Modern Yemek Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler | homify Modern Yemek Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Modern Yemek Odası İçin İlham Veren Tasarımlar & Resimler

Modern bir yemek odası nasıl olmalı?

Birlikte dua edip birlikte yemek yiyen ailelerin daima bir arada kalacağı söylenir. Birlikte yemek yeme kısmından hareket edecek olursak, mükemmel bir modern yemek odası, bütün ailenin hep birlikte rahatlıkla oturup yemeklerini keyifle yiyebildikleri bir yer olmalıdır. İster kahvaltı olsun, isterse öğlen ya da akşam yemeği, bu yemek odasındaki her öğün olabilecek en rahat şekilde yenebilmeli. Yemek masası ve sandalyeler modern bir tarzda ve odanın genel atmosferi ise neşeli ve keyifli olmalı. Bütün bu unsurların bir araya gelmesi modern bir yemek odasını ortaya çıkaracaktır.

Modern yemek odası fikirlerini nereden bulabilirim? 

Modern yemek odası dekorasyonu için yeni fikirler bulmanız oldukça kolaydır. Öncelikle dekorasyon dergilerinde ve internetteki çeşitli bloglarda çok çeşitli inovatif fikre rastlamanız mümkündür. Ayrıca arkadaşlarınıza ve ailenize danışmanız, onların evlerindeki yemek odalarını incelemeniz, bunlardan ilham alarak benzerlerini ya da kendinize göre modifiye edilmiş tasarımları kendi evinizde uygulamak iyi bir fikir olabilir. Aklınızdaki ve hayalinizdeki modern yemek odasına kavuşmak için gerekli olan fikirleri edinmek gerçekten hiç zor değildir, örneğin çeşitli vesilelerle gittiğiniz otel ya da restoranlardan dahi sizin için yararlı olabilecek fikirler edinebilir, ilham alabilirsiniz. Bir iç dekorasyon uzmanından yardım almak da ev dekorasyonuyla ilgili her konu için yararlı bir yöntemdir. Son olarak, elbette her türlü dekorasyon, mimari ve iç mimari başlıkta olduğu gibi, modern yemek odaları konusunda da homify'da sayısız örnek, en taze fikirler ve son moda trendler her zaman elinizin altında ulaşılabilir durumdadır.

Yemek odamı modern bir tarzda nasıl dekore edebilirim?   

Yemek odanızda modern bir dekorasyon yapmak istiyorsanız, işe farklı renkleri ve desenleri kullanmayı göz önüne alarak başlayabilirsiniz. Hemen her tür mekanda olduğu gibi yemek odanızda da kapılar, pencereler, mobilyalar ve tüm diğer dekorasyon unsurları önemli bir rol oynar ve tüm bunların mükemmel bir uyum içerisinde olmasını sağlamak gerekir. Modern tarzdaki bir dekorasyonun önemli yönlerinden biri de minimalliğidir. Bu bakımdan yemek odası olarak kullanacağınız odayı tıka basa eşyalarla doldurmak pek sağlıklı bir sonuç vermeyebilir. İstenmeyen ya da gerekli olmayan eşya ve aksesuarları ayıklamak genel olarak iyi bir fikir olacaktır. Yemek odanızda pastel tonlar kullanmak odanızın genel havasında bir iyileştirmeye sebep olacaktır. Döşemeler, mobilyalar, dekorasyon, çatal bıçak takımı, sanat eserler, aydınlatmalar ve iyi yemekler; modern bir yemek odasını ortaya çıkaran şey aslında tüm bunların doğru oranlarda bir araya getirilmiş bir toplamından başka bir şey değildir. Dilerseniz camlı dolaplar kullanıp porselen ya da cam takımlarınızı sergileyebilir, bunları da bir dekorasyon unsuru olarak kullanabilirsiniz. İster ayaklı lambalar ister avizeler şeklinde olsun, aydınlatma elemanları da yemek odanızda güzel bir hava yaratmak için olmazsa olmazlar arasındadır. 

Modern bir yemek odası tasarlarken nelere dikkat etmem gerekir?

Bir yemek odası tasarlarken, odanın içinde bulunduğu evde kaç kişi yaşayacağını ve odanın büyüklüğünü hesaplamak iyi bir başlangıç noktasıdır. Eğer yemek odanız geniş ve ondan yararlanacak insan sayısı da az ise, bu durumda yemek odanıza yemek masası ve sandalyeleri dışında başka mobilya ve aksesuarlar yerleştirmeniz de kolay olacaktır. Fakat kullanıcı sayısı fazla ve yemek odanız da küçükse, öncelikle yapmanız gereken yemek masanıza karar vermek ve onu yerleştirdikten sonra kalan alan üzerine tekrar düşünmektir. Bununla birlikte yemek odanızın ölçülerine göre masa seçmek her zaman için önemlidir. Beğendiğiniz masa küçük yemek odanıza sığabilir ama o sığdığı zaman iskemlelerin hareketi veya yemek servisi için yeterli alan kalmıyorsa, bu durum yemek odanızın varlığını tümüyle anlamsız hale getirir ve beğendiğiniz yemek masası da kullanılmaz hale gelir. Geniş büfeler çok fazla depolama ve vitrin alanı sağlamalarıyla yemek odaları için oldukça yararlı mobilyalardır. Öte yandan yemek odanızın diğer mobilya ve unsurları ile uyumlu olmaları da bir o kadar önemlidir. Eğer odanız bir büfeye yer verdiğinizde fazla küçülecek kadar ufak boyutlardaysa bu fikirden uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Modern bir yemek odasında hangi duvar rengini tercih etmeliyim? 

Modern bir yemek odası tasarlarken duvarlarınızda yapacağınız renk uygulamaları için standart bir formül yoktur. Kendi zevkinize göre oynayabileceğiniz, deneyler yapabileceğiniz bir alandır bu. Bu noktada önemli olan, duvarlarda yapacağınız uygulamaların yemek odanızın genel dekoru, mobilyaları ve aksesuarları ile uyum içinde olmasıdır. Eğer duvarlarınızda açık bir renk kullanmak ya da açık tonlarda bir duvar kağıdı uygulaması yapmak istiyorsanız, o halde mobilyalarda da açık renkler kullanmak, hatta cam tablalı bir yemek masasına yönelmek iyi sonuçlar verebilir. Modern yemek odalarında duvarlarda boya yerine duvar kağıdı tercih etmek de oldukça güzel ve pratik bir yöntemdir. Duvar kağıtlarınızı duvarlara asacağınız çerçevelenmiş fotoğraflar, tablolar hatta son moda duvar çıkartmaları ile renklendirebilirsiniz.

Modern bir yemek odasında ne tür bir zemin tercih etmeliyim?

Modern yemek odanız için çok çeşitli zemin alternatiflerinden birini seçebilirsiniz. Odanızın genel havasına ve duvarlarına uyacak bir yer karosu bu seçeneklerden biridir. Ahşap zeminler de yine ahşap mobilyalar, hatta camlı mobilyalarla birlikte mükemmel bir uyum gösteren ve göz alıcı sonuçlar veren bir zemin seçeneğidir. Mermer ya da başka herhangi bir çeşit doğal taşla yapacağınız zemin uygulaması da duvarlarınıza ve odanızın dekorasyonuna bağlı olarak harika bir sonuç verebilir. Bir yemek odasında herhangi bir kayma ya da düşmeye sebep olabilecek kaygan zeminlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Özetle modern bir yemek odasında akla gelebilecek her türden zemin seçeneğini kullanmak mümkündür. Göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etkenler zemin malzemenizin kolay temizlenebilir ve kaymaya meydan vermeyecek yapıda olmasıdır. Kolay temizlenmesi oldukça önemlidir zira yemek yenen bir oda olarak yemek odaları kolaylıkla kirlenmeye müsait yerlerdir ve sıklıkla temizlenmeleri gerekir.

Modern bir yemek odasını dekore ederken kullanabileceğim ipuçları nelerdir?

Yemek odanızın dekorasyonu için modern yemek odalarına ilişkin örnekleri incelemeniz ve buralardan edineceğiniz fikirlerden yararlanmanız odanızın daha güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Yemek odanızda aydınlatmaların çok önemli bir rol oynadığını aklınızda tutun, aydınlatmanın nasıl olacağına ilişkin detaylı bir araştırma yapın. Yemek odanızın tabiatına uygun olarak yemek esnasında ihtiyaç duyulacak araç, gereç ve aksesuarlarla donatılması da önem arz eder. Yemek odanızın her zaman temiz ve düzenli olması ve odanızın dekorasyonunun bu düzeni kolaylıkla sürdürmeye elverişli olması da çok önemli bir konudur. Yemek odanızda çok aşırı bir eşya yoğunluğu olmaması, bir miktar pozitif boşluğun kullanılması odaya taze ve ferah bir hava katacak, yemek kokularının boğucu bir hale gelmesinin önüne geçecektir. Penceresi olan bir odayı yemek odası olarak seçmek de yine aynı sebepten ötürü önemlidir. Açık mutfakların yaygınlaşmasıyla birlikte yemek odalarını mutfağın bir parçası olarak dekore etmek de bir trend haline geldi. Mutfağa ve dolayısıyla da yemeklere kolay erişim sağladığı için bu da yemek odanız için son derece yararlı bir tarz olabilir.

Modern bir yemek odası için mobilya alırken dikkat edeceğim hususlar nelerdir?

Modern bir yemek odası için mobilya seçerken, sade, zarif ve gerek evinizin gerekse de odanızın kalan unsurlarıyla uyumlu parçalar tercih etmeye çalışın. Temizlenmesi kolay ve yiyecek ya da sıvı temasından kolaylıkla zarar görmeyecek türden mobilyalar kullanmak yemek odaları için her zaman akıllıca bir tercihtir. Pek çok kişi yemek odalarında yemekle ilgili çağrışımları bulunan dekoratif aksesuarlar kullanmayı tercih eder, bu da başvurulabilecek seçeneklerden biridir. Yemek odası mobilyaları sanılanın aksine yemek masası ve sandalyelerden ibaret değildir. Büfeler, şarap dolapları, servis masaları ve yan dolaplar gibi pek çok başka parça da bu sınıfa dahil olabilir. Bunların arasından ihtiyacınıza, bütçenize ve yemek odanıza uygun olanları seçebilirsiniz. Ancak mobilyaların büyüsüne kapılıp hesapladığınızdan fazla harcama yapmamaya ve yemek odanıza sığdıramayacağınız yahut yemek odanızı fazla daraltacak eşyalar almamaya özen gösterin.

Küçük yemek odaları için dekorasyon fikirleri   

homify'da küçük bir yemek odasını dekore etmek için gereken her türlü örneği görebilir ve çok çeşitli fikir bulabilirsiniz. Odaların büyüklüğü pek çok evde sorun olabilmektedir. Mutfakta boş kalan alanı yemek bölümü olarak kullanmak en çok kullanılan ve genellikle de en iyi fikirdir. Mutfaktan yemek servisi de böylelikle çok daha kolay olacaktır. Yemek yerken mutfağınızın elinizin altında olması da her zaman tercih edilecek bir şeydir. Dekorasyonu minimal düzeyde tutun, zeminde ve duvarlarda açık renkler tercih edin ve böylece odanızın iç hacmini olduğundan büyük gösterebilirsiniz.

Benim için doğru yemek odası tarzı hangisidir?   

Modern bir yemek odası teması ya da tarzı, kullanacağınız alanın genişliğinden ve evinizdeki yemek odasının ebatlarından bağımsız olarak herkes için idealdir.

Endüstriyel tarzda yemek odaları 

Endüstriyel tarzdaki yemek odalarında anahtar koyu tonlar ve renklerin kullanımıdır. Tipik olarak duvarlarda koyu renkler ve mobilyalarda da buna kontrast oluşturacak renkler kullanılır. Büyük metal lambaların kullanımı da bu tarzda çok yaygındır ve genellikle yemek masasının ortasına gelecek şekilde tavandan sarkar. 

Rüstik tarzda yemek odaları 

Rüstik bir tarz yemek odalarına harika bir görünüm kazandırır. Zira bu tarzın özelliği basit tasarımlar kullanılması ve geniş iç mekanlara uygulanmasıdır. Şık çatal bıçak takımları, geleneksel çin porselenleri ve masaya konulan çiçek vazoları rüstik tarzdaki yemek odanızı daha da güzelleştirecektir. Rüstik yemek odalarında aydınlatma için odanın köşelerine koyulacak ayaklı şamdanlar veya kandiller de mekana muazzam bir hava katacaktır. 

Klasik tarzda yemek odaları 

Klasik tarzdaki yemek odaları dediğimizde aslında bu tanım kendini yeterince açıklıyor. Bu yemek odası temasında önemli olan ihtişamlı ve zengin duran bir görünüm elde etmektir. Klasik tarzdaki yemek odaları, özellikle hacim sıkıntısı olmayan geniş odalar için elverişlidir. Yüksek kalitede bir işçiliğe sahip ahşap mobilyalar, yine tercihen el dokuması kilimler, kristal bardak ve kadehlerle, gümüş çatal bıçak takımları klasik tarzdaki yemek odalarında olabilecek başlıca unsurlardır. Her ne kadar ahşap mobilyalar klasik tarzdaki yemek odaları için adeta simgesel parçalar olsa da, odanın genel havasını ve temasını bozmamak kaydıyla zevkinize göre başka türden bir yemek masası tercih etmeniz de mümkündür. 

Yemek yemek hayatımızın en temel ve en önemli parçalarından bir tanesi ve bu yemek anlarını ailemizle ve dostlarımızla paylaşmak da aslında yaşamın en güzel günlük deneyimleri arasında yer alıyor. Aile ve dostlarla birlikte yenilen yemekler, yaşam kalitemizi arttırmanın en kısa ve en kolay yolu sayılabilir. Toplu yenilen bu yemekleri daha da güzel hale getirmekse yemek odanızı güzel bir şekilde dekore etmekten geçiyor. Modern yemek odaları hemen her insanın estetik ve pratik ihtiyaçlarına yanıt verebilmektedir. Bununla birlikte endüstriyel, rüstik ya da klasik gibi temalardan birini seçerek kendinizi daha da iyi ifade edebilir, kişiliğinizi yemek odanıza yansıtarak mekanı daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Yemek odanız için hangi tarzı ya da hangi temayı seçerseniz seçin, homify web sitesinde daima ihtiyaçlarınıza yanıt verecek ve zevkinize hitap edecek örnekler bulabileceğinizi, ilham verici fikirler edinebileceğinizi hatta gereksindiğiniz profesyonel desteği rahatlıkla bulabileceğinizi unutmayın.