Tropikal Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler | homify Tropikal Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Tropikal Yatak Odası İçin Tasarım Fikirleri & Resimler

Birbirinden farklı yatak odası modelleri her ev için çekici olabilir ve eve değer kazandırabilir. Bazı durumlarda yatak odası için özel tasarımlar yapmak ve yatak odasının bulunduğu bölgeye özgü izler taşımasını sağlamak çok önemli olmaktadır. 

Örnek olarak Akdeniz bölgesi ülkelerinde Akdeniz iklimin esintilerini içeren tasarımlar daha çok rağbet görürken Kuzey Avrupa ülkelerinde de soğuk havanın vermiş olduğu   duyguları içeren tasarımlar ön plandadır. Aynı şekilde tropikal iklimin görüldüğü Kuzey Amerika, Asya ve Uzak doğu ülkelerinde  genel olarak yerel kültürlerin etkisi ile tasarlanmış yatak odası modelleri daha çok tercih edilirken günümüzün moda trendi olan tropikal izlerin bolca yer aldığı Tropikal yatak odası modelleri ön plana çıkmıştır. 

Yatak odası içinde tropikal renklerin bolca kullanıldığı, tropikal ağaçların ve bitkilerin duvarlarda aksesuar veya desen olarak kullanıldığı yatak odası tasarımları aynı zamanda rengarenk bir dekorasyon yapmanıza da olanak sağlıyor. Renkli kişiliğinizi dışa vurmak ve rengarenk bir dekorasyon yapmak için en ideal dekorasyon fikri olan ve tropikal özelliklerin yer aldığı bir yatak odasına sahip olmanızı sağlayan tropikal yatak odası modelleri homify yatak odası modelleri sayfasında yer alıyor.

Renkli bir mutfakoturma odası ve çocuk odasının yanında renkli bir ebeveyn odası olarak tropikal bir yatak odasına sahip olmak hem genel dekorasyonu tamamlayarak bütünlüğü sağlayacaktır hem de diğer yatak odası modellerinde yer alan resmiyeti ve ağırlığı ortadan kaldıracaktır. 

  Tropikal yatak odası özellikleri ?   

Bir yatak odasından beklediğiniz çekici olması, zarif olması, insana huzur vermesi, mutlu bir gelecek vadetmesi ve içeri adım attığınızda renkli bir dünya sunması gibi özelliklerin tamamını size sunan tropikal yatak odası modellerinde çok renklilik esas alınmış. Desenlerin birbirine geçtiği ve renkleri ile mükemmel bir yatak odası oluşturan tropikal yatak odası modellerinde çok sayıda aksesuar da kullanılıyor. 

Her yatak odası modelinde farklı aksesuarları çok sayıda kullanılarak size alternatif yatak odası fikirleri sunuyor. Sarkıtma lambalar, kütük sehpalar, bitki içerikli aydınlatmalar, renkli tablolar size hem alternatif  yatak odası modelleri sunuyor hem de yatak odası içinde çok farklı renklerin bir arada mükemmel bir kontrast oluşturarak tropikal özelliklerin size huzur vermesini sağlıyor. 

Klasik yatak odası modellerinden farklı olarak çok sayıda aksesuar ve farklı renkleri içeren bu yatak odaları  maliyetleri ve uygulama süreleri ile de sizlere kolaylık sağlıyor. Kısa süre de düşük maliyetli çekici zarif ve  çok renkli bir yatak odasına sahip olmak istiyorsanız tropikal yatak odası modellerinden birini tercih etmelisiniz.  

  Yatak odası planları   

Yatak odası dekorasyonu yapmadan önce mutlaka bir dekorasyon planı yapmalı ve olası sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bir çok yatak odası modelinde olduğu gibi tropikal yatak odası modellerinde de yatak odasının geometrisi, ölçüleri, eni boyu, baca ve sütun genişliği gibi etkenleri önceden belirlemeli, dekorasyon planını bu etkenlere göre hazırlayarak kusursuz bir uygulama yapmalısınız.

Tropikal yatak odası modellerinde bu olumsuz durumlar çok kolay bir şekilde bertaraf edilebilir. Çok sayıda aksesuarın kullanılıyor olması, çok sayıda farklı rengin bir arada olması, tropikal iklime özgü bitkilerden canlı veya figür olarak yararlanılıyor olması yatak odanızın olumsuzluklarının tamamını ortadan kaldırarak hayranlık uyandıracak bir yatak odası modeline imza atmanızı sağlayacaktır. 

Tropikal yatak odası dekorasyonu yaparken dekorasyon planları ile uğraşmak ve farklı planlar luşturmak zorunda kalmadan rengarenk ve insana hayat veren bir yatak odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Özellikle  renkli bir yaşam tarzınız varsa ve evinizin geri kalan alanı  çok renkli bir şekilde dekore edilmişse tropikal yatak odası modellerine göz atmalı ve evinizin dekorasyonunu tamamlayarak kusursuz bir eve sahip olmalısınız. 

Maliyet hesapları   

Yatak odası dekorasyonlarından ana kalem maliyet hesabıdır. Maliyet hesabını doğru bir şekilde yapmadığınızda harcayacağınız emek ve zaman boşa gidecektir. Bu nedenle maliyet kalemleri kalem kalem hesaplanmalı ve adımlar maliyet hesabına göre atılmalıdır. Klasik bir yatak odasında yer alan mobilyalardan yatak ve yatak takımının yanında tablo ve diğer aksesuarlar tropikal yatak odası modellerinde de yer alır. 

Ayrıca çok renkli bir dekorasyon yapıldığı için farklı renklerde kumaşlar ve aksesuarlar yatak odası dekorasyonuna eklenir. Tüm bu hesaplar yapıldığında tropikal bir yatak odası dekorasyonu klasik bir yatak odası dekorasyonunun yaklaşık olarak 2/3 , kadar olmaktadır. Zemin döşemesi, halılar, duvar kağıtları yatak başlığı, yatak ve yatak takımı dışında tercih edilecek aksesuar sayısı artırıldığında ise klasik bir yatak odası maliyeti kadar bir maliyet ortaya çıkabilir. 

Burada dikkat edilmesi gereken en temel etken tercih edilecek aksesuarların özellikle tropikal izler taşıyan aksesuarların maliyetleridir. Maliyet hesabında ayrılan bütçe kadar aksesuar sayısı belirlenmeli, yatak odası içinde minimal sayıda aksesuar veya çok sayıda uygun maliyetli aksesuar tercihi ile dekorasyon yapılmalıdır. Bu durumda klasik bir yatak odası maliyetinden daha az bir maliyet ile kusursuz ve tropikal izler taşıyan bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.     

Tropikal yatak odaları için halılar 

Halı; her yatak odası için temel bir aksesuardır. Yatak odası türüne ve şekline göre farklı ölçülere ve özelliklere sahip olan halılar tropikal yatak odası modelleri için çok renkli ve çok desenli olarak tercih edilmiş. Büyük ölçülere sahip olan ve tropikal renklere hakim olan yatak odası  halılar tropikal yatak odaları için özellikle türlü olarak düşünülmüş. 

Canlı bitkilerin izlerini ve tropikal bitkilerin figürlerinin yer aldığı yatak odası halıları genel olarak çok sayıda rengi üzerinde barındırıyor. Ayrıca geniş halının yanında küçük halıcıklarda yer alan tropikal yatak odası dekorasyonlarında zemin döşemesinin yanında özel halılar yer alıyor. Bu özellikleri ile yatak odasına zeminden başlayarak renklilik kazandıran, yuvarlak ve geometrik şekillerin yanında düz ve dikdörtgen halılar olarak da tropikal yatak odalarına canlılık veriyor. 

Maliyet olarak da oldukça uygun maliyetlere sahip olan bu halılar tropikal yatak odaları için hayati öneme sahip. Çok renkli ve çok sayıda unsurun yer aldığı bir yatak odası için tüm unsurlar ile uyumlu ve tğm unsurları destekleyen bir halı tercih etmek hem evinize hem de yatak odanızı farklılık kazandıracaktır.