Country Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler| homify Country Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Country Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Evdeki her odanın farklı bir işlevi var ve dekorasyon yaparken önceliğimiz, odanın işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi sağlamak. Yatak odasının öncelikli işlevinin sağlıklı bir uyku ortamı oluşturması olduğu için dekorasyonu da ona yönelik olmalı, çünkü kaliteli bir uyku gün içinde dayanıklılığımızı artıran hayati bir faktör.

Yatak odası günümüzün, dolayısıyla da ömrümüzün yaklaşık üçte birini geçirdiğimiz bir mekan.  Güne bu mekanda başlıyor, günü yine bu mekanda sonlandırıyoruz. Üstelik, gün içerisinde yalnız kalmak, kafamızı dinlemek istediğimiz zamanlarda da birçoğumuzun tercihi yine yatak odası oluyor, çünkü yatak odalarımız evin ortak yaşam alanı içinde yer almayan, tamamen kendimize ait kişisel alanlarımız. Dolayısıyla, yatak odası dekorasyonumuzun da kişisel beğenilerimize hitap eden, bize huzur verecek şekilde olması gerekiyor.

Yatak odası, aynı zamanda birçoğumuz için güne hazırlandığı ve giysilerini depoladığı alan anlamına da geliyor, zira çoğumuzun evinde ayrı bir giyinme odası bulunmuyor. Yatak odasının işlevleri bunlarla da bitmiyor. Birçok kimse, çalışma masalarını da yatak odasına yerleştiriyor. Yatak odaları evin en sessiz kısmındaki özel alanlar oldukları için, kafa dinlemeye de, çalışmaya da uygun mekanlar haline geliyorlar. Kısacası, yatak odası çok amaçlı kullanılan bir mekan ve öncelikli işlevinin yanı sıra, bir sürü de yan işlevi bulunuyor.

Kırsal stil yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Sabah gözlerimizi açtığımızda gördüğümüz ilk mekanın bize mutluluk ve huzur vermesi günümüzü daha iyi ve daha verimli geçirmemize fayda sağlayacaktır. Bu nedenle, yatak odası dekorasyonumuz hem işlevlerini yerine getirmeli hem de  beğenilerimize hitap etmeli. Eğer evimizde kırsal stil dekorasyon tercih ediyorsak, yatak odamızı da evin diğer odalarına uyum sağlayacak biçimde, kırsal stilde dekore etmemiz güzel bir görünüm oluşturacaktır.

Çiftlik evlerinin dekorasyonundan ilham alınarak yapılan dekorasyon çalışmalarına kırsal stil adı verilir. Yaygın olarak İngilizce orijinal haliyle, country stil olarak da kullanılır.  Kırsal stil dekorasyonda en çok kullanılan malzeme ahşaptır. Masif ahşap mobilyalar, ahşap zemin ve tavanları kırsal stil dekorasyonda sıklıkla görürüz. Harman tuğla ve doğal taş da kırsal stilin en popüler malzemeleri arasında yer alır. Cotto adıyla bilinen pişmiş toprak karoların ve desenli, geleneksel seramik karoların da kırsal stil dekorasyonda yeri vardır. Kırsal stil dekorasyonun özelliği mekanlarda sıcak, samimi, davetkar bir atmosfer oluşturmasıdır.

Kırsal stilin en popüler versiyonlarından biri de Fransız tarzı kırsal stildir. Fransız tarzı kırsal dendiğinde, özellikle Provence bölgesinin stili göz önüne getirilmeli. Bu stilin en belirgin özellikleri ise klasik mobilyalar ile rustik parçaların güzelce harmanlanması ve pembeden mora, sarıdan turuncuya kadar daha canlı renklerin ve çiçek desenlerinin bolca kullanılmasıdır. Ayrıca, horoz, ayçiçeği, zeytin, üzüm, lavanta ve böcek desenleri de Provence stilde en çok kullanılan desenler arasında yer alır. Günümüzde oldukça yaygın olan shabby chic stil de ilhamı en çok Provence stilden alır.

Kırsal stil ile rustik stil birbiri ile karıştırılabilir. Her iki stil de yoğun ahşap kullanır, taş ve tuğla gibi malzemelere çokça yer verir. Ancak rustik stilde ahşabın genellikle ham olarak kullanıldığına tanık oluruz. Kalın kütükler, işlenmemiş görülen ahşap detaylar rustik stildedir. Kırsal stilde ise ahşap işlenir, cilalanır, hatta renklendirilir.

Kırsal stil yatak odalarının dekorasyonunda ağırlıklı olarak açık renkler, tercihen de beyaz renk tercih edilmelidir. Kullanılan açık renge kontrast oluşturması açısından koyu renkli doğal ahşap yüzeylere yer verilebilir. Mekana fazla eşya yığılmaması, dekorasyonun sade olması ve gözü yormaması huzurlu bir mekan oluşturmak adına önemlidir.

Kırsal stil yatak odasında ahşap zemin kaplaması tercih edilmelidir. Duvarlar ise doğal taş kaplı olabileceği gibi beyaz badanalı da olabilir. Tavanda dekoratif ahşap kirişlere yer verilebilir. Mobilyalarda ise doğal ahşap rengini de, beyaz rengini de tercih edebilirsiniz. Nadiren de olsa, pastel tonlarda boyanmış mobilyalar da kullanılır. Ayrıca, eskitilmiş yüzeyler de kırsal stil mobilyalarda son derece popülerdir.  

Yatak odası dekorasyonunda kullanılan standart mobilyalar; karyola, komodinler, gardırop, şifonyer, makyaj masası, koltuk ve bank/sandıktır. Bu büyük parça mobilyalara ise perde ve halı gibi dokumaların yanı sıra, en az onlar kadar önemli bir yere sahip olan nevresim takımları ve yatak örtüleri eşlik eder. Bu dokumalar karyola gibi geniş bir alanı kapladıkları için, yatak odası dekorasyonun önemli birer parçası haline gelmişlerdir.

Kırsal yatak odasında kullanılan dokumalarda pamuklu, keten ve yün gibi doğal ürünlere yer verilmelidir. Halı ve kilimlerde geleneksel motiflere yer verilebilir ancak perde ve yatak örtüsü gibi diğer dokumaların düz renkte olması tercih edilmelidir. Dokumalarda beyazın yanı sıra, sarı ve turuncu gibi sıcak renklere ve bu renklere kontrast oluşturacak pastel mavi, pastel mor gibi tonlara yer verilebilir.

Kırsal stil yatak odası aydınlatması nasıl olmalıdır?

Yatak odası dekorasyonunun en önemli bir diğer unsuru ise aydınlatmasıdır. Yatak odanızda oluşturmak istediğiniz ambiyansı aydınlatma ile sağlayabilirsiniz. Yatak odası çok amaçlı bir mekandır ve her işlevi için uygun aydınlatması olmalıdır. Yumuşaklık, rahatlık, huzur, romantizm gibi durumların yanı sıra makyaj yapma, giyinme veya yatakta kitap okuma taleplerine de karşılık verebilmelidir. Bu da, yatak odalarında birden fazla aydınlatma ihtiyacı doğurur. Kırsal stil yatak odası için ahşap, metal ya da pirinç sarkıt aydınlatmalar, romantik görünümlü, seramik gövdeli abajurlar, makyaj masasına özel, homojen bir ışık veren şerit lambalar tercih edilebilir.

Kırsal stil mobilyaları nereden bulabilirim?

homify’da ürün yelpazelerini sergileyen mobilya ve aksesuar firmalarının sayfalarını gezerek en güzel kırsal stil yatak odası mobilyalarını görmeniz mümkün. Yatak odası mobilyalarını takım halinde alabileceğiniz gibi, her parçayı tek tek seçerek kendi takımınızı da oluşturabilirsiniz. Bu firmalar ile doğrudan iletişime geçerek arzu ettiğiniz bilgilere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yine homify üzerinden kolaylıkla irtibat kurabileceğiniz, şehrinizden bir iç mimar veya dekoratör ile anlaşarak kırsal stil bir yatak odası dekorasyonu yaptırabilirsiniz. Profesyonel bir iç mimar ya da dekoratörle anlaşmak için belirli bir bütçe ayırmak gerekmektedir, ancak böyle bir uzmanın elinden çıkacak olan kırsal stil dekorasyonunuz hiçbir hataya mahal vermez ve dergilere çıkacak düzeyde mükemmel olur.