Yüzme Göleti: İlham Veren Tasarım Fikirleri & Resimleri

Yüzme göleti nedir?

Yüzme göleti, doğal havuz, biyolojik havuz gibi isimlerle de anılan ve klasik yüzme havuzunun su, bitki ve hayvanlardan oluşan entegre bir çevre sistemine dönüştürülmesi esasına dayanan bir havuzdur. Yüzme göletlerinde, bahçe havuzu ya da sonsuzluk havuzu gibi klasik havuzlardaki klorlu su yerine mikro-organizmalı su ve çeşitli bitkiler bulunur, bu sayede havuzun yosun tutması mikro-organizmalar yoluyla engellenmiş olur ve su daima temiz kalır. Yüzme göletlerinin sıradan havuzlara göre birçok ekonomik ve ekolojik avantajı bulunuyor. Bu avantajları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Yüzme göletlerinde kullanılan bitki ve mikro-organizmalar su içerisinde filtre görevi görür ve suyun kalitesini korur. Yüzme göletlerinde yüzme alanı doğal su filtresi görevi gören bitkilerin bulunduğu alandan ayrı olarak inşa edilir. Bitki ve organizmaların bulunduğu alandan yüzme alanına su dolaşımı pompalarla sağlanır. Bu sayede filtrelenen su yüzme alanına girerken bir yandan da havuzun suyu tekrar filtreleme alanına çekilir, bu devir daim sayesinde yüzme alanındaki su her zaman temiz, berrak ve doğal kalır.

Yüzme göletlerinin faydaları nelerdir?

Yüzme göletleri tıpkı yüzme havuzları gibi dilediğiniz boyutlarda yapılabilen ve serin suyun keyfini çıkarmanızı sağlayan doğala yakın havuzlardır. Yüzme göletlerinde suyun çeşitli bitki ve organizmalarla ekolojik bir sistem oluşturması sağlanır bu sayede su, tıpkı el değmemiş göllerde karşılaşacağınız berraklıkta, doğal ve klorsuz olur. Klasik havuzlarda kullanılan suyun yosun tutmaması için sıkça klorlanması ve başka çeşitli kimyasallarla da temizlik ve bakımının yapılması gerekir. Aksi halde suda üreyen bakteriler kısa sürede havuzun suyunu insan sağlığına zararlı hale getirecektir. Bakteri ve yosun konsantrasyonunu dengelemek için kullanılan klor ve kimyasallar ise hali hazırda sağlığa zararlı olabilir. Havuz suyundan çıkınca cildinizde oluşan kaşınma ve kızarıklıkların, gözlerde oluşan yanma ve kızarıklığın nedeni de yine bu kimyasallardır. Yüzme göletlerinde kullanılan su kimyasal içermediğinden alerji ve kızarıklıklara neden olmaz. Yüzme göletlerinin bir diğer avantajı ise oluşturulan eko sistemde suyun uzun süre kullanılabilmesidir. Klasik havuzlarda suyun bakımını ne kadar iyi yaparsanız yapın belli aralıklarla suyu değiştirmeniz gerekir. Yüzme göletlerindeki suyu ise yaz kış kullanabilirsiniz çünkü su zaten doğal olarak temizlenir.

Yüzme göletlerinde havuz bölümünün yanı sıra çeşitli bitki, çiçek, iskele, deck, çakıl, balık, kurbağa, kaya, ağaç, sazlık, çimen, fıskiye ve heykellerle oluşturulan bir bahçe görüntüsü de vardır. Bahçe dekorasyonuna bambaşka bir boyut kazandıran göletler hem ekolojik özellikleri hem de mimari güzellikleri ile klasik havuzlardan bir adım öne çıkıyor.

Yüzme göletinin dezavantajları nelerdir?

Yüzme göletleri kendi içlerinde bir eko sistem barındırdıklarından çeşitli böcek ve hayvanlar için de son derece çekici olabiliyorlar. Özellikle sıcak havalarda çeşitli sinek türlerini havuz civarından uzak tutmak için bir takım ilaçlama tedbirleri almanız gerekebilir. Daha steril ve haşerelerden uzak bir yüzme göleti oluşturmak için çevresini toprak yerine ahşap veya çakıl gibi malzemelerle çevirebilirsiniz. Ayrıca lüks havuzlarda olduğu gibi suyun derecesini ayarlama şansınız da olmayacak. Yüzme göleti, ekolojik ve sürdürülebilir özellikleri düşünüldüğünde son derece cazip olsa da uzmanlık gerektiren bir uygulama ister, bu nedenle bir peyzaj mimarına ya da biyolojik havuz alanında çalışan havuz uzmanlarına danışmadan yaptırmamak gerekir.

Yüzme göleti yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Evinizin arka bahçesinde iki bölmeli bir havuz için ayırabileceğiniz yeterli genişlikte bir alan varsa, bir ömür keyifle kullanacağınız bir gölet için kolları sıvayabilirsiniz. Yüzme göleti için mutlaka iki bölmeye ihtiyaç olacak, bunlardan birini filtre bölümü diğerini ise yüzme bölümü olarak ayırmalısınız. Yüzme bölümünün büyüklüğünü ve derinliğini dilediğiniz gibi yaptırabilirsiniz ancak filtre bölümü 45cm derinliği geçmemelidir. Filtre bölümünün nasıl yapılması ve hangi bitkilerle kaplanması gerektiği konusunda mutlaka bir uzman desteğine başvurmalısınız. Ancak yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken konuları kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Filtre bölümünde bulunan bitkilerin daha uzun süreli ve verimli fotosentez yapabilmesi için toprak altından kanallarla suya karbonatör verilmesi sağlanabilir. Eğer havuzun yüzme veya filtreleme bölümlerinde çağlayan veya benzeri bir yapay su kaynağı oluşturulacaksa yüzme bölümünün derinliğinin 1,5 metrenin üzerinde olması gerekir. Fitreleme bölümünde veya yüzme bölümünde kullanılacak bitkilerin bölgenin iklim koşullarına göre seçilmesi çok önemlidir, ayrıca havuzun büyüklüğü, derinliği, suyun kireç ve mineral seviyesi de göz önünde bulundurulması gereken değişkenler olmalı. Bitkiler gölette özelliklerine ve amaçlarına göre konumlandırılmalıdır. Örneğin nilüfer gibi süs bitkilerinin su akımının hafif olduğu bölgelere yerleştirilmesi gerekir, filtre görevi gören bitkilerin ise su altında bulunmaları gerekmektedir. Göletler için kullanılan bitkileri su altı ve su üstü bitkileri olarak ayırabiliriz, gölet oluştururken her iki gruptan da uygun bitkileri seçebilirsiniz. Bu nedenle göletin bitkilendirme aşaması için uzman desteği almanız oldukça önemlidir. Göletlerin yüzme alanı her daim temiz kalsa da filtreleme alanında yosun oluşumu gözlenebilir, ekolojik bir su ortamında bu çok normaldir ancak iyi bir filtreleme için yosun konsantrasyonunun 10 makrogram seviyesinde tutulması gerekir, bu dengeyi sağlamak için ise Phostec filtreleme sistemleri kullanılır. Yüzme göleti, biyolojik havuz ve benzeri uygulamaları yapan peyzaj uzmanları bu filtrenin uygulaması konusunda ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

Uygulama ve kullanım aşamalarındaki ekonomik özellikleri, su tüketimi konusunda sağladığı tasarruf, kimyasallardan uzak sağlıklı yapısı, doğaya sağladığı katkı ve yarattığı küçük cennet bahçesi görüntüsüyle yüzme göletleri özel konutlarda olduğu kadar site gibi toplu konutlarda, otel ve tatil köylerinde, parklarda da ilgi görüyor. Siz de klor tadı ve kokusu almadan, berrak ve doğal suda yüzmenin tadını çıkarmak üstelik de tonlarca su ve güçlü devir-daim motoru masraflarından kurtulmak istiyorsanız yüzme göleti ve biyolojik havuz çözümlerini değerlendirebilirsiniz.

Yüzme göletinin maliyeti nedir?

Yüzme göleti yaptırmak için geniş sayılabilecek bir bahçenin yanı sıra bir miktar bütçe de ayırmak gerekecek ama bu miktar asla klasik bir yüzme havuzu maliyetini geçemez. Ayrıca yüzme göletlerinin klor, kimyasal, rutin temizlik ve su değişimi gibi bakım masrafları da olmaz. Kendi kendini temizleyen doğal bir filtreye sahip olmaları yüzme göletlerini son derece ekonomik hale getiriyor.