Sonsuzluk Havuzu: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri | homify Sonsuzluk Havuzu: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri

Sonsuzluk Havuzu: İlham Veren Tasarımlar & Resimleri

Türkiye’de yakın geçmişte büyük otellerin hayata geçirmeye başlamaları ile tanımaya başladığımız, nispeten yeni bir uygulama sonsuzluk havuzları. Peki sonsuzluk havuzu tam olarak ne demek? Bu sorunun cevabı aslında adında gizli. Sonsuzluk havuzları, kenarları görünmeyen, çoğu zaman katmanlar halinde birbiri ile iç içe geçen ve alışık olduğumuz yüzme havuzlarındaki gibi sınırları görünüşte belli olmayan, kenar çizgilerinin katmanlı ve üzeri su kaplı olan tasarımları ile sınırı yokmuş gibi görünen, yani kısaca sonsuzluk hissi veren havuz tasarımlarını kapsar. 

Suyun o berrak yansıtıcı özelliği ile dizayn edilen sonsuzluk havuzları genellikle geniş bir deniz ya da açık bir gökyüzü manzarasına karşı tasarlanırlar; bu da havuzun verdiği sonsuzluk hissini katbekat arttıran bir özelliktir. Bahçe havuzu ya da yüzme göleti gibi havuz türlerine oranla çok daha yeni ve görkemli görünen sonsuzluk havuzu, belli bir açıdan bakıldığında denizle ya da ufuk çizgisiyle birleşiyormuş gibi görünür. Sonsuzluğa uzanan bu havuz tasarımları tabii ki oldukça kapsamlı ve geniş oldukları için genellikle büyük otellerde ya da lüks malikanelerde bulunuyor. Çoğu sonsuzluk havuzu yüzme havuzu olarak dizayn edilse de dünyada sonsuzluk havuzu uygulaması ile tasarlanan süs havuzu örneklerine de rastlayabiliyoruz. 

Hatta ilk sonsuzluk havuzunun tarihi bir Fransız şatosu olan meşhur Versay Sarayı’nın bahçesindeki süs havuzu tasarımı olduğu kabul ediliyor; bu havuz her ne kadar bugünkü sonsuzluk havuzlarının tüm özelliklerini bünyesinde barındırmasa da yarattığı derinlik ve sonsuzluk yanılsaması ile bu kategorideki tasarımların ilki olarak kabul edilebilir.

Peki sonsuzluk havuzu uygulamalarının teknik özellikleri nelerdir?

En temek özellikleri manzaraya bakan tarafın kenarlarının görünmeyecek şekilde dizayn edilmesi elbette. Bu dizaynı mümkün kılmak için de suyun göz yanılması yaratması ve havuzun önünde uzanan uçsuz bucaksız manzara ile bütünleşmesi gerekiyor. Sihir gösterisini andıran bu tasarımın hayata geçmesini sağlayan en önemli şey suyun yansıtıcı niteliğinin tasarım unsuru olarak kullanılması, havuzun sonsuzluk hissi oluşturması beklenen kenarının üzerinden sürekli su akışının sağlanması. Bu su akışının gidişatı farklı havuzlara göre değişiklik gösterebiliyor tabii ki. Bazı havuzlar katmanlı halde tasarlanıyor ve en üstte yer alan kenardan akan su hemen altındaki katmana gidiyor. Bazı tasarımlarda ise bu akış su filtreleme sistemleri ile buluşuyor ve yüzme havuzunun devridaim sistemi de bu akışla birlikte tasarlanıyor.  

Sonsuzluk havuzunun istenilen etkiyi verebilmesi için tepe bir noktada denize ve gökyüzüne bakıyor olarak konumlanması gerekiyor. Tepede bir noktada inşa edilen bu denli büyük ve kapsamlı havuzların hayata geçebilmesi için de pek tabii ki çok sağlam bir temel gerekiyor.

Sonsuzluk havuzu inşa ettirirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle sonsuzluk havuzlarının oldukça yüksek maliyetli ve tasarım açısından da bir o kadar zorlu olduğunu söyleyerek başlayalım. Havuzun yapım ve tasarım zorluklarının dışında bir de sonsuzluk hissini sağlayabilecek konumda bir araziye sahip olmanız şart. Ancak tüm bu gereklilikler yerli yerinde ise, iyi bir tasarım ve kusursuz bir etki için havuz boyutunun, su miktarının, taşma kenarının kusursuz hesaplamalarla tasarlanmasının, su yalıtımının ve zeminin çok incelikli ve tecrübeli profesyoneller tarafından projelendirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi şart. Ayrıca sonsuzluk havuzu inşa projelerinde en sık hata yapılan ve gözden kaçırılan konulardan biri de su kaybı olarak da tanımlayabileceğimiz su migrasyonudur. Taşma  kenarından akan ve sonsuzluk özelliğini meydana getiren suyun doğru hesaplanmadığı takdirde gitmesi gereken yere gitmeyeceği ve büyük bir su kaybının yaşanacağını unutmayın. 

Yani küçük ya da büyük, eğer bir sonsuzluk havuzu yaptırma projesine adım atıyorsanız, her bir adımın hem matematiksel, hem de fiziksel açılardan incelikle hesaplanması gerekiyor. Bunun yanında uygulamada da kusursuz bir titizlik olması şart. Dolayısıyla kusursuz bir illüzyon yaratan bir sonsuzluk havuzu inşa ettirmek için mühendisliğinden işçiliğine kadar,  planlama, projelendirme, çizim, matematiksel hesaplar ve uygulama aşamaları, bütünüyle geniş ve tecrübeli usta bir ekip gerektiriyor. Tabii tüm bunların yanı sıra havuz aydınlatması da sonsuzluk havuzlarının geceleri de istenilen etkiyi verebilmesi için önemli olan ve üzerinden atlanmaması gereken konulardan bir diğeri.

Sonsuzluk havuzu ile sıradan bir yüzme havuzu arasında bakım ve masraflar açısından çok fark var mı?

Eğer yapılması gereken gündelik bakım çalışmalarını ele alacak olursak sonsuzluk havuzu ve sıradan bir yüzme havuzu arasında hatırı sayılır bir fark olmadığını söylemek mümkün. Ancak bunun nedeni tabii ki sonsuzluk havuzlarının gündelik bakımlarının çok kolay olması değil, sıradan yüzme havuzlarının da günlük olarak düzenli ve özenli bir bakım gerektirmesidir. Nasıl ki normal bir yüzme havuzu bakımsız kaldığında, düzenli olarak temizlenmediğinde ve gerekli bakımları yapılmadığında hem çirkinleşmeye hem de sağlıksız bir görünüm ve doku oluşturmaya başlar, sonsuzluk havuzu da aynı şekilde gündelik olarak bakım isteyen bir havuz türüdür. Suyun akıcı olması yaprak gibi istenmeyen dış etkenlerin kendiliğinden filtreye doğru akmasına sebep olacaktır ancak suyun yansıtıcı olması için kusursuz berraklığını her zaman koruması da gerekmektedir.

Sürdürülebilirlik açısından baktığımızda ise, uzun vadede sonsuzluk havuzlarının çok daha masraflı ve zahmet isteyen bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz pek tabii ki. Unutmayın ki sonsuzluk havuzlarında suyun dalgalanma ve sert bir akıntı oluşturmayacak şekilde akıcılığa kavuşması sağlanması en önemli şey ve bunun için de gerekli pompalama sistemlerinin sürdürülebilir bir özenle sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Pompalama ve filtre sistemlerinin düzgün çalışması için sürekli bakım ve kontroller, sıradan havuzların devridaim sistemlerine ve pompa ve filtre uygulamalarına göre bir hayli maliyetli.

Destek alabileceğiniz profesyoneller

Küçük ya da büyük, ticari ya da bireysel, eğer sonsuzluk havuzu yaptırmak istiyorsanız, homify portalındaki Havuz & Spa uzmanları sekmesinin altında kolaylıkla ulaşabileceğiniz, size destek olabilecek, birlikte çalışabileceğiniz ve bölgenizde yer alan bir profesyonelden bu konudaki tüm ayrıntıları öğrenebilir ve projeniz üzerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca yalnızca sonsuzluk havuzları ya da yüzme havuzları konusunda değil, ev, dekorasyon, mimari, dış cephe gibi aklınıza takılan her konuda homify sayfalarındaki uzmanlardan ücretsiz danışmanlık talep edebileceğinizi de unutmayın.