Ön Avlu için İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimler

1. Ön avlu

Bahçesi mevcut olanlar için eğer yer mevcutsa, farklı kullanım amaçlarına göre bir ön avlu dizayn etmek mümkün. Davetkâr ve kullanışlı bir giriş için ön avlular farklı ihtiyaçlara göre dizayn ediliyor. Artık kullanılmayan ve ihmal edilen bahçe alanlarını ön avluya dönüştürmek mümkün. Bu kısımda öncelik olarak alternatifleri göz önüne alarak kullanım ihtiyaçları tespit edilir. Açık ve havadar alanları işlevsel açıdan değerlendirmek için oturma alanları dizayn edilebilir. Ön avlu için konfor sunan bahçe mobilyalarıyla şık bir oturma ya da yemek alanı dizayn edebilirsiniz. Çocuklu aileler için oyun alanları ön avlu projesine dahil edilebilir. Bu aşamada çocukların güvenliği esas alınır. Özellikle hareket alanı dahilinde tutunarak düşürebilecekleri askılı aksesuarlar kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Ön avlularda çocuk güvenliği için düşürebilecekleri ve bir kazaya mahal verilebilecek eşyaları ortadan kaldırmanız gerekebilir. Dekoratif bitkilerle avlunuza ferahlık ve tazelik katabilir, bu alanı kayalı bahçe yahut zen bahçesi gibi tematik bir ortam olarak kurgulayabilirsiniz.

Ön avlu dizaynı için izlenecek bazı adımlar mevcuttur. Öncelikle kullanım ihtiyacı ve kullanıcı sayısı baz alınarak uygulanacak tarz ve stil belirlenir. Yatay bir dönüşüm söz konusu ise seçenekleriniz ve ihtiyaçları düşünerek karar verin. Açık oturma alanları düzenleyebilir, sundurma çatı modeli ile her mevsime uygun korunaklı bir alan oluşturabilirsiniz. Sadece bununla kalmayıp arka bahçe alanlarını verimli kullanmak üzere; ihtiyaç duyuluyorsa park alanları, araç geçiş yolu, kaldırım, çim alan ve yürüme yolları belirlenmeli ve bu plan düzlemine göre tasarım oluşmalı. Zemin uygulamaları için alternatifleri değerlendirirken çim alanlarda ayrıca peyzaja önem verebilirsiniz.

Mevsimsel şartlara göre doğru bitki ve ağaç türlerini seçmeye özen gösterin. Doğru bitki ve ağaç türleri için bir bahçıvan ya da konusunda uzman bir şahısa danışabilirsiniz. Pencere önü süslemelerine özen gösterebilir, huzur veren bir manzara ile bütünleştirebilirsiniz. Ağaç türleri için türlerin yanı sıra boyları ile ilişkilerini toprağa ekmeden önce belirleyerek karar verebilirsiniz. Dekoratif aksesuarlarla peyzajı destekleyebilir; renkli dekoratif saksı modelleri, asılı sepetler ya da pencere önü aksesuarlar kullanabilirsiniz. Ön avluya kişisel dokunuşlarla sanata yer verebilir, heykeller, kuş yuvası, aksesuarlar ya dayürüyüş yollarını ışıklandıracak aydınlatma aksesuarları koyabilirsiniz.

2. Farklı bitki türleri kullanın

Kişisel zevklerinizi yansıtan bir renk teması oluşturabilir, bulunduğunuz ortama karakteristik özellikler katabilirsiniz. Genel olarak hangi dekoratif öğeleri beğenip beğenmediklerinizi listeleyebilir, uygulanabilecek olanları bir arada organize etmeye başlayabilirsiniz. Ağaç kullanımı önem arz eder. Eğer bahçenizde yer mevcutsa hangi ağaç türlerinin uygun olacağı ve ebatları ile ilgili ilişkileri göz önüne alarak bahçe ve avlu alanını tasarlayabilirsiniz.

Dekoratif bitki türleri ve sanatsal objelere yer verebilirsiniz. Süs bitkileri, çanak ya da çömlek gibi dekoratif objeleri araştırabilirsiniz. Bakım ihtiyacına göre bitki türlerini gözden geçirebilir, farklı hava koşullarına dayanan alternatifleri seçebilirsiniz. Bahçe manzarasını güzelleştirecek bakım önerileri ihmal edilmemeli; doğru sulama yöntemleri, gerekirse gübreleme ve biçme ihtiyacı duyulan alternatif çözümlere odaklanabilir, bahçenize zarafet katan dekoratif unsurlara yer verebilirsiniz.

3. Ön avlu ve bahçe: Uyumlu bir görünüm nasıl oluşturulur?

Ön avlu alanı ve bahçe alanını bir arada dizayn ederek bütün oluşturabilir, iç ferahlatan bir manzara oluşturabilirsiniz. Kaldırım taşları alternatiflerini araştırıp alternatifler arasından bahçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Basit ama huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Giriş kapısı ise bahçe ve ön avluya girmeden önce ilk izlenimin verildiği manzara olacak. Dolayısıyla bütünlük oluşturması açısından bahçe kapısı modelleri ile ilişkisini gözden geçirebilirsiniz.

4. Yürüme yolları

Tuğla, taş ya da farklı türde malzemelerin bir araya geldiği yürüme yolları dizayn edebilirsiniz. Bahçe duvarları özellikle çocuklu aileler için güvenlik açısından önem arz edecektir. Dolayısıyla çocuk güvenliğini esas alacak bahçe ve ön avlu dizaynına odaklanabilirsiniz. Ayrıca mahremiyeti korumak amacıyla bahçe duvarı alternatiflerini değerlendirebileceğiniz gibi, daha mütevazı ve huzur veren bir atmosfer için dekoratif bahçe çitleri modellerini inceleyebilirsiniz.

Ön avlu ve bahçenizde uygulanacak stil ve tarzı tamamlayan unsurlarla bahçe çiti ya da bahçe duvarı stilini belirleyebilirsiniz. Dekoratif amaçlı kayalık ya da taşlar kullanılabilir. Natürel dokularla doğadan dekoratif unsurları bahçenize taşıyabilir, ön avlunuz için enfes bir doğa manzarası oluşturabilirsiniz. Ön avlu ile giriş kapısı arasındaki yürüyüş yolunu taş yollar ya da diğer alternatiflerle dizayn edebilir, davetkar bir giriş yolu düzenleyebilirsiniz. Unutulmamalı; bahçe giriş kapısı ile yürüme yolu girişe davet etmelidir ve daha davetkar bir manzara oluşturmak avantajınız olacaktır.

5. Ön avludan en iyi nasıl faydalanılır?

Ön avlu için havadar alanların keyfini çıkarmanızı sağlayacak oturma alanları, çocuklar için oyun alanları, kullanım ihtiyacına göre bir spor alanı, okuma köşesi, salıncak, dekoratif bitki saksıları ve aksesuarların bulunduğu bir manzara eşliğinde bahçe mobilyaları, şezlong, yemek masası takımı kullanarak dekore edebilirsiniz.

Eğer eğimli bir bahçe araziniz mevcutsa taş yürüme yolu gibi alternatifleri değerlendiriyorsanız, kademeler oluşturabilir ve geniş basamaklarla ön avlu girişine yönlendirebilirsiniz. Yürüyüş yolu çevresine çiçek açan bitki türleri ile cennet gibi bir manzara oluşturmaya ne dersiniz? Daha detaylı bahçe dekorları unsurları için homify’daki uzmanların çalışmalarını inceleyebilir, peyzaj mimarları kategorisine göz gezdirebilirsiniz. Doğal taşlar, beyaz çakıl taşları, tuğla zarafeti, dekoratif bitki ve çiçekler, kayalar gibi natürel dokuları bahçe manzarası oluşturmak için dizayn edebilirsiniz. Ön avlu ya da verandalarınız için natürel dokulardan oluşan bir manzara ile ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz.