Prefabrik Evler İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri

1- Prefabrik evlerin tanımı

Prefabrik evler, montaj edilmek üzere önceden ölçülendirilmiş malzemelerin bir araya getirilerek inşa edilir. Kısa vadede amacına uygun çözüme ulaştıran yapı sistemleridir. Tek katlı ya da birkaç katlı, hatta villa olarak inşa edilebilir. Genellikle birer müstakil ev olan bu yapılar birçok formatta olabilir. Ses ve ısı izolasyonu ile yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından avantajlar sağlar. Hem hesaplı hem de kullanım ihtiyacına uygun çözümler için prefabrik yapı sistemleri tercih edilir.

1.1- İhtiyaç duyulduğu kullanım projeleri

Konutların yanı sıra, okul, hastane, sosyal tesisler, kamp alanları, şantiye yapıları ya da havuzlar için tercih edilmektedir. Ayrıca alternatifler spor salonları, depo, bağ evi, motel, yazlık ya da kışlık ev modelleri gibi geniş bir yelpazeye yayılır. Günümüzde modern sistemlerle tam donanımlı dizayn edilen modüler yapılar, kamu binaları, askeri binalar, kamp binaları, ofis binaları, Wc binası, yemekhane ve yatakhane binaları olarak çeşitli projelerde hesaplı ve uzun ömürlü tasarlanabilir.

1.2- Tarihçe

Kelime olarak İngilizce kökenli olan prefabrikin orijinal hali “prefabricate”tir. Önceden hazırlanan parçaların bir araya getirilerek bir bütün oluşturması anlamı taşır. Hızlı, kaliteli ve ekonomik ibir biçimde yapı sistemlerinin kurulum ve inşasını oluşturur. Endüstri devrimi ile birlikte 19. yüzyıldan itibaren üretim yöntemleri gelişerek üretim hızı ve oranı artıyor. Dolayısıyla yapı sektöründe yapı elemanlarının modüler parçalarla üretimi gündeme gelmiştir. Prefabrikasyon teknolojisi, sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerle ilerlemiştir. Yaygın olarak kullanılması ise İkinci Dünya Savaşı sonrası artmıştır. Avrupa’da Le Corbusier, Walter Gropius ve Auguste Perret tarafından prefabrike yapı elemanları kullanılmış ve benzer sistemlerde proje çalışmaları mevcuttur.

2- Prefabrik sistemlerle ilgili konstrüksiyon

Öncelikle konstrüksiyon oluşturulurken kullanım ihtiyacına göre alan kullanımı, ölçülendirme ve ebatlarla ilgili bilgiler belirlenir. Montaj aşamasına hazırlanacak olan olan taşıyıcı sistemler vidalı ve kaynak kullanılarak çelik profil ve putrellerle yapılabilir. Ayrıca dış duvar kaplamaları için betopan, yalı baskı, siding, bisküvi tuğla, sıvalı mantolama uygulanabilir. Alçıpan, betonpan ve alçı sıva-kartonpiyer uygulamaları da iç duvarlar için tercih edilebilir. Çatı örtüsü olarak shingle, ondüline, saç malzeme veye kiremit kullanılabilir.

2.1- Olası doğal afetlere karşı koruyucu önlemler

Yangın ve depreme karşı dayanıklılığı bakımından prefabrike sistemler, uluslararası standartlara göre yapı elemanları ölçülendirilerek tasarlanır. Gelişmiş inşaat teknikleri kullanılarak betonarme evlere kıyasla prefabrik evler depreme daha dayanıklı inşa edilebilir. Daha esnek bir yapı sistemi olması dolayısıyla zemin kayması durumunda betonarme yapılara göre daha dayanıklıdır. Kullanım ihtiyacına uygun izolasyon ile soğuk hava koşullarına uygun bir prefabrik konut inşa edilebilir.

2.2- Prefabrik konutların inşa süreci ne kadar sürer?

Prefabrik yapılar, modern çözümlerle hem hızlı hem de pratik şekilde inşa edilir. Firmalar tarafından mimarların çizimleri doğrultusunda üretilen parçaların hazırlanması yaklaşık olarak 5 ila 9 gün sürer. Bir hafta içerisinde montaj tamamlanır. Tüm bunların yanı sıra sürecin uzamasını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Yasal izinlerin alınma süresinin uzaması, hava koşullarına göre beton zeminin tamamlanması, uygulamalarda kullanılacak malzemelerin kalitesi ve işçilik faktörleri gibi etkenler sürecin uzamasına sebep olabilir.

3. Prefabrik bir ev inşa ederken gerekli izinlerin alınması

Kat sayısı ve alan gibi faktörlerle prefabrik konutlar için alınacak yasal izinlerle inşa süreci uzayabilir. Kullanıcı ihtiyacına uygun amaç ve koşullar gözetilerek, belediyelerce verilecek yasal izinler ve gerekli belgelerin tamamlanması aşamasından sonra inşa sürecine geçilir. Belediyeler ve diğer resmi kurumlardan alınan yasal belgeler tamamlanır ve kurulum aşaması için ilk adım atılır.

4- Artıları ve eksileri

Kullanıcı sayısı, amaç ve ihtiyaçlara göre göre prefabrik sistemler tasarlanabilir. Avantajları arasında hesaplı olması, kısa vadede pratik yöntemlerle montajlama ve kurulum aşamalarının tamamlanması, ihtiyaca göre yeniden sökülüp inşa edilmesi gibi özellikler mevcuttur. Çevresel koşullar gözetilerek tahribat oluşturmadan montaj yapılır ve çevre kirliliğine sebebiyet vermez. Betonarme yapılara göre hafif malzemelerden oluşur ve temel yapımı için daha basit yöntemler uygulanır. Dezavantajlara gelecek olursak; kullanılan malzeme türlerine göre ömrü daha kısa olabilir. Hafif malzemelerden ötürü çatı örtüsü problemi olabilir. Şiddetli rüzgara karşı dayanıklı inşa edilmeze olası riskler yapı cephesine zarar verebilir.

5- Bakım ve maliyeti

Dış cephe iç duvarlarda bulunan kaplama türleri, malzeme seçimlerine ve boya alternatiflerine göre yenilenebilir. Belirli bir süreç geçtikten sonra kaplamalarda oluşacak zedelenmeleri onarmak veya yeniden kaplamak gerekebilir. Dayanımı kuvvetli malzeme ve kaplama türleri ile bu süreci arttırabilirsiniz. Uygulanan zemin alanı, kat sayısı, malzeme türü ve kalitesine göre toplam maliyet değişecektir.

Dubleks prefabrik konut ücretleri dönem dönem güncellenmektedir. 2017 yılına göre, 80 metrekareden başlayan projeler için 47 bin TL ila 100 bin TL arasında prefabrik konutlara sahip olmak mümkündür. 40 ila 70 yıl ömrü olacak şekilde tasarlanan prefabrik yapı sistemleri için maliyet artar. İnşa sürecinde anlaşılan firmalarla yapılan anlaşmalara göre verilen garantilerle beraber ücretler artabilir ya da düşebilir. 3+1 bir prefabrik konut için maliyet 29 bin TL ila 69 bin TL arasında değişirken, 2+1 ev fiyatları 24 bin TL’den başlayarak 33 bin TL ve üzerine çıkabiliyor. Tripleks prefabrik konut fiyatları ise biraz daha pahalıdır, 130 bin TL ila 200 bin TL arasında değişmektedir. Şehir ve konuma göre inşa sürecindeki maliyet artabilir.

6- Yardım alabileceğiniz profesyoneller 

Türkiye’de prefabrik ev üretimiyle iştigal eden ve homify üzerinden de erişebileceğiniz firmalardan bazıları olarak Tuna Prefabrik, İdeal Ev, Ersin Usta Prefabrik, Kolay Prefabrik Evler ve Gönül Prefabrik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. örnek gösterilebilir.

6.1- Yeni bir prefabrik ev yaptırırken yapılacak hukuki işlemler 

Yapı ruhsatı için belirlenen bazı belgeler mevcuttur. Ruhsat başvuru dilekçesi, belediyeden alınacak imar durumu ve tapu önceliklidir. Ayrıca Mimarlar Odası’ndan sicil belgesi, oda onaylı betonarme statik proje, İnşaat Mühendisi Oda sicil belgesi, tesisat projeleri,ü zemin etüd raporu, yapı müteahhidi ile ilgili belgeler mutlaka gerekecektir. Mimarlar tarafından hazırlanan proje detayları ile inşa sürecine hazırlanır. Yapı denetim sözleşmesi, yapı denetim şirketi belgeleri, şantiye şefi sözleşmesi ve ilgili ücretlerin yatırıldığına dair dekontlar mevcut bulundurulacaktır. Yapı inşa sürecini tamamlarken gerekli evrakların eksikliği süreci uzatacaktır.