Pencere İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1- Pencere tasarımı ve türleri

Pencere, binalarda ve ulaşım araçlarında mekanı havalandırıp aydınlatma amacıyla bu yapı ve araçların sert yüzeyinde oluşturulan açıklıktır. Pencere tasarım olarak iki parçadan oluşur. İlki cam ya da cam gibi şeffaf bir malzeme, ikincisi ise camı sabit tutması için kullanılan çerçevedir. Bu tasarım sonucunda ortaya çıkan pencerenin içeri ya da dışa doğru açılan kısmına ise kanat denir. Pencerenin başlıca işlevi iç mekana dışarıdan gelen hava akımını önlemektir. İkincil olarak gürültüyü engeller. Kültür tarihine baktığımız zamanda mimaride önemli bir yeri vardır. Başta dini yapıların inşasında kullanılan pencereler, sanatsal çalışmalarda kendine yer bulmuştur. Örneğin Gotik Mimaride kullanılan vitrayen kayda değer pencere sanatlarından biridir.

Pencereler, çerçeve malzemesine göre 3’e ayrılır. Bunlar ahşap doğrama, metal doğrama ve PVC doğrama diye adlandırılır. Ahşap pencereler günümüzde diğer pencere modellerine göre daha az kullanılıyor. Ahşap doğal bir malzeme olmakla birlikte diğer çerçeve modellerinin sunduğu avantajları sağlamıyor. Diğer çerçeve türlerinin sunduğu ısı yalıtımını yeteri kadar iyi yapamaması ahşap doğramayı tercih edecekler için bir dezavantaj. Bunun dışında ısı ile birlikte nem yalıtımını da iyi yapamaması, iklim değişikliğine bağlı olarak kısa sürede deforme olabilmesi, toz sorununu önleyememesi ve son olarak daima bakım gerektirmesi ahşap doğramayı olumsuz kılan etkenler.

Metal doğramalar, malzemesine bağlı olarak demir doğrama ve alüminyum doğrama olarak 2’ye ayrılır. Demir doğramaların ısı iletkenliği çok yüksek olup sıcak ve soğuk havada genleşerek çalışır. Alüminyum doğrama ise demir gibi ısı iletkenliği yüksek bir malzemedir. Ancak ses ve toz yalıtımında başarılı değildir.

PVC doğramalar günümüzde en çok kullanılan çerçeve çeşididir. Hem ekonomik hem uzun ömürlü olması PVC doğramaların popüler hale gelmesinde büyük rol oynar. PVC doğramaların diğer avantajları arasında leke tutmaması, deforme olmaması, özel bir bakım gerektirmemesi ve temizliğinin kolay oluşu sayılabilir.

2- Ülkelere pencere modelleri 

Pencereler çerçeve malzemesine göre 3’e ayrılıdır. Bunlar ahşap, metal ve PVC doğramalardır. Kullanılan malzeme cinsi dışında pencereler tasarım modeline göre de farklı türlere ayrılırlar. Cumbalı, kavisli, sürgülü, vasistasli, tek kanatlı, çift kanatlı, kemerli, stüdyo, gyotin , bahçe penceresi, çatı penceresi vb. gibi pek çok pencere modeli mevcuttur. Bu pencere modellerine dünyanın her köşesinde rastlayabilirsiniz. Bazı pencere modelleri ise doğrudan belli bir ülke mimarisi ile ilintidilir. Bunlardan en bilineni Fransız penceredir.

Fransız pencereler form olarak küçük karelere bölünmüş bir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte düz modelleri de mevcuttur. Fransız pencerede lamine cam, argon gaz cam, çift cam, tek cam ve temperli cam gibi cam sistemleri uygulanır. Cam ve çerçeve kalitesine bağlı olarak ses ve ısı yalıtımı özelliği vardır. Genel olarak Fransız pencere zemine dek uzanan büyük bir ebata sahiptir. Fakat normal pencere boyutunda olan Fransız pencereler de mevcuttur.

3- Pencere montajı ne kadar sürer?

Ölçü alındıktan sonra pencere türüne göre en geç 3-4 hafta içinde pencere montajı gerçekleşir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey kurulum sırasında camı korumaktır. Bu aşamada pencere uzmanı olan bir firma yahut profesyonelden yardım almak daha sağlıklı sonuçlar alınmasına neden olur.

3.1- Pencere yenilemeden önce dikkat etmeniz gereken şeyler

Pencere yenilemeden önce ilk karar verilmesi gereken husus böyle bir yeniliğe ihtiyaç olup olmamasıdır. Pencereler hala iş görür durumdaysa pencere yenileme işlemi ertelenebilir. Pencerede hasar bulunuyorsa eğer bir uzmana danışıp tamir etme imkanı  olup olmadığı araştırılmalıdır. Pencere çerçevesi ahşap doğrama ise yenileme seçeneği düşünülebilir. Ahşap doğramalar ısı yalıtımında yetersiz kalır. Toz ve neme karşı diğer malzemelere oranla başarısızdır. Hava sıcaklığına bağlı olarak hasar görebilir ve uzun vadede boya gibi sürekli bakım ister. Tüm bu olumsuz özelliklerinden ötürü ahşap doğrama yerine farklı bir pencere modeli rahatlıkla seçebilirsiniz. Pencere yenilerken büyük firmalarla birlikte küçük işletmeleri de araştırabilirsiniz. Çünkü pencereler, modeline bağlı olarak ustalık ister. Dolayısıyla işinin ehli olduğu sürece küçük işletmelerle de çalışılabilir. Maliyet açısından bakıldığında PVC doğramalar oldukça ekonomik olup aynı zamanda uzun ömürlüdür.

4- Pencere aksesuarları: Perde, panjur ve diğerleri

Pencere montajı bittikten sonra ikinci aşama pencerenin hangi aksesuarla kapatılacağı konusudur. Evlerde pencere mahremiyetini sağlamak amacıyla pek çok perde sistemi bulunur. Malzemesine göre perdeler kumaş, mekanik ve tül olmak üzere 3’e ayrılır.  Mekanik perdeler de kendi içinde stor, zebra ve dikey perde olarak 3’e ayrılırlar. Stor perdeler tek başına kullanılabileceği gibi arzuya göre tül perde ile birlikte kullanılabilir. Zebra perde stor perdenin bir başka modelidir. Dikey perdeler, ev yerine genellikle ticari işletmelerde kullanılır. Kumaş ya da PVC’den üretilen dikey perdeler güneş ışığını yönlendirmede avantaj sağlar.

Saydıklarımız dışında Jaluzi perde vardır. Ana maddesi slayt diye adlandırılan bir maddedir. Bombeli tasarımından ötürü güneş ışığını yönlendirme özelliği mevcuttur. Jaulizi perdenin ahşaplı modelleri de bulunur. Tıpkı panjur gibi bir mekanizmaya sahip bu perdeler ev kullanımı için uygundur.

5- Pencereler için hangisi daha uygundur: Perde veya panjur?

Bu sorunun yanıtı pencerenin yapısıyla doğrudan ilgilidir. Büyük pencereler için uzun perde modelleri uygunken küçük pencereler ise kısa modeller pratiktir. İkinci soru odayı hangi amaçla kullanacağınızdır. Eğer yatak odası gibi mahrem bir alansa ışık sızdırmayan koyu tonlu perdeler, ahşap panjurlu modeller tercih edilebilir. Oturma odası için ise opak yahut yarı şeffaf perdeler idealdir.

6- Pencerelerin bakımı

Pencerelerinizi iyi durumda tutmanız ve ömrünü uzatmanız önemlidir. Düzenli temizlik, sızıntı kontrolü, gerektiğinde boyama, hasar görmüş parçaların onarılması ve değiştirilmesi ile pencerelerin vadesini uzatabilirsiniz. Hasar görmüş camlar, kırık kilitler için ise mutlaka bir profesyonel başvurun. Bunun için homify’ın profesyoneller sekmesinin sol bölümünde pencere başlığına tıklayıp uzmanlara ulaşabilirsiniz.