PVC Pencereler: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify PVC Pencereler: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

PVC Pencereler: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1. PVC pencere nedir?

PVC (Poli Vinil Klorür), polivinil klorürün bileşenlerinden oluşur. Farklı kimyasallar, plastikleştiriciler ve pigmentlerin birleşimidir. Günümüzde modern projelerde pencere malzemelerinde kullanılan sentetik bir malzemedir. Isı iletkenliği çok düşüktür, buna bağlı olarak ısı kaybını en aza indirger. Hafif bir malzemedir ve kolay monte edilir. Mekânların daha uzun süre sıcak kalmasını sağlar ve dolayısıyla sıcaklığı muhafaza eder. Mekânları ısıtmak için daha az enerji kullanımını sağlar, bu sebeple bütçeye katkı sağlar. Ses yalıtımı sağlar. Su geçirmezdir. Yağmur suyundan korur ve yalıtır.

PVC’nin kullanım alanları çok çeşitlidir. Yapı elemanlarında kullanılan su borularından  pencere sistemlerine inşaat sektöründe geniş bir yelpazede kullanımı tercih edilir. Ayrıca kablolar, kredi kartları, otomobil döşemeleri, şişe ve torbalar, mutfak eşyaları, yalıtım ürünleri, spor malzemeleri, ameliyat eldiveni ve serum tüpü gibi tıbbi malzemeleri de kapsayarak birçok alanda farklı ürün yelpazelerinde kullanımı tercih edilir. PVC pencereler için, uygulamada kullanılacak profil türleri ya da cam çeşitleri tercih edilen kalitelere göre fiyatlandırılır. Yardımcı malzemeler (pervaz, mermer ya da çıta profilleri gibi) belirlenerek ücretlendirmeye dahil olur.

2. Avantaj ve dezavantajları

Artılar

Paslanmaz, çürümez ve eğrilmez bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla ekstra bir bakım gerektirmeyecektir. Diğer bazı malzemelerde olduğu gibi ısı kaybına sebebiyet vermez. Boyamaya gerek yoktur, bu anlamda ekstra masraf çıkarmaz ve iş gücüne gerek kalmaz. Geri dönüştürülebilir hale getirildiğinden beri son derece çevre dostu bir materyaldir. Günümüzde modern tip yapılarda yalın çizgilerle göze hitap eder. Farklı cam türleri ile birlikte pencere tasarlanması mümkündür. Kısa vadede çürüme ve aşınma ihtimali oldukça düşüktür.

Eksiler

Ateşe dayanıklı bir malzeme olarak sayılmaz. Dekoratif detaylarla estetik unsurlar arayanlar için, en azından ahşap pencereler kadar cazip ve çekici bir görünüme sahip değiller. Ahşabın zarafetini yansıtmamakla birlikte daha sade çizgiler taşır. Tadilat ya da onarım yapılması gerektiğinde onları çıkarmak ve sökmek epey zordur. Her koşulda tüm iklim şartlarına uygun olmayabilir. Zamanla kullanıldıktan sonra renklerde solma meydana gelebilir. PVC pencereler için sınırlı renkte ürün mevcuttur. Daha farklı renk ve desenlerde çeşitlilik yaratmak ve konut projesine özel tasarım yapılmasını kolaylaştırmaz. Aşırı ısıya maruz kaldığında çerçeveleri çatlayabilir ya da kırılabilir. Özel bakım için uzman bilgisi gerektirir ve tek tek parçaların değiştirilmesi kolay değildir. Olası bir yangın ihtimalinde vinilin tehlikeli toksik dumanlar çıkmasına neden olur. Çok fazla karakteristik özellik barındırmayan bir görünüme sahiptirler. Bazı PVC pencerelerin ömrü 10 ya da 15 yıla kadar düşebilir.

3. Pvc pencerelerin montajı

Yer ölçümü

Pvc pencerelerin montajı için, öncelikle uygulama yapılacak alanla ilgili hazırlıkların yapılması gerekir. Sorunsuz ve başarılı bir şekilde monte edilmesi için çerçeve ve kasaların oturtulacağı alanların iyi hazırlanması gerekir. Monte edilecek alanın uygulamaya hazır olup olmadını kontrol edin. Duvarlardaki girintiler ve diğer zemin alanlarının monte için uygun olup olmadığını tespit edin. Örneğin TV ya da telefon hattı için çekilecek kabloların yeri tespit edilerek herhangi bir uygulama gerekip gerekmediğini kontrol edebilirsiniz. Henüz bu aşamada emin değilseniz, mutlaka nitelikli bir uzmana ya da ilgili ustalara danışın.

Pencere stili, kullanım ihtiyacına göre modelini belirleyin. Boyutlar için gerekli ölçüleri alın ve uygulanacak alan ölçülerine göre siparişi verin. Bu aşamada milimetrik detayları bildirmeyi ihmal etmeyin. Üretim aşamasına geçmeden doğru ve net ölçüler alın. Pencere kanadı ölçülerini alın. Pencere kanatlarının açılacakları yönleri tespit edip kullanım kolaylığını aksatacak bir sorun olup olmadığını gözden geçirin. Pencere kanadı, yaklaşık olarak tuğla duvardan 10 mm kadar yükseklikten başlayabilir, pencere modeline göre daha da küçülebilir. Pencere monte edilecek alanda ve etrafında çalışma ortamına uygun ve temiz bir ortam sağlayın. Gerekirse çalışma kolaylığı sağlaması açısından engel olabilecek mobilyaları geçici süreli kaldırın.

Çerçevenin çıkarılması:

Mevcut pencere çerçevelerini sökmeden önce değiştireceğiniz çerçevelerin boyutunun mevcut pencere çerçeveleriyle aynı olduğundan emin olun. Ölçümlerinizin doğru olduğundan eminseniz, mevcut pencerelerinizi dikkatlice sökün ve PVC pencere için monte edilecek hale getirin. Duvar çevresi ne kadar az karmaşık ve temizse, daha işleriniz o kadar kolay olur. Mümkün olduğunca çok parça çıkarın ve uygulamaya hazır hale getirin. Herhangi bir zemine zarar vermediğinizden emin olun. Bu esnada çalışma güvenliği açısından iş eldivenleri ve koruma gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

Pencere kasasının takılması

Yeni pencere kasasını ambalajdan çıkarın ve silindirleri monte edilecek noktalara getirerek vidalayın. Çerçevenin iç yüzeyine nüfuz etmeyecek bir vida seçtiğinizden emin olun. Nemi önlemek için eşik ve çerçeve tertibatının uçlarını kapatın. Yeni çerçeveyi hazırlanan açıklık içine yerleştirin ve tam olarak oturtun. Kasanın hem düz hem de dik olup olmadığını kontrol edin, çerçeve kenarlarına gerekiyorsa delik açmayı ihmal etmeyin. Kasa kenarlarını duvara sabitleyin ve sabitleyicileri aşırı sıkmayın. Üst ve alttan pencere kasasını sabitleyin, rüzgarlı havalarda sapmayı önlemeye yardımcı olur. Su sızmalarını önlemek için çerçevenin altındaki deliklerin silikon ile kaplandığından emin olun. Pencere kasası ve çevresindeki bir tuğla tozlarını veya biriken kirleri temizleyin.

Cam montajı

Burada bitirme aşamasına yaklaşıyoruz. Cam montajı yapılan pencere kasası ve çevresini temizleyin, gerekirse oluşan tozlar için yine silin. Montaj malzemeleri arasında gerekenler; silikon, dübel, mermer, vs. Cam yerleştirme için de tek cam, çift cam, üçlü cam ve özel cam gibi alternatifler mevcuttur. Ancak bütün bu işlemlerde pencere uzmanı bir firma ya da profesyonelle çalışmıyorsanız bile tavsiye almanız önerilir. homify’da ayrıca panjurlar ya da ışıklıklar ve bunların dekorasyonu için ilham veren fikirler ve dekoratif ürünler satın alabileceğiniz firmalara ulaşabilirsiniz.