Oturma Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler| homify Oturma Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Oturma Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Oturma odasında nasıl aksesuarlar kullanabilirim? 

Öncelikle duvarların rengi, zemin kaplaması ve mobilyalar gibi önemli kalemlere karar verdikten sonra aksesuarlarla odanızı nasıl renklendireceğinizi düşünebilirsiniz. Basit ya da şatafatlı aksesuarlar mekânı tamamen değiştirme hatta bazen tüm resmi yeniden yaratma gücüne sahiptir. 

Lamba, yastık, örtü gibi dekoratif unsurlar mobilyalardan çok daha kolay biçimde değişebildiğinden mevsim ya da moda değiştikçe bu etmenleri istediğiniz gibi değiştirme özgürlüğüne sahip olursunuz. Aksesuarlar illa ki pratik olmak zorunda da değil. Genel resmi desteklediği sürece her türlü aksesuar kullanılabilir. Bu konuda homify bünyesindeki profesyonellerden de destek alabilirsiniz.

Oturma odası dekore etmek için bir tarz rehberi var mı? 

Kırsal tarz: Örnek bir kırsal tarzda bir salon döşemek için yumuşak kumaşlar, krem tonlar ve klasik dokular kullanın. Country/kır tarzı bir salon konfor ve sıcak bir atmosfer vaat etmelidir. Klasik tarzın en önemli unsurlarından biri de ahşap kullanımıdır. Country/kırsal tarzda dekorasyonun çok canlı olması gerekir. Damalı yastıklar, sırmalı kumaşlar ve danteller kullanın. 

Minimalist tarz: Minimalist bir mekânda düz çizgiler ve sade renkler baskındır. Bu tarzın mottosu daha az daha iyidir olarak özetlenebilir. Kişisel eşyalardan sıyrılıp sadece gerekli olan eşyaların bırakılması önemlidir. Bunların ötesinde, yeterli depolama alanı bir zorunluluktur. Şık ve minimalist bir görünüm elde etmenin yollarından biri dolapları duvarlara entegre etmektir. Duvar boyası, dekorasyon ve zemin döşemesi için, beton, cam ve ahşap en çok kullanılan malzemelerdir. 

Klasik tarz: Klasik oturma odası zamansız ve zarif olmalıdır. Siyah ve beyazın, gri tonları arasında yapacağı her türlü birliktelik mekânın asla yaşlanmayacağını garanti edebilir. Bu tarzın amacı uyumlu bir ortam yaratmaktır. Bu yüzden zeminden tavana tüm bileşenlerin dengeli ve tutarlı biçimde birbirlerini tamamlaması gerekir. 

Rustik tarz: Eğer rustik oturma odasını üç kelimeyle tarif etmemiz istenseydi, kullanacağımız üç kelime herhalde ahşap, tuğla ve konfor olurdu. Rustik mobilyalar sade ve davetkar ortamlar sağlar. Sadelik ve davetkarlık kulağa hoş gelen bir kombinasyon olsa gerek. Açıkta bırakılmış ahşap kolonlar, tuğla duvarlar ve zımparalanmış mobilyalar ve tutumlu bir şekilde kullanılan renkler, dokular ve geometri bu tarzın karakteristiğidir. Tasarımcılar son dönemlerde klasik ahır ve kulübeleri modern bir anlayışla rustik tarzda yenileyerek ortaya çok başarılı sonuçlar çıkarıyorlar. 

Modern tarz: Modern bir salon minimalist ve klasik tarz arasında yer alır ve trendler ve mevsim ne kadar hızlı değişirse değişsin çok uzun süre göz alıcı biçimde kalır. Modern oturma odaları diğer tarzlar arasında en çok değişiklik yapılabilen çünkü süsten arınmıştır. Daha ziyade sade bir yaklaşımla dekore edildiklerinden yıllar geçtikçe duvar kağıtları, halı ve kullanılan sanat eserlerinde değişiklik yaparak modern oturma odalarını güncellemek mümkün olabiliyor. 

Endüstriyel tarz: Endüstriyel tarzda bir mekân, eğer oda bir tavan arası dairesinde ya da eski bir fabrikadaysa mümkün olabiliyor. Bu tarzın karakteristikleri arasında tuğla, çelik ve beton kullanımı ve siyah, beyaz ve gri renklerin hakimiyeti geliyor. Endüstriyel oturma odası dediğimiz oda illa da soğuk görünmek zorunda değil. Böyle bir mekânı kilim, kırlent ve perde gibi unsurlarla sıcak kılmak mümkün.

Akdeniz tarzı:  Birisi Akdeniz tarzı dese aklımıza her nedense hemen Arupa’nın güneyi geliyor. Buralarda terracotta karoların ve toprak rengi ve beyazın çeşitli tonlarını sıklıkla görüyoruz. Genel olarak, İtalya, İspanya, Yunanistan ve ülkemizin güney kıyılarında hakim olan tarzı belirleyen unsurlardan bir tanesi sıcak hava ve denize olan yakınlık. Bu unsurlar dekorasyon tarzını ve seçilen malzemelerde belirleyici rol oynuyor. Unutmayın, Akdeniz tarzı bir oda tasarlarken aklınızda tutmanız gereken motto La Dolce Vita. Akdeniz’i ciddiyetten uzak, rahat havası için seviyoruz. 

Oturma odamla yemek odasını nasıl birleştirebilirim? 

Oturma odası içinde ayrı bir yemek bölümü elbette bir şart değil ama genellikle geniş ailelerin bir arada yaşadığı ülkemizin salonlarında, ev ahalisinin hep birlikte yemek masasına oturabilecekleri bir alan çoğu kişi için elzemdir. Salon içinde yemek odasına yer verip vermemek konusundaki kararı verirken dikkate alınacak en önemli kriter odanın büyüklüğüdür. Yeterince geniş olmayan odalarda yemek alanına ayrılan yer oturma ve rahatlama alanını daraltarak yaşam kalitenizi düşürebilir. 

Eğer mekânda yeterince yer varsa, yemek alanı için odanın geri kalanına uygun olan mobilya ve aksesuarlar seçilmeli ve pratiklik açısından salonun kapı bölümüne yakın olan bir kısım yemek alanı olarak düşünülmelidir. Elbette ayrı bir yemek odası olan ya da mutfağı fazlasıyla geniş olan evlerde salonu daraltmak pahasına ayrı bir yemek alanı eklemek yersizdir. 

Duvarlar için hangi rengi seçmeliyim? 

Duvarların rengine karar vermeden önce oturma odasının tümünü aynı renge mi boyayacağınızı yoksa farklı tonlarla bir takım bölümleri öne mi çıkaracağınızı düşünmelisiniz. Oturma odanızın boyutları bu kararı verirken önemli bir faktördür. 

Genel bir kural olarak pastel ve açık renkler küçük oturma odalarına daha çok uyarken, canlı ve parlak renkler daha geniş oturma odalarında kullanılabilir. Kararı verirken dikkat edilecek bir diğer etmen ise mekâna ne kadar gün ışığının girdiğidir. Renge karar vermeden önce boyayı duvarın küçük bir kısmına uygulayabilir ve gün içinde rengin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. 

Oturma odasına nasıl bir zemin malzemesi uygulayabilirim? 

Oturma odası için çok çeşitli zemin kaplama tercihleri var. Sıcak bir etki yaratan parke aynı zamanda pek çok farklı tarzla da görsel olarak uyum sağlar ama bakım ihtiyacı yüksektir. Parkelerinizin ilk günkü gibi görünmesini sağlamak için onları vernikleyip cilalamak önemlidir. Böylece çizik ve lekelerin kalıcı bir hal almamasını sağlayabilirsiniz. 

Öte yandan halı ise kolayca yenilenebilir ve değiştirilebilir bir zemin çözümüdür. Ayrıca halı kışların uzun ve soğuk olduğu iklimler için daha uygun bir çözümdür. Eğer siz de içeride çıplak ayakla dolaşmayı seven biriyseniz, halı ayaklarınızı sıcak tutmanıza yardımcı olur ve ayrıca konfor sağlar. 

Sonuç olarak salonunuzda seçeceğiniz zemin çözümü odanızın imkanları ve yaşam tarzınıza bağlı. Daha önce de belirttiğimiz gibi nasıl bir etki yaratmak istediğinizi düşünün. Oturma odanız sizin için evde huzur ve konforun merkezi mi, yoksa tamamlayıcı bir oda mı? 

Peki ya oturma odası küçükse? 

Küçük bir oturma odasına sahip olunca, geniş bir oda sahibine göre daha fazla düşünmeniz gerekebilir. Ama sonuçta küçük bir salon daha iyi çözüme kavuşur ve daha planlı olur. Bunda alanın yetersizliği önemli rol oynar. 

Mekânın kaç metrekare olduğunun odanın konforlu ya da davetkar olmasında çok da büyük etkisi yoktur ancak prensip olarak sert dokular ve cesur renklerden kaçınmak gerekir. 

Böylelikle mekânın ferah ve geniş görülmesi sağlanabilir. Ayrıca mobilyaların yerlerinin seçimi, ışık, mobilya seçimi ve renkle optik bir illüzyon yaratıp en başarılı tasarımcıları bile odanın olduğundan daha büyük göründüğüne inandırabilirsiniz. Bu konuda şaka yaptığımız düşünülmesin zira bunun pek çok örneğine rastlamak mümkün. 

Oturma odam için nasıl bir koltuk takımı seçmeliyim? 

Oturma odasının en temel unsuru elbette koltuk takımıdır ve çok titizlikle seçilmesi gerekir. Zira ufak tefek mobilya ve aksesuarları değiştirmek kolay olsa da, yanlış seçilen bir koltuk takımını değiştirmek hem çok pahalıya patlayacak hem çok zahmetli bir iş olarak gözünüzde büyüyecektir. 

Bu bakımdan koltuk takımı seçiminde başta salonun genel tarzı olmak üzere duvar rengi ve şekli, zeminde kullanılan malzeme, mekânın büyüklüğü ve ne kadar ışık aldığı gibi etkenler hesaba katılmalı, gerekirse bu konunun uzmanlarından da fikir alınmalıdır. Bu ve diğer konularda homify bünyesindeki profesyonellerden de ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz.