Country Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler| homify Country Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Country Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Country oturma odası

Yaşam alanımız olan evlerimizde evin en önemli bölümü oturma odasıdır. Sevdiklerimizle bir araya gelip beraber vakit geçirdiğimiz ve konuklarımızı ağırladığımız bir yer olmasından ötürü oturma odalarına daha çok özenilir. Bu nedenle her evin en büyük odası oturma odası için ayrılır. Konforlu ve rahat olmasının yanı sıra misafir ağırlanılan bir bölüm olduğu için şık gözükmesi gerekir.

Oturma odası dekore edilirken pek çok kriter belirlenir. Odanın boyutları, mobilyaların hacmi, pencerenin konumu gibi pek çok etken dekorasyonu doğrudan etkiler. Oturma odasına kişilik kazandıran asıl faktör ise stildir. Dekorasyon stillerinden biri olan country, rahat ve samimi bir  oturma odası arzu edenler için ideal bir seçim. Dekorasyona sıcaklık katmak için ahşaptan yapılma klasik mobilyalar ve bolca çiçek deseni kullanılır. 

Country stil olarak modernin zıttı gibi görünür, çünkü geleneksel tarz tasarımlar ve klasik mobilyalarla karşımıza çıkar. En bilinen country tarzları ise Amerikan, İngiliz ve Fransız country stilidir. Amerikan country, büyük mobilya tercihiyle karşımıza çıkar. Fransız country stilinde eskitme ahşap eşya ve açık tonlar ile daha romantik bir hava yaratılır. İngiliz country tarzında çiçek motifi vurgulanır.

Country oturma odası nasıl dekore edilir?

Country tarzı, konuksever bir atmosfer yaratmakla ilgilidir. Bunun için pastel tonlar, mekana sıcaklık hissi veren ahşap mobilyalar ve bahar etkisi yaratan çiçek motifleri kullanılır. Oturma odasında country etkisini yaratmak için doğru malzeme ve renk dengesi oluşturun. Bolca ahşap mobilya, az sayıda endüstriyel materyal, yumuşak kumaşlar ve çiçek desenleri ile davetkar bir mekan yaratmak çok daha kolay hale gelir.

Country, diğer adıyla kırsal stil konfora odaklanak rahat bir atmosfer yakalamayı amaçlar. Mekanın işlevselliğini koruyarak, doğal malzeme ve figürlerle oturma odasına çekicilik katar. Kırsal stil bir oturma odasını en iyi tanımlayan fikir huzur verici olmasıdır. Nötr bir renk paleti ve doğadan ilham alan desenler ile dinlendirici bir hissiyat yaratır. Country tarzı saydığımız tüm bu özellikler nedeniyle günümüze uzak kalmış gibi görünebilir. Ancak oturma odasında kullanılan lamba, ayna gibi aksesuarlarda modern tasarımlar tercih edilerek dekorasyon güncel tutulabilir.

Country oturma odası için ne tür mobilyalar tercih edilmeli?

Kırsal stil bir oturma odası için yumuşak çizgilere sahip, konforlu mobilyalar satın almalısınız. Bu tarzda doğal malzemeler ön plana çıkar. Bu nedenle oturma odanız için deri koltukları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Deri ile birlikte ahşap da en çok kullanılan malzemedir. Country stilinin sıcak ve davetkar etkisi için ahşap en doğru malzemedir zira. Koltuk takımlarında pamuk ve keten gibi yumuşak tekstil ürünleri tercih edin. Tarz olarak ise klasik ya da geleneksel modeli olması stile daha çok uygun düşer. Eskitme ahşap mobilyalar da country oturma odasına çok yakışacaktır. Sıcak tonlar, rahat koltuklar ve doğallığını hissettiren mobilyalar ile konuklarınızı kusursuz bir şekilde ağırlayabilirsiniz.

Country stilini seviyor ancak geleneksel kır evi mobilyalarını abartılı buluyorsanız eğer oturma odasını daha modernize edebilirsiniz. Bununu için bazı eşya ve aksesuarlarda daha çağdaş tasarımlar kullanmanız yeterlidir. Böylece dekorasyon günümüze uygun hale gelir. Ancak bu noktada dengeyi iyi tutmak gerekir. Odanın genel karakteriyle uyumsuz eşyalar özellikle metal ve dijital parçalar country tarzının geleneksel yapısına uygun düşmez. Ferforje veya hasır mobilyaların çağdaş modellerini kullanabilirsiniz örneğin.

Country oturma odasında hangi renk ve desenler kullanılmalı?

Country stilinde konuksever ve samimi bir ortam oluşturmak için açık tonlar tercih edilir. Pastel ve nötr tonlar dekorasyona hakimdir. Koyu ve karanlık renkler ise bu stile uygun düşmez. Ancak bu durum oturma odanızın renksiz ve sönük kalacağı anlamına gelmiyor. Canlı renklerden de rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Örneğin açık tonlu bir kanepeniz varsa baskın renkli minderlerle süslemek bir seçeneğiz var. 

Desen olarak ise doğal motiflerden yola çıkılarak çiçek ve hayvan desenleri bolca kullanılır. Çiçek deseni, koltukları tamamlayan minderler ya da perdeler için idealdir. Hayvan motifi ise duvarları süslemek için düşünülebilir. Sevimli hayvan dostlarımızın olduğu bir duvar resmi gayet sevimli bir hava yaratır. Koltuk takımlarında ise açık tonlu olmak şartıyla düz çizgiler ya da ekose oldukça güzel görünür ve odaya hareket katar.

Country oturma odası için kullanılacak aksesuarlar nelerdir?

Oturma odanızı country stile göre dekore etmeye karar verdiyseniz eğer tüm mobilyaları yenilemeden de bunu başarabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, uygun aksesuarlar ile doğru hamleler yapmaktır. Duvarları açık renge boyayarak ya da koltuklara pastel örtüler örterek yeni eşyalar satın almadan da oturma odanızın görünümü değiştirebilirsiniz. 

Ancak bu durumda stile uygun aksesuar bulmak şart. Country tarza uygun aksesuar olarak ahşap saatleri, çiçek desenli minderleri, mumları, el işi dantelleri, seramik bibloları, ferforje ayaklı küçük sehpaları örnek sayabiliriz. Çiçek desenine ek olarak daha ferah bir ambiyans yaratmak için doğal bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Hiçbir aksesuar doğadaki bitkiler kadar taze bir etki yaratmaz. Tüm bu saydıklarımız ile büyük bir masrafa girmeden countrt tarzını oturma odanızda  yaşatmanız mümkündür.

Country oturma odasında hangi zemin malzemesi tercih edilmeli?

Stile uygun olarak doğal malzemeden tasartlanmış bir zemin modelini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Seçenekler arasında en ideali şüphesiz ahşap kaplamadır. Hem dayanıklı olması hem ekonomik oluşu hem de bulunduğu mekana kattığı sıcaklık etkisiyle ahşap parkeler contry stil bir oturma odası için en iyi seçenektir. Ahşap dışında farklı bir zemin malzemesi kullanılacaksa eğer yumuşak bir tona sahip olmasına özen gösterilmelidir. 

Eğer duvarlar beyaz renkli ise zeminde daha koyu bir kaplama kullanılabilir. Halı olarak ise yine pastel tonlar, düz çizgiler ve geometrik şekiller kırsal stile uygun seçimlerdir. homify’da country oturma odası ilgili dergi yazılarımıza göz atabilir;  “country tarzından izler taşıyan bir dekorasyon örneği” ve “dekorasyon harikası country evleri” başlıklarında ilham verici örnekler bulabilirsiniz.