Modern Tarz Spa: İlham Veren Tasarımlar & Resimler | homify Modern Tarz Spa: İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Modern Tarz Spa: İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Bir spayı mükemmel kılan nedir?

Mükemmel bir spa uzun bir iş günü boyunca hayalini kuracağınız, kendinizi bir an önce eve atmak için sabırsızlanmanıza neden olan yerdir! Eviniz bünyesinde bir spaya yatırım yapmak demek günün yorgunluğunu atıp huzur içinde dinlenebileceğiniz bir alana yatırım yapmak demektir. Evinde kendine özel bir spa alanı yaratmak birçok insan için ulaşılması güç bir hayalden öteye gitmeyebilir ancak bunu gerçekleştirebilecek şanslı insanlardan biriyseniz, zamanınızı ve paranızı böyle bir yatırıma harcamak son derece mantıklı olacaktır. Birçok insan evinde bir spa ya da hamam oluşturmayı aklına bile getirmez, oysa bazı basit ipuçları ile bu işin sanıldığı kadar zor olmadığını söyleyebiliriz. İhtiyacınız olan şeyler, evinizde bu mekan için ayrıcabileceğiniz küçük de olsa bir oda, iyi bir planlama ve ilham alabileceğiniz örneklerden başkası değil! Ev ortamında kusursuz bir spa ya da hamam yaratabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey huzur veren, rahatlatıcı bir ambiyans planlamak. Bunun için en iyi yöntem ise beş duyunuza da hitap edecek fikirleri ortaya çıkarmak! Kokulu mumlar ve tütsüler, dinlendirici bir müzik, nötr renklerde dekorasyon... Bu ve benzeri etkenler evinizde kusursuz bir spa oluşturmak için kullanabileceğiniz fikirlerden yalnızca birkaçı.

Modern spa fikirleri ve ilham kaynakları 

Modern bir spa ya da hamam oluşturmak için birçok yerden farklı fikir ve ilham kaynakları bulabilirsiniz. Ne tür bir tasarım ve hangi renkleri tercih ettiğinizi belirlemek mükemmel bir spa oluşturmak için iyi biri başlangıçtır. Örneğin, samimi bir ambiyans yaratmak istiyorsanız, sıcak renkleri tercih edebilirsiniz. Böyle bir ortam için aydınlatma da aynı şekilde sıcak ve yumuşak olmalıdır. Öte yandan sıcak renkler kullanmak yerine mavinin sakinleştirici etkisinden faydalanmayı tercih edebilirsiniz. Mavinin bu huzur veren özelliği onu modern spaların en çok kullanılan rengi haline getiriyor. Değişik fikirler edinmek ve ilham bulabilmek için dekorasyon dergilerinden ve hatta semt hamamından dahi yararlanabilirsiniz. Tasarımınızı gerçekleştirirken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, sizi nelerin rahatlatıp dinlendirdiğini göz önünde bulundurmak; böylece bu unsurları evinizdeki kendi özel spa alanınızda da kullanabilirsiniz. Fark edeceksiniz ki, fikirler birbirini kovalayacak ve tercihlerinizi belirlemeniz sandığınız kadar zor olmayacak. homify sayfalarında birçok ülkeden modern spa ve hamam örneği bulabilir, bu örnekleri oluşturduğunuz yeni fikirler albümünde toplayabilirsiniz. Üstelik yeni fikirler albümüne eklediğiniz bir örnekte tam olarak neyi beğendiğinizi de fotoğraflar yanında konumlanan metin kutusuna not alabilirsiniz!

Evinizde nasıl bir spa tasarlayabilirsiniz? 

Evinizde kendinize özel bir spa ya da modern bir hamam oluşturmak için değişik spa ve hamam örneklerini çok iyi araştırmakta fayda var. Eğer konuya yeteri kadar hakim olmadığınıza kanaat getirirseniz, bir profesyonele danışmak da mantıklı bir seçim olacaktır. Spayı oluşturmak için gerekli malzemelerden tutun, sizi en çok rahatlatacak renk skalasına kadar planlamanız gereken birçok unsur var. Spayı evinizin neresine yerleştireceğiniz de iyi planlanması gereken konuların başında geliyor. Örneğin modern bir hamam ya da spaya dönüştürmeyi planladığınız oda çok büyükse, yapılacak tüm değişikliklerin kusursuz olması için bir iç mimar ile anlaşmak doğru bir adım olur. Odanın altyapısını değiştirmek epey masraflı ve meşakkatli bir çalışma, bu nedenle önceden bütçe belirlemekte ve tüm planları bütçe dahilinde yapmakta fayda var. Bir hamam ya da spaya dönüştürebileceğiniz bir diğer oda ise çok sık kullanılmayan misafir banyosu olabilir. Ayrıca yalnızca eşya depolama maksadıyla kullandığınız boş bir odanız varsa, bu alan da spa veya hamam oluşturmak için idealdir. Temiz su ve gider için altyapı çalışmaları ile başlayacak olan dönüşüm dekorasyon ile tamamlandığında mekanın eski halinde eser kalmayacak! Spaya eklemek istediğiniz sauna, jakuzi, buhar odası ve başka diğer özellikler varsa, bunlara da ilk etapta karar vermelisiniz çünkü tüm planlama ona göre yapılacak. Renk seçimleriniz ise mutlaka sizi rahatlatan ve mekana huzur dolu bir atmosfer sağlayan türden olmalı; maviler, beyazlar, pastel ve sıcak renkler gibi.

Evde bir spa oluştururken neleri göz önünde bulundurmalıyım? 

Modern bir spa ya da hamam inşa etmeye karar verdiğinizde şunu gözardı etmemelisiniz: Bu çalışma oldukça maliyetli olacaktır ve tasarımında ya da uygulamasında oluşabilecek bir hata çok masraf yapılmış ancak içinde vakit geçirmek istemeyeceğiniz bir mekana dönüşebilir. Bu nedenle modern hamam ve spalar konusunda uzmanlaşmış bir iç mimar ile çalışmak tüm projenin kusursuz olarak gerçekleşmesi ve size ve ihtiyaçlarınıza uygun olması için en doğru adım olacaktır. Spanızda ya da hamamınızda yaratmak istediğiniz atmosfer de çok önemlidir. Oluşturacağınız bu mekanın evin sessiz bir kısmında olmasına ya da eğer kalabalık ve gürültülü bir evde yaşıyorsanız, ses geçirmez malzeme ile izole edilmesine dikkat etin. Ayrıca spanın ne yoğunlukla kullanılacağı da evin içindeki konumunu ve büyüklüğünü belirlemek açısından önemlidir. Ailenizdeki kişi sayısı da doğru ekipman seçimi konusunda size kriter oluşturacaktır. Tek kişilik jakuzi ya da çok kişilik bir jakuzi gibi…

Evde oluşturacağım spa için hangi malzemeler gereklidir? 

Yaptıracağınız modern bir hamam ya da spanın dekoasyonuna karar verirken ihtiyacınız olan malzemeleri de göz önünde bulundurun; örneğin bir masaj yatağı ya da sauna istiyor musunuz? Müzik için radyo yeterli mi yoksa müzik setine mi ihtiyacınız var? Ufak spa alanları için dahi yüzlerce farklı dekorasyon seçeneği bulunuyor, dolayısıyla size en uygun ilhamı yakalamak için gözünüzü dört açmakta fayda var! Seçeceğiniz malzemeler onları kullanacak aile fertlerine ve arzu ettiğiniz özelliklere göre değişim gösterecektir. Bir jakuzi ya da sauna bir spa için son derece uygun seçimlerdir. Bunların yanı sıra, masaj yatağı, pedikür makinesi, yüz masajı aleti gibi birçok farklı seçenek de mevcut. Bütçeniz kısıtlıysa, bu tür malzemelerin hiçbirini almak zorunda olmadığınızı unutayın. Spanızda zaman geçirip yalnızca dinlemek ve rahatlama da muhteşem bir deneyim olacaktır. Ayrıca bu malzemelerin her biri pahalı olmayabilir, örneğin makul bir fiyata ayak masajı aleti satın alabilirsiniz, tek yapmanız gereken iyi bir araştırma.

Modern bir spada hangi özellikler olmalı? 

Spa ya da hamam için malzeme seçenekleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Eğer spa alanınıza bir sauna ya da buhar odası eklemeyi planlıyorsanız yapacağınız masraf da ona göre artacaktır, öte yanda bir ayak masajı aleti ya da ısıtmalı şezlong gibi bir ekipman çok daha uygun maliyetlidir. Dolayısıyla, bütçeniz ne olursa olsun, kendinize uygun malzemeler bulabilirsiniz. Unutmayın ki, spanız yoğun bir iş günü sonrasında rahatlamanızı sağlayacak tüm malzemeleri barındırmalı. Birçok insan yalnızca saunasını kullanmak için her ay spor salonlarına aidat ödüyor. Bu açıdan baktığınızda, zaman içerisinde kar edeceğinizi bile söyleyebiliriz! Eğer bir sauna, buhar odası ya da jakuzi yaptırmaya karar verirseniz, evin küçük yaştaki bireyleri için gerekli güvenlik önlemlerinin de alındığına dikkat edin. Bu çalışmaların bir profesyonel tarafından uygulanması ile etapta maliyetli gibi görünse de, ileride çıkabilecek problemlerin asgari düzeyde olması açısından önemlidir. Kendi başımıza yapacağımız bir uygulama, eğer ki deneyim sahibi değilseniz ileride çok daha fazla para ve zaman kaybına neden olabilir.

Spa için başka ne tür tarzlar tercih edebilirim? 

Spa ya da hamam için yapılabilecek dekorasyon tarzları tıpkı ev dekorasyon tarzları gibi oldukça çeşitlidir, önemli olan sizin beğeniniz ve ihtiyaçlarınız. Modern tarzda bir spa şık ve sofistike görünecektir ancak son kararınızı vermeden önce tüm seçenekleri incelemekte her zaman fayda var! Evinizin dekorasyon tarzına uygun bir spa alanı yaratarak evinizle bir bütünlük oluşturabilir ya da aksine, sizi alıp başka diyarlara götürecek, son derece farklı bir dekor tercih edebilirsiniz. Seçenekler sonsuz.

Endüstriyel tarz spalar 

Endüstriyel dekorasyon tarzında koyu renkli malzemeler ve metal unsurlar sıklıkla kullanılmaktadır; örneğin sıva altına saklanmamış, dışarıdan görünen borular gibi. Ancak bunun en güvenli şekilde uygulanması için işinin erbabı bir profesyonelle çalışmak doğru karar olacaktır. Koyu renkli, eskitilmiş ahşap yüzeyler de endüstriyel tarz için son derece uygundur. Bu malzemeler sayesinde spanız endüstriyel bir görünüm kazanır. Son yıllarda gitgide popüler bir akım haline gelen endüstriyel dekorasyonlar kullanılan geometrik şekiller ile de öne plana çıkıyor.

Rustik tarz spalar 

Rustik tarz spa da bol bol ahşap ve koyu renkler kullanır ancak endüstriyel tarzın aksine çok daha sıcak ve samimi bir dekorasyon türüdür. Rustik tarzda bir spa için sıra dışı seramik fayanslar ya da harman tuğla duvarlar tercih edebilirsiniz. homify sayfalarında yer alan yüzlerce örnekte göreceğiniz üzere, rustik tarzda bir spa yaratmak için ayaklı küvetten terakota zeminlere kadar birçok farklı seçenek mevcut.

Kırsal tarz spalar 

Kırsal tarz bir spa insanı günlük hayatın stresinden arındırıp uzak diyarlara götürecek şekilde döşenmeli. Bu tarz için doğal ahşap malzemeler ve nötr renkler son derece uygundur. Yüksek kenarlı, geniş bir küvet de kırsal tarz bir spaya çok yakışır. Sıcak ve samimi duygular uyandıran sarı, turuncu, acı kahve gibi renkler tercih edilebilir. Kırsallığı ön plana çıkarmak için spa ya da hamam için uygun camlı bitkiler de bu alana için harika bir fikir!

Eklektik tarz spalar 

Son yıllarda en popüler olan dekorasyon tarzlarının başında şüphesiz eklektik tarz geliyor! Yaratıcılığı sınırlamayan, böylece farklı malzeme ve renkleri bir arada özgürce kullanmaya imkan tanıyan eklektik tarzda favori dekoratif aksesuarlarınızı, en sevdiğiniz renkleri, size en çok hitap eden seramik fayans, küvet, armatür gibi yapı malzemeleri kullanarak kendinize özel, sıra dışı ancak tarz sahibi bir spa yaratabilirsiniz. Evinizde gerçek bir sauna oluşturacak bütçeye sahip değilseniz de, en sevdiğiniz kokulu mumları, yağları, çiçekleri ve müziği bir araya getirip kendiniz için rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilir ve günün yorgunluğunu atabilmek için, sevdiğiniz eşyalar ile dolu bu alanda dinlenebilirsiniz.

Klasik tarz spalar 

Eğer büyük bir bütçeye ve evinizde yeterli alana sahipseniz klasik bir spa da tercih edebilirsiniz. Yüksek tavanlı geniş bir mekan, kaliteli ve tarz sahibi bir jakuzi, gerçek bir sauna, uzaktan kumandalı ses ve aydınlatma sistemleri, mermer zemin ve duvarlar, hatta sanat eserleri gibi unsurlar kullanarak lüks bir otelin spasına taş çıkartacak, klasik bir spa oluşturabilirsiniz.