İskandinav Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler| homify İskandinav Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

İskandinav Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

İskandinav tarzı bir yatak odası nasıl tasarlanır?

İskandinav tarzı, son dönemlerde tercih edilen en popüler stiller arasında yer alıyor. Aydınlık ve ferah bir görünüm sağlar. Açık renk tonları, beyaz, gri ve bej renklerinin yanı sıra ahşapla muntazam uyum sağlayarak göze hitap eder. Yatak odası kişisellik ve karakteristik unsurlar katmak isteyebileceğiniz bireysel yaşam alanlarıdır. 

Farklı stil ve tarzları bir araya getirmek için bireysel yaşam alanlarını dekore etmek, beğenilerinize en iyi ifade etme yollarından biridir. İskandinav stil yatak odası aydınlık bir atmosfere sahiptir, konforludur ve rahattır. Günün yoğunluğunun ardından dingin bir atmosfer sunar. Uyum ve ahenk içeren sade çizgiler, İskandinav tarzını tercih edenlerin sayısını arttırıyor. Işık önemlidir, doğal ışığı muntazam alan bir yatak odası konforu arttırır. İskandinav pencereleri genellikle minimalist bir dizayna sahiptir.

İskandinav tarzının özellikleri nelerdir?

İskandinav stil, 1950'lerde modern bir hareketin parçası olarak İsveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve Norveç'te ilk olarak ortaya çıkmıştır. Amacı, lüks ve konforu işlevsellik ve ekonomiklikle ön plana çıkarmaktır. Soluk renkler, doğal malzemeler ve şık mobilyalarla estetik unsurlar, uyum ve ahenk, sakin bir atmosferle buluşuyor. 

İskandinav stilin popülaritesi 1980’lerde bir miktar gerilese de, yeniden yorumlanarak 90’lı yıllarda yeniden revaçta olmaya ve ilgi görmeye başlamıştır. İskandinav ülkelerinin tasarımcıları, dekorasyonda kullandıkları tasarım ürünlerini bireysel tasarım birimleri ön planda tutularak orijinal ve yaratıcı fikirlerle tasarlamışlardır.

İskandinav tarzı bir yatak odası dekorasyonu için bazı ipuçarı bulunmaktadır. Öncelikle çok koyu renkli, büyük ve geniş kilim ve halılar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine daha soluk renklerle bir kilim ya da şartlar el veriyorsa el dokuması bir halı ideal olacaktır. Çok fazla aksesuarla göz yormayın. Büyük aynalar yatak odasını daha geniş gösterir, derinlik katar ve daha ferah bir görünüm sağlar. Şık aydınlatma aksesuarlarıyla ferah etki arttırılır. 

Duvar dekorları için fotoğraflar, sanat eserleri ya da lamba aksesuarlarına yer verebilirsiniz. Pastel renkler favorilerden biridir. Özellikle yatak odasında dingin bir atmosfer oluşturmanızı kolaylaştıracak ve günüm yorgunluğunun ardından kaliteli bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Doğal ahşap mobilyalar ya da endüstriyel bir lamba aksesuarı ile bir araya getirerek şıklık yakalayabilirsiniz.

“Az çoktur” ve minimalist yaklaşımdan esinlenen İskandinav stil için öncül bir tavır olacaktır. Basit çizgiler, sofistike yaklaşım, fonksiyonel unsurlar ve modern mobilyalarla estetikten ödün vermeyerek bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Zarif ve yalın çizgilerle sofistike yaklaşım göze hitap eder ve konfor sağlar. Yalın çizgilerle zamansız, sade ve ferah bir görünüm sağlamak için İskandinav stil yatak odası modellerini inceleyebilir, ilham alabilirsiniz.

İskandinav tarzı bir yatak odasında zemin uygulamaları için nelere dikkat edilmelidir?

Yatak odası dekorasyonunda öncelikle duvardan döşeme zeminine uygulanacak stil ve tarza göre kaplama malzemeleri belirlenmelidir. İskandinav stil öğelerle dizayn edilen bir yatak odasında beyaz, gri ve açık renk tonları zemin kaplamaları hakimdir. Duvar dekorları için mobilya ve aksesuarları ön plana çıkaracak açık renk tonları tercih edilir ve aynı zamanda daha geniş ve ferah bir atmosfer oluşur. 

Ahşap döşeme zemini kaplaması sıcak bir atmosfer oluşturulurken, dekorasyonla uyumlu açık renk tonlarına boyanabilir. Ayrıca halı unsuru soğuk İskandinav iklimleri için sıcaklık katan faktörler arasında gelir. Yatak karyolasının kenarında küçük de olsa sıcak bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacak bir halı bulundurabilirsiniz.

Hangi mobilyalar tercih edilmelidir?

Mobilyalar için uygun zaman kaplaması malzemeler seçildikten sonra, belirlenen renk paletine göre öncelikle zemin uygulamaları ve ardından mobilya yerleşimleri yapılır. Ahşap mobilyalarda yine açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Yatak karyolası için gri ve beyaz tondaki zemin kaplamalarıyla uyumlu renkler tercih edilebilir. 

Tüm bunların yanı sıra yatak karyolası mobilyalar arasında başroldedir ve konfor esas alınmalıdır. Yatak odası dekorasyonunda İskandinav stil esintileri için beyaz, gri ve açık renk tonları kullanmaktan çekinmeyin. Doğru yatak karyolasını seçin ve konforu ön planda tutun. Konfor sağlamak için ahşap yatak karyolasını döşeme zeminine yakın dizayn edebilir, ahşap paletler kullanabilirsiniz. Yalın ve basit çizgilerle konforlu ve rahat bir yatak alanı dizayn edebilirsiniz.

Yatak başlığı, İskandinav tarzının bir parçası değildir ancak işlevsellik katması bakımından tasarımda kullanılabilir. Kitaplar, aydınlatma aksesuarları ya da çekmeceler için bir bütün sağlayan bir yatak başlığı dizayn edebilirsiniz. İskandinav stil dekorasyonda basit ve yalın çizgilerle kullanım konforu ön plandadır. Yatak odası için bir gardırop modeli arıyorsanız, askılık sistemleri ile tekerlekli protatik bir tasarım, son derece fonksiyonel olacaktır. Mobilya tasarımlarında estetik unsurlar yalın çizgilerle sağlanır ve işlevsel unsurlarla birleşir.

İskandinav tarzı aksesuarlar nasıl seçilir? 

İskandinav stil basit ve yalın çizgiler içerir. Buna rağmen yatak odası dekore edilirken stilden ve aksesuar kullanımından yoksun değildir. Aksesuar seçerken, tekstil ürünlerinde natürel dokular ön planda tutulmalıdır. Keten kumaşlarla yastık, yatak örtüsü ya da perde modellerini bir araya getirebilirsiniz. 

Burada seçilen ürünlerde desen ve renk ahengi döz önüne alınmalıdır. Dekoratif yastıklarla daha renkli ve desenli modelleri kullanmanıza olanak tanır. Resim çerçeveleri ve fotoğraflarınızı sergilerken bir bütün ve uyum sağlayacak modelleri bir araya getirebilirsiniz. Kullanılacak resim ya da fotoğraflar için siyah-beyaz gibi benzer bir dil ya da stil yakalayan örnekleri kullanabilirsiniz. Pencee pervazları için mumlar, lamba aksesuarları ya da duvara monte aplikler tercih edebilirsiniz. Dingin bir atmosfer oluşturmak için yatak odası dekorasyonunda sarı ışık tonları tercih edilmelidir. 

Doğru lamba aksesuarlarıyla sıcak bir atmosfer oluşturmanız kolaylaşır. Sadece tek noktadan odanızı aydınlatmakla kalmayın; birkaç noktadan aydınlatmak için küçük lamba aksesuarları, abajurlar satın alın ya da Kendin Yap projeleri ile kendiniz tasarlayarak İskandinav tarzı yatak odası dekorasyonunda fark yaratın. Güne başlarken ferah bir atmosfer oluşmasını sağlayın, günü sonlandırırken dingin bir yatak odası ile kaliteli bir uyku çekmek için uygun ortamı sağlayın. Huzur veren bir atmosfer için İskandinav tarz idealdir. Ayrıca örnekleri gözlemleyebilir, ‘İskandinav stil dekorasyon nasıl yapılır?’ ve ‘İskandinav stil evlerin en önemli unsurları nelerdir?’ yazılarımıza göz atabilirsiniz.