Modern Şarap Mahzeni: Tasarım Fikirleri & Resimleri| homify Modern Şarap Mahzeni: Tasarım Fikirleri & Resimleri
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Modern Şarap Mahzeni: Tasarım Fikirleri & Resimleri

Kusursuz bir şarap mahzeni nasıl oluşturulur?

Şaraba meraklı bir insansanız, şarap koleksiyonunuzu saklamak için şık bir şarap mahzenine ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Birçok insan için şarap mahzeni sahibi olmak ancak rüyaları süsleyebilecek lüks bir hayal ancak evinizde ufak da olsa bu iş için bir oda ayırabiliyorsanız, şık bir şarap mahzeni oluşturmak için yüzlerce fikirden yararlanabilirsiniz. İyi bir şarap mahzeni oluşturabilmek için birçok farklı kriter bulunuyor ve iyi bir mahzen inşa etmek göründüğü kadar kolay olmayabilir. Şarap mahzenini yaratmak istediğiniz mekan, bu mekanın ısısı ve kullanılacak olan malzemeler son derece önemlidir. Şarap mahzeniniz görsel olarak estetik olmanın yanı sıra şarapları en doğru şekilde saklayabilmek için belirli bir serinliği de muhafaza etmek zorundadır.

Modern, şık bir şarap mahzenine sahip olmak istiyorsanız, vermeniz gereken en önemli kararlardan biri şarap koleksiyonunuzu ne şekilde depolamak istediğinizdir. Kusursuz bir şarap mahzeninde tüm şarap şişelerinize yetecek kadar depolama alanı bulunmalıdır. Bu alan için seçilen en popüler malzemeler arasında ise ahşap ve cam yer alıyor. Siz de kendi zevkinize uygun en iyi modelleri seçmek için homify sayfalarından yararlanabilirsiniz.

Modern şarap mahzeni fikirleri ve ilham kaynakları

Şarap mahzeni, değişik fikirler geliştirip uygulamak için en uygun odalardan biri. Planlanması gereken ilk şey ise mahzenin kilit rolünü oynayacak olan şarap depolama birimlerini seçmek. İşe nereden başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız, homify sayfalarında bulunan şarap mahzeni örnekleri sizlere yol gösterebilir. Eviniz için en uygun modelleri bulabilmek için homify sayfalarında aramalar yapabilir, arama kriterlerinizi daraltarak zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza hitap eden en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. homify sayfalarında bulunan yüzlerce şarap mahzeni örneğinden bazıları mutlaka sizin zevkinize ve ihtiyacınıza da uygun olacaktır! İşin daha da güzel yanı ise, beğendiğiniz örnekleri yeni fikirler albümde toplayabilir, ihtiyacınız olduğu zaman kendi yarattığınız yeni fikirler albümünden faydalanabilirsiniz. Üstelik gerektiğinde hafızanızı tazeleyebilmek için, fotoğraflar yanında bulunan metin kutularına hangi fotoğrafı neden seçtiğinizi de not alabilirsiniz!

Ayrıca, şarap mağazalarından gusto ve dekorasyon dergilerine ve hatta eşin dostun evlerindeki şaraplıklara kadar, eviniz için en uygun şarap mahzeni fikirlerine ilham kaynağı olabilecek çeşitli mecralar mevcut.

Evinizde bir odayı ayırmanıza gerek kalmayacak düzeyde, yani görece olarak küçük bir şarap koleksiyonunuz varsa, daha az yer kaplayan farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Örneğin, mutfağınızda bir köşeyi şaraplarınızı depolamak için kullanabilirsiniz. Bu alana farklı seramik karolar döşeyebilir, şarap şişeleri için depolama alanları yaratarak şık ve kullanışlı, küçük bir şaraplık yaratabilirsiniz. Hatta yemek odasına dahi şık bir şaraplık yerleştirebilir, böylece hem şarap koleksiyonunuzu dekorasyonunuzun bir parçası olarak sergiler hem de şaraplarınızı el altında tutabilirsiniz.

Modern bir şarap mahzenini nasıl oluşturabilirim?

Şarap mahzeninin oluşturmaya başlamadan önce bitmiş şarap mahzeninizin nasıl bir görünüme sahip olmasını istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Şarap mahzeninizin tarzına karar verdikten sonra, işin uygulama kısmı eğlenceli ve çok daha az stresli olacaktır! Eğer tasarım konusunda sıkıntılar yaşıyor, nasıl yapmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, bir iç mimar ya da dekoratörden yardım alabilirsiniz. İşin profesyoneli olan tasarımcılar şarap mahzeninizin hem son derece şık olmasını hem de tüm koleksiyonunuza yetecek bir depolama alanı yaratılmasını sağlayacaktır.

Şarap mahzeni oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden bir tanesi bu mekandaki ısı kontrolünü sağlamak olacaktır. Şarapların depolandığı mekanda ısı kontrolünün sağlanabilmesi son derece önemlidir.

Şarap mahzeniniz için malzeme seçme aşamasına geldiğinizde de bir profesyonelden yardım almak size avantajlar sağlayabilir. Farklı seçenekler arasında paslanmaz çelik, ahşap ya da cam gibi malzemeler bulunmaktadır ve eviniz için en uygun olanı seçmeniz estetik açısından oldukça önemlidir. Modern bir şarap mahzeni için, saydığımız bu malzemelerin her biri uygun olabilir.

Modern bir şarap mahzeni tasarımı için nelerden ilham alabilirim?

Modern bir şarap mahzeni oluşturmak için birçok farklı yerden fikirler alabilirsiniz. Eğer eviniz modern bir dekorasyona sahipse, şarap mahzeninizi de aynı türde dekore etmeniz bir bütünlük sağlayacaktır. Evinizin tamamında aynı tarzı ve aynı renk yelpazesini kullanmanız evinizin bir profesyonelin elinden çıkmış gibi görünmesini sağlar, bu da eve daha şık bir görünüm verir. Öte yandan, country tarzda döşenmiş bir evde modern bir şarap mahzeni oluşturmak da mekanda hoş bir tezat yaratabilir. Kısacası, şarap mahzeni için uygun fikirler ararken kişisel zevklerinizi ve evinizin dekorunu göz ardı etmeyin.

homify sayfalarında farklı renk seçeneklerinden tutun, kullanılan değişik malzemelere kadar, ilham kaynağı olabilecek yüzlerce modern fikir bulabilirsiniz. Ayrıca, homify sayfalarında çalışmalarını sergileyen iç mimar ve dekoratör gibi profesyonellerden görüş almak da eviniz için en uygun şarap mahzeni tasarımına ulaşmanız için faydalı olacaktır.

Modern bir şarap mahzeni için hangi duvar ve zemin kaplamalarını seçmeliyim?

Şarap mahzeninizin modern bir havaya sahip olmasını istiyorsanız, duvarlar için doğal taş ya da harman tuğla gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. Arzu ederseniz, seramik karolar da seçebilirsiniz. Özellikle koyu renkte olan karolar şarap mahzenlerinde oldukça şık bir görünüm oluşturmaktadır. Son kararınızı vermeden önce seçtiğiniz malzemeyi gerçekten beğendiğinizden emin olun! Modern bir şarap mahzeninin zemini içinse ahşap parke güzel bir seçim olacaktır. Ayrıca, doğal taş ya da cotto gibi seçeneklerle de iyi sonuçlar alabilirsiniz. Taş zemin özellikle bakım ve temizlik açısından kolaylık sağlayacaktır. Nihai seçimi yaparken çabuk ısınmayan bir zemin kaplaması seçtiğinize emin olun, zira şarap mahzeninin ısısını sabit tutmak durumundasınız.

Modern bir şarap mahzeni oluşturmak için bilmem gereken özel ipuçları var mı?

Modern dekorasyon tarzının onlarca farklı çeşidi bulunmakta; bu nedenle modern bir şarap mahzeni tasarımı için bir o kadar farklı ipucu bulmak mümkün. Önemli olan, kendi beğenilerinize ve evinizin tarzına göre seçimler yapmak ve bir bütünlük yakalayabilmek.

Şarap mahzeninizi sergileme imkanınız olacaksa, şık kadehlerinizi yerleştirebileceğiniz raf ya da askıları, kaliteli şarap koleksiyonunuzu sergileyebileceğiniz cam şaraplıkları tercih edebilirsiniz. Bu tür bir tasarım yapmak için ihtiyacınız olan fikirlerin tamamı homify sayfalarında mevcut!

Şarap mahzenini oluşturduğunuz alan yeteri kadar genişse, bu mekanı bir şarap barına çevirebilir, aileniz ve arkadaşlarınızla bu alanda yapacağınız tadımların keyfini çıkarabilirsiniz.

Şarap mahzeninizi aynı zamanda dinlenme ve tadım alanı olarak kullanmayı planlıyorsanız, bu mekan için mobilya seçimi yapmanız da gerekecek. Mobilya seçenekleri arasında tabureler, ahşap ya da cam masalar, bu malzemeleri de depolayabileceğiniz geniş raflar, kadeh rafları ve bu mekanı şık ve konforlu hale getirecek diğer aksesuarlar bulunuyor. Modern bir tarz için ahşap rafları tercih edebilir, hoş bir ambiyans yaratmak için yumuşak bir aydınlatma uygulaması yapabilirsiniz.

Şarap mahzenim için nasıl aksesuarlar seçmeliyim?

Modern bir şarap mahzeni için seçebileceğiniz onlarca farklı aksesuar çeşidi bulunuyor. Aklınızda tutmanız gereken tek şey mekanı fazla eşya ile doldurmamak. Unutmayın ki bu mekanın odak noktası şaraplar olmalı! Aileniz ve arkadaşlarınızla mahzende şarap tadımı yapmanın keyfini çıkarmak için bu mekana mobilyalar yerleştirebilirsiniz. Ayrıca tablolar, fotoğraflar ve dekoratif objeler ile de modern şarap mahzeninizi süsleyebilirsiniz. Ünlü içki firmalarının çerçevelenmiş posterleri ya da şişelerden geri dönüştürülerek yaratılmış değişik aksesuarlar bu mekan için ideal seçimler olabilirler. Ayrıca çeşitli büyüklüklerdeki mumlar da modern şarap mahzeninizde hoş bir ambiyans yaratmak için kullanabileceğiniz aksesuarlar arasında yer alıyor. Farklı modellerdeki şarap tutucular da iyi birer dekoratif aksesuar olacaktır. Mobilya ve birkaç küçük aksesuar dışında şarap mahzeninizin ihtiyacı olan tek şey şaraplarınızı depolayabileceğiniz raflar! Rüyalarınızı süsleyen bir şarap mahzenini en iyi şekilde tasarlayabilmek için ne yapmanız gerektiğinden tam olarak emin değilseniz, iç mimar ya da dekoratör gibi bir profesyonel ile çalışmak size maddi-manevi avantaj sağlayacaktır.

Farklı şarap mahzeni tarzları nelerdir?

Modern tasarımlara sahip evler için en iyi seçenek modern tarzdaki şarap mahzenleridir. Şık ve konforlu bir şarap mahzeni oluşturuyorsanız, bu mekanda bol bol zaman geçirmek isteyeceğiniz garanti! Ancak yine de, modern bir tasarıma karar vermeden önce diğer seçenekleri irdelemekte fayda var. Yapacağınız inceleme sonucunda göreceksiniz ki, şaraplarınızın tadını çıkarmak için oluşturacağınız şık bir şarap mahzeni yaratmak için zevklere ve tercihlere göre değişen onlarca farklı tasarım çeşidi mevcut. 

Rustik tarzda şarap mahzeni 

Eğer geniş bir eviniz varsa rustik tarzdaki bir şarap mahzeni eviniz için çok güzel olabilir. Kemerli tavanlar ve kemerli kapı modelleri rustik tarz ile harika uyum sağlamaktadır. Rustik tarzın mekanda yarattığı samimi hava, sıcak renkler ve konforlu ahşap sandalyeler ile birleşince içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz harika bir şarap mahzenine sahip olursunuz.

Minimalist tarzda şarap mahzeni 

Son dönemin en popüler mimari tarzlarının başında minimalist tarz geliyor. Minimalist tarzda bir şarap mahzeni yaratmak için kullandığınız dekoratif aksesuarları olabildiğince az sayıda tutmaya ve dekorasyonda nötr renkler kullanmaya gayret etmelisiniz. Tüm mekanı olabildiğince sade ve basit tutmak en iyi yöntem! Ön planda olması gereken tek şey mahzende sergilediğiniz şaraplardan başkası değil! Cam kapaklı raflar ve açık renkli mobilyalar bu tasarım tarzı için en uygun seçenekler. homify sayfalarında onlarca minimalist şarap mahzeni örneği bulabilirsiniz.

Eklektik tarzda şarap mahzeni

Farklı tarzları ve renkleri bir arada kullanarak eklektik tarzda muhteşem bir şarap mahzeni oluşturabilirsiniz. Kendi kişisel zevklerinizi gözler önüne sermek için en uygun seçim eklektik tarz olabilir çünkü bu tarzda minimalizme göre çok daha az kısıtlama vardır; böylece beğendiğiniz, sizi ve zevklerinizi yansıtan birçok parçayı bir arada kullanma imkanı bulabilirsiniz. Farklı dönemlere ait mobilya ve aksesuarları birlikte kullanarak son derece sıra dışı bir tasarım oluşturmak mümkün; seçenekler ise sonsuz. Renkleri de arzu ettiğiniz şekilde kombine edebilirsiniz. Şarap mahzeni için eklektik tarzı benimseyen ev sahipleri meşe ahşabı ve beyaz renk gibi klasik kombinasyonlar yerine çok daha canlı ve eğlenceli renk seçimleri yaparak modern mekanlar yaratıyor.