Yanları Açık Garaj İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri | homify Yanları Açık Garaj İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Yanları Açık Garaj İçin Tasarım Fikirleri & Resimleri

Araç portu/carport olarak da bilinen yanları açık garaj, en az duble garaj ya da prefabrik garaj kadar kullanışlı ve tekli konutlara özel bir otoparktır. Yapı olarak resmi binaların bahçelerinde görmeye alışık olduğunuz pergolalı otoparklara benzer. Genelde garajlar ile karıştırılan bu basit yapılar ahşap ve demir gibi malzemelerden yapılır ve inşası son derece kolaydır. homify evinizin her odası için birbirinden güzel tasarım fikirleri sunarken yanları açık garajları da ihmal etmiyor. Eğer bahçenize araçlarınız için koruma sağlayacak, basit ve masrafsız bir park alanı yapmayı düşünüyorsanız bu yapılarla ilgili her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Garaj ile carport’un farkları nelerdir?

Garajlar, ait olduğu binanın yanında ya da içerisinde bulunan entegre yapılardır, kapalı oda biçiminde inşa edilirler ve araçla birlikte birçok otomobil bakım, tamir tadilat malzemesini muhafaza etmek için de kullanılırlar. Garajlar binanın bir parçasıdır ve bina ile birlikte inşa edilirler. Yanları açık garajlar ise binanın bitişiğine ya da bahçesine ayrı olarak inşa edilen, en az bir yüzü açık koruma parkurlarıdır. Garajları tıpkı bir oda gibi düşünüp, dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Çalışırken dinlenmek için bir koltuk ya da bank yaptırabilir veya bir bilardo masası atarak oyun odası haline bile getirebilirsiniz, raf ve dolaplarla dekore edeceğiniz garaj duvarları evinize ek depolama alanları kazandıracaktır. Yanları açık garajlarda ise bu tarz seçenekleriniz olmayacak, onlar otomobilinizi yalnızca hava şartlarına karşı korumak için yapılmış bir pergola gibidirler, çok fazla dizayn alternatifleri yoktur ve yan amaçlarla kullanıma pek elverişli değillerdir.

En kolay şekilde yanları açık bir garajı nasıl inşa edebilirim?

Bahçenize aracınızı güneş ve yağıştan koruyacak bir açık garaj yapmayı düşünüyorsanız 4 ana başlıkta nasıl tamamlayabileceğinizi bizden öğrenebilirsiniz. Bu tip kendin yap projelerinde almanız gereken önlemleri baştan hatırlatalım; tahta kesme, delme, vidalama gibi işlemler sırasında koruyucu eldiven ve gözlüklerden yararlanmayı ihmal etmeyin.  

1- Açık garaj her ne kadar basit ve teferruatsız bir yapı olsa da her inşaat gibi bir takım izin ve yönetmeliklere tabidir. Öncelikle bahçenize böyle bir yapı inşa etmek için gerekli izinleri almalısınız. Ardından garajı kurmak istediğiniz alanı belirleyerek birkaç ölçüm ve planlama yapmanız gerekecek. Ölçüm ve planlama sırasında kullanacağınız malzemeleri, parkurun büyüklüğünü, pergolanın yüksekliğini ve kaç araç için yapılacağını belirlemelisiniz. Bu tip açık garajlar genelde ahşap ve çelik gibi uygulaması kolay olan ürünlerden yapılırlar, hatta bazı yapı marketlerde galvanizli malzemeden üretilmiş ve ölçülüp kesilmiş hazır açık garaj kitleri de bulabilirsiniz. Bu kiti satın alıp, tıpkı bir lego gibi birleştirerek bir açık garaj yapmanız mümkün. Dilerseniz bütün parçaları kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

2- Ölçüm ve proje aşamasında kendinize bir eskiz çizerek işe koyulabilirsiniz. Önce kağıt üzerinde projenizi oluşturun yaklaşık ölçüleri not edin ve uygulamak istediğiniz çatı modelini seçin. Dilerseniz proje aşamasında bir uzmandan destek alarak da ilerleyebilirsiniz. Bu konuda size marangozlar, ferforje ustaları, mobilyacılar ve hatta mimarlar yardımcı olabilir. Projeden uygulamaya geçmeden önce yapmanız gereken 2 şey var; ilki ihtiyacınız olan bütün malzemeleri araştırıp satın almak, ikincisi ise zemini hazırlamak.

Zemin hazırlığı her inşaat için zorunlu bir adımdır. Uygulama yapacağınız zeminin taş ve çakıllardan arınmış, düz ve temiz olması gerekir. Zemin uygulamasında kullanacağınız malzemeye göre hazırlık aşamasını planlayabilirsiniz. Zemin malzemesi olarak beton mu yoksa ahşap dış mekan parkeleri mi kullanacağınıza bütçenize ve zevklerinize göre karar verin. Zemin hazırlığının hemen ardından projenin ana taslağını zemin üzerine geçirin. Alana ortalama otomobil ölçülerinde bir dikdörtgen çizin. Ortalama bir araç için ölçüleri 4.9 ve 2.6 metre olarak hesaplayabilirsiniz. Köşeleri işaretleyin ve malzemeleri hazırlamaya koyulun.

3- Satın aldığınız malzemelerden en az 3,4 metre yüksekliğindeki taşıyıcı direkleri seçin ve dört köşeye monte edin. Montajı için zemin montaj ekipmanları kullanabilir veya doğrudan beton dökerek zemin döşeme işini de aradan çıkarabilirsiniz. Kirişleri işaretleyip bu dört köşedeki direği dört kenar ile birbirine bağlayın. Bu işlem için kullanabileceğiniz birçok kiriş ve monte ekipmanı bulabilirsiniz. Kenarları da bağladıktan sonra çatı strüktürlerine geçebilirsiniz. Çatıyı destekleyecek olan 6 adet strüktür çentik yöntemi veya askı yöntemi ile sabitlenebilir.Taşıyıcı sistem tamamlandıktan sonra çatı kaplamasına geçebilirsiniz. Çatı kaplamasında, saz örtüden ahşap döşemeye, kontrplak levhalardan metal plakalara kadar birçok farklı yöntemi değerlendirebilirsiniz. Bütçenize, iklim şartlarına ve zevkinize göre dilediğinizi seçin.

4- Son olarak denge ve mukavemet ölçümlerini yaparak yapının sağlamlığını test edin ve dekorasyona başlayın. Dekorasyon deyince çok detaylı bir prosedür olacağını düşünmeyin, birkaç boya fırçası ve dilediğiniz bir renk ile tamamlanabilecek bir dizayndan bahsediyoruz.

Yanları açık garajların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yanları açık garajlar entegre garajların aksine hırsızlığa ve fırtına gibi birçok doğal etkene karşı koruma sağlamazlar. Güvenlikli bir bahçeye sahipseniz ve hırsızlığa karşı diğer bütün önlemleriniz hazırsa açık garaj sizin için yeterli olabilir ama güvenliksiz bir bahçede entegre garaj çok daha akıllıca bir çözüm olacaktır. Bununla birlikte açık garajlar depolama amacıyla kullanılamaz. Araç park alanı dışında bir işlevi olmayacaktır. Ancak bütün bu dezavantajlarına karşın açık garajlar çok daha ucuz ve pratiktir. Garajı olmayan bir eve garaj inşa etmek başlı başına bir inşaat yüküyken, açık garaj inşa etmek son derece hızlı ve kolay olacaktır.

Yanları açık garaj yaptırmak konusunda tereddütleriniz varsa hoşunuza gidecek ufak bir fikir daha verebiliriz. Açık garajın kiriş ve çatısını bitkilendirme amacıyla da kullanabilirsiniz. Ahşaptan inşa edilmiş bir açık garajın yemyeşil bitki ve sarmaşıklarla dekore edilebileceğini, rengarenk çiçeklerle dolu asma saksılarla süslenebileceğini ve ambiyans ışıklandırmalar ile aydınlatılabileceğini düşünürsek bahçenize güzellik kazandıracağını bile söyleyebiliriz.

Yanları açık garaj maliyeti nedir?

Yanları açık garajın maliyeti kullanacağınız malzemelerin kalitesine ve türüne göre ayrıca zeminin özelliğine göre değişecektir. Eğer sert ve sorunsuz bir zemin üzerine inşa edecekseniz maliyeti çok daha düşürebilirsiniz. Dekoratif ögeler için yapacağınız masraf ise tamamen size bağlı.