Villalar İçin İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Villa nedir?

Villa, müstakil ev türlerinin en güzellerinden biri olan ve kökeni Roma İmparatorluğu dönemine dayanan yapılara verilen isimdir. Şehrin dışında, kırsal ya da deniz kenarı bölgelerde inşa edilen, benzeri diğer müstakil evlere kıyasla görselliğin ön plana çıkarıldığı yapılardır. Genelde varlıklı insanlar için inşa edildikleri için görkemli ve lüks bir görünüme sahip olurlar. Villaların aynı zamanda büyük ya da küçük bir bahçesi de olur. Roma döneminde villalar şehre yakın, bir ya da en fazla iki günlük yolculuk mesafesinde olurlarmış. Günümüz için de benzer bir şey söyleyebiliriz, ancak yolculuk şartlarının değiştiğini varsayarsak, şehrin dışında fakat şehre ulaşımı kolay, birkaç saatlik mesafede olarak bu bilgiyi güncellememiz mümkün.

Roma dönemi villalarını bizim kültürümüzden aşina olduğumuz köşkler ile kıyaslayabiliriz. Eski zaman villaları kendi ürünlerini yetiştirebilecek büyüklükte çiftliklerin içerisinde yer alan, hizmetliler için ayrı, depolama alanları için ayrı alanları bulunan oldukça büyük yapılarmış. Rönesans döneminden kalma klasik İtalyan villalarında bu gelenek devam etse de, günümüz villaların hala lüks olmakla birlikte dönem villalarına göre çok daha mütevazi olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde villa deyince aklımıza kırsal ya da deniz kenarı bölgelerde konumlanan şık evler gelse de, bu evleri şaaşalı ve görkemli olarak tanımlamıyoruz. Daha ziyade, bahçeli,  genelde dubleks ya da tripleks yapıda, kimisinde yıl boyunca yaşanan, kimisi ise sezonluk olarak kullanılan güzel evler aklımıza geliyor.

Günümüzde villalar

Çağımız ikinci konutların arttığı, yazlık ve kışlık kavramlarının yaygınlaştığı bir çağ. Nüfus yoğunluğunun kent merkezlerinde toplanması, içinde dönemsel olarak yaşanan ve ikinci konut adı verilen yapıların da artmasına neden oldu. Yaşadığımız bölgeye göre, plaj evi, yayla evi, kır evi şeklinde olan bu ikinci konutlarda villa tipi yapılara oldukça sık rastlıyoruz. Bazen tamamen münferit, bazense site içerisinde yer alan villalar genelde üst ve orta üst sınıf insanlara hitap ediyor ve ekseriyetle de deniz kenarına yakın bölgelerde konumlanıyor. Yazlık villa olarak adlandırabileceğimi bu yapılar dönemsel olarak kiralamak da sıklıkla tercih edilen bir yöntem.

Öte yandan, hali vakti yerinde birçok insan şehrin keşmekeşinden uzak, fakat şehre ulaşımın kolay olduğu bir bölgede, müstakil bir villada yaşamayı tercih ediyor. Bu tür villalar münferit olabileceği gibi siteler içinde de yer alabiliyor. Bölgede villalardan sayısı arttıkça banliyö adı verilen nezih mahalleler oluşuyor. Bu mahalleler yalnızca yazın değil, tüm yıl boyunca yaşanan yerlerdir ve yaşam standartları oldukça yüksektir.

Villa inşaası

Diyelim ki bir arsanız (ya da araziniz) var ve bu arsa üzerinde bir villa inşa ettirmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle arsanızın niteliklerini biliyor olmanız gerekmektedir. Arsaların konumlarına göre farklı inşaat izinleri bulunur, dolayısıyla sahip olduğunuz arsa, yaptırmak istediğiniz villa için yeterli büyüklükte görünmesine rağmen, inşaat kısıtlamaları buna izin vermeyebilir. Arsanızın niteliği ile ilgili en doğru bilgiyi arsanın bağlı olduğu belediyenin ilgili departmanından alabilirsiniz. Gerekli bilgiler ve inşaat için izinler alındıktan sonra sonra, bir mimarlık firması ile anlaşarak projelendirme aşamasına geçebilirsiniz. Birçok mimarlık firması bünyesinde inşaat mühendislerinin ve ustaların da bulunduğu bir inşaat firması ile çalışır. Projeniz belediye tarafından onaylandıktan sonra, altyapı çalışmaları ile başlayarak inşaat aşamasına geçebilirsiniz.

Villa tadilatı

Birçok insan ise, her ne kadar heyecan verici olsa da sıfırdan inşaat ile uğraşmak istemez, eski dahi olsa önceden inşa edilmiş, hazır bir villa satın almayı ve satın aldığı bu villayı ihtiyaçları ve beğenileri doğrultusunda yenilemeyi tercih eder. Bu yenileme işlemi binanın eskiliğine ya da stiline göre küçük çaplı bir tadilat da olabilir, yapıya komple yeni bir çehre kazandıracak komple bir renovasyon da. Böyle bir işe girişecek okuyucularımızın yetkili belediyeden gerekli bilgileri ve izinleri alması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra bir inşaat firması ile anlaşılarak mimari / iç mimari projeler çizilir ve yenileme çalışması başlar. Unutmayın ki, eğer satın aldığınız villa bir sitenin içerisinde yer alıyorsa, site yönetmeliğinde villanın mimari özelliklerinin değiştirilmesi ile ilgili kısıtlamalar olabilir.

İster sıfırdan yapılacak bir inşaat olsun isterse de küçük çaplı bir tadilat, turistik özelliği olan birçok bölgede yaz ayları boyunca inşaat yasağı olduğunu belirtelim.

İnşaatı kim yapmalı?

Ülkemizde farklı yörelerin farklı mimari anlayışları var, dolayısıyla nasıl bir villa yaptıracağınıza karar verirken, yöresel mimariyi de göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde, inşa ettireceğiniz yapı kendi başına ne kadar güzel olursa olsun, çevresi ile uyumsuz görünecektir. Sıfırdan bir villa inşa ettirmeyi planlıyorsanız, villanızın tasarımları için bölgeden bir mimarı tercih etmelisiniz. Böyle bir mimar yörenin mimarisine hakim olmakla kalmayacak, belediyenin bürokratik işlemleri konusunda da deneyimli olacaktır.

Bulunduğunuz bölgeden iyi bir mimar ya da inşaat firması bulmak için homify portalını kullanabilir, çevrenizde inşaat işi yapan firmaların portföylerini homify sayfalarında üzerinden inceleyebilirsiniz. Böylece, önceki projelerini beğendiğiniz, sizin ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak tasarım yapabilecek, beeğenilerinizi ortak bir paydada buluşturabileceğiniz bir profesyonel ile anlaşma şansınız artar. Aynı şey renovasyon için de geçerli. Deneyimli bir profesyonelin elinden çıkma renovasyon çalışması sayesinde eski ve yetersiz bir ev bile muhteşem bir villaya dönüşebilir.

Nasıl bir villa?

Günümüzde her alanda olduğu üzere, inşaat alanında da teknoloji çok gelişti ve seçenekler de bu doğrultuda arttı. Betonarme evler hala popülerliğini korurken, prefabrik evler de oldukça yaygınlaşmaya başladı. Ahşap, hafif çelik yapı gibi alternatifler sunan prefabrik evler aynı zamanda birçok farklı mimari stilde de üretiliyorlar. Ayrıca, geleneksel mimarinin değişmez malzemelerinden olan taş, ahşap ve hatta kerpiç yapılar da sağlıklı ev opsiyonları yarattıkları için yeniden popülerlik kazanmaya başladılar. homify sayfalarında her biri kendi alanında uzman birçok farklı inşaat firmasının değişik malzemeler ile inşa edilmiş villa projelerini görebilirsiniz.