Prefabrik Garaj İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Prefabrik garaj

Bağımsız bir garaj, aracınızı korumak ve diğer depolama ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel çözümler sunar. Bununla birlikte çok fazla masraf etmeden kullanım ihtiyacını maksimum verimle karşılayacak garaj seçenekleri mevcuttur. Bunlar arasında duble garaj ya da yanları açık garaj gibi türler haricinde prefabrik garaj da, kısa vadede inşa edilebilen ve söküp yeniden monte edilebilen hesaplı ve popüler bir seçenektir. Modüler garaj için malzemeler bir fabrikada veya özel bir şantiyede üretilebilir. Sipariş üzerine ölçülerine göre hazırlanan malzemeler, daha sonra asgari bir işgücü ile kolaylıkla monte edilmesi için kurulum yerine taşınır.

Garajınız için seçeceğiniz malzeme türleri, dayanım ve uzun ömürlülük hakkında ipucu verir. Mevsimsel şartlar ve dış koşullara bağlı olarak daha dayanıklı malzeme türlerine yönelebilirsiniz. Günümüzde mimarlar modern çözümlerle prefabrike yapı sistemlerini tam donanımlı dizayn ediyor. Prefabrik garajlar da pratik, kolay ve kısa vadede inşa edilmesi bakımından tercih edilen hesaplı garaj çözümleri arasında yer alıyor. Modüler yapı sistemleriyle ilgili son yıllarda önemli bir artış söz konusudur.

Kullanım ihtiyacına ve kullanıcı sayısına göre özel olarak sipariş edilebilen prefabrik garaj modelleri, inşa sürecinde söküp takılabilen malzemelerin fabrikalarda ölçülerine göre monte edilecek hale getirilerek hazırlanmasıyla zaman kazandırıyor. Üstelik yapılandırmada ölçülerle ilgili hata payını sıfıra indiriyor.

Kurulumu kolay

Prefabrik garajlar, parçaları tek tek birleştirmenizi gerektiren kitlerle birlikte gelir. Yalnızca bu işin yardımcı olmadan tek başına yapılması tavsiye edilmiş. İnşa sürecinde monte edilirken iş güvenliği açısından yardımcıların olması gerekir. Eğer sipariş ücerine bir prefabrik garaj monte ediyorsanız, sadece tek günde parçaları birleştirebilir ve monte edebilirsiniz. Bu iş için üretici firma ya da uzmanların talimatlarını takip etmeniz gerekir

Dayanıklılık

Prefabrik garaj yapımında kullanılan malzemelerin dayanıklılığı ve yapı sisteminin doğru hesaplanması uzun ömürlülüğü doğrudan etkiler. Genel olarak düşük bütçe ile hızlıca kurulan prefabrik garajlar, geleneksel garajlardan daha dayanıklı sayılmaz. Prefabrik garajlar basit bir kaplama malzemesi ile gelebilir. Dolayısıyla ağır hava koşulların karşı dayanımı ve direncini düşüren faktörler taşıyabilir. Mevsimsel sıcaklık ve hava değişimleri olan bir yerde inşa edecekseniz, hava koşullarının etkilemeyeceği malzeme türlerini seçerek dayanımını arttırabilirsiniz.

Özel sipariş

Siparişinizi özelleştirebilir, uygulanacak alana göre stil ve tarzını belirleyerek uzmanlara sipariş verebilirsiniz. Özel sipariş verildiği takdirde daha özgün bir sonuç ortaya çıkmakla beraber özel siparişler maliyeti arttırır. Prefabrik garaj tipleri hakkında unutulmaması gereken bir unsur vardır. Bu tip garajların hesaplı olmasının sebebi özelleştirilmiş olmaları değil; fabrika üretimi modüler parçalarla tek tip bir tasarlanmasıdır.

Görünüm

Çok fazla masraf etmeye razı olmadıkça, tipik prefabrik garajlar geleneksel tipte inşa edilen garajlar kadar gösterişli değildir. Prefabrik garajlarmuntazam bir görünüme sahip olabilir, ancak estetik açıdan özel olarak tasarlanan yapılarla karşılaştırılamazlar. Tabii ki, garajı tam olarak özelleştirmek isteyebilir, biraz daha fazla masraf ederek daha estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Kalite

Öncelikle kullanılan malzeme çeşidine göre ahşap paneller, metal paneller, çelik, betopan ya da alçıpan gibi malzeme türlerine ve bütçeye göre kalite oranı artabilir ya da azalır. Genel olarak üretici firma tarafından ya da fabrikalarda parçalar ölçülerine uygun ve muntazam hazırlanır ve dolayısıyla hata payı bırakmaz.

Esneklik

Kullanılacak malzeme türüne göre esneklik sağlayan yapı sistemleri oluşturulabilir. Prefabrik yapıların depreme dayanıklı olmalarının esas sebeplerinin başında esneklik sağlayan malzemelerin kullanılması ve hafif materyallerle malzeme ağırlığını ortadan kaldırmasıdır. Özellikle vidalı sistemlerle çelik yapılarda esneklik oranı artar.

Prefabrik garaj inşası

Garajın inşası ile ilgili verilecek kararlar doğrudan uygulanacak arsa alanı, bütçe ve kullanım ihtiyaçlarına göre belirlenir. Yapılması gereken ilk şeylerden biri ölçülen arsa alanında uygulanacak proje için malzemelerin dış koşullara ve mevsimsel şartlara göre seçilmesidir. Sipariş üzerine alınan modüler parçaların montajı ve kurulumu malzemeye göre yaklaşık 1 günde tamamlanabilir. İhtiyaca göre beton paneller, iskeleler, taş pedi kullanılır. Somunlar ve cıvatalar da dahil olmak üzere tüm bağlantılar sete dahil edilmelidir. İnşa sürecinde kurulum için üretici firmadan aldığınız kılavuza bağlı olarak talimatları izlediğinizde daha iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Maliyet

Prefabrik garajlar, sıfırdan inşa edilen garajlara kıyasla çok daha ucuzdur. İstediğiniz garaj türünü belirledikten son kullanılacak malzeme bilgilerine ve alana göre fiyatlandırma yapılır. Malzemeleri, tasarımını ve ebatları seçme şansınız olduğundan, tüm bunlar tercihleriniz ve bütçenize bağlıdır. Metal ağırlıklı tasarlanan garajlar kurulum açısından daha fazla zaman kazandırır. Bu nedenle maliyeti artabilirken, üretici firma yetkilileri dışında ayrıca bir mimara gerek duymadan monte edebilir ve dolayısıyla maliyeti düşürürsünüz. Bunların yanı sıra prefabrik ahşap garajlarda tasarım ve mukavemet için mimar ihtiyacı duyulabilir. Dolayısıyla mimarın dahil olduğu projelerde ücret artacaktır. Örneğin ahşap prefabrik garaj maliyeti yaklaşık olarak 10 bin TL ücrete tabi tutuluyor.

Prefabrik garajlar kullanım ihtiyacına göre farklı ebatlarda ve birçok farklı stilde inşa edilebilir ya da sipariş verilebilir. Hem çevresel şartlara hem de bahçe alanına uygun prefabrik garaj alternatiflerini bulabilirsiniz. Ahşap, çelik ya da beton malzemelerle farklı türlerde prefabrik garaj modelleri mevcuttur.

İnşa süreci

Hızlı, kolay, pratik ve hesaplı bir kurulum imkanı sağlayan prefabrik garajlar, beton malzeme tercih edildiğinde 3 ila 5 günlük bir süreçte tamamlanır. Burada önemli olan prefabrik garajın büyüklüğü, neye hizmet edeceği, kaç araçlık bir garaj tasarlanacağı ve depolama gibi diğer kullanım ihtiyaçlarının göz önüne alınmasıdır. Prefabrik garaj modelleri genellikle 16 ila 48 saat aralıklarında inşa edilebilir. Prefabrik garajlar için maksimum inşa süreci ise yaklaşık olarak 14 gün kadar bir süreyi kapsar. Daha fazla bilgi ve fiyat teklifi almak için homify üzerinden ilgili uzmanlara erişebilirsiniz.

Yasal izinler ve mevzuat

Prefabrik yapılarda öncelikle arsanın imar durumunun ilgili belediyeden öğrenilmesi gerekir. Bilindiği üzere prefabrik yapılar imarlı arsalara yapılmaktadır. Prefabrik yapılarda ruhsat işlemleri için her bölgenin belediyesinin farklı uygulaması bulunmaktadır. Bu sebeple prefabrik konut ve dahilinde bir garaj yaptırmak istiyorsanız ruhsat işlemleri için gerekli evrakları ilgili belediyeye danışarak öğrenmeniz gerekecektir. Daha sonra statik hesaplar ve proje aşamasına geçilir.