İskandinav Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler| homify İskandinav Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

İskandinav Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

İskandinav oturma odası

Oturma odası hem ev halkının bir araya toplanıp zaman birlikte geçirdiği hem de misafirlerin ağırlandığı, evin en geniş odasıdır. Oturma odaları çoğu evde yemek odası ile aynı mekanı paylaşırlar ve salon olarak da adlandırılırlar. Bir nevi kabul odası işlevi gören salonlar, evin dekore edilirken en çok özen gösterilen alanlarıdır. Oturma odasını dekore etmek biraz zahmetli olabilmekle birlikte aslında oldukça eğlenceli bir iştir, çünkü bu alanı dekore ederken maddi ve manevi anlamda cömert davranır, elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışırız.   

Her ne kadar evlerimizdeki oturma odaları farklı boyutlarda ve farklı şekillerde olsa da, bu odaları dekore ederken hedeflediğimiz şey aynı: Şık bir görünüme ve işlevsel bir kullanıma sahip, güzel ve konforlu bir yaşam alanı. Oturma odamızı dekore ederken evimizin stil bütünlüğünden ayrı düşmemesine dikkat etmeli, evin antresinden yatak odalarına kadar aynı stili devam ettirmeliyiz. İyi bir dekorasyon yapmanın püf noktası stil kaosu oluşturmamaktır. 

  İskandinav stil nedir?   

Öncelikle İskandinav stilin çıkış noktası olan İskandinavya’ya bakalım. İskandinavya, Avrupa’nın kuzeyinde konumlanan üç ülkenin yer aldığı coğrafi konuma verilen isimdir. Bu ülkeler İsveç, Norveç ve iki özerk bölgesiyle birlikte Danimarka’dır. Bu üç ülkeye ek olarak İzlanda ve bir özerk ülkesiyle birlikte Finlandiya eklendiğinde Nordik ülkeleri oluştururlar. İskandinav stil dendiğinde ise, yalnızca üç İskandinav ülkesinin değil, içinde Finlandiya ve İzlanda’nın da olduğu beş Nordik ülkenin tasarım hareketi ifade edilmektedir.  

İskandinav stil, sadeliğin ön planda olduğu, beyaz rengin ve ahşap yüzeylerin yoğunluklu olarak kullanıldığı, işlevselliğe azami önem veren bir tasarım biçimidir. 1950’li yılların ortasında ortaya çıkan bu akımın temelini, güzel bir görünüm sergileyen ve fonksiyonel bir kullanım imkanı sunan günlük eşyaların yalnızca varlıklı kesim tarafından değil, herkes tarafından ulaşılabilir olmasını hedefleyen modernizm ve fonksiyonelizm (işlevselcilik) oluşturur. İskandinav stilin ideolojik arka planında, 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan İskandinav tipi sosyal demokrasi ortamı ve ayrıca, düşük maliyetli malzemelerin ve toplu üretimin yaygınlaşması bulunmaktadır.

İskandinav stil, diğer bazı stiller gibi belirli bir dönemi yansıtmaz; 1930’lardan başlayarak günümüze kadar gelen ve halen de gelişip değişen bir stili ifade eder. İskandinav stilin bir akım olarak tanınması ile 50’li yılları bulmuştur. Oldukça benzer özellikleri ve pek çok ortak tasarımı olduğu için, modern stil ile İskandinav stil sıklıkla birbiri ile karıştırılır. İskandinav stilin tanındığı 50’li yıllarda midcentury modern oldukça revaçtadır ve Nordik kökenli birçok mimar ve tasarımcı, modern stilde ürünlere imza atmıştır. Kısacası, her iki stil de yaygınlaştıkları dönemde birbirinden beslenmiştir, ancak İskandinav stil kendini geliştirip güncellemeye devam etmektedir.

İskandinav stil mobilyalarda en sık kullanılan malzemeler, tıpkı modern stildeki gibi; ahşap, kontrplak, kalıpla şekil verilmiş plastik, preslenmiş çelik ve alüminyumdur. Ahşap yüzeylerinde genelde açık renkli cilalar tercih edilir.  Tamamen beyaz yüzeylere de sıklıkla yer verilir. İskandinav stil ile modern stil arasındaki farklardan bir diğeri odaların dekorasyonunda kullanılan renk yelpazesidir. Modern stil koyu renk tonlarından kaçınmazken, İskandinav stil beyaz yüzeyleri tercih eder. Kış döneminin çok uzun sürdüğü kuzey ülkelerinde, aydınlık ve ferah iç mekanlar oluşturulması hedeflenmiştir.   

İskandinav oturma odası oluşturmak için temiz hatlara sahip, sade, işlevsel, konforlu mobilyaları tercih etmelisiniz. Tasarımcılar ilhamı doğadan aldıkları için, İskandinav stilde yuvarlak hatlı tasarımlar yaygındır; keskin köşe pek görmezsiniz. Zarif çizgilere sahip mobilyaların minimalist bir havası vardır. Mobilya döşemeleri genelde tek renklidir, desenli parçalar ziyadesiyle kırlent  gibi aksesuarlarda kullanılabilir. Döşemelerde beyaz tonlarının yanı sıra, açıktan koyuya griler, siyah ve toprak tonları tercih edilir. Mavi, yeşil ve sarı gibi mekanlarda canlılık katan renklere ise fazla parlak olmamak kaydıyla detaylarda yer verilebilir.   

İskandinav oturma odalarında mekana sıcak bir görünüm veren ahşap zemin tercih edilir. Ahşap zemin çıplak bırakılabileceği gibi, oturma grubunun altına yün bir halı ya da hayvan postu atılabilir. Yazları ise kalın yün halılar yerlerini hafif kilimlere ya da jüt örgü halılara bırakır.  

İskandinav oturma odası dekore ederken mobilyaları takım şeklinde almaktan mutlaka kaçınmalısınız. İskandinav stilde hantal takımlara yer yoktur. Kanepe ve tekli koltuklar kullanarak şık ve size özel bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.     İskandinav stilde ağır perdelere de yer yoktur. Genelde keten ya da pamuklu perdeler tercih edilir. Perdelerde düz renkler yaygındır ancak geometrik desenler ya da naif çizimlere sahip Marimekko tarzı desenler de kullanılabilir.  

İskandinav oturma odasının aydınlatmasında ise günışığı renkli ampuller tercih edilmelidir. Yuvarlak hatlı aydınlatma elemanlarının yanı sıra metal veya bakır yüzeylere sahip endüstriyel stilde tasarımlar da sıklıkla kullanılır. Aydınlatmada  sarkıt avizelerin yanı sıra ayaklı lambalar ve abajurlar da kullanılarak ışığın arzu edildiği takdirde odaya homojen bir biçimde dağılabilmesi sağlanır.   Dekoratif aksesuarlarda ise minimal bir tavır sergilenir, fazla sayıda aksesuar kullanılmaz. 

Duvarlarda çerçeveli posterler, masa üstlerinde ise şamdanlara yer verilir, fazla sayıda olmamak kaydıyla oturma odasında canlı bitkiler de mutlaka bulunur.   İskandinav stil sürekli olarak kendini geliştirmekte olduğu için, farklı stillerin etkisine açıktır. Temel prensiplerinde bir değişim olmamakla birlikte, kırsal stilden etnik stillere kadar hemen her farklı akımdan unsurlar alarak eklektik bir atmosfer oluşturma eğilimi gösterir.     

Küçük oturma odamı İskandinav stilde dekore edebilir miyim?   

Eğer oturma odanız küçükse, İskandinav stil bilhassa tercihiniz olmalı! İskandinav tasarımının özelliklerinden biri tanesi hantal olmayan mobilya seçeneklerinin fazla olmasıdır. İskandinav ülkelerinde evler genelde ufak boyutludur ve kuzey konumları nedeniyle gün ışığından ancak asgari düzeyde yararlanabilirler. Bu durum da, iç mimarların açık renkli dekorasyona yönelmelerine neden olmuştur. İşte bu nedenden dolayı, İskandinav stil küçük oturma odaları için ideal bir seçenektir. Açık renkleri ve sade ve zarif hatları sayesinde mekanlarda boğucu bir görünüm oluşmasını engelleyerek ferah, aydınlık ve davetkar bir atmosfer yaratırlar.  

İskandinav stilde oturma odası dekore etmek için nereden ilham alabilirim?   

Oturma odanızı İskandinav stilde döşemek için aradığınız ilhamı homify sayfalarında bulabilirsiniz. homify, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir köşesinden profesyonel iç mimarların ve dekoratörlerin portföylerini sergiledikleri muazzam bir portaldır.   homify’da portföylerini sergileyen profesyonel iç mimarların ve dekoratörlerin çalışmalarını inceleyerek bir dekorasyon stilinin evin tüm odalarında nasıl uygulanabileceği konusunda kendimizi eğitebiliriz. Üstelik homify, çalışmalarını beğendiğimiz profesyonellerle doğrudan iletişim kurma imkanı da sunuyor!