Sauna İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Sauna İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Sauna İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

1. Saunalar

Spa kültürünün bir parçası olan sauna, içerisinde kuru ve sıcak hava barındıran, oturarak ya da uzanarak vücudun rahatlaması ve tazelenerek arınması için kullanılan bir sıcak hava banyosudur. Geleneksel Fin Hamamı olarak da bilinen sauna, günün yorgunluğunun ardından sıcağın etisiyle terlemeyi sağlar ve toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Ortalama 70-90° C sıcaklığın etkisinde dizayn edilen saunalar, hararet tavana yükseldiğinde 100° C sıcaklığa ulaşır. Saunalar için ağırlıklı olarak ahşap malzeme, yani natürel dokular tercih edilir.

Sauna, kan dolaşımını hızlandırır. Kalp ve dolaşım sisteminde ilk etki görülür. Artan sıcaktan ötürü terletir ve vücuttan toksinler atılır. Kalori yakar. Deri gözeneklerini temizler ve vücudunuzu tazeler. Rahatlatır ve stresi alır.

Saunalarda sıcak ve kuru bir atmosfer mevcuttur. İdeal sauna koşullarıyla doğru kullanımı olduka önemlidir. Yaklaşık 15 dakikalık bir süreçten sonra saunadan rahatlayarak ve hafifleyerek çıkabilirsiniz. Kas ve kemik rahatsızlıkları bulunanlar için fayda göstermektedir. Ayrıca kas ve kemik rahatsızlıklarında kullanılan ilaç ihtiyacını azaltıyor. İlaç kullananlar için doktor kontrolü eşliğinde faydaları gözlemlenebilir.

2. Sauna türleri

Fin hamamı, buhar saunası, kızılötesi (infrared) sauna, dumanlı sauna ve elektrikli ısıtıcılı sauna türleri bulunmaktadır.

Fin hamamı ya da Fin saunası olarak bilinir ancak bildiğimiz anlamda hamam ile aynı şey değildir. İlk sauna çukurun içine  kazılarak MS 5. ila 8. yy'da tasarlanmıştır. Daha sonra gelişen teknolojiyle beraber ahşap zeminlerle günümüzdeki haline kavuşmuştur. Kuru tip saunalardan biridir. Aşırı sıcaklık ve kuruluktan ötürü zor nefes alınan saunat ürlerindendir. 10 dakikadan fazla durulmaması  tavsiye edilir.

Buhar saunası, buhar odaları ile benzer özellikler taşımaktadır. Buhar saunası ile buhar odaları arasındaki farka değinecek olursak, saunada sıcaklık çok daha fazladır ve nem oranı çok daha azdır. Buhar saunası aynı zamanda Rusya buhar saunası olarak da bilinir. Saunadan sonra serinleme ihtiyacı arttığı için havuz kullanımı tercih edilir ya da vücut kar ile ovulur.

Kızılötesi (infrared) saunada ise kızılötesi ışınlar aracılığıyla 5,6-15 m. dalga uzunluklarında ısı yayılır. Dokulara kolayca nüfuz eder ve fayda sağayacak bir rezonans oluşur. Uzun süre ısıtabilir ve cildin yanmasına sebep olmaz. Hem güvenli hem de sağlıklı alternatiflerden biridir.

Dumanlı sauna,1920’lerin sonuna kadar kullanılmış ve yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle birlikte günümüzdeki halini almıştır. Sauna kelimesi Fince “duman” anlamına gelen “savuta” kelimesinden türemiştir. Adeta bir fırın niteliği taşıyan ocakta ateşin taşları ısıtmasıyla sıcaklık etkisi oluşur, duman ise bacadaki bir delikten dışarı verilirerek sauna ortamı hazırlanırdı. Taş blok odun ateşi ısıtılır ve saunada duman açık kapıdan yavaşça çıkar.

Elektrikli ısıtıcılı sauna ise geleneksel nitelikler taşır ve elektrikli soba kullanılarak dizayn edilir. Yine geleneksel çözümlerle odun sobası kullanılarak da sauna ortamı hazırlanmaktadır. Elektrikli ısıtıcılarla kuru ve sıcak bir sauna atmosferi oluşturulurdu.

Günümüzde hemen hemen her sauna ahşap materyallerle doğal malzemeler kullanılarak dizayn edilir. Çok fazla ısınan saunalar için, ahşap oturma alanlarını kullanmak zorlaştığında bir havlu örtülerek oturulur.

3. Evde sauna yaptırmak

Öncelikle uygulanacak alan ve ebatlarla ilgili ölçüler alınır. Sauna tasarlanacak bölüm için proje ve çizimler ölçülendirmeleriyle beraber hazırlanır. Uygulanacak sauna modeli ve kullanılacak malzemelere göre siparişler verilir. Montajlama aşamasında uzmanlardan destek alınır. Yapılacak saunanın tür ve stiline göre fiyatları değişirken, alan ve ebatlar da fiyatı arttırabilir ya da düşürebilir. Sauna sobası ve taş gibi önemli detaylar maliyeti doğrudan etkiler.

Saunanın bakımı için bazı önlemler alınabilir. Kullanılmadan önce duş alarak temiz bir şekilde girmek kirlenme oranını azaltır. Saunada oturma alanına bir havlu sermek de temiz tutmanızı sağlayacaktır. Odaya girmeden önce ısı seviyesi ayarlanmalıdır. Eğer nem oranı düşükse soba taşları üzerine su dökerek nem seviyesini ayarlayabilirsiniz. Sauna ahşabının boyanması ya da cilalanması önerilmez. Artan sıcaklık seviyesi ile birlikte cila ya da boyanan alanlarda zedelenmeden sağlıksız koşullara istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Genel olarak doğal ahşap zemin kullanımı natürel dokusu ile tercih edilir.

4. Sauna konumu

Öncelikle iç mekânlarda sauna için ihtiyaç duyulacak alan tespit edilir. Doğru ve kullanım ihtiyacına göre ölçüler alınır. Eğer daha fazla mahremiyet sağlanması bekleniyorsa, buna göre bir tasarım anlayışı takip edilir. Isıtma sistemleri ile ilgili alternatifler değerlendirilir ve ihtiyaca en uygun olanı bütçe dahilinde seçilerek dizayn edilir. Saunalar için uygulanacak alan kadar kullanılacak malzeme türleri ve miktar da bütçeyi doğrudan etkileyecektir.

Dış mekanlâr için alan kıstasları aynen geçerli olsa da kullanım ihtiyacına göre daha geniş bir alana dizayn edilebilir. Özellikle geniş bir sauna kullanmayı tercih eden aileler için natürel dokularla sıcak ve kuru bir atmosferin tasarlandığı sauna dizayn edilebilir.

5. Sauna odası tasarımı

Eğer bir sauna odası tasarlamak istiyorsanız, yalnızca alan ve ebatlarla ilgili ölçülerle kalmayıp, estetik unsurlar ve dekoratif öğeleri göz önüne alabilirsiniz. Renk ve dokuların ahengiyle sıcak bir atmosfer oluşturmak, doğal malzemelerle natürellik yakalamak mümkün. Ahşabın sıcaklığı ve natürel dokuların ahengi ile aileler için uygun bir sauna odası tasarlanabilir. Dayanıklı, hijyenik koşullara uygun ve bütçeye hitap edecek malzeme türleri tercih edilir. Zarafet unsurları detaylarda saklı olabilir. Kullanılacak aksesuarlar ve mobilyalar ihtiyaca göre dekoratif öğelerle belirlenir. Bu konuda havuz ve spa üreticilerinden de fikir almak tavsiye edilir.

Ahşap sauna kepçesi, bakır ya da ahşap sauna kovaları, ahşap sauna yastığı, sauna menfezi, saunalar için uygun bir aplik, ihtiyaca göre sauna saati, sauna taşı, termometre ve higrometre gibi aksesuar ve gereçleri temin edebilirsiniz. Ahşap zeminlerle uyumlu sauna aksesuar setlerini temin edebilirsiniz. Koyu renk klasik ahşap bir kova, kepçe aksesuar seti gibi alternatiflerle ahşap zeminle uyumunu göz önüne alabilirsiniz. Zevk ve beğenilerinize göre sauna dekorasyonu yapabilir, aksesuar setleri ile tamamlayabilirsiniz.