Ön Kapılar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Ön Kapılar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Ön Kapılar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

 1. Artmahal Yapı A.Ş. – Artmahal Urla: tarz Ön kapılar,
 2. Halif yapı – BUTİK VİLLA : tarz Ön kapılar,
 3. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 4. Halif yapı – SANDUKA İNŞAAT İÇ ÇALIŞMALAR: tarz Ön kapılar,
 5. Halif yapı – SANDUKA İNŞAAT İÇ ÇALIŞMALAR: tarz Ön kapılar,
 6. Ferforje Sundurma – Ferforje Sundurma: tarz Ön kapılar,
 7. Vip Dekorasyon – Metruk Bir Depoyu Restose Ederek Çalışma Ofisi Haline Getirmek: tarz Ön kapılar,
 8. Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
 9. Ayteksa L.t.d – Bina Giriş Kapısı: tarz Ön kapılar,
 10. Ayteksa L.t.d – Bina Giriş Kapısı: tarz Ön kapılar,
 11. Ayteksa L.t.d – Bina Giriş Kapısı: tarz Ön kapılar,
 12. Ayteksa L.t.d – Bina Giriş Kapısı: tarz Ön kapılar,
 13. Ayteksa L.t.d – Bina Giriş Kapısı: tarz Ön kapılar,
 14. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 15. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 16. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 17. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 18. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 19. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 20. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 21. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 22. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 23. NATUREL METAL FERFORJE – LAZER KESİM BAHÇE KAPISI & KORKULUKLARI : tarz Ön kapılar,
 24. CAB İç Mimarlık / Proje / Tasarım / Uygulama / Danışmanlık – Ardden İç Mimarlık / Cadde 1071 Hairdresser Projesi : tarz Ön kapılar,
 25. CAB İç Mimarlık / Proje / Tasarım / Uygulama / Danışmanlık – Ardden İç Mimarlık / Cadde 1071 Hairdresser Projesi : tarz Ön kapılar,
 26. CAB İç Mimarlık / Proje / Tasarım / Uygulama / Danışmanlık – Ardden İç Mimarlık / Cadde 1071 Hairdresser Projesi : tarz Ön kapılar,
 27. decoferro arte en hierro: tarz Ön kapılar,
 28. Camel Glass: tarz Ön kapılar,
 29. Breeze House: tarz Ön kapılar,
 30. Rocamadera Spa: tarz Ön kapılar,
 31. 中山大輔建築設計事務所/Nakayama Architects: tarz Ön kapılar,
 32. FingerHaus GmbH - Bauunternehmen in Frankenberg (Eder): tarz Ön kapılar,
  Ad
 33. HORMANN: tarz Ön kapılar,

İlk bakışta çok temel bir işleve sahip olduğu için bu işleviyle öne çıkan ve dekoratif olmasından çok evlerde temel bir görevi yerine getirmesiyle yetinilen kapılar, aslında evimize yaklaşan bir kişinin kafasında oluşacak ilk izlenimde büyük önem taşıdıkları için evlerimizin düşündüğümüzden daha kritik birer parçalarıdır. Cam kapılar, sürgülü kapılar, ahşap kapılar başta olmak üzere günümüzde birçok farklı malzemeyle, çok farklı biçimlerde üretilen kapılardan evle ilgili ilk izlenimi vermesi açısından en önemli olanı ise elbette evlerimizde kullandığımız ön kapılardır. 

1. Ön Kapı Çeşitleri

Öncelikle ön kapıların farklı çeşitlerinden söz edebiliriz. Bu bakımdan iki temel ayrım söz konusu, tekli ve çift kanatlı kapılar.

Tek Kanatlı Kapılar Yekpare halde olan ve iki kanada değil sadece bir yöne, bölünmeden açılan kapılara tekli ya da tek kanatlı kapı diyoruz. Gerek pratik oluşu, gerekse de daha az yer kaplaması açısından evlerimizde genellikle kullanılan kapılar da zaten tek kanatlı kapılardır.

Çift Kanatlı Kapılar Çift kanatlı kapılar ise gerek görsel anlamda daha görkemli oluşları, gerek ekstra bir güvenlik unsuru teşkil etmeleri, gerekse de normalden daha geniş olan ana giriş ya da bahçe girişi gibi bölümlerde duyulan ihtiyaç nedeniyle tercih edilen kapılardır. Çift kanatlı kapılar genellikle birbirinin bir eşi olan iki farklı kapıdan oluşur ve gerektiğinde de iki kanadı da açılarak daha geniş bir giriş kısmının oluşmasına olanak tanırlar.

2. Malzemeler

Ön kapılar konusunda hayal gücü ve imkanlar müsaade ettiği sürece belirgin bir malzeme çeşitliliğine erişmek mümkün olsa da geçmişten günümüze tercih edilen temel bazı malzemeler, kapı üretiminde en çok kullanılanlardır. Ahşap kapıcam kapı, demir kapı, çelik kapı gibi standart kapı türleri piyasada en çok tercih edilen kapılardır. Kapı üretiminde hangi malzemenin kullanılacağı biraz da kapının hangi amaçla ve hangi saikler gözetilerek üretildiğiyle ilgilidir. Söz gelimi güvenlik tedbirlerinin ön planda olduğu durumlarda çelik gibi daha güvenli malzemeler tercih edilirken, dekoratif anlamda öne çıkacak olan kapılarda ahşap ve hatta bambu gibi daha hafif materyallerin de üretim sürecine dahil edilmesi söz konusu olabilir.

3. Ön Kapının Takılması ve Değiştirilmesi

Ön kapının takılması ve değiştirilmesi konusunda, eğer bu konuya hakim değilseniz, kapı konusunda uzman bir profesyonel danışmak çok mantıklıdır. Ancak bu konulardan anlayan ve ilgili alet çantasınsa sahip olanlar hazır biçimde aldıkları ya da siparişle yaptırdıkları ön kapıyı kendileri de takmayı deneyebilirler.

Ön kapı montajını kendisi yapacak olanlar için öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri kapı kanadının kasaya açılabilir biçimde bağlanmasıdır. Bu noktada ön kapının, kasa ya da çerçeve diyebileceğimiz kısma tutturulmasına yarayan temel alet olan menteşeye ihtiyaç duyacağız. Cermen, yaprak, pipo, yaylı gibi çeşitleri olan menteşeler genellikle metal malzemeden imal edilir ve hangi menteşenin seçileceğine hem kapının türüne ve malzemesine, hem de boyutlarına göre karar verilir. Kapı montajı içinde menteşe dışında ihtiyaç duyulan bir diğer malzeme de raydır. Kapının kanatlarının kasaya sağlı sollu hareket edecek şekilde bağlamaya yarayan raylar, tekerlekli yardımcı elemanlardır.

Ön kapı montajında ilk olarak kapının kasasının ayrılan boşluğa yerleştirilmesi yahut bağlanması gerekmektedir. Çeşitli bağlama yöntemlerinden biriyle bu işlem yapıldıktan sonra başta menteşeler olmak üzere kapının aksesuarları başka bir alanda kapının üzerine takılır ve daha sonra kapı, daha önce hazırlanmış olan yuvaya boşluk kalmayacak şekilde yerleştirildikten sonra ray ve menteşenin boşlukta kalan kısımları kasa bölümüne matkap yardımıyla sabitlenir.  

Sabitleme işleminden sonra altta ve üstte boşluk kalıp kalmadığı kontrol edilir ve çekiç yardımıyla kapı tam yuvasına yerleştirilir. Sonrasında kapının alt ve orta kısmına birer çıta yerleştirilir ve kasa aralarına köpük sıkılır. Aynı işlem eğer kapının yuvası ile duvar arasında boşluk kalmışsa buralara da uygulanır. Köpük genleşen bir malzeme olduğu için bu aşamada çok aşırı sıkılmaması da uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.  

4. Ön Kapımı Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirim?

Ön kapı evin giriş kapısı olduğu için güvenlik anlamında da en çok üzerinde durulması gereken kapıdır. Kapıyı güvenli hale getirmeden önce iyi ve sağlam bir malzemeden olmasına dikkat edilmeli, özellikle çelik kapılar arasından bir tercih yapılmalıdır. Bunun ardından kapıyı daha güvenli hale getirmenin elbette en birinci yöntemi gelişkin bir kilit sistemi taktırmaktır. Günümüzde hırsızların basit bir kredi kartıyla bile birçok kapıyı rahatlıkla açabildiği düşünülürse, ekstra güvenlik mekanizmaları olan kilitlerin ne denli elzem hale geldiği daha iyi anlaşılabilir.

Ön kapıyı daha da güvenli hale getirmek için başvurulabilecek çareler arasında teknolojiyle ilintili olanlar da vardır. Örneğin tam donanımlı bir alarm sistemi taktırarak kapı zorlandığı anda, hırsızları kaçıracak ya da sizi haberdar edecek bir sinyal sistemiyle ön kapınızı sağlama alabilirsiniz. Ya da doğrudan önleyici bir tedbir olmasa bile caydırıcılığı açısından ön kapı civarına bir kamera taktırarak evinizin giriş kısmını 7/24 izlemeye almak da seçeneklerden biri olarak değerlendirilebilir.

5. Ön Kapı Satın Alma ve Taktırma

Evin içindeki herhangi bir kapı olmadığı için ön kapı satın alma ve taktırma dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. Zira hem konuklarınıza eviniz hakkındaki ilk izlenimi verecek olması açısından estetik anlamında iyi bir seçim yapmak gerekir, hem de evin girişini teşkil etmesi bağlamında güvenli bir kapıdan yana tercih kullanmak elzem hale gelir. Bu bakımdan öncelikle başta homify olmak üzere çeşitli web sitelerinden ön kapı seçenekleri değerlendirilmeli, hazır mı yoksa sipariş kapı mı kararı verildikten sonra, konunun uzmanı olan üretici firmalardan satış ve montaj fiyatı alınıp, son karar bu doğrultuda verilmelidir.