Modern Dekorasyon Fikirleri ve Fotoğrafları

Evinizi modern bir tarzda döşemek için ilham verici fikirler

Evinizde modern bir iç dizayn yaratma fikirleriniz ve hayallerinizin gerçekleşmesi, ancak ilham verici örneklerle mümkün olabilir. Modern bir dekorasyona sahip bir ev hayalinizi gerçekleştirme yolunda kaynak ve fikir toplama süreci, aslına bakarsanız oldukça eğlenceli olabilecek bir süreçtir. Bu kaynaklar ve fikirler aklınıza gelebilecek hemen her yerden derlenebilir. Dergiler, kitaplar, bloglar ve elbette hayalleriniz bu kaynakların bazılarıdır. Bunlar, kişisel zevkinizi yansıtacak bir tarz yakalamanıza yardımcı olabilecek araçlardır. En güncel moda ve trendlere uygun modern tasarım fikirlerini ve mobilya örneklerini kendi bölgenizdeki mobilya mağazalarında da görebilirsiniz. İnternetteki sayısız web sitesi de yine oldukça iyi kaynaklar olabilir. homify web sitesinde ise yalnızca modern tarzla ilgili olanları değil, aklınıza gelecek her tarzdan ve her türden tasarım fikrine kolayca ulaşabilir, her türden örneği inceleyip kendi eviniz için kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Dairemde modern bir dekorasyon yapmak için nasıl fikir edinebilirim?

Gösterişli ve lüks bir apartman dairesinde yaşamayı kim istemez ki? Modern bir dizayn ortaya çıkarabilmekse her ev sahibinin hayallerini süsleyen bir şeydir. Kendi zevkinize ve tercihlerinize bağlı olarak dairenizin tamamını tek bir tema etrafında tasarlayabileceğiniz gibi, dilerseniz her oda için ayrı bir tema seçmeniz de mümkündür. Odalardan birinde klasik bir dekorasyon tercih ederken bir diğerinde minimal bir tarz kullanmak isteyebilirsiniz. Tüm bunlar yalnızca sizin zevkinize, bütçenize ve tercihlerinize bağlıdır. Dairenizde modern bir tarz yakalamak için yararlanabileceğiniz fikirleri dergi ve gazeteler, bloglar, web siteleri gibi kaynaklar yanı sıra, arkadaş ve akrabalarınız evlerini inceleyerek, belki de onlarda bazı kusurlar bulup bunları kendi evinizde tekrarlamamaya çalışarak da elde edebilirsiniz. homify web sitesi elbette bu süreçte de en büyük yardımcınız olacaktır. Kendinizi sınırlamayın ve ihtiyacınız olan fikirleri ilk aklınıza gelen yerlerde aramakta ısrar etmeyin. İhtiyacınız olan ilham kaynağı her an her yerde karşınıza çıkabilir.

Dekorasyon fikirlerimi nasıl derleyip toplayabilirim?

Evinizin dekorasyonu için yeni fikirler ararken kendi tarzınızı ve tasarım tercihlerinizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Romantik bir görünümden hoşlanıyorsanız, çiçekli desenler ve pastel tonlar evinizde mutlaka kullanmak isteyeceğiniz unsurlar olacaktır. Modern bir dizayn istiyorsanız, en taze fikirler, son moda trendler bakmanız gereken temel kaynaklardır. Bununla birlikte tasarım tercihlerinizde aşırıya kaçmamaya, kısa sürede eskiyecek ve hatta değiştirilmesi gerekecek mobilyalar edinip uçuk seçimler yapmamaya özen gösterin. Dekorasyon fikirlerinizi derleyip toplamak ve sayısız fikir ve örnek arasında boğulmamak için homify web sitesi size son derece elverişli ve konforlu bir altyapı sunuyor. Ücretsiz üye olarak yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Mobilyalarımı modern bir tarz yaratacak şekilde nasıl yenileyebilirim?

Evinizi modernize etmek genellikle pek kolay bir iş değildir. Yapacağınız değişikliğin kapsamına göre zorluk derecesi değişebilir ama yine de bu işi hafife almamakta her zaman için yarar vardır. Modern bir dekorasyon istiyorsanız estetik ve kozmetik dokunuşlarla başlangıç için iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Daha kapsamlı bir tarz değişikliği için buna uygun geniş kapsamlı bir araştırma yaparak yola çıkmak iyi bir fikir olabilir. İnternet sitelerinden, kataloglardan, özellikle de kendi bölgenizdeki mobilya mağazalarından son trendler ve en yeni modern mobilyalarla ilgili fikir edinebilirsiniz. Bütçeniz ve zamanınız müsaitse, mobilyalarla sınırlı kalmayan, hatta evinizde kısmi yapısal değişikliklerin de dahil olduğu geniş ölçekli bir projeye de yönelebilirsiniz.

Dairenizi yenilemek

Bir daireyi yenilemek kişiden kişiye değişen çok farklı anlamlar taşıyabilir. Yalnızca mobilyalarınızın bir kısmını ya da tamamını değiştirmek de kendi çapında bir yenileme projesiyken, odaları bölmek ya da birleştirmek, mutfağınızı salonunuza dahil etmek gibi kapsamlı yapısal değişikliklerin de yapıldığı projeler de bir daireyi yenileme başlığında ele alınabilir. Tüm bunlar sizin zevkleriniz, bütçeniz ve evinizin durumuyla doğrudan ilgilidir. Yenilemeye niyetlendiğiniz evde ne kadar uzun süre kalmayı planlıyorsunuz? Birkaç yıl sonra taşınma ihtimaliniz varsa yapısal değişiklikler size fazla bir geri dönüşü olmayacak kötü bir yatırım olabilir. Buna karşın modern mobilya ve aksesuarlar kullanarak bütçenizi fazla zorlamadan ölçülü bir yenileme de pekala evinize çok hoş bir hava katabilir ve değişiklik ihtiyacınızı yeterince tatmin edebilir. Kapsamı ne kadar geniş ya da dar olursa olsun, bir yenileme projesine girişmeden önce bütün parametreleri hesaplamakta her zaman için yarar vardır.

Dairenizi modern bir tarzda dekore etmek 

Modern bir tarz, her türden ev için olduğu gibi her yaştan ve her kesimden ev sahibi için de son derece uygundur. Çağa uygun bir tasarım çizgisi, evinizi güzelleştireceği gibi sizi de gençleştirecek, dış dünyayla, çevrenizle ve arkadaşlarınızla bağınızı kuvvetlendirecektir. Modern tarzdaki dekorasyonlarla ilgili bir diğer konu da sanıldığı gibi son moda mobilya ve aksesuarlardan ibaret olmadıklarıdır. Bu, oldukça yaygın düşülen bir yanlıştır. Modern tarzdaki bir ev bu özelliğini pekala uzun yıllar koruyabilir. Öyle ki 50li ya da 60lı yıllarda modern bir tarzda dekore edilmiş stil sahibi bir evin bugün bile modern tarzını koruyabileceğini söylemek gereksiz bir iddia değildir. Yani modern bir tarz aynı zamanda uzun ömürlü de olabilir. Buna karşın modern bir tarz yaratmaya çalışırken modası kısa sürede geçecek türden trendlere kapılmamaya özen göstermekte yarar vardır. Sonuçta evinizin tarzı bir kıyafet gibi her sezon tekrar değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Bu yüzden her ne kadar modaya ve son trendlere uygun olmasını isteseniz de, eviniz için seçeceğiniz mobilya ve aksesuarların uzun yıllar eskimeyecek bir kalite ve tarza sahip olmasına da özen göstermelisiniz.

Geniş odaları nasıl dekore ederim?

Elinizde küçük bir oda varken geniş bir odanın ne kadar iyi olacağından dem vurmak çoğumuzun yaptığı bir şeydir. Buna karşın geniş bir oda da ham haliyle tam ihtiyacınız olan şey olmayabilir. Geniş bir odayı dekore ederken dikey aksesuarlar çok işinize yarayabilir. Tavanınız da yüksekse, saksı içindeki gerçek ağaçlar tam aradığınız unsurlar olabilir. Bu şık bitkiler hem yüksek tavana dikkat çekecek hem de odanıza sıcak bir hava katacaktır.

Küçük odaları nasıl dekore ederim? 

Küçük bir odayı güzelleştirmek için neler yapabilirsiniz? Aslında bu soruya herkes için ve her mekan için yüzde yüz doğru denecek bir cevap vermek kolay değil. Bununla birlikte modern iç mekan tasarımı ipuçlarından yararlanarak küçük bir odada kendinizin bile şaşıracağı mucizeler yaratmak mümkündür. Bu ipuçlarından bazıları, gün ışığı alan pencerelerin karşısına denk gelecek şekilde aynalar kullanmak, perde boylarını kısa tutup bunları stor perdelerle birlikte kullanmak ve doğru bir aydınlatma sağlayacak aydınlatma elemanlarını bulmak olabilir. Küçük odalarda iri mobilyalar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Sade, temiz hatlara sahip, modern ve küçük mobilyalar hem odanızın göreli büyüklüğünü arttıracak hem de şık bir ortam sağlayacaktır.

Dairemi nasıl hem sıcak hem de modern hale getirebilirim? 

Apartman daireleri genellikle daha çağdaş ve modern bir görünüme sahip olurlar. Buradaki mesele, bir apartman dairesini de geleneksek bir ev sıcaklığına kavuşturabilmektir. Bunu başarabilmek için yararlanabileceğiniz çok sayıda fikir bulabilirsiniz. Geri kalan tüm mobilya ve aksesuarlarınızın yeri belli olduktan sonra boş kalan duvarlarınıza bir şeyler asarak işe başlayabilirsiniz. Duvarlarınızdaki resimler, fotoğraflar ve başkaca aksesuarlar evinize katabileceğiniz belki de en önemli hayat belirtisidir. Mobilyalarınızı seçerken yerden tasarruf etmeyi değil, konforu ön planda tutun. Son olarak, dekorasyonda kullanacağınız eşya ve aksesuarlar mutlaka sizin istek ve zevklerinizi yansıtmalı. Gelip geçici trendlere takılıp uzun yıllar mahkum olacağınız ama kısa süre sonra hoşunuza gitmeyecek bir şeyler almayın. Kendi zevkiniz üzerinde durun, buna göre şeyler satın alın.

Küçük daireler için dekorasyon ipuçları 

Eğer küçük bir daireniz varsa ve bu alanda ilginç, orijinal, modern ve çekici bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız, o zaman modern iç mekan tasarımı fikirlerine bir göz atmanıza yarar var demektir. Çağdaş tasarım çizgileri, modern mobilya ve aksesuarlar, çağın ihtiyaçları ve zorunlulukları doğrultusunda iç hacimleri giderek küçülen evlere çok daha fazla hitap ediyor. Bu yüzden daireniz küçük olsa da göreli olarak büyük bir yaşam alanı yaratmanız hiç de zor değil. Aşırı süslü ve iddialı eşyalardan kaçınmaya çalışın. Genel bir prensip olarak küçük evlerde daha abartısız renkler tercih edin. Pencere, kapı ve duvarların bir şeylerin ardında kalıp gizlenmemesine özen gösterin. Aynı zamanda bu unsurları süslemekten kaçının, mümkün olan en yalın halleriyle bırakın.

Öğrenci evleri için modern dekorasyon ipuçları

Modern bir dizayna sahip bir daire her öğrencinin hayalidir. Bunu elde etmek için her zaman çok geniş bir bütçeye sahip olmanız gerekmez. Hayal gücünüzü kullanın. Bugünlerde öğrenciler duvar kağıtları ya da klasik duvar boyaları yerine süngerle yapılan desenleri, çeşitli resimlerden oluşan kolajları ve hatta stencilleri kullanıyorlar. Bu türden bir uygulama yapmanın size maliyeti yok denecek kadar azdır. Buna karşın sonuçları son derece iddialı olabilir. Her türden modern ev için geçerli olan dizayn kuralları elbette öğrenci evleri için de geçerlidir. Küçük odalarda açık renkli duvarlar, geniş odalarda kontrast doku ve renkler kullanılması gibi.

Loft daireler için dekorasyon önerileri 

Loft tipi daireler ülkemizde de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan, aslında pek çok kullanım senaryosu için çok elverişli olan modern ve çağdaş bir tarzın ürünü mekanlardır. Bu tipteki dairelere en çok yakışan tarzlardan biri endüstriyel modern tasarım çizgisidir. Yüksek bir tavan genellikle loftların tipik özelliğidir. İşlenmemiş sıvalı duvarlar, sıvaüstünden geçen borular ve tesisat, beton ya da işlenmemiş ahşap zeminler loft dairelere çok yakışabilir. Genellikle tek parça bölünmemiş geniş bir alandan ibaret olan loft dairelerde, geniş mekandan daha doğru yararlanmak adına dış mekan mobilya ve aksesuarları da kullanabilirsiniz. Örneğin bahçe mobilyaları reyonundan seçeceğiniz bir bank bir lofta çok yakışabilir. Aynı zamanda rüstik ahşap mobilya ve aksesuarlar da vintage bir görüntü vererek loft dairenize çok yakışacaktır.

Dairem için hangi tarzı seçmeliyim?

Endüstriyel tarzda dekorasyon 

Modern iç mekan tasarımında eşya ve aksesuarlar çekici bir dağınıklık etkisi yaratacak şekilde düzenlenir. Bu düzenlemede boşlukların da yeri ve önemi büyüktür. Boş bırakılan alanlar sizi diğer unsurlara doğru bir şekilde yönlendirmek için kullanılmıştır. Modern - endüstriyel bir tarz tercih edecekseniz, o zaman bu modern çizgiyi ahşap, cam, çelik, beton gibi çok çeşitli ama hemen hepsi mümkün olan en ham hallerinde olan malzemelerden yararlanarak tamamlayabilirsiniz.

Klasik tarzda dekorasyon

Klasik tarzda bir dekorasyon, modern bir ev tasarımında uygulanması en zor olan türdür. Zira modern bir evdeki klasik bir dekorasyon düzgün biçimlere, simetrik bir yerleşime ve klas bir oda yaratmaya odaklıdır. Seçilen mobilya ve aksesuarlar da bu doğrultuda yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olmalı, moda ve trendlerle eskimeyecek kadar kalıcı bir tarza sahip olmalıdır. Mimari detayların bulunduğu yüksek tavanlı geniş bir odada iyi kalite mobilyalar kullanarak elde edeceğiniz klasik bir dekorasyon uzun yıllar eskimeyecek, adeta nesilden nesile gurur kaynağı olacaktır.


Minimalist tarzda dekorasyon

Pek çok insan modern minimalist bir dekorasyonun genellikle beyaz ve düz bir mekanda az sayıda mobilya kullanılmasıyla gerçekleştirildiğini düşünür. Oysa minimalist bir dekorasyon elbette bunlardan ibaret değildir. Minimalist tarzdaki bir ev de pekala son derece konforlu olabilir ve sahiplerinin zevkini yansıtabilir. Minimalizm yalnızca mobilya ve aksesuarları asgari adette tutmak değildir. Aksine, ihtiyaç olan her şeyin sade ve özenli bir ahenk içinde, ama göze batmadan, şık bir akış içerisinde bir arada bulunmasıdır. Bu tarzdaki bir dekorasyona modern şehir hayatı için biçilmiş kaftan olan pratikliğin ön planda olduğu mobilyalar tercih edilmelidir.