Akdeniz Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler| homify Akdeniz Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Akdeniz Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Oturma odası, kullanıcı bireyleri bir araya getiren ortak yaşam alanlarıdır ve evin kalbidir. Sıcak ve dingin bir atmosfer oluşturmak için estetik unsurlarla dekoratif öğeler bir araya getirilir. Kullanıcıların beğeni ve zevklerine hitap edebilecek stil ve tarzları yansıtacak dekoratif unsurlar bir araya getirilir. Ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmak isteyenler için, Akdeniz stil ideal alternatiflerden biridir. Akdeniz stil dizayn edilen bir oturma odası, rahatlık ve konfor sunar. 

Doğal ışığı muntazam alan bir oturma odası, deniz ve plaj esintisi katacak serin bir atmosfer oluşturmanızı sağlayan renk tonları ve dokular ile mümkündür. Akdeniz stil, farklı kültürlerden etkiler alır. Oturma odasında ahşap ya da keten dokular gibi natürel malzemelerin kullanımına olanak tanıyan Akdeniz stil öğeleri yakından tanıyalım.

Akdeniz stil öğeler nelerdir?

Akdeniz stil; İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinin etkilerini alır. Denize olan yakınlık ve ferah bir atmosfer oluşturması bakımından natürel renkler kullanılarak doğa ile iç içe uyum sağlanır. Dolayısıyla ahşap, kil ya da doğal taş gibi malzemeler zemin kaplamalarında alternatifler olarak değerlendirilebilir. Mozaik kaplamalarla dekoratif unsurların yanı sıra çiçek ve bitkilerle tazelik ve ferahlık hissi katmak mümkündür. 

Açık renk tonlarında kirişler ve zemin kaplamaları, beyaz, mavi, sarı, yeşil, krem ya da bej tonlarının muntazam uyumu ile doğal ışığı muntazam alan mekânlar, Akdeniz stil öğeler taşır. Beyaz renk ağırlıklı olmak üzere açık renk tonlarındaki zemin kaplamalarıyla canlı ve ferahlık katan renklerin kombine edilmesiyle Akdeniz esintisi mekânları güzelleştirir. 

Rustik dokularla ahşap parke zemin uygulamalarını daha ferah bir atmosferle buluşturur. Tavanları daha yüksek gösteren yerleşim planı ile çok fazla sayıda mobilya ya da aksesuar kullanılmaz. Oturma odasına bakan avlu, balkon ya da teraslar için geniş pencere açıklıklarıyla aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşması sağlanır.

Akdeniz stil bir oturma odası nasıl döşenir?

Yapmanız gereken ilk şey, oturma odasının yeterli miktarda doğal ışığa sahip olduğundan emin olmaktır. Eğer pencereler çok küçük ise imkanlar dahilinde daha da genişletebilir ve güneş ışıklarının oturma odasını muntazam aydınlatmasını önleyen unsurları kaldırabilirsiniz. 

Güneşlikler,  çok kalın perdeler ve güneş ışıklarını önleyen diğer dekoratif unsurlar gözden geçirilebilir. Aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşturmak isteyenler için Akdeniz stil esintilerden daha iyi bir alternatif yoktur. Eğer doğa manzarasına bakan bir mekâna sahipseniz bu artılardan biri olarak sayılır ve doğa manzarası ile bütünleşen bir Akdeniz stil ev döşemek muntazam bir uyum sağlar. 

Geniş dekoratif ayna modelleri açık renk tonlarındaki duvarlarda şık dekorlar oluşturmakla birlikte derinlik katar ve oturma odasını daha geniş gösterir. Ferforje aydınlatma aksesuarları, mumlar ve şık avize modelleri, oturma odasına aydınlık ve ferah bir atmosfer katmada etkili aksesuarlar arasında yer alır.

Akdeniz stil bir oturma odasında duvar dekorları ve zeminler nasıl olmalıdır?

İster kerpiç ister betonarme sistemlerle sıvalanmış bir oturma odası olsun; Akdeniz stil ile döşenen bir evde duvarlarda beyaz ya da açık renk tonları hakimdir. Beyaz rengin ağırlıklı tercih edilmesinin yanı sıra, istisna olarak doğal taş duvarlar, bej ya da krem rengi zemin tonları takip eder. 

Çok fazla süs eşyası kullanılmaz ya da çok sayıda aksesuar yer almaz. Akdeniz stil, farklı stillerden etki alabilir. Duvar zemini renkleri için açık mavi, yeşil ya da sarı gibi renk dokunuşları tercih edilebilir. Döşeme zemini kaplamaları özellikle duvarlarla kontrast oluşturacak şekilde tercih edilebilir. Böylelikle duvar renkleri ön plana çıkar, daha ferah ve iç açıcı bir oturma odası atmosferi oluşur.

Akdeniz stil oturma odası dizayn edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Akdeniz stil ile bir oturma odası belli bir amaca göre döşenir. Aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşturulmalı, bunun için doğal ve yapay ışıklandırma unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle amaç deniz esintisi, ferahlık ve deniz bölgeleri atmosferini yansıtmaktır. Deniz, kum, dalgalar, bitki örtüsü, martılar, tuz kokusu ve dahası hakkında düşünerek temalar belirleyebilirsiniz. Ada ve kıyıların ferah etkisini dekorasyona taşımak ve farklı temalarla bir araya getirmek mümkün. 

Kırmızı, portakal ve kahverengi gibi sıcak renklerle açık renk tonlarında zemin kaplamalarını bir araya getirebilir; turkuaz mavi, yeşil ya da sarı tonlarında dokunuşlarla beyazın muntazam uyumunu ön plana çıkarabilirsiniz. Renkli minderler, ferahlık katan maviğ perdeler ve natürel dokularıyla halı ya da kilimler kullanabilirsiniz.

Deniz elementlerini dekorasyona taşıyabilir; deniz kabuğu ve benzeri aksesuarlar ya da desenlerle tekstil ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bir fener ve ışık ihtiyacını destekleyecek mumlar ya da aydınlatma aksesuarları ile daha aydınlık bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Akdeniz stil oturma odalarında tavan dekorlarında muntazam ışıklandırma unsurlarıyla harikalar yaratabilirsiniz.  

Hangi tür aksesuarlar kullanılabilir?

İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Kuzey Afrika gibi deniz kıyılarının esintilerini dekorasyona taşıyabilecek her etki, Akdeniz stil dekorasyonun anahtarlarını oluşturur. Seramikler, pişmiş toprak, doğal taş, sıva ve ferforje elementler, dekorasyonda ihtiyaç duyulan zeminlerde kullanılabilir. Sıcak renk tonları ya da desenlerle tekstil ürünleri, ferahlık katan aydınlatma aksesuarları ve kapı süsleri alternatifler arasında yer alır. 

Mavinin kattığı ferahlık, yeşilin tazeliği ile serin bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıran öğeler bir araya gelir. Kiremit ya da doğal taş dokuların yanı sıra sıcak bir atmosfer oluşturacak tüm natürel dokularla açık renk tonlarındaki zemin kaplamaları muntazam uyum sağlayacaktır. Ahşapla beyazın uyumu ile bu işi kolaylaştırabilir, şık aydınlatma unsurları ile ferah bir atmosfer oluşturabilirsiniz. 

Ayrıca odalar sekmesinde dekore etmek istediğiniz başlıklardan birini seçerek, Akdeniz stil alternatifini işaretleyerek aradığınız niteliklerde örneklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. homify’da Akdeniz stil dekorasyonla ilgili ilham verecek yazılarımıza göz atabilirsiniz. ‘Akdeniz tarzı dekorasyon nasıl yapılır?’ ve ‘Akdeniz tarzında en güzel oturma grupları’ yazılarımızı gözden geçirebilir, ilham alabilirsiniz.