Teras İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Balkonlar/Teraslar, Akdeniz bölgesinde yer alan hemen hemen tüm ülkelerin mimari geleneklerinde önemlidir. Özellikle bahçe veya avlu gibi ferah sosyal alanların yaygın olarak bulunamadığı şehirlerde balkonlar önemli bir ihtiyaca cevap verirler. Özellikle bahar ve yaz aylarında, bir parça serinlemek ve havalar ısındığı her zaman dış dünyayla bütünleşebilmektir. Türkiye'de de yapılarda balkonların ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan şehir ve kasabalarda yaygın olduğunu, buna karşın Marmara ve Karadeniz'de de kısmen görülmekle birlikte diğer bölgelerde balkon alışkanlığının çok güçlü olmadığını söyleyebiliriz.

Küçük balkonları nasıl dekore ederim 

Çok amaçlı ve dönüştürülebilir mobilyalar balkonunuza taze bir nefes getiriyor. Bazı akıllı mobilyalar ile balkonlarınızda hem bitkilerinizi koyabileceğiniz bir raf olarak, hem balkonda kullanacağınız kapları koyabileceğiniz bir dolap olarak, hem de altı kişilik bir yemek masası olarak işlev görebiliyor. Bir taşla üç kuş. Çok pratik değil mi?

Sade ve rustik ahşap mobilyalar küçük balkonların ihtiyaçlarını karşılamada birebir. Birbiriyle uyumlu ahşap bank ve sehpada lüks ve sıcaklığı pekiştiriyor.

Küçük bir balkonda çalışırken, sabit mobilyalar mekanı daralttıkları için büyük bir engel teşkil edebilirler. Peki bunun çözümü ne? Taşınabilir ya da dönüştürülebilir mobilyalar bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Balkon ve teras dekorasyonlarını konforlu ve şık bir hale getirmek için tek ihtiyacınız yumuşak, modern minderler olabilir. Küçük bir balkonda, son derece stil sahibi bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız minderli dizaynlara daha yakından bakın.

Hangi malzemeleri kullanmalıyım

Bugünlerde çoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz ve yüksek taş binalarla çevrili olduğumuzdan doğadan uzak kalıyoruz. Bu durumla baş edebilmek için balkonunuza biraz yeşillik koyma yolunu seçebilirsiniz. Böylece balkonunuz yaşayan bir alana dönüşür ve olumlu bir enerjiyle kaplanır. Ama bunu yaparken balkonunuzu bir ormana çevirmeyin. Yeteri kadar ve tam olgunlaşmamış bitkileri seçin.

Kullanışlı bir balkon dekorasyonu oluşturmak için ihtiyacınız olan en önemli mobilya konforlu bir oturma grubudur. Tercihinizi ister rattan veya hasır bahçe mobilyalarından yana yapın yada isterseniz ferforje ürünleri tercih edin. Geniş ve yumuşak minderlere sahip bahçe mobilyaları balkon ve teraslarınız için ideal olacaktır. Minderlerini dilediğiniz zaman değiştirebilir ya da kötü havalarda içeri taşıyarak yağmurdan koruyabilirsiniz.  

Kullanılacak malzemelere karar veremiyorsanız yada bir profesyonelin fikrini ihtiyacınız var is homify dan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Düşük bütçeyle balkon tasarımı 

Balkon dekorasyonu için çok uygun olan ahşap panelleri yan duvarlara monte ederek üstlerine saksıları asabilirsiniz. Bitki yoğunluğunu ve tarzını kendi zevkinize göre tercih ederken evinizde yemyeşil, hayat dolu bir köşeniz olabilir.

Teras için sıra dışı bir görünüm arzuluyorsanız yuvarlak hatlı kafesi andıran tasarımları uygulayabilirsiniz. Koltukların da yuvarlak dizilmesi küçük alanda maksimum oturma yeri sağlıyor.

Kış ayları için balkonu kapatmak

Raylı pencere sistemi ile, dört mevsim balkon keyfi yaşamanız işten bile değil. Dakikalar içinde açılıp kapanan sistemler ile ılık bir kış gününü bile balkonunuzda keyif yaparak geçirebilirsiniz. Ayrıca, cam cephelerin mucizesi ile mekanların hem kış bahçesi hem balkon hem de oda gibi kullanılmasını sağlayan cam cepheler bir çok farklı çözümle uygulanabiliyor.

Çok fazla ışıkla muhabbetin kalitesini düşürebileceğiniz gibi çok az ışık da insanların birbirlerini görmelerine engel olur. Işık ve ışık aksesuarları alırken sıcak renkler olmasına özen gösterin ki balkonunuzun rahatlatıcı, konforlu ve romantik olmasını sağlayın.

Homify da kapalı balkon fikirleri yazımızdaki birbirinden farklı tasarımlara göz atabilirsiniz. Yada profesyonel yardım almak için Homify ile pek çok sayıda profesyonele ulaşabilirsiniz.