Sürgülü Kapılar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Sürgülü Kapılar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Sürgülü Kapılar İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

1. Sürgülü kapı türleri

Cep kapı

Duvar içine sürülerek gizlenen sürgülü kapı sistemidir. Bu tarz kapılar, kapalı iken normal bir kapı gibi görünen, ancak açılmak istendiği zaman duvar içi raylarla sürülen kapı tipleridir. Gizli kayar kapı olarak da anılır. Sağa ve sola kaydırılarak açılan sürgülü kapı sistemlerinde raylar kullanılır. Kısa mesafe geçişi sağlamak için ideal olarak tercih edilebilirler. Açılır kanat bulundurmadığı için kapı arkası zemin alanından tasarruf edilir. Dolayısıyla küçük ve dar alanlar için ideal sürgülü kapı modelleri arasında popüler olarak yer alır. Duvara yerleştirilmiş kumanda paneli ya da düşük gerilimli bir motor kullanılarak otomatik açılır sürgülü kapı sistemleri üretilmektedir. Ayrıca ankastre kol sistemi ya da manuel modelleri de tasarlanabilir. Ahşap kapılar ya da cam kapılar da sürgülü olarak tasarlanabilirler.

Veranda kapıları

Cep kapı modellerine göre daha geniş açıklıklar için tasarlanır. Avlu ve teras benzeri bahçe manzarasına bakan geniş açıklıkları görebilmenizi sağlayan sürgülü kapı modelleridir. Kullanım amaçlarına göre mahalleri ayırmak ya da birleştirmek için kullanılabilir. Örneğin mutfak ile oturma odasını kullanım ihtiyacına göre belirli zamanlarda bir araya getirmeyi sağlar. Alanları görevlerine göre ayırmak istediğinizde geniş açıklıkları kapatmak üzere kapatabilir; çalışma alanı ile uyku alanını bu tip bir sürgülü kapı modeli ile ayırabilirsiniz.

Çok kanatlı sürgülü kapı

Sürgülü kapı modelleri çok kanatlı üretilebilir. Geçiş alanı mesafesine göre çok kanatlı ya da sadece çift kanatlı olarak dizayn edilebilir. Kanatlar birbirinden bağımsız olarak çalışır, sağa ve sola kaydırılan kanatlar için otomatik açılmasını sağlayacak sistemler kurulabilir. Çok kanatlı sürgülü kapı modelleri için daha geniş açıklıklara ihtiyaç duyulur. Bu tip kapılar kullanılacağı malzeme oranında diğerlerine göre daha ağır olabilirler. Özellikle geniş mesafeli salonları ayırmak ve bir araya getirmek için idealdirler. Oturma alanı ile yemek alanı çok kanatlı sürgülü kapı modeli ile işlevsel amaçlı ayrılabilir.

2. Avantaj ve dezavantajlar

Artılar

Ekstra zemin alanı kazandırır. Normal kapılarda açılır kanat mesafesinden ötürü, kanadın açıldığı yay mesafesi ölü alan olarak değerlendirilir. Burada ise kanatlar en basit haliyle bir ray düzleminde ilerler ve kapı kanadı mesafesinden oluşacak ölü alan iç mekana kazandırılır. Özellikle dar ve küçük alanlar için ferahlık katan bir detay olarak bilinir. Diğer açılır kanatlı kapı modellerine kıyasla mekanı olduğundan daha geniş ve ferah gösterir. Bakımı kolaydır ve çok efor sarf etmenize gerek kalmaz.

Eksiler

Hava koşulları göz önüne alındığında, sıkça rüzgar alan ya da fırtına olan bölgeler için kullanımı ideal değildir. Korozyon sebebiyle bazen açması ve kapaması zordur. Çok fazla güvenlik sağlamıyor. Diğer bazı kapı modellerine kıyasla kolayca kırılabilirler. İç kapılarda kullanım ihtiyacına göre tercih edilebilir, fakat giriş kapıları için tercih edilirse güvenlik seviyesini maksimum seviyeye getirmek gerekecektir.

3. Sürgülü kapılarda donanım: Düğmeler, kilitler ve kulplar

Kapı donanımı 101: Donanımın kapının kalınlığı ile birlikte çalışması gerekir, bu nedenle bu durumda boşluk oluşturulur. Daha fazla güvenlik sağlamak için daha iyi bir donanıma sahip olmasını sağlamak gerekecektir. Düğmeler, kilitler ve kulplar kullanım ihtiyacına göre akılcı dizayn edilirse hayatınızı kolaylaştırır.

Kilit ya da elektronik sistemler: Hem güvenlik açısından hem de kullanım kolaylığı sağlaması açısından elektronik sistemler sürgülü kapı modellerinde tercih edilebilir. Yaygın olmamakla birlikte elektronik sistemlerde bir numara vasıtasıyla kapıdan girmek mümkündür. Bu arada elektronik sistemleri kullanıldığı tam donanımlı sürgülü kapı modelleri için fiyatlar artış göstermektedir.

Anahtarlı kapı düğmeleri: Sürgülü kapılar için en kolay kullanım imkanları sunan kapı modelidir. Ailenizin herhangi bir üyesinin kendisini bir odada kilitlemiş olmasını önlemek açısından daha iyi bir tercihtir. Bu nedenle basit bir anahtarlı kapı düğmesinin olması kullanım kolaylıkları sunması açısından daha iyidir.

4. Sürgülü kapıların hangi alanlarda kullanımı avantajlıdır?

Zemin alanı tasarrufu sağlaması açısından geniş alanlar kazanmanızı sağlayacak çözümler için ideal olarak tercih edilir. Daha geniş ve ferah bir alan kazandırmak istenen bölgelerde sürgülü kapı sistemlerinin kullanımı idealdir. En ideal örneklerinden biri de veranda ile salon ilişkisinin kurulacağı geniş bir duvar yüzeyinde sürgülü kapı kullanılmasıdır. Özellikle bahçe ya da veranda alanları ile oturma alanlarını bir araya getiren çözümleriyle, bahçe manzarası eşliğinde aydınlık bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştırır.

Güvenlik açısından ön kapı olarak tercih edilmemesi önerilir. Dış kapılar için güvenliği arttıran elektronik sistemler ya da özel kilitlendirme sistemleri kullanılarak güvenlik seviyesi arttırılır. Salonlarla yemek alanlarını ayırıp birleştirmek amacıyla ideal olarak kullanılabilir. Ayrıca çocuklu alileler için ebeveyn yatak odası ile çocuk odasını birleştiren geniş sürgülü kapı modelleri kullanılarak, kullanım ihtiyacı duyulduğunda iki oda sürgülü kapılar açılarak birleştirilir. Alanları kullanım ihtiyaçlarına göre genişletmek ve olduğundan daha geniş göstermek için sürgülü kapı modellerini tercih edebilirsiniz.

5. Sürgülü kapıların maliyeti ne kadardır?

PVC tercih edilen sürgülü kapı modelleri için; örneğin 150 cm genişliğinde bir sürgülü kapı modeli 600 TL üzerindedir. Genişlik ve yükseklik biraz daha arttırıldığında 800 TL üzeri fiyatlandırmalar ile karşılaşabilirsiniz. Katlanır kapı modelleri arasında akordiyon kapılar mevcuttur ve diğerlerine göre daha düşük ücretli modelleri mevcuttur. Kullanılacak malzeme kalitesine göre fiyat artar. Açılan mesafe büyüdükçe kapı genişlikleri artar ve aynı oranda fiyat artış gösterir. Daha estetik bir görünüm kazandırmak ve göz alıcı bir sonuç elde etmek istiyorsanız rustik sürgülü kapı modeli ilginizi çekebilir. Estetik unsurlarda kalite ve zarafet arttıkça fiyat artar. Örneğin ahşap rustik sürgülü kapı modelleri ortalama 1500 TL civarlarında fiyatlandırılabilir. homify’da ayrıca kapılar kategorisinde sürgülü kapılarla ilgili ilham veren fikirler bulabilir ve beğendiğiniz ürünlerle ilgili, bunları satın alabileceğiniz, çit & kapı üreticisi firmalara ulaşabilirsiniz.