Tropikal Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler| homify Tropikal Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Tropikal Oturma Odası İçin Tasarımlar & Resimler

Tropikal oturma odası

Oturma odası, evimizin baş tacıdır. Yaşam alanınımızda en çok zaman geçirdiğimiz yerlerin başında gelmesi bu odayı daha da önemli kılar. Aile bireyleriyle her akşam bir araya gelip birlikte televizyon seyrettiğimiz ya da sohbet ederek zaman geçirdiğimiz, günün yorgunluğunu attığımız bir alan olmasından ötürü her evin en büyük odası oturma odası olarak kullanılır. Bu odaları önemli kılan bir diğer etken de misafir ağırlanıldığı yer olmasıdır. Eve gelen misafirler burada buyur edileceği için oturma odasının dekorasyonuna diğer odalara oranla çok daha titizlenilir. Kısacası her evin en büyük ve en güzel döşenmesi odası oturma odasıdır. 

Oturma odası dekorasyonu için klasik, modernminimalist gibi pek çok stil kullanılabilir. Fakat daha cesur ve egzotik bir salon hayal edenler için en uygunu tropikal stildir. Amerika’da 1940’lı yıllarda ortaya çıkan bu stilde deniz, güneş, gökyüzü ve palmiyeler gibi yazı hatırlatan temalar ağır basar. Göz alıcı bir dekorasyon oluşturmanın yanı sıra konforu da ihmal etmeyen stilde farklı tarzlardan da yararlanılabilirsiniz. Bu stili oturma odasına uygulamak için deniz ve güneş dışında tropikal meyve desenleri, hayvan motifleri ve bolca bitki kullanılır.

Tropikal stilde oturma odası nasıl dekore edilir?

Tropikal stil ile en çok vakit geçirdiğiniz alanlardan biri olan oturma odasında doğal ve egzotik bir atmosfer oluşturursunuz. Tropikal iklimin hakim olduğu yerlerde evler doğal hayatla iç içedir. Geniş pencereler sayesinde iç mekanlar gün ışığından bolca yararlanır. Yaşam alanlarını çevreleyen ağaç ve bitkiler oturma odası için güzel bir manzara meydana getirir. 

Evlerinde büyük pencere bulunan kişiler daha şanslı olmakla birlikte yeşil bitkiler ve doğru bir dekorasyonla oturma odasında tropikal esintiler hissettirmek mümkün. Stilde bitkilerin önemli bir rolü olmakla birlikte doğal malzeme kullanımı da bir o kadar önemlidir. Oturma odasında Hawaii ya da Afrika etkisi hissettirme için evinizi tropikal stilde dekore etmelisiniz. Bu stil ile yalnızca sıra dışı bir tarz elde etmiş olmayacak aynı zamanda sıcak ve cazip bir salona sahip olacaksınız.

Tropikal stil oturma odasında hangi malzemeler öne çıkar?

Doğayla iç içe bir yaşam alanı hedefleyen tropikal stilde bu amaçla doğal malzemeler kullanılır. En bilinen ve en ekonomik doğal malzeme ahşaptır. Ancak tropikal stilde daha egzotik ve sıcak iklimleri çağrıştıran malzemeler tercih sebebidir. Bu nedenle tropikal stilde öne çıkan malzeme bambudur. Ahşap da bu stilde kullanılmakla birlikte tropikal oturma odalarında ağırlık basan bir materyal değildir. Ahşap sevenler bambudan üretilmiş mobilya tasarımları ile evlerine sıcak bir hava katabilirler. 

Bambunun kullanılabileceği mobilyalar olarak masa ayakları ve dekoratif amaçlı çeşitli aksesuarlar örnek verilebilir. Bambu dışında rattan ve hasır da stilde popüler ürünlerdir. Bu saydığımız malzemeler özellikle sehpa tasarımlarında camla iyi bir ikili olur. Cam yüzey şeffaflık etkisi sağlayarak bambu ve hasır gibi malzemelerin hafifliğine uyum sağlar. Ahşap daha çok zeminde tercih edilir. Bazı tropikal oturma odası örneklerinde zeminde seramik kullanıldığı görülür. Taş ise daha çok dekoratif bir unsur olarak stilde yerini alır.

Tropikal stil oturma odası için ne tür mobilyalar tercih edilmeli?

Oturma odasının mobilyaları arasında en başta koltuk takımı gelir. Salonunuzda Hawai esintili mobilyalar istiyorsanız hayvan veya bitki desenli, canlı baskıları olan bir koltuk tasarımı sizin için idealdir. Çarpıcı renklerden ve dikkat çeken desenlerden hoşlanmıyorsanız eğer malzemesiyle öne çıkan mobilyalara bakın. Bambu ve hasır süslemeli eşyalar, yeşil bitkilerle bir araya gelince oturma odasında Tropikal atmosferi yaratacaktır. Görünüm kadar rahatlık da önemlidir. 

Bu nedenle stilde geniş yüzeyli koltuklar tercih edilir. Ahşap daha çok zeminde kullanılsa da koyu renkli ahşap sehpalar da sıkca stilde kullanılır. Oturma odası için tercih edilen halı, odanın doğal ve el değmemiş havasına uyumlu olmalıdır. Bu nedenle ağır ve işlemeli halılar bu stil için tercih edilmez. Daha çok ince yapılı, el dokuması kilimler favoridir. Perdeler de halı ile uyumlu olarak keten gibi doğal kumaşlardan üretilir.

Tropikal stil oturma odasında kullanılan renk ve desenler nelerdir?

Tropikal stil oturma odası dekorasyonun üç önemli özelliği vardır. Birincisi doğal malzemeler, ikincisi aşırı ya da tam tersi natürel bir ortam, üçüncüsü ise renk paletidir. Bu stilde kullanılan renkler tropik bitkilerde bulunan natürel tonlar  ya da deniz mavisidir.  Abartılı bir oturma odası için egzotik çiçeklerden yola çıkarak mercan, kırmızı, turuncu ve sarı gibi parlak renkler kullanılırken daha dingin bir salon için bej, yeşil ve kahverengi gibi tonlar tercih edilir. 

Sade veya iddialı, oturma odası nasıl olursa olsun yeşil mutlaka kullanılır. Desen olarak ise bitkiler ve tropik çiçekler öne çıkar. Hayvanlar da stilde motif olarak yer alır. Papağan ya da maymun gibi egzotik hayvanlar tropikal tarza uygun düşen eğlenceli figürlerdir. Bitki ve hayvan desenlerine ek olarak muz baskısı da mobilya ve duvar kağıtlarında kullanılır.

Tropikal stil oturma odasında ne tür aksesuarlar kullanılmalı?

Tropikal stilin abartılı oturma odalarında aksesuarlar cömertçe kullanılır. Duvar kağıdı kullanılmıyorsa boş duvarları tropikal manzaralı resimler süsleyebilir. Hayvan figürlü biblolar ya da palmiye desenli minderler bu stilde dekore edilmiş salonlarda bolca görülür. Tüm bunlara ek olarak taze ve renkli bir iç dekorun anahtarı bitkilerdir. Dolayısıyla tropikal stilde dekore edilmiş bir odada mutlaka yeşil bitkiler bulunur. 

Anında atmosferi değiştiren bu bitkiler dekorasyonu da ön plana çıkarır. Aynı zamanda yaşam alanınızı daha rahat ve nefes alabilen bir mekana dönüştürür. Aksesuar seçiminde mobilyalar gibi doğallık vurgulanır. Bu nedenle toprak saksılar, renkli taşlar ve deniz kabukları dekoratif amaçlı kullanılır. Egzotik kokulu mumlar da tropikal stile çok yakışacaktır. homify’da tropikal oturma odası ile ilgili dergi yazılarımıza göz atabilir: Tropikal stil lüks bir villa ve Evinizde ada havası estirin başlıklarında ilham verici örnekler bulabilirsiniz.