Panjurlar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Panjura neden ihtiyacım var?

Pencerelerinin dışına takılan, üst üste bindirilmiş dar tahta, plastik veya alüminyum lamellerden oluşan, açılır kapanır özellikteki kanatlara panjur adı verilmektedir. Panjurlar evi yoğun güneş ışığından korur, pencerelerin yağmurdan ve fırtınadan zarar görmelerini engeller, ısı ve ses yalıtımı yaparlar. Panjur aynı zamanda evin güvenliği için de kullanılır.

Genel olarak panjur adı altında toplasak da, pencere kepenklerini de bu kategori altında koyabiliriz. İki yana açılan kepenkler ya da sarmal olarak yukarı toplanan panjurlar temelde aynı görevi görmektedir. Evin mimarisi ile uyumuna bağlı olarak panjur ya da kepenk tercih edilebilir.

Pencerelerim için panjur mu, gölgelik mi tercih etmeliyim?

Gölgelikler:

Evi güneş ışınlarından korumak için gölgelikler de sıklıkla tercih edilmektedir. Işığı geçirme konusunda oldukça başarılı olabilmelerine rağmen, yağmurdan ve rüzgardan koruma ihtimalleri yoktur. Kısacası, panjurlardan farklı olarak gölgelikler pencerelerin iç kısımlarına monte edilen ve perdelere alternatif oluşturabilecek ürünlerdir.

Genelde jaluzi formundaki gölgelikler dikey ya da yatak olarak dizilmiş parçalardan oluşur ve birçok farklı malzemeden üretilebilirler. Alüminyum ve PVC’den üretilen jaluzi modelleri düşük fiyatları ve çeşitli renk seçenekleri ile en popüler gölgelikler arasındadır. Ahşap lamellerden oluşan modellerin fiyatı ise biraz daha yüksek olabilir. Doğal bir görünüm tercih ediyor ancak fazla yüksek  fiyat vermek istemiyorsanız, bambu malzemeden üretilmiş jaluzileri ve aynı görevi yapan stor perdeleri de tercih edebilirsiniz. Jaluzilerin renk çeşitleri çok fazla olduğu için evinizin dekorasyonu ile uyum sağlayan bir model seçme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Günümüzde bir de, pencerenin dış kısmına takılan jaluzi modelleri üretilmeye başlanmıştır. Tıpkı bir panjur gibi görünen ancak jaluzi prensibiyle çalışan bu ürünler sarmal şekilde toplanmazlar, jaluzi gibi ipler üzerinde bir araya gelerek toplanırlar. Alüminyum ya da ahşaptan imal edilen bu ürün, panjura göre daha basit bir düzeneğe sahiptir. Manuel ya da motorlu olarak kullanılabilen bu bu jaluziler, çıtaların kolayca ayarlanması sayesinde, içeri girecek güneş ışığı seviyesini kontrol etmeyi kolaylaştırırlar. Son teknoloji ürünü oldukları için, güneş sensörü ile otomatik kapanma ya  da akıllı ev sistemleri ile koordineli çalışma gibi imkanları da vardır.

Panjurlar: 

Panjur ve kepenkler pencerenin dış kısmına takılırlar ve mutlaka takılacak pencereye özel olarak üretilirler. Doğal olarak, diğer gölgeliklere göre çok daha yüksek fiyatlı maliyetleri vardır. Öte yandan, çok daha uzun ömürlü ve sağlamlardır, evi çok daha iyi korurlar ve üstelik evin değeri de artırırlar. Evinizin mimari stiline göre bir panjur modeli seçebilirsiniz. İster rustik stilde bir bungalovda yaşayın isterse de şehrin göbeğinde modern bir apartman dairesinde, evinizin mimari stiline uygun malzemelerden imal edilmiş bir panjur/kepenk modeli mutlaka bulabilirsiniz. Sarmal düzenekli panjurlar içeri yeteri kadar ışık alacak şekilde mafsallar aracılığıyla öne doğru da açılabilmektedir. Ülkemizde pek yaygın olmamakla birlikte, içeriden monte edilen kepenk modelleri de vardır. Bunlar tıpkı diğer gölgelikler gibi, evi yalnızca güneş ışıklarından korur, yağmur ve rüzgarda fayda etmezler.

Kepenkler ise aralıklı, açılı, sabit ya da hareketli biçimlerde olabilir. Genelde iki kanatlı olarak tasarlanan ve yanlara doğru açılan kepenklere alternatif olacak şekilde, ray üzerine yana kayan kepenk modelleri de bulunmaktadır.  

Panjur çeşitleri nelerdir?

En yaygın panjur çeşitleri, sarmal olarak yukarı toplanan modeller ve iki kanat halinde yanlara açılabilen kepenkler şeklindedir.

Panjurlar ahşap, PVC ya da alüminyum malzemeden üretilmiş olabilirler. Elle kumanda edilebilen ya da motorla kumanda edilebilen modelleri vardır. Motorla kumanda edilen panjurlarda sağlamlık ve hafiflik açısından alüminyum malzeme tercih edilmektedir. Motorla kumanda edilebilen modellerin bazıları ise uzaktan kumandalıdır.

Panjurlar yalnızca pencerelerde değil, giriş kapılarında, garaj kapılarında, depolarda, iş yerlerinde de kullanılırlar. Konforlu bir kullanım için, büyük ebatlı olan panjurların motorlu olması, garaj kapısı olarak kullanılan panjurların ise mutlaka uzaktan kumandalı olması tercih edilmelidir.

Kepenkler ise daha geleneksel modellerdir ve normalde ahşaptan imal edilirler. Ancak günümüzde, ahşap görünümlü plastik doğramadan imal edilmiş kepenk modelleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Bakım gerektirmeyen, hafif ancak aynı ahşap gibi görünen plastik kepenkler rustik stildeki evlerde görsel bütünlüğü korumak için tercih edilirler. Ahşap pencerelere dahi ahşap görünümlü PVC kepenk yaptırabilirsiniz ve kepenklerin görünümü tamamen gerçekçi olur. Geniş pencere açıklıkları için de kepenk modelleri mevcuttur. Çoklu kanatlar katlanır ya da sürülebilir biçimde uygulanabilir. Ayrıca, kırsal stil evlere uygun olacak şekilde, canlı ya da pastel renklerde PVC kepenk modelleri de bulunmaktadır.

Kepenklerin kanatları açık ya da kapalı konumdayken de kilitlenebilir. Böylece ister açık, isterse de kapalı haldeyken, kepenk kanatlarını sabitlemek mümkündür.

Panjurlar ve kepenkler pencerelerin büyüklüğüne ve arzu ettiğiniz modele göre farklı fiyatlara sahip olacaktır. Manuel modeller ile motorlu modeller, lameller için kullanılan farklı malzemeler fiyat konusunda belirleyicidir.

Panjur montajını nasıl yapabilirim?

Evinizin pencerelerine panjur taktırmak istiyorsanız, bu işi mutlaka işin uzmanlarına yaptırmalısınız. İster sarmal panjur olsun isterse de kepenk, pencerenin ölçüsünü doğru bir biçimde almak dahi kolay bir iş değildir ve birçok detay bilgisi gerektirir. Panjur ve kepenk konusunda uzmanlaşmış, bu alanda çalışmalar yapan firmalar genelde plastik/alüminyum doğrama firmalarıdır ve kapı ve pencereler konusunda bir amatörün olamayacağı kadar bilgiye ve deneyime sahiptirler. Ayrıca, ahşap panjur ve kepenk işinde uzmanlaşmış marangozluk firmaları da vardır.

homify sayfaları üzerinden, yaşadığınız bölgeye yakın uzmanlara kolayca ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan ister bir pencere firması veya kapı firması olsun, isterse de komple bir yenileme çalışması yapacak mimar ya da inşaat şirketi, homify ihtiyacınız olan profesyonele en kolay yoldan ulaşmanızı sağlar. homify sayfalarında portföylerini sergileyen uzmanların önceki çalışmalarını görebilir, ihtiyacınız olan referanslara ulaşabilirsiniz. Ayrıca, ihtiyacınız olan konuda ücretsiz danışmanlık da alabilirsiniz.