam mutfak dolapları farklı desen ve renklere sahip modellerde olabiliyorlar ancak sunta üzerine lamine kaplama tekniği ile oluşturulan bu malzeme, rutubete karşı pek dayanıklı olmadığı için uzun ömürlülük açısından da pek tavsiye edilmez.

Mdflam: Modüler mobilya üretiminde oldukça yoğun kullanılan bir malzeme olan MDF levhalar yanmaya ve su geçirgenliğine karşı dayanıklı hale getirildikleri işlem sonrası mutfaklarda kullanılan mdflama dönüşüyorlar. Yapı olarak suntalama benzese de suntalamdan daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü ekonomik bir seçenektir.

Membran: Çevre dostu bir malzeme olmasıyla da öne çıkan membran (PVC) malzeme, sağlık açısından en zararsız ve tavsiye edilen malzemelerden de biri çünkü içeriğinde kanserojen madde içermiyor ve dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmış; ayrıca yüzeyi de anti-bakteriyel özelliklere sahip. Bunların yanı sıra oldukça uzun ömürlü ve temizliği de oldukça kolaydır.

High gloss: Fabrikada üretilen hazır mutfak modellerinden parlak panelli dolapları tercih edecekler için en uygun malzeme high gloss malzemedir. Hem fabrikasyon ve ekonomik hem de gösterişli ve şık bir görünüme sahip olan bu malzemenin ışıltılı bir yapısı ve çokça renk ve desen seçeneği vardır.

Akrilik:  High gloss malzemeye benzer bir yapısı vardır, parlak ve ışıltılıdır ancak ondan daha sağlam ve dayanıklı olması sebebiyle ekonomik olarak da biraz daha pahalıdır. Renk ve desen seçeneği de high glossa göre daha sınırlıdır.

Laminant: Oldukça kaliteli bir malzeme olan laminant mutfak üniteleri, benzer kalitedeki lake ve ahşap dolaplara göre daha ekonomiktirler. Renk alternatifi de bir hayli fazla olan laminant ünitelerin temizliği kolaydır ve yalnızca dolaplarda değil mutfak tezgahında kullanımları da bir hayli yaygındır.

Lake: Ham mdf üzerine lake boya ile üretilen bu mutfak dolabı malzemesi işçilik gerektiren ve genellikle de özel tasarım mutfaklarda kullanılan bir malzemedir. Rutubete karşı yüksek dayanıklılığı olan lakenin üretim süreci daha uzundur ama uzun ömürlüdür.

Masif ahşap: Meşe, kayın, çam, maun, ceviz, kiraz, akçaağaç gibi ağaçlardan üretilen, tamamiyle organik ve doğal olan masif ahşaplardan üretilen mutfak üniteleri fiyat olarak bir hayli pahalı olmalarının yanı sıra tabii ki oldukça göz alıcı ve karakteristik mutfak tasarımları ortaya çıkarıyorlar.

Küçük mutfaklarda nasıl mutfak üniteleri tercih edilmeli?

Bugün özelliklerde büyük şehir merkezlerindeki apartman dairelerinde geniş alanlar olması pek mümkün olmadığı için küçük mutfaklar da bir hayli yaygın. Küçük mutfak tasarımları da kullanıcıları en çok zorlayan alanlardan biri. Küçük mutfaklarda seçeceğiniz mutfak ünitesi modeli çok şey değiştirebilir. Küçük mutfak dolapları ve daha küçük çekmeceler her zaman daha düzenli ve daha kullanışlı bir mutfak ortaya çıkarır. Ayrıca standart tasarımlar yerine, akıcı, akılcı ve ergonomik dizaynlar üretmek de kısıtlı alanın çok daha efektif kullanılmasını sağlar; bunun için de küçük mutfağınızın mimarisine uyacak özel tasarım mutfak ünitelerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Bunların dışında dolap ve çekmece içlerinde kullanılan akıllı dolap içi üniteler fonksiyonel açıdan hayatınızı kolaylaştıran ve alanı çok daha verimli kullanmanızı sağlayan ayrıntıların başında geliyor. İyi bir ışıklandırma, yansıtıcı ve açık renkler de küçük mutfakları daha ferah hale getirmek için ideal tercihler olacaktır. Mutfak tasarımları ya da aklınıza takılan herhangi başka bir konuda homify sayfalarında profesyonellerden ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi unutmayın.