Modern Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler| homify Modern Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Modern Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Modern oturma odası

Oturma odası hem ev ahalisinin bir araya geldiği hem de misafirlerin ağırlandığı, evin en geniş odasıdır. Bir nevi kabul odası işlevi gören oturma odaları, işte bu nedenden dolayı evin en çok özen gösterilerek dekore edilen alanlarıdır. Oturma odasını dekore etmek ise oldukçe keyifli bir iştir, çünkü bu alanı dekore ederken genellikle maddi ve manevi anlamda oldukça cömert davranır, elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya gayret ederiz.   

Her birimizin evinde farklı boyutlarda ve farklı şekillerde oturma odaları var, ancak bu odaları döşerken hedeflediğimiz şey aynı: Şık bir görünüme ve işlevsel bir kullanıma sahip, güzel ve konforlu bir yaşam alanı. Oturma odasını dekore ederken evimizin bütününden kopuk olmamasına dikkat etmeliyiz. İyi bir dekorasyonu ancak evin girişinden yatak odalarına kadar, tamamında bir stil bütünlüğü yaratırsak oluşturabiliriz. 

Modern stil nedir?   

Dekorasyonda modern stil aslında belirli bir dönemi ifade eder ve mid-century modern’in kısaltılmış hali olarak kullanılır. Mid-century modern adından da anlaşılabileceği üzere, 1900’lü yılların ortalarında yaygınlaşarak mobilya, dekorasyon  ve mimari de dahil olmak üzere, tasarımının altın çağlarından birini yansıtan döneme verilen isimdir. 

Modern dekorasyon için her ne kadar dönem stili desek de, tıpkı klasik stil ya da rustik stil gibi, popülaritesini hiçbir zaman yitirmemiştir ve günümüzde de halen yaygın olarak tercih edilmektedir. Modern stilin en belirgin özelliği temiz çizgilere sahip, sade mobilyalardır.   Modern stilin en ünlü tasarımcıları arasında Le Corbusier, Charles & Ray Eames, Eero Saarinen, Jean Prouve, Florence Knoll, Jens Risom, Charlotte Perriand, Ludwig Mies van der Rohe, George Nelson, Harry Bertoia, Marcel Breuer, Issamu Noguchi, Alvar Aalto, Hans Wegner, Arne Jacobsen’i sayabiliriz. 

Bu ünlü tasarımcılardan her birinin ikonik mobilya tasarımlarına homify sayfalarında sıklıkla rastlıyoruz.   Modern dekorasyon ile çağdaş dekorasyon sıklıkla birbiri ile karıştırılır, oysa modern belirli döneme ait bir stili ifade ederken, çağdaş sürekli olarak değişen güncel trendleri ifade etmek için kullanılır. Günümüzde, retro olarak adlandırlan çoğu mobilya ve aksesuar, aslında modern stilde tasarlanmış ürünlerdir. Aynı şekilde, İskandinav stil de modern stil ile sıklıkla karıştırılır. Modern stilin ortaya çıktığı dönem İskandinav tasarımının da altın çağıdır ve modern stil İskandinav stilden büyük ölçüde etkilenmiştir; ancak İskandinav stil güncel trendlere de uyarak kendini sürekli olarak geliştirir, yani dönem stili değildir.   

Modern stilde bir oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?   

Modern stilde bir oturma odası dekore etmek için önceliğiniz doğru mobilya parçalarını bulmak olmalı. Bu konuda oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz, çünkü modern stil hala son derece popüler ve çoğu mobilya mağazası, portföylerinde modern stilde üretilmiş parçalar bulunduruyor.   Modern stil mobilyalarda en çok kullanılan malzemeler ahşap, kontrplak, plastik, parlak yüzeyli metal, deri, ketendir. Ahşap, kahverengi doğal yüzeyini ortaya koyan cilalı bir şekilde kullanılır. 

Kontrplak sandalye ve koltuklar çok revaçtadır, metal mobilyalar ise genelde çizgisel bir görünüm sergileyecek şekilde tasarlanırlar. Sephalarda cam ve mermer tablalar da kullanılır. Mükemmel bir biçimde kıvrım verilebilen plastik mobilyalar ise sağlamlıkları, uygun maliyetleri ve seri üretim için elverişli olmaları nedeniyle bu dönem ortaya çıkarak popülerlik kazanmışlardır.   

Döşemeler ise mutlaka tek renkli ve düzdür, deri döşeme sıklıkla kullanılır. Modern stilde bir oturma odası dekore etmek istiyorsanız, desenli döşemelik kumaşları elemeniz gerekir. Dekorasyonda koyu renkler de, açık renkler de kullanılabilir ancak iyi bir denge tutturularak kontrast oluşturulması önemlidir. Örneğin, koyu renkli ahşap yüzeylere sahip mobilyalar açık renkli döşemelikler ile kaplanır, sıcak renkler ise soğuk renkler ile dengelenir.

Desenleri nadiren halılarda ya da perdelerde görebiliriz, onlar da genelde geometrik şekillerdir. Unutmayın ki, modern stil sadeliğin ön planda olduğu bir tasarım biçimidir; bu nedenle renk kullanımı konusunda fazla cömert davranmamak yerinde olur.   Mobilyaların kütleleri ince ve zarif ayaklar üzerinde yer alır, yani her zaman için zeminden yükseltilmiş bir görünüm sergilerler. Kütleler ise formlarını sıklıkla doğadan alırlar; yuvarlak hatlar oldukça yaygındır ancak keskin hatlara da yer verilir.   

Modern stilde bir oturma odasının aydınlatmasında ise yuvarlak formlara sahip sarkıtların yanı sıra, ayaklı lambalar ve abajurlar da kullanılır. Modern stilin en ünlü ayaklı aydınlatma elemanlarından biri Castiglioni Kardeşlerin ikonik tasarımı olan Arco lambadır ve günümüzde de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.   Modern bir oturma odasında koltukları takım olarak satın almaktan mutlaka kaçınmalısınız. Onun yerine, bir adet üçlü kanepe ve bir ya da iki adet tekli koltuk kombinasyonu şık bir görünüm oluşturacaktır. Ayrıca, modern uzanma koltukları da kombinasyonu tamamlamak için harika bir seçenektir.  

Günümüzde tasarımcılar, yalnızca belirli bir dönemi ve stili yansıtan dekorasyon yapmak yerine birçok farklı stilden birbirine uygun parçaları bir araya getirdikleri eklektik bir dekorasyonu tercih ediyorlar. Eklektik stil, genellikle modern stil altyapısı üzerine inşa edilen ve kişilerin yaratıcılıklarını geliştirerek kendine özgü, benzersiz bir çalışmaya imza atmasını sağlayan bir dekorasyon biçimidir.   

Küçük oturma odamı modern stilde dekore edebilir miyim?   

Modern stil küçük oturma odaları için idealdir, çünkü boyutları fazla büyük olmayan mobilya seçenekleri modern stilde oldukça fazladır. Modern stil mobilyalarda hantal tek bir parça dahi görmezsiniz. Üstelik sade hatları sayesinde mekanlarda boğucu bir görünüm oluşmasını engelleyerek ferah ve davetkar bir atmosfer yaratırlar.   

Modern stilde bir oturma odası dekore etmek için nereden ilham alabilirim?   

Oturma odanızı modern stilde döşemek için aradığınız ilhamı, işte tam olarak burada, homify sayfalarında bulabilirsiniz. homify, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın dört bir köşesinden profesyonel iç mimarların ve dekoratörlerin portföylerini sergiledikleri muazzam bir portaldır.   

Üstelik, homify sayfalarından beğendiğiniz oturma odası resimlerini siz de kendi 'Yeni Fikirler' albümünüze kaydedebilir, resimlerin yanına notlar alabilirsiniz. Böylece, daha sonra ihtiyacınız olduğunda en beğendiğiniz dekorasyon örneklerini derlediğiniz albüm elinizin altında olur. Ayrıca, tam da aradığınız gibi bir oturma odası dekorasyonu görürseniz, çalışmayı gerçekleştiren firma ile doğrudan irtibat kurabilir, kendilerinden detaylı bilgiler edinebilirsiniz.