Sundurma Çatı: Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Sundurma Çatı: Tasarım Fikirleri & Resimler

Sundurma Çatı: Tasarım Fikirleri & Resimler

1. Sundurma çatı

Sundurma çatı, bir binaya ya da duvara bitişik olan bir alanı, soğuk ya da sıcak hava koşullarına karşı koruyan, eğimli ya da düz bir tavan oluşturan çatı türüdür. Veranda ya da teras gibi açık alanlarda en yaygın tercih edilen çatı türüdür. Düşük bütçe ile farklı malzemelerle yapılabilir.

Kullanıldığı alanlar; barakalar, yarı açık bir açık çıkma, otoparklar, verandalar vb. yerlerdir. Örneklerden anlaşıldığı gibi üzeri açık ve havadar alanları dış etkenlerden korumak amacıyla tasarlanan çatı türleridir. Depolar ya da mevcut bir binanın veranda uzantısı için mevcut duvardan itibaren uzanan tavan kirişleri ve çatı örtüsü ile ekstra korunaklı bir kullanım alanı tasarlanır. Alanları görevlerine göre ayırırken sundurma çatı modeli tercih edilebilir.

Sundurma çatı, beşik çatı ya da kırma çatı ile kıyaslandığında inşası kolay ve düşük maliyetlidir. Yağışlı ve güneşli havalarda korunaklı bir alan sağlar. Bu nedenle yoğun yağış olan bölgeleri de sundurma çatı kullanımı idealdir. Doğru ebatlandırma ve dayanıklılık için mimarlardan uzman desteği alabilirsiniz.

2. Sundurma çatı için hangi malzemeleri kullanabilirim?

Alüminyum saçak, sundurma çatı modellerinde destekleme ve çerçeve oluşturmak için kullanılan malzemeler arasındadır. Döşeme çubukları saçakların arasında takılabilir ve çatının tamamlanması için aralarda çatı pencereleri ya da polikarbonat paneller takılır.

Çoğu konservatuvar çatısı, binanın çerçevelerine takılan ve çatı için bir destek görevi gören bir alüminyum saçak yapısı içermektedir. Döşeme çubukları saçakların arasında gerektiğinde takılır ve çatı tamamlamak için aralarında çatı pencereleri veya polikarbonat paneller takılır.

Polikarbon sundurma: Muntazam bir yalıtım özelliği taşır ve düşük maliyetlidir. Polikarbon, sadece yalıtım özellikleri ile kalmamakla beraber, aynı zamanda hafif ama güçlü bir çatı malzemesi olarak kullanılır. Farklı kalınlıklarda renk tonları ve ebatlarda temin edilebilir. Yaklaşık olarak 16 ile 33 mm arası bir kalınlığa sahiptir. Ses geçirmez niteliklere sahip değildir. Cam berraklığından yoksundur. Polikarbonat, malzeme olarak camdan daha hızlı kirlenme eğilimi gösterir ve paneller arasında yeşil bir çamur ya da kir oluşabilir. Bu da demek oluyor ki; çatının yılda bir ya da iki kez temizlenmesi gerekir. Sundurmayı düzenli olarak kullanma planınız varsa, polikarbonat, malzeme olarak en ideal seçim olmayabilir. Çünkü güneş ışıklarından ötürü ısıya diğer malzemelere oranla daha fazla maruz kalır. Gürültü ve ses geçirmezliği olmayacak bir malzeme ve daha düzenli bir bakıma tabi tutulmalı. Küçük bir bahçe alanı ya da bir kış bahçesi için uygulanacak sundurma çatılar için, kurulumu daha kolay ve daha düşük bütçe ile satın alınabildiği için, polikarbon çok daha iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Cam sundurma: Cam sundurma, genellikle kış bahçeleri için daha popüler bir çatı alternatifidir. Çünkü polikarbonattan daha pahalı olmasına rağmen çok daha çeşitli avantajlar sunar. Cam sundurmanın en önemli avantajlarından biri netliktir; malzeme olarak mekana daha fazla ışık girmesini sağlar. Ayrıca, daha iyi izolasyon özelliklerine sahip olmaları da bir avantajdır. Alternatif cam modelleri ile kış bahçesine girebilecek ısı ve ışık miktarı aktif bir şekilde kontrol edilebilir.

Polikarbonattan çok daha iyi ses yalıtım özelliklerine sahiptir ve geliştirilmiş ses yalıtım özelliklerine sahip alternatif çift cam ürünleri piyasada bulunmaktadır. Yoğun trafik olan bir yolun yakınında yaşıyorsanız ya da dışarıdan gelen gürültü oranını minimuma düşürmek istiyorsanız bu malzeme size hitap edebilir. Ahşap sundurma daha klasik ya da geleneksel izler taşıyabilir. Hem kış hem de yaz aylarında kullanılmak üzere, bir kış bahçesi için cam materyal muhtemelen en iyi seçim olacaktır. Cam üniteleri taşıyıcı iskelet ile bütünleşecek şekilde dizayn edilir.

3. Kendi sundurma çatımı nasıl inşa edebilirim?

Elbette çatı & oluklar konusunda uzman bir firmanın yardımını almak en doğrusudur ama yine de kendisi işe girişeceklerin dikkat etmesi gereken şeyler var. Her şeyden önce, depolama alanları için tüm gereksinimlerin sağlanması gerekecektir. Bu aşamada gerekli izinler ve mülkiyet hakları ile ilgili bilgi edinmek için yerel bina yetkililerine başvurun. Ayrıca, zemin etüdleri ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Taşıcı nitelikte yapı sistemleri ve gerekirse temel için toprağın kazılması ve dolayısıyla müdahale gerekecek. Toprağı kazmadan önce mutlaka bir yardımcı servis çağırın. Toprak altından geçmesi olası olan boru hattı ya da su hattına kazarken zarar vermek, ciddi yaralanmalara ya da maddi hasarlara sebebiyet vermek istemezsiniz.

Daha sonra, uygulama projesi için bir plan çizin. Uzunluk ve genişlikle ilgili ölçümleri alın ve sert hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlayın. Yağmur suyunu giderlere ulaştırmak için çatıda mutlaka bir eğim oluşturun. Ayrıca oluk ya da drenaj borularına ihtiyacınız olabilir. Eğer bulunduğunuz bölgede yoğun kar yağışları oluyorsa, o yüke dayanacak şekilde sundurma çatı dizayn edin. Taşıyıcı iskelet için başlangıçta bir temel oluşturmanız önemli olabilir. Kullanılacak materyallerin türleri ve yükleri hesaba katılır. Bulunduğunu bölgenin iklim şartları, mevcut bina ile uyum sağlayacak malzeme türlerini seçmede ipuçları verecek ve işlerinizi kolaylaştıracaktır. İhtiyacınız olan her malzemenin miktarını hesaplayın, fiyatlarını araştırın ve belirlenen malzemeleri satın alın.

Uygulama yapılacak alanı belirleyin. Örneğin 8 metrelik bir kenar için ölçüm yapın ve taşıyıcı kolon niteliğindeki malzemelerin konulması için uygun temeller oluşturun. Bu aşamada toprağın kazılması ve belirlenen ölçüler alındıktan sonra taşıyıcı kolon niteliği taşıyan malzemelerin monte edilmesi gerekir. Örneğin metal direkler ya da çelik profiller kullanılabilir. Tüm metal ya da çelik bağlantılarını monte edin. İhtiyaca göre metal parmaklıklar dizayn edebilirsiniz. Dayanımı kuvvetli bir sundurma dizayn etmek istiyorsanız, uygulamalarda sağlam malzemeler ve vidalar kullanın. Levha ya da plakalar kullanılyorsanız çivileyin ya da vidalayın. Kiriş ve kolon niteliği taşıyan birimleri monte ettikten sonra arzuya göre çatı örtüsü malzemeleri kullanabilirsiniz.