Şarap Mahzeni: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri| homify Şarap Mahzeni: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Şarap Mahzeni: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Şarap mahzeni fikirleri ve ilhamları

Şarap mahzenleri pek çok ev sahibinin aklından bile geçirmediği lüks hayallerdir. Ancak şarap sevginiz, size şaraplarınızın ayrı bir odaya hak ettiğini düşündürecek kadar büyükse sizin için çok sayıda seçenek mevcut. İster klasik bir şarap mahzeni tercih edin, isterse de şaraplarınızı saklayabileceğiniz modern bir oda istiyor olun, eğer nasıl yapacağınızı biliyorsanız mükemmel bir şarap mahzeni yaratmak gerçekten hiç de zor değil.  

İster ne istediğinizi halihazırda biliyor olun, isterse de biraz ilhama ihtiyaç duyuyor olun, şarap mahzenleri ile ilgili her yerde kolayca fikir bulabilirsiniz. Dergilerden internete kadar pek çok mecrada, güzel şarap mahzenleri yaratmanız için yüzlerce fikir olduğunu söyleyebiliriz.  

homify ile aramalarınızı filtreme seçeneğine sahip olarak sadece size uygun resimlere baktığınızdan emin olabilirsiniz. homify'da çok fazla sayıda şarap mahzeni resmi bulunuyor ve siz mahzenleri tarza göre bile filtreleyebiliyorsunuz. İşin daha da iyi tarafı, resimlerinizi yeni oluşturacağınız bir yeni fikirler albümüne kaydedebiliyor ve böylece bu resimlere ihtiyacınız olduğunda tek bir linkle ulaşabiliyor olmanız. Üstelik kaydettiğiniz resimlerin altına notlar alarak, resimler hakkındaki düşüncelerinizi hatırlayabilmeniz de mümkün.  

Bir şarap mahzenini mükemmel kılan şey nedir? 

Mükemmel bir şarap mahzeni en seçkin şaraplarını en doğru koşullarda saklayabilmenize imkan veren çekici bir yer olmak zorundadır. Mükemmel özelliklerdeki şarap mahzeniniz arkadaşlarınızı ve misafirlerinizi etkileyebileceğiniz son derece lüks bir yer olabileceği gibi, sadece dünyanın çeşitli yerlerinden topladığınız kaliteli şarapları en iyi koşullarda saklamak için kullanacağınız mütevazi bir bölüm de olabilir. Hangisi olursa olsun, şarap mahzeni olarak kullanacağınız odanın boyutlarını bilmek ve doğru raf sistemlerini ve tarzı seçmek mükemmel bir şarap mahzenine sahip olmak için olmazsa olmaz şartlardan.  

Şarap mahzeni olarak kullanılacak odanın doğru sıcaklığa sahip olması şaraplarınızın özelliğinin bozulmadan saklanabilmesi için son derece önemli. Bu nedenle, şarap mahzeni yaparken bir profesyonelden yardım almak çok faydalı olabilir. Böylelikle bütçe harcadığınız şaraplarınızı bozulma riskinden koruyabilirsiniz.  

Ayrıca şaraplarınızı için doğru raf sistemini kullandığınızdan da emin olmanız gerekir. Bu konuda da çok fazla seçenek var. Basit şarap raflarından, en etkileyici şarap dolaplarına kadar çok geniş bir skaladan seçim yapabilirsiniz. Her ne kadar mükemmel bir şarap mahzeni yaratmak genellikle çok pahalı bir iş olsa da bu iş için harcayabileceğiniz bütçenin ne olduğunu bilmek her zaman faydanıza olacaktır. 

Şarap mahzeni fikirlerini nerede bulabilirim? 

Şarap mahzenleri ile ilgili fikirlere ulaşmak için çevrenizde hizmet veren bir şarap dükkanını ziyaret etmekten internet üzerinde araştırma yapmaya kadar çok fazla seçeneğiniz var. homify ile sizin için en iyi şarap mahzeni seçeneklerini kolay bir şekilde araştırabilirsiniz. 

Özellikle şarapları tutkulu biçimde seven biriyseniz, şarap mahzeni sizin için tasarlaması en kolay oda olabilir. Şarap şişelerinizi saklamak için mükemmel bir yere sahip olmak çok önemlidir. Bir süredir bir şarap mahzenine sahip olmayı hayal ediyorsanız, spiral mahzenlerden, şarap kutularına kadar sizin en çok beğendiğiniz özellikleri mahzeninize eklemesi için, iç mimar ya da tasarımcı gibi bu alanda hizmet veren bir profesyonel bulmanız faydalı olacaktır.  homify ile daha önce şarap mahzeni tasarımı yapmış profesyonellere ulaşmak da çok kolay. Üstelik arama kriterlerinizi daraltarak size en yakın uzmanı bulmanız da mümkün.   

Bir şarap mahzeni yaptırmaya ne zaman karar verebilirim? 

Eğer evinizi baştan inşa ettiriyorsanız ve bu konuyla ilgili birlikte çalıştığınız bir mimar varsa, bir şarap mahzeni sahibi olmak çok da zor olmayacaktır. Ancak, eğer halihazırda kullandığınız evde bir şarap mahzeni yaptırmaya karar verirseniz, bunun daha zor bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Ama bunun imkansız olmadığını da söyleyelim. Evinizin yapısını değiştirmeye başlamadan önce muhakkak şarap mahzeni ihtiyacına en uygun yeri bulmak için iyi bir çalışma yapın ve daima bir profesyonelle çalışın ki sonunda size pahalıya patlayacak hatalardan kaçının.  

Her şeyin en doğru biçimde saklandığından emin olmak için doğru şarap mahzeni ekipmanlarına sahip olmak gerektiğini aklınızdan çıkaramamanızda fayda var. En sevdiğiniz şarapları soğutmak için bir şarap kovasına ya da hatta bir şarap soğutucusuna ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. 

Şarap mahzeninizi nereye yapacağınız hakkında aklınızda halihazırda bir yer olması genellikle en iyi yoldur. Bu yolla evinizin yapısını değiştirmek için bir mimara ihtiyaç duymaz ve sadece belli bir tarzı ve depolama tekniklerini kullanarak hayalinizdeki şarap mahzenine kavuşabilirsiniz. 

Şarap mahzenim için duvarları nasıl seçmeliyim? 

Bu sorunun cevabı tamamen şarap mahzeninizde nasıl bir görüntü yaratmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir. Eğer modern bir tarzı tercih ediyorsanız duvarların açık renkli ve parlak olması önem arz eder. Ancak, eğer geleneksel bir şarap mahzeni tercih ediyorsanız ahşap raflar ve eski şişelerle daha fazla uyum sağlayacak daha koyu renkleri tercih etmenizde fayda var.  

Şarap mahzeninizin duvarlarıyla yaratacağınız etki için sınırsız sayıda seçeneğe sahipsiniz. Bu yüzden de tam olarak ne istediğinizi bulmak için gayret göstermeye değer diye düşünüyoruz. Tam olarak ne istediğinizi bilirseniz bir profesyonelle çalışmanız da daha kolay hale gelir. homify vasıtasıyla bulacağınız uzmana ne istediğinizi eksiksiz anlatabilirseniz ortaya çıkan sonuç sizi büyük oranda tahmin edecek bir sonuç olacaktır.  

Şarap mahzenimde nasıl bir zemin kullanmalıyım? 

Şarap mahzeninizin zemini için tercih edeceğiniz en mantıklı seçenek ahşaptır. Ahşap şarap mahzenlerinde en çok kullanılan ve en fazla tarz sahibi seçenektir. Ancak, eğer daha endüstriyel bir görünüm yaratmayı tercih ediyorsanız, ahşap yerine beton bir zemin de seçebilirsiniz. Fayans ya da yer karosu kullanımı da bir diğer seçenektir. Böyle bir tercih şarap mahzeninizde rustik bir görüntü yaratır. Evinizin hangi bölümü olursa olsun, doğru zemin malzemesi seçimi evinize kesinlikle değer katar bu nedenle size en iyi gelen seçenek için fiyat alabileceğiniz bir profesyonele danışmak iyi bir fikir olabilir. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir profesyonele homify aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Yapacağınız arama sonucunda bu alanda hizmet veren uzmanların daha önceki çalışmalarına göz atabilir ve haklarında yazılmış müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz. homify'da bulacağınız uzmanların tüm irtibat bilgilerine, hatta Facebook profillerine bile ulaşabilirsiniz.  

Tüm bunların ötesinde, aslında her şey zevklerle ilgilidir ve şarap mahzeninizin zeminiyle ilgili en çok sevdiğiniz seçeneği tercih edebilir ve içinde zaman harcamaktan keyif aldığınız bir oda yaratabilirsiniz.  

Şarap mahzeni raf sistemleri ile ilgili fikirleri nerede bulabilirim? 

İster ahşap bir şarap rafı olsun, isterse de eski moda, duvara monteli bir şarap dolabı olsun, doğru raf sistemine sahip olmak son derece önemlidir. Şaraplarınızı saklayabileceğiniz ve en iyi şaraplarınızı gururla sergileyebileceğiniz çok şık şarap dolapları da bulmanız mümkün. Ancak şarap mahzeninizi yaptırırken ve raf sitemlerine karar vermeden önce odanın tüm ölçülerini almanız son derece önemlidir. Zira raf sistemlerinin odanın hacmine uygun olması gerekir.  

Eğer doğru raf sistemlerine sahip değilseniz, şarap mahzeniniz kolayca hiçbir şeyin yerli yerinde olmadığı sıradan bir kilere dönüşebilir. Özel olarak tasarlanmış şarap raflarına sahip olmak, şarap mahzeninin asıl amacına uygun bir işlev görmesi için son derece gereklidir. Şarap mahzeninizi oluştururken, raf sistemlerine önemli bir yatırım yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.  

Şarap mahzenimi dekore ederken kullanabileceğim özel ipuçları var mı?

Konu şarap mahzeninin dekore edilmesi olduğunda, odanızın boyutlarına ve bütçenize bağlı olarak çok sayıda farklı ipucu verebiliriz. En önemli şey odanın esas odağının şarap olması ve dolayısıyla bu alanın herhangi başka bir depolama alanına dönüşmemesidir. Bunun anlamı da ister kendi başınıza monte edeceğiniz, isterse de bir profesyonelden yardım alarak monte ettireceğiniz geniş bir raf sistemine sahip olmanız gerektiğidir.  

Eğer odanın tek odağının şarap şişeleri olmasını istemiyorsanız, odayı daha geniş göstermek amacıyla aynalar ilave etmeyi, ya da odaya ilginç bir dönem özelliği katacak döner merdiven eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda profesyonel yardım almanız da faydalı olabilir. Zira yardım almadan yapabileceğiniz bir hata size pahalıya mal olabilir. Bir profesyonelle çalışmak ilk etpata maliyetli görünse de uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. 

homify'da şarap mahzeni fikirlerini inceleyerek, şarap mahzeni dekorasyonunuz için çok farklı ipuçlarına ve taktiklere ulaşabilmeniz mümkün.  

Şarap mahzenimde ne çeşit aksesuarlar kullanabilirim? 

Bu sorunun en mantıklı cevabı şarap mahzeninizi mümkün olduğunca çok sayıda güzel ve retro şarap şişesiyle doldurmaktır. Şarap mahzenini değerli kılacak şeylerden biri de elbette içindeki şişelerin kalitesidir. Ancak, şarap mahzeniniz için istediğiniz sıklıkta yeni şarap satın alamıyorsanız, bitmiş şarap şişelerini kullanabilir ve şarap mahzeninizi bunlarla daha gösterişli hale getirebilirsiniz. Şarap mahzeninize şaraphane izlenimi vermek için odanın çeşitli yerlerine şişe mantarları koymayı da bir başka dekorasyon fikri olarak gösterebiliriz. 

Daha fazla şarap mahzeni tarzı: 

Evinizin geri kalan kısmında tercih ettiğiniz tarza bağlı olarak, şarap mahzeninizde de bu temayı kullanabilir ya da şarap mahzeninizi tamamen bu tarzdan bağımsız, kendine has bir sığınak olarak ve hatta evin genel tarzına kontrast oluşturacak şekilde dekore edebilirsiniz. Bu konuda çok fazla fikir ve seçenek mevcut. Bu yüzden de tasarım ve inşaata başlamadan önce tam olarak nelerden hoşlandığınızdan emin olmak için homify'ı takip etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.  

Klasik tarzda bir şarap mahzeni nasıl yaratabilirim?

Klasik şarap mahzenleri genellikle en iyi şarap markalarından oluşan koleksiyonları çok şık biçimde bir arada tutmak için tercih edilebilecek en iyi seçenek olarak karşımıza çıkar. Klasik şaraplardan oluşan bir koleksiyona sahipseniz şüphesiz size en uygun şarap mahzeni tarzı da klasik olacaktır. Ayrıca eğer evinizin genelinde de klasik tarz tercih ettiyseniz, şarap mahzeniniz evinizle bütünlük oluşturacak ve ziyaretinize gelen tüm konukları hayran bırakacaktır.  

Eklektik tarzda bir şarap mahzeni nasıl yaratabilirim? 

Eklektik şarap mahzenleri yaratmak çok daha keyiflidir. İlginç şarap dolapları ve sıra dışı özelliklerle en çok sevdiğiniz şarap şişelerinizi farklı ve kendinize has bir yolla sergilemeniz mümkün olabilir. Evinizde sıra dışı bir özelliğe sahip bir bölüme sahip olmanın diğer bir iyi yolu da spiral biçimli bir şarap mahzeni yaratmaktır. Bu şekildeki mahzenlerin ilginç tasarımı son derece eklektik bir duygu yaratır ve ileride evinizi satışa çıkaracak olursanız potansiyel müşterileri etkileyecek bir özellik olarak evinize değer katar.  

İskandinav tarzda bir şarap mahzeni nasıl yaratabilirim?

İskandinav tarzda bir şarap mahzeni sahip olmak tamamen doğru teknoloji ile mümkündür. Bu tarz bir görünümün en önemli özelliği son teknolojiye sahip ve son moda olmasıdır. Daha nötr renkler seçmek son derece önemlidir. Yüksek teknolojili şarap renkleri ve cam raflardan etkileyici dolaplara kadar farklı tarzda depolama çözümleri kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu tarz, zeminde yer karosu ve fayans kullanmak çok isabetli olur. Ayrıca her şeyin mümkün olduğu kadar son model olmasına da dikkat etmek gerekir.  

Endüstriyel tarzda bir şarap mahzeni nasıl yaratabilirim? 

Endüstriyel şarap mahzenleri çok sıklıkla tercih edilmese de, eğer evinizin genelini böyle bir temayla dekore ettiyseniz, şarap mahzeninizi de bu tarzda tasarlayabilirisiniz. Bu trazda bir şarap mahzeninde zeminlerin beton tercih edilmesi, daha koyu renklerin kullanılması ve genel olarak endüstriyel bir hava yaratılması gereklidir.